Tylko ty

Okładka książki Tylko ty Federico Moccia
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Tylko ty
Federico Moccia Wydawnictwo: Muza Cykl: Chwila szczęścia (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Chwila szczęścia (tom 2)
Sei tu
Muza
2016-04-01
2016-04-01
Karolina Stańczyk

Pogoń za uciekającą miłością

Jeśli mam być szczera książka finalnie mi się nie podobała. Początek był spoko, ale końcówka mi się w ogóle nie podobała.

Autora znam od 2018 roku, kiedy czytałam jego powieści “Trzy metry nad niebem” i “Trzy razy ty”. Pierwszą książkę wypożyczyłam wtedy ze szkolnej biblioteki, drugą otrzymałam chwilę potem od wydawnictwa do recenzji. Kiedy więc w czerwcu wyposażyłam się w kolejny tom tego autora wiedziałam z góry jakiej tematyki mogę się spodziewać i uznałam, że będzie to historia idealna na wakacje.

Federico Moccia pisze powieści młodzieżowe, zdecydowanie nie dla mnie, za to w sam raz dla moich uczniów, ale przecież warto samemu powrócić czasem do lat młodości i zaczytać się w pięknych miłosnych historiach, a przy okazji nieco powspominać. Bo autor o miłości pisze pięknie, romantycznie, urzekająco. Nie myli miłości z pożądaniem. W jego książkach miłość to uczucie niepowtarzalne, jedyne i z założenia trwałe, na całe życie. Nie krótkotrwała namiętność, nie przelotna, burzliwa znajomość. Przez zastosowanie w narracji pierwszej osoby czytelnik czuje się wprowadzony w najintymniejsze myśli i odczucia bohaterów, w tok ich rozumowania i podejmowane decyzje. To swoisty ”rachunek sumienia” odkrywany przed czytelnikiem.

Tym razem, chociaż nadal jest klimatycznie, nie poruszamy się jedynie po ulicach Rzymu, ponieważ główny bohater – dwudziestotrzyletni Niccolo, pracownik biura nieruchomości – postanawia odnaleźć w Polsce poznaną wcześniej turystkę Anię, która skradła wszystkie jego myśli i serce, a odjechała nagle. Więc towarzyszymy mu w poszukiwaniach dziewczyny i kibicujemy tej miłości, chociaż nie wiemy, czy młodym uda się odnaleźć i zostać ze sobą na stałe. W wędrówce poruszamy się po stolicy, Krakowie, Zakopanem i Morskim Oku. Okoliczności są jak najbardziej wakacyjne, a obraz Polski i Polaków przedstawiony przez autora bardzo pozytywny i budujący.

Historia ma swój heppy end. Jest wzruszająco, czasem zabawnie, czasem aż nadto poważnie. Warto siegnąć latem po takie lekkie, optymistyczne powieści. Doskonały relaks w przerwie między kolejnymi kryminałami, które oczekują na półce.

116/2023

116/2023

Tylko ty to kontynuacja historii Nico i jego kolegi Grubego. Nico ma jeszcze nadzieje, chce da sobie i Ani szanse. Myśli że mu się to u da jeśli pojedzie za nią do Polski. Problem jest jeden bardzo ciężko ja będzie znaleźć ale z pomocą grubego i nowo poznanej koleżanki w Polce chcą spróbować. Czy im się uda ??

Książka nawet mi się podobała, nie była może najwyższych lotów ale fajnie było zakończyć tą historię. Plusem tej części jest to że się aż tak bardzo nie skupiali na jedzeniu co mnie bardzo denerwowało w pierwszej części. Było więcej relacji do poznania a także nową bardzo konkretną osobę. Jednak dość wolno mi się ją czytało. To jedyna z serii tego autora która nie podpadła mi do gustu.

Książka nawet mi się podobała, nie była może najwyższych lotów...

Książka na wakacje.. Wydarzenia i zwroty akcji szybko nabierały tempa.

Książka na wakacje.. Wydarzenia i zwroty akcji szybko nabierały tempa.

To nie był dobry wybór. Bardzo się męczyłam przy czytaniu tej książki. Historia mnie nie przekonała, a główny bohater był okrutnie irytujący. A najbardziej zirytowało mnie zakończenie. Nawet nie mam ochoty o niej pisać...

Ciąg dalszy przygód bohaterów „Chwili szczęścia” rozgrywa się w Polsce, a dokładnie w Warszawie, Krakowie i Morskim Oku.

Nicco postanawia odnaleźć Anię, polską turystkę, którą poznał w Rzymie i w której się zakochał. W podróży towarzyszy mu jego najlepszy przyjaciel, Gruby. Przed wyjazdem udaje im się zdobyć warszawski adres Ani, który jednak okazuje się nieprawdziwy. Zamiast Ani mieszka tam para sympatycznych gejów. Na szczęście w centrum miasta natrafiają na wielki baner reklamowy z Anią w roli modelki. Tak Nicco dowiaduje się, czym zajmuje się jego ukochana i jak bardzo jest znana w Polsce. Poznani wcześniej geje, sami pracujący w środowisku agencji reklamowych, pomagają im odnaleźć agentkę Ani. Okazuje się nią przebojowa Klaudia, dla której z miejsca traci głowę Gruby. Klaudia ma dla Ani ważny kontrakt reklamowy do omówienia i podpisania i w tym celu wyrusza do Krakowa, gdzie mieszka dziewczyna, a wraz z nią Gruby i Nicco.

autora darzę sporym sentymentem, cykle "Trzy metry nad niebem" oraz "Wybacz, ale będę ci mówiła skarbie" wspominam bardzo dobrze, czytałam je w okresie nastoletnim i wtedy raczej nie wymagałam zbyt dużo od literatury, a zwykłej, dobrej (czasami romantycznej) "zabawy"

niestety (a może i stety) czasy gimnazjum minęły bezpowrotnie, pierwszą część tego cyklu czytałam cztery lata temu i już wtedy stwierdziłam, że jest to najsłabsza książka tego autora, a może ja już po prostu "wydoroślałam" z tak prostej literatury

tutaj nie spodziewałam się żadnych fajerwerków, w końcu to druga część słabej książki, ale niektóre durnoty i ten nie realizm mnie przerażały, a zakończenie tak oczywiste i banalne, że komedie romantyczne mogą uśmiechnąć się i puścić oczko autorowi

język jak dla mnie zbyt banalny, czasami miałam wrażenie, że czytam jakieś opowiadanie pisane przez nastolatkę, chowając potem te rozdziały do szuflady i dalej ogląda filmy, których tytuły może zamieścić w swojej powieści

głównych bohaterów nie polubiłam w poprzedniej części, a w tej utwierdziłam się w swoim przekonaniu, nie umiem darzyć ich sympatią, z nich wszystkich Bato jest jedynie jakiś sensowny

do dzisiaj zastanawiam się dlaczego autor wybrał Polki i Polskę? czyżby jego książki (zaraz po Włoszech) najmocniej sprzedawały się właśnie tutaj? ma to być ukłon w stronę fanów czy większy zarobek na tym rynku? hmmm...

ale muszę przyznać jedno, ja się przy książce odprężyłam, nie musiałam wczuwać się zbyt mocno, analizować, poświęcać dużo swojego czasu, po publikacjach naukowych i w okresie majówki, ta książka idealnie spełnia swoje zadanie, no i... poczułam się jak nastolatka i z sentymentem wspominałam, jak pierwszy raz czytałam książkę tego autora, "Tylko Ciebie chcę", gdy miałam naście lat, wtedy nawet nie miałam pojęcia, że jest to druga część i "Trzy metry nad niebem" nie były jeszcze tak znane, bo o hiszpańskiej ekranizacji nikt nie myślał, ja się wychowałam na jedynym i słusznym Stepie - Riccardo Scamarcio <3 (włoska ekranizacja z 2004 roku)

----------
mały update ze stycznia 2019: w oryginalnej wersji Anna (Ann) jest Amerykanką, brawo! zagadka rozwiązana! :v

Zakochałam się w pierwszych książkach, jakie wzięłam do rąk tego autora. Były to 3 metry nad niebem czy Wybacz, ale będę Ci mówiła skarbie. Sięgając po pierwszą część tej historii byłam pełna optymizmu - troszkę się zawiodłam, ale nie było źle. Ta książka jest napisana językiem "kali jeść - kali pić". Bardzo ciężko się ją czyta, odnosi się wrażenie, że pisało ją dziecko. I tutaj nasuwa się pytanie czy to autor przestał się przykładać czy może tłumacz się nie spisał?

Słabo pamiętam pierwszą część, więc tutaj początek szedł mi koszmarnie :P Jak się wciągnęłam, to potem poszło szybciej. Zabawna i wciągająca książka, ale oczywiście trzeba czytać do końca, żeby dowiedzieć się, czy Nicco i Ania się odnaleźli i jak się skończyła ich historia ;)

• Federico Moccia
  • Egzemplarz recenzencki