Tylko ty

Okładka książki Tylko ty Federico Moccia Patronat LC
Okładka książki Tylko ty
Federico Moccia Wydawnictwo: Muza Cykl: Chwila szczęścia (tom 2) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans

Oficjalne recenzje i

Pogoń za uciekającą miłością

Link do recenzji

790 186 98

Tylko ty to kontynuacja historii Nico i jego kolegi Grubego. Nico ma jeszcze nadzieje, chce da sobie i Ani szanse. Myśli że mu się to u da jeśli pojedzie za nią do Polski. Problem jest jeden bardzo ciężko ja będzie znaleźć ale z pomocą grubego i nowo poznanej koleżanki w Polce chcą spróbować. Czy im się uda ??

Książka nawet mi się podobała, nie była może najwyższych lotów ale fajnie było zakończyć tą historię. Plusem tej części jest to że się aż tak bardzo nie skupiali na jedzeniu co mnie bardzo denerwowało w pierwszej części. Było więcej relacji do poznania a także nową bardzo konkretną osobę. Jednak dość wolno mi się ją czytało. To jedyna z serii tego autora która nie podpadła mi do gustu.

Książka nawet mi się podobała, nie była może najwyższych lotów...

Książka na wakacje.. Wydarzenia i zwroty akcji szybko nabierały tempa.

Książka na wakacje.. Wydarzenia i zwroty akcji szybko nabierały tempa.

To nie był dobry wybór. Bardzo się męczyłam przy czytaniu tej książki. Historia mnie nie przekonała, a główny bohater był okrutnie irytujący. A najbardziej zirytowało mnie zakończenie. Nawet nie mam ochoty o niej pisać...

Ciąg dalszy przygód bohaterów „Chwili szczęścia” rozgrywa się w Polsce, a dokładnie w Warszawie, Krakowie i Morskim Oku.

Nicco postanawia odnaleźć Anię, polską turystkę, którą poznał w Rzymie i w której się zakochał. W podróży towarzyszy mu jego najlepszy przyjaciel, Gruby. Przed wyjazdem udaje im się zdobyć warszawski adres Ani, który jednak okazuje się nieprawdziwy. Zamiast Ani mieszka tam para sympatycznych gejów. Na szczęście w centrum miasta natrafiają na wielki baner reklamowy z Anią w roli modelki. Tak Nicco dowiaduje się, czym zajmuje się jego ukochana i jak bardzo jest znana w Polsce. Poznani wcześniej geje, sami pracujący w środowisku agencji reklamowych, pomagają im odnaleźć agentkę Ani. Okazuje się nią przebojowa Klaudia, dla której z miejsca traci głowę Gruby. Klaudia ma dla Ani ważny kontrakt reklamowy do omówienia i podpisania i w tym celu wyrusza do Krakowa, gdzie mieszka dziewczyna, a wraz z nią Gruby i Nicco.

autora darzę sporym sentymentem, cykle "Trzy metry nad niebem" oraz "Wybacz, ale będę ci mówiła skarbie" wspominam bardzo dobrze, czytałam je w okresie nastoletnim i wtedy raczej nie wymagałam zbyt dużo od literatury, a zwykłej, dobrej (czasami romantycznej) "zabawy"

niestety (a może i stety) czasy gimnazjum minęły bezpowrotnie, pierwszą część tego cyklu czytałam cztery lata temu i już wtedy stwierdziłam, że jest to najsłabsza książka tego autora, a może ja już po prostu "wydoroślałam" z tak prostej literatury

tutaj nie spodziewałam się żadnych fajerwerków, w końcu to druga część słabej książki, ale niektóre durnoty i ten nie realizm mnie przerażały, a zakończenie tak oczywiste i banalne, że komedie romantyczne mogą uśmiechnąć się i puścić oczko autorowi

język jak dla mnie zbyt banalny, czasami miałam wrażenie, że czytam jakieś opowiadanie pisane przez nastolatkę, chowając potem te rozdziały do szuflady i dalej ogląda filmy, których tytuły może zamieścić w swojej powieści

głównych bohaterów nie polubiłam w poprzedniej części, a w tej utwierdziłam się w swoim przekonaniu, nie umiem darzyć ich sympatią, z nich wszystkich Bato jest jedynie jakiś sensowny

do dzisiaj zastanawiam się dlaczego autor wybrał Polki i Polskę? czyżby jego książki (zaraz po Włoszech) najmocniej sprzedawały się właśnie tutaj? ma to być ukłon w stronę fanów czy większy zarobek na tym rynku? hmmm...

ale muszę przyznać jedno, ja się przy książce odprężyłam, nie musiałam wczuwać się zbyt mocno, analizować, poświęcać dużo swojego czasu, po publikacjach naukowych i w okresie majówki, ta książka idealnie spełnia swoje zadanie, no i... poczułam się jak nastolatka i z sentymentem wspominałam, jak pierwszy raz czytałam książkę tego autora, "Tylko Ciebie chcę", gdy miałam naście lat, wtedy nawet nie miałam pojęcia, że jest to druga część i "Trzy metry nad niebem" nie były jeszcze tak znane, bo o hiszpańskiej ekranizacji nikt nie myślał, ja się wychowałam na jedynym i słusznym Stepie - Riccardo Scamarcio <3 (włoska ekranizacja z 2004 roku)

----------
mały update ze stycznia 2019: w oryginalnej wersji Anna (Ann) jest Amerykanką, brawo! zagadka rozwiązana! :v

Zakochałam się w pierwszych książkach, jakie wzięłam do rąk tego autora. Były to 3 metry nad niebem czy Wybacz, ale będę Ci mówiła skarbie. Sięgając po pierwszą część tej historii byłam pełna optymizmu - troszkę się zawiodłam, ale nie było źle. Ta książka jest napisana językiem "kali jeść - kali pić". Bardzo ciężko się ją czyta, odnosi się wrażenie, że pisało ją dziecko. I tutaj nasuwa się pytanie czy to autor przestał się przykładać czy może tłumacz się nie spisał?

Słabo pamiętam pierwszą część, więc tutaj początek szedł mi koszmarnie :P Jak się wciągnęłam, to potem poszło szybciej. Zabawna i wciągająca książka, ale oczywiście trzeba czytać do końca, żeby dowiedzieć się, czy Nicco i Ania się odnaleźli i jak się skończyła ich historia ;)

Nie przedłużając, może to wstyd, dla niektórych sukces - bo np. świat książek jest im zupełnie obcy. W każdym razie, udało mi się z powodzeniem, ale również towarzyszącym trudem przeczytać dwie lektury Federico Moccia. To dwuczęściowa seria o następujących tytułach: "Chwila szczęścia" oraz "Tylko Ty". Jak najczęściej bywa, to pierwsza część danego cyklu jest ujmująca, wciągająca, można rzecz, że oryginalna. Aż chce się czytać. W moim przypadku, przy tej konkretnej lekturze było odwrotnie!
Z pierwszą częścią dość długo nie mogłam się rozstać i to wcale nie dlatego, że lektura była rozbudowana (skądże! jedna z krótszych), niemniej jej treść nużyła mnie, ale także często frustrowała i denerwowała ze względu na właściwość i prawdziwość stereotypowego spojrzenia na naród polski oraz włoski. Tak, lektura mnie wykończyła konkretnie, także tym większe miałam obawy sięgając po drugą część, która chociaż ta okazała się delikatniejsza, przyjemniejsza w odbiorze, choć oceniłabym ją tylko na "może być" tudzież "przeciętna" (zgodnie ze standardami oceny na portalu lubimyczytac.pl).

W drugiej części, Nicco ze swoim przyjacielem wybierają się spontanicznie (bo pod wpływem wzburzonych emocji) na zaplanowaną (dokładnie tak!) podróż do Polski w poszukiwaniu Ukochanej. Nicco został zaskoczony nagłym wyjazdem Polki. Dziewczyna zostawiła w hotelowej szafce kamyk w kształcie serduszka deklarujący ich wspólne uczucie. Nicco z pomocą Grubego wyciągają od recepcjonisty dane adresowe dziewczyny, ale będąc już w Polsce, okazuje się, że cenna informacja okazała się fałszywą poszlaką. Mężczyźni znajdują się w obym kraju. Znają jedynie wygląd oraz imię i nazwisko romantycznej letniej miłości..

Seria różnych zdarzeń, napotkanych przyjaznych ludzi doprowadza żądnych przygód mężczyzn pod adres Anny. Na miejscu okazuje się, że Ania jest z kimś innym związana. Niemniej, Nicco i Gruby nie poddają się. Wierzą, że jest o co walczyć, że sprawa nie jest przegrana. Dlatego niecnie kombinują i wyruszają dalej za dziewczyną do Krakowa, nad Morskie Oko..

Jak wyżej napomknęłam, powieść ukazała obraz polskiej kobiety w nieco negatywnym świetle, ale ta ocena może również nieco być zniekształcona z moich nieco "feministycznych pobudek", chociaż raczej powiedziałabym, że tyczy się to generalnie ludzkiego traktowania (kobiecego) wraz z tzw. posiadaniem kręgosłupa moralnego oraz faktycznych zasad etycznych. W każdym razie, książkę po prostu przeczytałam, z mniejszą ilością negatywnych odczuć, ale kompletnie mnie nie wciągnęła. Nie zachłysnęłam się fabułą. Nic specjalnego. Powieść na chwilę. W moim przypadku, jedna z tych, do których się nie powróci, ponieważ w moim odczuciu nic wartościowego i interesującego nie wnosi.

Jedyny symboliczny plus pozastawiam głównym bohaterom, za determinację, odwagę, szaleństwo i chęć zderzenia się z niepewnie odwzajemnionym uczuciem. Nicco i Gruby byli w stanie porzucić wszystko i ruszyć w podróż w nieznane, by łapać te dobre, szczęśliwe chwile..

Sięgnęłam po tą książkę z dwóch powodów:
1) w poprzedniej części autor nie przedstawił powodów zerwania Alessi z Nicco, co mnie ciekawiło,
2) interesowało mnie w jaki sposób autor przedstawił Polskę.

Krótko mówiąc: zawiodłam się - "Tylko ty" to powieść sporo słabsza od "Chwili szczęścia"

Na początku autor oznajmia powody rozpadu poprzedniego związku głównego bohatera. Sądziłam, że będą one "głębsze". Pomyliłam się.

Polska, jak już kilku czytelników zauważyło" opisana jest pobieżnie, płytko.

Bohaterowie są nijacy, ich dalszy los w ogóle mnie nie obchodził, a zakończenie przewidywalne.

Refleksje głównego bohatera, które podnosiły poziom poprzedniej części, tutaj występowały zdecydowanie zbyt rzadko i, miałam wrażenie, że były płytsze od tych z poprzedniej części.

Jedynie okładka przypadła mi do gustu.

Nie polecam.

Sięgnęłam po tą książkę z dwóch powodów:
2) interesowało mnie w jaki sposób autor przedstawił Polskę.

Z Federico Moccią zdecydowanie nie zostaniemy przyjaciółmi.
Kilka lat temu miałam okazję czytać powieść tego autora, o bardzo popularnym tytule "Trzy metry nad niebem". Zachęcona zachwytami z każdej strony zabrałam się za czytanie i jakież było moje zaskoczenie, gdy historia nie przypadła mi do gustu - wynudziła mnie i wydawała się banalna. Po tymże rozczarowaniu nie spieszyło mi się do poznawania kolejnych pozycji włoskiego pisarza.
"Tylko ty" dostałam w nieudanym prezencie gwiazdkowym. Przez długi czas poważnie rozważałam sprzedanie jej lub wymianę, ale czas mijał, w moim życiu dużo się zmieniło, aż nagle czytając opis, poczułam, że jest to o mnie, że się utożsamiam (dziewczyna z Polski, chłopak z Włoch) i że chcę tę powieść przeczytać. Więc się za nią zabrałam.
I po przeczytaniu mogę powiedzieć że to zdecydowanie ostatnia książka Federico Mocci, którą w swoim życiu przeczytałam. Styl autora totalnie, ale to totalnie mi nie odpowiada, cała historia też pozostawia wiele do życzenia. Pomysł na powieść był dobry, z realizacją niestety o wiele gorzej.
Przede wszystkim zacznijmy od tego, że spodziewałam się, iż powieść rozpocznie się w momencie, gdy Polka w tych Włoszech się znajdowała, na wspomnianych wakacjach, że będziemy mieli okazję poznać historię wakacyjnego romansu Polki i Włocha. Niestety książka zaczyna się w momencie w którym Włoch pakuje się i leci do Polski. Przy tym (mały spojler) jest po rozstaniu ze swoją byłą i dalej chyba do końca nie jest pewny, którą z dziewcząt darzy jakim uczuciem, choć gdy już siedzi w samolocie z wątpliwą stanowczością twierdzi, że kocha polską dziewczynę, ale dalej denerwuje się i przeżywa każdą wzmiankę na temat swojej włoskiej ex.
Plus dla pana Mocci za kilka naprawdę zabawnych momentów, w których wybuchałam głośnym śmiechem (choć nie mam pewności, czy wszystkie miały na celu rozbawić czytelnika) ale ogólnie całokształt pozostawia wiele do życzenia. Książka ma wiele niedociągnięć, wiele rzeczy należało by poprawić, lub popracować nad nimi. I zdecydowanie umocnić głównego bohatera w uczuciu do Polki, bo w przedstawionej sytuacji zakrawało to na tragikomedię.
Nie polecam.

Z Federico Moccią zdecydowanie nie zostaniemy przyjaciółmi.