Korona w mroku

Tłumaczenie: Marcin Mortka
Cykl: Szklany Tron (tom 2)
Wydawnictwo: Uroboros
1 098
1 085
1 314
Crown of Midnight
Lara Notsil

Po roku ciężkiej pracy w kopalni soli osiemnastoletnia Celaena Sardothien zdobywa pozycję królewskiej zabójczyni. Nie jest jednak lojalna względem tronu, choć ukrywa ten sekret nawet przed najbliższymi przyjaciółmi. Nie jest jej łatwo utrzymać tę tajemnicę, zwłaszcza gdy król zleca jej zadanie, które może zniweczyć jej plany. Na domiar złego na horyzoncie majaczą groźne siły, które mogą...

Nie jest jej łatwo utrzymać tę tajemnicę, zwłaszcza gdy król zleca jej zadanie, które może zniweczyć jej plany. Na domiar złego na horyzoncie majaczą groźne siły, które mogą zniszczyć cały świat i zmuszają Celaenę do dokonania wyboru. Względem kogo okaże się lojalna i dla kogo zechce walczyć?

źródło opisu: Wydawnictwo Uroboros, 2014

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/

mclena | 2016-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2016

"Śmierć jednakże była zarówno jej klątwą, jak i jej darem, a do tego dobrą przyjaciółką od wielu, wielu lat."

No! Nareszcie Celaena pokazała pazury, wreszcie przestała się mizdrzyć do lustra i wzięła do roboty. Od początku ten cykl powinien wyglądać własnie tak. Mimo to jednak głowna bohaterka jest jedną z najbardziej drażniących mnie postaci jakie odnalazłam w dziale fantasy, a to tylko i wyłącznie dlatego, że nie da się jej całkowicie nie lubić - już chyba wolałabym pałać do niej nienawiścią. Jest dla mnie tak okropną postacią, że dłuższe przebywanie w jej towarzystwie okropnie mnie męczy i znajduję różne wymówki, alby odłożyć książkę i zając się czymś innym. Jej hipokryzja nie zna granic.

Dość jednak o samej Celaenie, bo fabuła tutaj naprawdę rządzi. Dzieje się dużo i dzieje się ciekawie. Magia, zdrady, tajemnice, walki, morderstwa, ewolucje bohaterów. Ha! Dużo lepszymi i bardziej interesującymi postaciami sa dla mnie Dorian i Chaol i to oni przykuwali sukcesywnie moją uwagę....

Magda | 2017-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2017

Co zrobić kiedy twoje życie obraca się o 180 stopni? Jednego dnia pracujesz w kopalni, a kolejnego żyjesz na dworze króla i masz możliwość wygrać wolność. Czy poświęcisz wszystko dla tej szansy? Celaena stanęła przed trudną decyzją w pierwszym tomie serii stworzonej przez Sarah J. Maas, który wprowadził nas do świata Aderlanu, gdzie nie ma rzeczy tylko dobrych, albo tylko złych. Jak rozwinęły się losy głównej bohaterki po turnieju o tytuł Królewskiej Zabójczyni? Dowiecie się tego z kolejnej części Szklanego tronu - Królowej w mroku. Jeśli jednak nadal zastanawiacie się nad sięgnięciem po tę pozycję, może ta recenzja pomoże wam podjąć decyzję.

Moja przygoda, ze Szklanym tronem rozpoczęła się rok temu. Przeczytałam pierwszą część serii Sarah J. Maas, lecz nie rozumiejąc ogólnej ekscytacji nad tą książką nie było mi spieszno sięgać po kolejne tomy. Jednak po tych kilkunastu miesiącach przyszedł czas by poznać dalsze losy Celaeny Sardothien. Nie będzie to typowa recenzja, bo nie...

Po pierwszej części nie pomyślałabym, że tak się wciągnę w tę serię, a teraz, po przeczytaniu części drugiej oraz wszystkich opowiadań, zaczynam być zachwycona i coraz bardziej się przywiązuję do bohaterów i coraz mocniej interesują mnie ich losy i poczynania.

Celaena zostaje Królewską Obrończynią. Król zleca jej coraz to nowe zadania, chcąc wyeliminować wszystkich, którzy są niechętni koronie i mogą zbuntować się przeciwko jego władzy…

Muszę przyznać, że zaczynam rozumieć, na czym polega fenomen Celaeny oraz tej serii. Od tej książki po prostu ciężko się oderwać. Cały czas coś się dzieje, nigdy nie wiadomo, co się jeszcze wydarzy. W porównaniu z pierwszym tomem autorka zdecydowanie poprawiła styl i język, przez co całość wydała mi się bardziej emocjonująca, a i sama bohaterka wydała mi się tutaj bliższa. Początek mnie nie zachęcił, ale później działo się dużo i na ostro, czego się nie spodziewałam. Było kilka zaskoczeń, co mi się podobało. Nie zrozumiem nigdy go końca furii...

annaroza | 2017-07-13
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 12 lipca 2017

Ta część historii zabójczyni nie wciągnęła mnie tak bardzo jak poprzednia. Trochę przeszkadzały mi miłosne perypetie bohaterki. A te jej skrupuły sprawiły, że postać psychologicznie wydawała mi się niewiarygodna. W ogóle cała opowieść zaczęła przypominać poważniejszą wersję bajki dla dzieci. Ale mimo to jest to całkiem przyjemna lektura i pewnie sięgnę jeszcze po kolejne tomy, jak i inne powieści autorki.

Karol | 2016-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2016

Sarah J. Mass po raz kolejny wzbudza mój podziw. Każda książka z tego cyklu wydaje się być zupełnie odmienna od pozostałych. Zaczęło się od zbioru opowiadań w którym mieliśmy okazję poznać główną bohaterkę, potem był "Szklany Tron" w której skupiliśmy się na turnieju o miano Królewskiego Obrońcy, a teraz przyszła pora na więcej magii i polityki. Interesująca mieszanka.

"Korona..." skupia się na działaniach Celaeny w służbie jej Królewskiej Mości przez co mamy okazję zajrzeć głębiej w polityczne gierki królestwa. Muszę przyznać że to całkiem interesujący wątek, w poprzednich tomach mieliśmy okazję usłyszeć kilka szczegółów tu i ówdzie, ale tutaj po raz pierwszy możemy to ujrzeć z bliska. Nie jest to co prawda wybitna polityka rodem z "Gry o Tron", ale wszystko ma swoje miejsce i układa się w logiczną całość. A to chyba jest najważniejsze.

Dużo więcej dowiadujemy się również o magii która teoretycznie powinna nie istnieć w tym świecie, ale jak można się domyślić to wcale nie jest...

Gabriela P | 2015-05-28
Przeczytana: 12 maja 2015

Maj stanowczo dla mnie należy do Sary J. Maas. „Szklany tron”, „A Court of Thorns and Roses”, a teraz „Korona w mroku”. Chyba nie muszę więc w jakikolwiek sposób werbalizować mojego oczarowania twórczością tej autorki.

By ominąć spoilery zrezygnuję dzisiaj ze standardowego przybliżenia fabuły książki. Akcja zaczyna się niedługo po wydarzeniach ze „Szklanego tronu” i tak jak podejrzewałam, rusza z przysłowiowego kopyta. Nie ma już dłużej czasu na przesadne poznawanie świata i jego obyczajów. Akcja pędzi i niemalże nie zwalnia ani na moment. A może inaczej… Zwalnia, lecz wszystko owiane jest specyficznym przeświadczeniem, że gdzieś za drzwiami coś się czai i tylko czeka, by zaatakować.

„Korona w mroku” to również tom, w którym Celaena i Chaol tworzą swoiste centrum wokół którego rozgrywa się wszystko inne. Nasz tajemniczy kapitan odkrywa przed nami kilka własnych sekretów, przybliża swoją przeszłość, a także swoją rodzinną historie. To tom napisany po to, by złamać czytelnikowi...

Znacznie lepsza część od poprzedniej. Pomimo tego, że autorka nie radzi sobie jeszcze z tym, że jej bohaterka jest zabójczynią, potrafi wybrnąć z jej "zabójczych" instynktów. Bardziej pasuje mi do Celaeny określenie wojowniczka, niż zabójczyni. Zaskakujące zmiany akcji to największy plus tej autorki, a wprowadzenie Morta jest wspaniałym pomysłem. Zwykle odkładam czytanie kolejnej części na dzień następny, żeby sobie poukładać w głowie poprzednią cześć, tutaj jednak po kolejną sięgnęłam już po zakończeniu "Korony...", bo końcówka naprawdę przygniata do ziemi. Myślisz, że wszystko wiesz, a tu takie zaskoczenie!

Polecam.

boziaczek | 2014-06-25

Wspaniała książka, pełna przygód, akcji. Główna bohaterka zdecydowanie zostanie jedną z moich ulubionych:) W "Koronie mroku" akcja nabiera jeszcze większego tempa niż w części pierwszej. Wyjaśnia się wiele spraw, ale też sporo pozostaje tajemnicą. Podoba mi się również wątek miłosny - prawdziwy, tak jak bohaterowie. Elementy fantasy tylko wzmagają ciekawość czytelnika. Polecam:) Z niecierpliwością czekam na następną część:)

Dorota | 2017-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2017

Droga Pani Autor, spełniła Pani wszystkie moje oczekiwania co do drugiej części. Jestem również wdzięczna, że nie popadła Pani w romansowe klimaty. Dziękuje :)
Nareszcie. To jest to na co czekałam. Po dobrej ale nie zachwycającej pierwszej części dostajemy świetnie skonstruowaną, zaskakującą i mroczną drugą odsłonę cyklu.
W "Koronie..." skupiamy się na pracy Celaeny w służbie Króla. Poznajemy powoli zawiłości świata Erilei, intrygi dworskie oraz tajemnice Władcy. Pod koniec dostajemy również solidną dawkę polityki.
Nareszcie Zabójczyni stała się prawdziwą Zabójczynią Adarlanu, godną tego miana. Nie zastanawia się, nie rozpływa pod spojrzeniami mężczyzn ale działa. I to jak. Godnymi uwagi bohaterami stają się również Dorian i Chaol, którzy także mają swoje tajemnice.
Jedyny mały minusik to zakończenie. Spodziewałam się tego.

Shimik | 2016-05-03

Książka nie spodobała mi się. Na początku było jeszcze w miarę, później już coraz mniejszy miałem zapał do czytania i poznawania historii Celeany. Jakoś nawet mi się nie chciało drążyć tematu i zrezygnowałem. Nie poznałem zakończenia, to znaczy jak to było opisane, bo samo zakończenie było wiadome od początku, a przynajmniej tak mi się wydaje. Także wiem jak się skończyło, na dalsze części nie mam już ochoty, zapewne skończą się tak jak myślę czyli wielką miłością Celeny i wygraną strony po której była, czyli tak jak wszędzie...