Ukryta łowczyni

Okładka książki Ukryta łowczyni Danielle L. Jensen
Okładka książki Ukryta łowczyni
Danielle L. Jensen Wydawnictwo: Galeria Książki Cykl: Trylogia Klątwy (tom 2) fantasy, science fiction
Trylogia Klątwy (tom 2)
Hidden Huntress
Galeria Książki
2023-11-23
2023-11-23
2015-06-02
9788367071901
Anna Studniarek-Więch
trolle klątwa magia czarownica władza król

Ta książka dalej trzyma mnie mocno w klimacie. Po pierwszej części byłam zachwycona, tutaj... Też. Moze minimalnie mniej mi się podobała, ale dalej uważam, że jest to naprawdę bardzo dobra seria.
Zacznę od tego, że ta książka wprowadza więcej chaosu niż poprzednia. Cecile więcej rozumie, ma większą świadomość wydarzeń, które mają miejsce, nie zawsze byłam w stanie pojąć, dlaczego jej myśli dążyły w jakimś szczególnym kierunku. Tutaj z pomocą przyszedł Tristan, który sam nie do końca czasem pojmował, o co chodzi jego żonie, ale traktowałam to jako dodatkową porcję wyjaśnień do pewnego wątku. Jako osoba, która ma problem ze skupieniem i zrozumieniem niektórych rzeczy, doceniłam :D W tej części odgrywał większą rolę niż poprzednio, co było bardzo fajne ze strony autorki, powiększając jego znaczenie w rozwoju fabuły.
Innym plusem jest to, że części są ze sobą powiązane, tworząc jedną historię. Jest to pierwsza seria, której książki czytam po kolei, bo zakończenie powieści jest otwartym wprowadzeniem do części następnej.
Sama fabuła jest bardzo dynamiczna. Ogrom wydarzeń, żywe opisy. Mimo całej magicznej otoczki, postać Cecile wydaje mi się bardzo przyziemna, co nie tworzy wrażenia oderwania od rzeczywistości, ani nie przypisuje się jej jakichś magicznych umiejętności. Jest to bardzo fajne, głównie ze względu na to, że w innych książkach spotykałam się z nadawaniem zwykłym niby postaciom arcy wielkich umiejętności i nieskończonej siły nie wiadomo skąd :P
Polecam!!

„Ukryta łowczyni” minimalnie mniej mi się podobała niż „Porwana pieśniarka”, ale w dalszym ciągu uważam ją za świetną książkę. Tym razem autorka bardziej skupiła się na ludziach, zaś Trole odgrywały drugoplanową rolę. Kilku postaciom pobocznym, które były wspomniane w poprzednim tomie, została poświęcona dodatkowa uwaga, co pozwoliło na lepsze ich poznanie. W tej części pojawia się o wiele więcej magii, co jest jak najbardziej na plus, natomiast mniej w niej romansu. Przez to, że Cécile i Tristan zostali rozdzieleni ich relacja nie była głównym wątkiem książki, ale w dalszym ciągu można było odczuć między nimi ogromną chemię. Od pierwszych stron zostajemy wciągnięci w wir wydarzeń i mimo tego, że poczułam w pewnym momencie lekki przestój, cały czas byłam zaangażowana w historię. Lekturę pomimo swojej objętości czyta się błyskawicznie, bo dzięki lekkiemu pióru autorki kartki obracają się same. Już w pierwszym tomie podejrzewałam, kto kryje się za postacią Anushki i miałam rację. Pomysł na rozwiązanie tej sprawy był przemyślany i dopięty na ostatni guzik. Trochę nie pasowało mi nagłe pojawienie się smoka w historii, ale jestem w stanie przymknąć na to oko. Podobnie jak w poprzedniej części, towarzyszyło mi wiele emocji i na pewno długo nie zapomnę o tej książce. Poziom powieści został utrzymany i mam nadzieję, że tom 3 będzie równie świetny, co poprzednie.

Czy z miłości jesteś w stanie zrezygnować z drugiej osoby, mimo że w swojej głowie czujesz jej wszystkie uczucia?

Tristan i Cecile zostają rozdzieleni. Tristan jest uwięziony, a Cecile zgodnie z planami udaje się do swojej matki, która próbuje zrobić z niej gwiazdę opery i kochankę jakiegoś bogacza. Dziewczyna nie umie jednak zapomnieć o swoim ukochanym i niepokoić się o los świata trolli, któremu zagraża czarownica Anushka.

Podobnie jak poprzedni tom, ten też czyta się lekko i przyjemnie, autorka ma przystępne pióro i mimo że ,,Ukryta łowczyni” nie należy do bardzo krótkich, to pochłania się ją błyskawicznie. W tym tomie uniwersum zostało rozbudowane, dowiedzieliśmy się więcej o świecie trolli i jego przeszłości, ale także jak funkcjonują u Jensen ludzie. Były intrygi i trochę tajemnic, była zgrabnie zarysowana fabuła, a mi szczególnie podobała się relacja Cecile i jej matki, Genevieve… A właściwie nawet nie podobała, co zainteresowała, bo jest ona bolesna i przykra. Genevieve przed laty wybrała życie bez swoich dzieci, mimo to Cecile próbuje odbudować ich więź i chce wierzyć, że jej mama tak naprawdę ją kocha i nie opuściła jej z wyrachowaniem. Jednak kolejne zachowania Genevieve budzą w niej coraz większą frustrację.

Przyznam jednak, że przy tym tomie nie czułam takiej radosnej ekscytacji i poczucia, że znów mogę przeżywać takie emocje przy fantastyce młodzieżowej jak w gimnazjum czy liceum. Chyba powodem jest to, że relacja Cecile i Tristana, która powinna być filarem tej serii, tutaj jest zmniejszona, bo przez większość czasu są osobno. A jednak w tego typu historiach to kibicowanie bohaterom, obserwowanie ich miłości i rodzącej się chemii, jest najciekawsze i najbardziej przyciągające. Dlatego ,,Ukryta łowczyni” nieco mnie rozczarowała. Ale idzie klasycznym tropem, bo pamiętam, że od czasów ,,Zmierzchu” w tego typu cyklach w jednym tomie para bywa rozdzielona 😉

Trudno mi więcej powiedzieć o tej książce, bo miło się ją czytało, ale z takim neutralnym uczuciem, bez szczególnego zaangażowania w fabułę i przeżywania losów bohaterów. Trochę szkoda, ale jednak uważam, że to przyjemna seria i jestem ciekawa, co będzie dalej.

,,Kochał mnie, a ja kochałam jego. I wiedziałam, że będę kochać go do końca życia, a jeśli moja dusza przetrwa, to przez całą wieczność.”

Podobnie jak poprzedni tom, ten też czyta się lekko i...

Rewelacyjna młodzieżówka. Akcja, romans, fantasy w jednym. Trochę trupów, sporo krwi i dużo magii. W tym tomie bardzo wiele się wyjaśnia. Zabieram się za trzeci.

Reread.
Zdecydowanie gorsza niż pierwsza część, bo mało jest tutaj interakcji między głównymi bohaterami. Poza tym fabuła, intryga, bohaterowie i relacje między nimi wspaniałe.

Reread.

Chyba trochę lepiej niż przy pierwszym tomie. Chwyciłam ten świat i klimat, ale tym razem irytujący nadzwyczaj byli bohaterowie. Przemyślenia głównej bohaterki to była prawdziwa walka o przerzucenie każdej następnej strony, ale jakoś dobrnęłam do końca. Raczej nie będę zwolennikiem tej serii, a szkoda, bo Królestwo Mostu bardzo mi się podobało i myślałam, że ta trylogia również mnie pochłonie.

Drugi tom zdecydowanie gorszy od pierwszego. No i wiek głównych bohaterów mierzących się z politycznymi intrygami, swoim związkiem nawet jak na fantastykę żenujący. Tristan musiał mieć z 15 lat jak zaczął grę z swoim ojcem o dominację w swoim królestwie, nad wiek rozwinięty?

Na starcie napiszę jedno – polecam.
Druga część trylogii klątwy wypadła bardzo dobrze, szczególnie na tle poprzedniej. Mamy tutaj zdecydowanie więcej rozdziałów pisanych z perspektywy Tristana, co pozwoliło rozwinąć jego postać, pokazać, co nim kieruje i dlaczego robi on niektóre rzeczy.
Duża część książki (około ¾) ukazuje Tristana i Cecile oddzielnie, dzięki czemu możemy poznać te postacie jako twory indywidualne, nie połączone. Wyszło to bardzo na korzyść. Nadal uważam, że połączenie w ich przypadku to magiczny syndrom Sztokholmski, jednak w tej części nie rzuca się to tak bardzo w oczy.
Cecile skupia się na poszukiwaniach Anushki, do których została zmuszona obietnicą. Choć już od początku mamy przesłanki, gdzie szukać czarownicy – dla mnie były one wręcz wielką strzałką mówiącą „ona jest tutaj” – znajdujemy ją dopiero na samym końcu książki, gdy usiłuje wypełnić swój mroczny plan. Zabrakło mi tutaj swego rodzaju tajemnicy. Autorka wręcz podaje nam Anushkę na tacy, lecz Cecile nie zauważa tego do samego końca.
Tristan natomiast zmaga się z przeciwnościami losu w Trollus. Po porażce, która była ceną za uratowanie życia Cecile, jest on niechcianym księciem, nikt nie chce mu służyć. Musi zapracować sobie na lojalność poddanych, a nad nim cały czas krąży jego ojciec, który wydaje się mieć plan na każdą ewentualność, jaka wystąpi. Można więc śmiało powiedzieć, że Tristan nie ma lekko w tej części.
Jak wspomniałam na początku, polecam. Nie jest to powieść wolna od wad. Nie jest tak porywająca, żebym nie mogła się od niej oderwać - spędziłam nad nią jakiś tydzień, czytając w wolnej chwili. Ale to kawał dobrej fantastyki.

Na starcie napiszę jedno – polecam.

Udało mi się znaleźć czas na skończenie drugiej części i dalej książka trzyma poziom. Było tutaj odrobine mniej samego romansu ale to ze względu na wydarzenia początkowe. Natomiast już od początku akcja, goni akcje, więc nawet nie ma czasu na skupienie się na czymś innym. Mamy tutaj o wiele, wiele więcej magii na co bardzo czekałam i zaczynają rozwijać się wątki, które bardzo mnie zainteresowały. Pełno
Emocji czułam, jest przepełniona momentami w których już czasem nie da się trzymać łez na wodzy. Siła miłości jest tutaj powalająca i to jest naprawdę dobra rozrywka!
Będę kontynuować z pewnością 😁