rozwiń zwiń

Korona w mroku

Okładka książki Korona w mroku
Sarah J. Maas Wydawnictwo: Uroboros Cykl: Szklany Tron (tom 2) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
zabójczyni Marcin Mortka literatura amerykańska magia high fantasy

Super!

Super!

Na półkach: , , , , , , , ,

"Koronę w mroku" drugi tom "Szklanego tronu" czytało mi się z wielką przyjemnością, dużo większą niż pierwszą część cyklu.

Akcja toczy się głównie na zamku w Rifthold stolicy Adarlanu, państwa które za sprawą barbarzyńskich podbojów, stało się największym z imperiów. Poddani pod rządami szalonego tyrana, często umierają w trakcie potwornej mordęgi w kopalniach Endovier i Calaculli.
A despota wszędzie węszy spisek, zatem królewska obrończyni w osobie Celaeny Sardothien zobowiązana jest podejrzanych zabijać. Z czego ku uldze czytelników nie wywiązuje się, sfinguje morderstwa.

Postacie są znakomicie wykreowane, utożsamiałem się z nimi, przeżywając ich cierpienia i rozterki.
Zwięźle prowadzone pióro sprawiało że nie nudziłem się, a fabuła wciągała, trudnym było oderwać się od książki.
Dialogi to kolejny walor, także zwięzłe i konkretne, przydają realizmu postaciom.

W powieści pojawiają się elementy magii, ale nade wszystko mnóstwo tu intryg, podstępów, półprawd, kłamstw i zagadek trudnych do rozwiązania. Podobnie jest z tempem akcji, bywa że się uspokaja, zapadamy w przyjemne odprężenie, nie nudząc się dzięki świetnej narracji, aż nagle przyśpiesza, serce bije szybko i mocno, ogarnia nas lęk o losy bohaterów. Niektórzy z nich giną, tym bardziej suspensy elektryzują.
Do tego mamy ciekawy wątek miłosny, dotyczący trójki czołowych postaci, Celaeny, Chaola i następcy tronu Doriana.

Zdecydowanie polecam ten prawie pięciuset-stronicowy wolumin, stawiając mocne 8/10.

Całość książki trochę mało porywcza, jednak ostatnie 100 stron nadrobiło i zakończyło się mega ciekawie, otwierając perspektywę na zmianę środowiska głównej bohaterki, bo przyznam, że to jej siedzenie w zamku i całe to otoczenie działało mi na nerwy i było nudne momentami.

DNF na 417. stronie.

DNF na 417. stronie.

Świetna książka! Polecam

Świetna książka! Polecam

Tą książkę czytało mi się dużo przyjemniej, szczególnie końcówkę, która bardzo mnie wzruszyła i zaintrygowała. Muszę sięgnąć po kolejny tom! Bohaterowie wydrośleli, zmieniając się na lepsze. Fabuła zaczęła nabierać tempa.

Podsumowując: polecam :)

Podsumowując: polecam :)

Rzadko się tak zdarza, ale tym razem, tak właśnie jest, że druga część niczym nie ustępuje pierwszej, a nawet powiedziałabym, że jest od niej lepsza. Zam juz bohaterów, a co za tym idzie, mam już swoich ulubieńców i tych których nie darzę nawet krztyną sympatii. Sieć intryg zaczyna się rozszerzać, a nasza bohaterka nieuchronnie zmierza w kierunku swego przeznaczenia, tylko dlaczego, skoro ona tego nie chce? Czy można walczyć z losem? Czy kierujemy swoim życiem? a jeśli nie my to kto? niesamowita książka! od pierwszych stron trzyma w napięciu, już wiem, że sięgnę po kolejne tomy :)

W dalszym ciągu mam problem z tą serią i nie do końca wszystko mi tu pasuje. I nie chodzi nawet o takie czysto subiektywne odczucie, tylko o fakt, że sporo mi tu zgrzyta. Jak chociażby fakt, że główni bohaterowie niby są przyjaciółmi, a wcale tak się nie traktują, czy chociażby to, że największa zabójczyni i królewska obrończyni, wciąż popełnia te same błędy. W każdym razie więcej tu komplikacji w relacjach między bohaterami. Pojawia się też trochę nowych wątków, tajemnic i intryg, a nowo powstały wątek romantyczny idzie w tragicznym kierunku.

"Korona w Mroku" tak samo jak "Szklany Tron" również bardzo przypadła mi do gustu, chyba nawet bardziej niż pierwszy tom. Nie różnił się on zbyt wiele od poprzedniego i nadal brakowało mi "tego czegoś", ale spodobało mi się. Zdziwiło mnie rozwinięcie wątku romantycznego między Celaeną i Chaolem, ale kapitana polubiłam od samego początku i zadowolił mnie taki obrót spraw. Mimo wszystko ostatnie 20 stron mnie strasznie dobiło... Niestety mam spoiler co do wątku romantycznego i wiem, z kim Aelin będzie. Strasznie szkoda mi było Doriana, a tym bardziej Chaola... Zabolały mnie jego słowa i zakończenie pozostawiło we mnie nieprzyjemny ścisk w klatce piersiowej. Mam nadzieję, że kolejne tomy (i kolejny mężczyzna...) będą jeszcze lepsze od tych dwóch, bo prawdę powiedziawszy to nie jest jak na razie aż tak wybitne jak oczekiwałam. Mimo wszystko polecam <3

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Woow!