rozwińzwiń

zabójczyni Marcin Mortka literatura amerykańska magia high fantasy

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

🧿 Drugi tom Szklanego tronu napewno nie zawodzi, jest nawet lepszy od pierwszego. Wielkie oklaski dla autorki za tak świetnie wykreowany świat, którego nie chciałam opuszczać. Dworskie intrygi to jest coś co uwielbiam w książkach, tutaj napewno tego nie brakuje. Książka się na nich opiera, a my możemy się tylko domyślać i snuć swoje teorie odnośnie poszczególnych wątków i postaci. Autorka świetnie manipuluje treścią, podsuwając nam kilka skrawków podpowiedzi, które mogą nakierować czytelnika na odkrycie prawdy, ale tak, aby nie było za łatwo.

🧿 W tym tomie odkrywamy dalsze losy trójki przyjaciół Celaeny, Doriana i Chaola. Ich relacje są burzliwe, pełne wzlotów i upadków, jednak mogą na siebie liczyć. Występuje tutaj bardzo subtelny wątek romantyczny i pomimo tego, że lubię konkretne romanse w książkach, tutaj ta delikatność mi zupełnie nie przeszkadzała. Jest tak wyśmienicie stworzony, że czytając fragment, w którym chwytają się za ręce, cieszyłam się jak dziecko, coś wspaniałego.

🧿 Napewno za niedługo sięgnę po kolejne tomy, ponieważ bardzo przywiązałam się do bohaterów. Ta pozycja zagwarantowała mi świetną rozrywkę. Jest pełna mroku, tajemnic, ale również piękna i pełna emocji, które chcę dalej odkrywać, bo wiem, że jeszcze daleka podróż przede mną.

Co za przygoda! Udało mi się nawet trochę pogubić w wątkach i intrygach. Tyle się tu wydarzyło… jest to przede wszystkim przygodówka dla młodzieży z dosyć uroczym wątkiem romantycznym, choć jak na mój gust za mało wytłumaczonym. Śmierć w tej części naprawdę mnie zaskoczyła i zakończenie zresztą też. Podoba mi się, kupuję wszystko, co się wydarzyło, nie mogę się powstrzymać i lecę czytać dalsze części.

Dla mnie gorsza niż pierwsza część, do połowy mocno się nudziłam i kusiło mnie, żeby przerwać czytanie.
Końcówka nadrobiła, dlatego sięgam po kolejną część.

Końcówka nadrobiła, dlatego sięgam po kolejną część.

Bardzo mnie wynudziała ta część. Do połowy praktycznie nic się nie działo, potem się już rozkręciło. Końcówka obiecująca, dlatego sięgam po kolejny tom.

Dalej jestem w fandomie "Szklanego tronu".

Dalej jestem w fandomie "Szklanego tronu".

Naprawdę świetna książka, lepsza nawet od pierwszego tomu serii. Po czymś takim nie da się nie sięgnąć od razu po następną część!
Fabuła ma dość szybkie tempo, a dodatkowo zawiera ogromną ilość zwrotów akcji, więc przez większość czasu książka jest nieodkładalna. Zostaje też odsłonięty dalszy rąbek tajemnicy, która ciągle trzyma w napięciu i aż motywuje do dalszego czytania.
Wreszcie doczekałam się pokazu siły głównej bohaterki, czego bardzo brakowało mi w poprzedniej części. Odkrywamy też coraz więcej sekretów z jej przeszłości, które częściowo są przewidywalne, ale nie przeszkadza to zbytnio.
Zakończenie było bardzo dobre - idealne do zamknięcia pewnego rozdziału i wprowadzenia czytelnika w coś nowego, co będzie się działo w dalszych częściach.

Niestety w tym tomie główna bohaterka straciła moją sympatię. Choć od początku nie przepadałam za Chaolem (wolałam Doriana),to jednak to, jak Celaena go potraktowała, jest jak dla mnie idiotyczne i niewybaczalne. Nie wiem, czy czytać następny tom... Może spróbuję dać mu szansę, ale tylko ze względu na Doriana.

110/52/2023 ig: @liber.tinea

Drugi tom cyklu S. J. Maas - “Korona w mroku”

Cykl książek “Szklany tron” Sarah J. Maas ma swoich zwolenników i przeciwników. Czy drugi tom, “Korona w mroku”, okazał się lepszy niż poprzedni i czy warto sięgnąć po kontynuację? Jedno jest pewne - wznowione wydanie z barwionymi brzegami Wydawnictwa Uroboros to istna uczta dla każdej sroki okładkowej. Książki cieszą się ogromną popularnością już od dekady, więc z pewnością warto sprawdzić na własnej skórze o co ten cały szum.

Głosy czytelników, którzy poznali serię “Szklany tron” są mocno podzielone. Jedni ją uwielbiają, inni zaś uważają za… nieporozumienie. Moim zdaniem i wbrew pozorom, świadczy to dosyć dobrze o tych książkach. Dlaczego? Ponieważ przypomina o różnorodności potrzeb i gustów czytelniczych. Zaznaczę, że przed rozpoczęciem lektury warto być świadomym klasyfikacji gatunkowej tego cyklu, gdyż to romantasy skierowane jest głównie do młodzieży. W moim odczuciu doskonale spełnia swoją rozrywkową rolę i powinno być dokładnie takie, jakie jest - nieskomplikowane, momentami wręcz naiwne, wyraźnie ukierunkowane na dobro i zło oraz tam gdzie trzeba - przewidywalne. Dlatego bez wahania sięgnęłam po “Koronę w mroku”.

Pierwsza połowa wolumenu to więcej “roman” niż “tasy”

Drugi tom do połowy objętości jest bardzo podobny nastrojem do pierwszego. Nastoletnie rozterki bohaterów, przeplatane scenami walki, wzbogacone o przeżycia miłosne pewnej dwójki bohaterów. Było kilka takich momentów, które zdarzyło mi się pobieżnie przebiegać wzrokiem, aby szybciej dotrzeć do właściwej akcji. Teraz, już po lekturze rozumiem, że były one potrzebne, tak samo jak powolne wprowadzenie Czytelnika za kulisy wielkiej intrygi. Około połowy tego tomu nastąpił przełom. Doszło do niezwykle ważnego dla dalszego rozwoju akcji wydarzenia, a klimat stał się bardziej mroczny. Odnoszę wrażenie, że właśnie od tej chwili cały cykl zaczyna iść w tę lepszą stronę. Pod koniec powieści możemy zauważyć stopniowe dojrzewanie bohaterów (przypomnę, że wielu z nich to nastolatkowie) oraz ewolucję ich relacji. Główna postać, Celaena, choć w dalszym ciągu młodziutka, szalona dziewczyna, po niebywałej stracie pokazuje w końcu czytelnikom swoje skrywane dotychczas oblicze.

Metamorfoza Celaeny

W drugiej części “Szklanego tronu” Celaena Sardothien przechodzi na oczach zarówno czytelników, jak i bohaterów istną metamorfozę. Choć byłam świadoma przeszłości dziewczyny, to w pierwszym tomie jawiła mi się ona raczej jako piękna, kobieca postać o niezwykłej sprawności fizycznej. Gdzieś z tyłu głowy była informacja, że to wyszkolona zabójczyni, podobno najlepsza w Adarlanie, ale jej zwyczajna “dziewczyńskość” przysłaniała obraz wyrafinowanej morderczyni. Nic dziwnego, ponieważ wcześniej odziana w delikatne suknie głównie snuła się po zamkowych korytarzach i tajnych przejściach, a jedynie incydentalnie walczyła w królewskim turnieju o wolność. Teraz, w “Koronie w mroku” już od pierwszych stron jawi się jako demoniczna i bezwzględna postać zabójczyni w czerni. Dziewczyna bez skrupułów wykonuje zadania zlecone przez króla. Ale czy na pewno widzimy wszystko wyraźnie?

Z pierwszej części niewiele dowiedzieliśmy się o przeszłości Celaeny. Owszem, otrzymaliśmy jakieś ogólniki, ale Autorka nie zagłębiła się w jej dokładniejszą historię. “Korona w mroku” zmusza bohaterkę do stanięcia twarzą twarz z wydarzeniami z poprzedniego życia, o którym wolałaby zapomnieć. Dziedzictwo krwi jednak samo upomina się o swoje prawa. Odkrycia, które staną w tej części otworem przed Odbiorcą, jedynie wzmagają chęć przeczytania kolejnego tomu. Liczę na to, że kolejne książki serii będą zbudowane w podobny sposób jak druga połowa “Korony w mroku” - krótkie, treściwe rozdziały, szybka akcja, dużo fantasy i zaskakujące zakończenie. Stay tuned!

110/52/2023 ig: @liber.tinea

Drugi tom cyklu S. J. Maas - “Korona w mroku”

Bardzo dobra kontynuacja losów głównej bohaterki. Wciąga bez reszty. Na pewno sięgnę po kolejne części.

Po skończeniu ,,Szklanego tronu" nie widziałam innej opcji, jak natychmiastowe sięgnięcie po drugi tom. Historia wciągnęła mnie momentalnie. Mamy okazję coraz lepiej poznawać Celaenę i innych bohaterów, pewne wątki z pierwszej części zostają rozwinięte a dodatkowo otrzymujemy mnóstwo nowych, równie ciekawych i wzbudzających emocje.

Miałam pewne obawy związane z tą książką- bardzo często zdarza się, że drugi tom serii jest jednym z gorszych a przyznam, że bardzo nie chciałam, aby w jej przypadku tak było. I chyba to jedna z cech książek Sarah J Maas, bo ten tom był o wiele lepszy od pierwszego.

Tak jak w przypadku ,,Szklanego tronu" zawiodłam się głównym wątkiem- czyli pojedynkiem, na który czekamy całą walkę a następnie opisany jest szybko i właściwie nie wzbudza w nas żadnych emocji- tak tutaj autorka już się poprawiła. Główne wątki były rozwinięte na tyle, że na żadnym się nie zawiodłam i usatysfakcjonowały mnie do tego stopnia, że przewidywałam dla tej książki 4/5 gwiazdek (lub 7/10),ale...

Zakończenie całkowicie zbiło mnie z nóg. W życiu nie pomyślałabym, że jeden rozdział i to na jedynie 4 strony jest w stanie tak bardzo wpłynąć na moje postrzeganie całej książki, ale tu miało to miejsce i w dalszym ciągu nie mogę o tym zapomnieć. Choć planowałam zrobić sobie krótką przerwę od serii i świata, aby zbytnio się nim nie przesycić to momentalnie po zakończeniu ,,Korony w mroku" sięgnęłam po trzeci tom i zaczęłam go czytać tak, jakby drugi nigdy się nie skończył a ja bym go po prostu kontynuowała. Przysięgam, że czułam się, jakbym była w transie.

W pełni ufam wszystkim, z którymi miałam okazje rozmawiać o tej serii, że im dalej, tym coraz lepiej i nie mogę się doczekać kontynuacji. A jeśli poszukujecie fantastyki, która wciągnie Was już od pierwszych stron, ma wspaniałych bohaterów i świetnie stworzony świat- sięgnijcie po serię ,,Szklanego tronu".

Miałam pewne obawy związane z tą...

11 846
    3 597