Pisane szkarłatem

Wydawnictwo: Initium
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Written in Red
rumiko

Meg Corbyn jest jasnowidzącą szczególnego rodzaju – widzi przyszłość, jeśli rozetnie sobie skórę i pojawi się krew. Ten dar jest dla niej jednak przekleństwem, gdyż znajduje się w mocy Kontrolera, człowieka, który pragnie mieć stały dostęp do wizji Meg. Postanawia więc uciec, a jedynym bezpiecznym dla niej miejscem okazuje się Dziedziniec w Lakeside – dzielnica handlowa opanowana przez Innych.

Simon Wolfgard, zmiennokształtny, niechętnie zatrudnia Meg na stanowisku łącznika z ludźmi. Od pierwszej chwili wyczuwa, że dziewczyna coś ukrywa, poza tym jej zapach jest inny niż zapach ludzkiej zwierzyny. Jednak instynkt nakazuje mu dać jej tę pracę. Kiedy już pozna prawdę i dowie się, że Meg jest ścigana przez rząd, będzie musiał zdecydować, czy jest warta rozpętania wojny między ludźmi a Innymi.

źródło opisu: http://www.initium.pl/oferta/szczegoly/pisane-szkarlatem

źródło okładki: http://www.initium.pl/oferta/szczegoly/pisane-szkarlatem

Oficjalna recenzja
Tetiisheri książek: 1438

Pomiędzy światem ludzkim i „Innych”

„Pisane szkarłatem” kusiło mnie swoim opisem już od chwili pojawienia się zapowiedzi powieści. Intrygowało mnie tym bardziej, że autorką cyklu „Inni” jest Anne Bishop. Co prawda dotąd nie miałam okazji poznać twórczości pisarki, jednak pochlebne opinie i rozgłos jaki Anne Bishop zyskała na całym świecie nie mogły być bezpodstawne. Dodatkowo ciekawiło mnie przedstawienie świata urban fantasy z punktu widzenia tak znakomitej autorki. Moje wrażenia po lekturze są nieziemskie. To nadzwyczajna powieść, która mnie porwała.

Cassandra sangue – wieszczka krwi to określenie przypisane głównej bohaterce „Pisane szkarłatem”. Meg Corbyn poprzez precyzyjne cięcia na swojej skórze doświadcza wizji i potrafi przepowiedzieć przyszłość. Jest własnością Kontrolera, który na Meg i podobnym do niej istotom zarabia fortunę. Meg się jednak buntuje i ucieka. Trafia do miejsca, które niekoniecznie jest bezpieczne. Postanawia podjąć wyzwanie i przystosować do życia wśród Innych.

Meg zgłasza się do pracy jako łącznik z ludźmi. Simon Wilcza Straż pomimo tego, że dziewczyna jest nowa, zatrudnia ją do odbierania, sortowania i dostarczania poczty. Jest w niej coś, co intryguje Wilka - Meg nie pachnie tak jak ludzie. Szybko okazuje się, że dziewczyna się ukrywa, a kiedy Simon dowiaduje się dlaczego, podejmuje ryzykowną decyzję.

Świat przedstawiony w „Pisane szarłatem" to bardzo przemyślana koncepcja, którą autorka dopracowała w każdym najmniejszym detalu. Namid to świat przypominający naszą planetę, jednak charakteryzuje go niezwykła inność. Obraz tej jakże wielopłaszczyznowej i zróżnicowanej rzeczywistości, który tworzył się w mojej wyobraźni podczas lektury niejednokrotnie wywoływał we mnie uczucie niedowierzania. Nie był to prosty obrazek, a skomplikowana budowla. Z każdą kolejną stroną w powieści i nowymi faktami o Namid mój podziw do koncepcji, jaką stworzyła Anne Bishop wzrastał. Dzięki niebywale bujnej wyobraźni i godnej pozazdroszczenia umiejętności przekazywania swoich myśli w formie słowa pisanego Anne Bishop zbudowała fascynujący, niby ludzki, ale także zamieszkiwany przez zmiennokształtnych (Wilki, Jastrzębie, Wrony czy Niedźwiedzie), wampiry oraz inne stworzenia świat pełen zaskakujących wydarzeń. Zauroczyła mnie dziewczynka tańcząca na lodzie odziana w lekkie szaty w kolorze białym. To Zima. Bishop wprowadziła do powieści postaci Pór Roku oraz Żywiołów. Według mnie pomysł genialny. Nie spotkałam się z podobną propozycją w żadnej innej książce.

W „Pisane szkarłatem” występuje wielu bohaterów. Unikam powieści przepełnionych dużą ilością postaci, gdyż zazwyczaj niestety nie są one dość dobrze przedstawione czytelnikowi, a ich zapamiętanie graniczy z cudem. W przypadku nowej powieści Anne Bishop otwierającej cykl „Inni” nie miałam z tym najmniejszego problemu. Wręcz przeciwnie, z zainteresowaniem poznawałam wszystkich bohaterów, bo każdy z nich wnosił do świata Innych coś nowego i niepowtarzalnego. Warto zwrócić również uwagę na możliwość, jaką Anne Bishop obdarzyła swoich bohaterów - mogli oni wypowiadać się w różnych kwestiach, dzięki czemu każda z postaci przedstawiała swój punkt widzenia.

Główna bohaterka powieści Meg to chyba najbardziej złożona postać, jaką miałam okazję poznać. Niepewna, wycofana, delikatna i zagubiona istota pełna dobroci dla innych musi nauczyć się niełatwego życia w prawdziwym świecie. Bardzo przyjemnie śledziło mi się postępy dziewczyny, która świat znała dotąd jedynie z obrazków. Simon to silna osobowość stworzona do wydawania poleceń i utrzymania porządku w swoim społeczeństwie. Pod twardą skorupą ukrywa jednak cieplejsze uczucia, które ujrzą światło dzienne. Zaintrygowała mnie Tess, której kolor włosów zmieniał się w zależności od emocji towarzyszących tej kobiecie. Tess ukrywa tajemnicę, co dodatkowo potęguje ciekawość.

Anne Bishop stworzyła niezwykłe urban fantasy przepełnione swoimi własnymi koncepcjami znakomicie wplecionymi w powieść. „Pisane szarłatem” jest fenomenalną powieścią, w której zarówno fabuła, wykreowany przez Anne Bishop świat oraz bohaterowie są idealnie dopracowani. To książka pod każdym względem niesamowita! Gorąco polecam!

Agnieszka Stolarczyk

Beata | 2016-10-20
Przeczytana: 20 października 2016

Genialna i oryginalna powieść fantasy. Moje pierwsze spotkanie z autorką. Żałuję, że tak późno sięgnęłam po ten utwór. Pani Bishop wykreowała niesamowity, pełnowymiarowy, krwisty świat, zaludniony przez ludzi i kontrolowany przez Innych – tajemnicze istoty i byty. Prócz zmiennokształtnych i wampirów, zamieszkiwany przez Żywioły i inne nienazwane istoty – wszyscy śmiertelnie groźni dla otoczenia. Doskonale i szczegółowo wykreowane magiczne, mroczne universum, teoretycznie podobne do Ziemi. Akcja niby bardzo spokojna, tło obyczajowe zarysowane dokładnie, ale cały czas odczuwamy napięcie, wiemy, że coś tam czeka na następnych stronach. Dawno już żadna książka tak mocno mnie nie zaintrygowała. Rewelacyjna powieść.

Virginia | 2017-04-15
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 15 kwietnia 2017

"Czy wiesz, co zabiło dinozaury? – spytał nagle Burke.
Monty odwrócił się i uśmiechnął niepewnie.
– Nie, nie wiem. Co takiego?
Burke nie odpowiedział uśmiechem.
– Inni."

Twórczość Anne Bishop już od dawna bardzo mnie intrygowała. Z różnych opinii wywnioskowałam, że książki Pani Bishop, albo się kocha, albo nienawidzi. W końcu postanowiłam przekonać się, w której grupie znajdę się i ja. "Pisane szkarłatem" okazało się być strzałem w dziesiątkę. Od tej chwili zaliczać się będę do pierwszej grupy i mam nadzieję, że tak już pozostanie.

Meg Corbyn nie jest zwykłym człowiekiem. Jest obdarzona bardzo cennym darem - widzi przyszłość, za którą bogaci ludzie są gotowi słono zapłacić. Jednak jej życie nie należy do niej, lecz do Kontrolera. Dziewczyna postanawia to zmienić. Jedną decyzją splata swój los z losem Terra Indigena, zwanych Innymi.

Zaczynając swoją przygodę z Meg Corbyn byłam święcie przekonana, że autorka zaserwuje mi przesłodzoną historię miłosną, w której śmiertelniczka,...

myślnik | 2014-08-08
Przeczytana: 07 sierpnia 2014

Namid i jej dzieci nie znają słowa kompromis.
Wycisną z ciebie każdą kropelkę krwi.
Rozszarpią twoje ciało na strzępy.
Wydłubią oczy i pożrą wątrobę.
Wycelują,wystrzelą i wyżłobią ci w czaszce otwór.
Dzieci Namid,ciągle toczą boje...ze sobą.

Tyle wystarczy o tej książce,wszystko inne jest poezją,i mówi wam to ktoś,kto skatował wcześniej tylko jedną książkę autorki,a uprzedzenia trwały przy mym boku,aż do teraz.

Jestem urzeczona delikatnością i siłą w tym samym momencie.
Budową dość drobiazgową,wielowątkowością,a nawet lekką naiwnością,ale kto jej nie posiada.
Jestem urzeczona i nic mi tego nie odbierze.

Anne Bishop,cieszę się,że dałam ci szansę.

Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki?
Czasami warto.

Alex Ritter | 2016-07-16
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 11 lipca 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Pisane Szkarłatem" jest bardzo ciekawą książką. Poznajemy w niej Meg, która jest dorosłą kobietą, ale zachowuje się jak dziecko. Czasami jest to denerwujące, a czasami słodkie (jeżeli można, to tak nazwać). Meg ucieka przed ludźmi Kontrolera i w ten sposób trafia na Dziedziniec, bo Ludzkie Prawo Tam Nie Działa. Zostaje łącznikiem między ludźmi i Innymi. Dzięki sumiennie wykonywanej pracy i uroczemu zachowaniu w szybki sposób zdobywa sympatie mieszkańców Dziedzińca. Inni, a zwłaszcza Simon Wilcza Straż opiekuje się i chroni Meg, przed tym, aby nie wpadła w ręce ludzi...
Uwaga! Świat stworzony przez Anne Bishop może wciągnąć. Grozi to sięgnięciem po kolejne części ;)

| 2014-12-04

Nigdy nie sądziłem, że zaryzykuję napisanie opinii o tego typu książce. Poziomy fantastyki są mi raczej obce, nie moja piaskownica. Ale, że lubię ryzyko i cenię "kobiece podszepty", więc czemu nie? Tę książkę "podsunęła" mi moja koleżanka z LC, moja "przewodniczka" po lekturze dziwnych stworów, zjaw, nierealnych inspiracji i wampirów. Ale dość czułości. Ad rem.
Świetnie narysowane postacie. Meg, Simon i ta ze zmieniającymi się kolorami włosów. Zapomniałem jej ksywki. Ja uwielbiam sceny, kiedy słabym i zagubionym dziewczynom, "zmuszony jest" pomóc zły facet/wilk/wilkołak. Jak zwał tak zwał. Długo przestawiałem się na te "obce byty". Ale nie dlatego, że nie akceptuję, tylko dlatego, że, wierzcie lub nie, nie mam doświadczenia w tego typu klimatach.
Co najważniejsze. W tej książce "o coś chodzi". Cały ten bajer, te wilki, niedźwiedzie, ptaki, to symbole. Wiem, że Wy to już dawno wiecie. Ale ja się dopiero uczę. Dajcie mi czasu nieco ...
Dziękuję...

kulturalna_szafa | 2013-10-06

Nie ma to jak pójść sobie do empiku i kupić sobie książkę swojej ulubionej autorki. Nowa. Pachnąca. Idealna! Uwielbiam to uczucie podniecenia w brzuchu, kiedy otwieram pierwszą stronę i zaczynam czytać! Oh, jak ja uwielbiam to uczucie!

“-Wrona w recepcji, szczeniak w sortowni, a na zewnątrz szalony Wilk – mruknęła do siebie – Czy ten dzień może być gorszy?
Najwyraźniej mógł – ale na szczęście Meg zauważyła robaka, którego Jake wrzucił jej na przeprosiny do herbaty, zanim go połknęła.”

Simon Wolfgard, zmiennokształtny, niechętnie zatrudnia Meg na...

TalaZ | 2013-10-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 października 2013

Zupełnie nowe oblicze…

Przez moje ręce przewinęło się już naprawdę sporo książek, w których zmiennokształtni ogrywali znaczące role w rozwoju dalszej fabuły. Wydawałoby się więc, że na ich temat zostało napisane już chyba wszystko, nie da rady wymyśleć już nic nowego, a już na pewno nie uda się stworzyć niczego nowego od samych podstaw. Nic bardziej mylnego, a pisarką która udowodniła mi to w „porażający” sposób jest Anne Bishop wraz ze swoją najnowszą powieścią Pisane szkarłatem. Powieść została wydana w Polsce dzięki wydawnictwu Initium i jest tomem otwierającym najnowszą serię autorki – Inni. Jest to jedna z najpopularniejszych amerykańskich pisarek fantastycznych, która zasłynęła swoimi nietuzinkowymi pomysłami na fabułę.

Meg Corbyn jest cassandra sangue – wieszczką krwi. Dzięki cięciu swojej skóry potrafi wypowiadać przepowiednie na temat tego co się wydarzy. Właśnie dlatego jest tak cenna dla Kontrolera, który zbija na niej majątek. Meg ma jednak dosyć i w końcu ucieka....

verielle | 2017-05-04
Przeczytana: 01 maja 2017

Pierwsze spotkanie z autorką i bardzo pozytywne zaskoczenie. Czytałam bardzo zróżnicowane opinie na temat tej serii, jednak ja jestem nią oczarowana!
Przeczytałam książkę w jeden dzień i czułam ogromny niedosyt. Bardzo podoba mi się świat wykreowany przez autorkę.
Akcja rozwija się dość wolno, jednak to zdecydowanie plus książki.
Największym kłamstwem podczas czytania było "jeszcze jeden rozdział" - nigdy nie kończyło się na jednym.

Jak opisać książkę w 3 słowach? Niesamowita, intrygująca, wciągająca.
Polecam!

Harii | 2015-07-08
Przeczytana: 06 lipca 2015

Takiej książki mi brakowało. Autorka zbudowała świat, który zdaje się istnieć naprawdę, podobnie jak jego mieszkańcy. Cały czas coś się dzieje, a my od razu zakochujemy się w bohaterach. Nie ma co opisywać fabuły, bo jest ona zbyt szczegółowa, ale "Pisane szkarłatem" na pewno zachwyci niejednego czytelnika.

mania_kch | 2014-11-16
Na półkach: Przeczytane, 2014

Świetny pomysł i świetne wykonanie, choć początek może lekko odstraszać zbyt powolnym rozwijaniem się akcji i ogromem informacji jaki autorka nam przedstawia.Dalej jest już rewelacyjnie, świat Innych tak nas wchłania, że ciężko oderwać się od czytania.
Polecam :)

Ćwiek