Porwana pieśniarka

Tłumaczenie: Anna Studniarek
Cykl: Trylogia Klątwy (tom 1)
Wydawnictwo: Galeria Książki
Stolen Songbird
SilverMoon

Od pięciu stuleci trolle nie mogą opuszczać miasta pod ruinami Samotnej Góry. Więzi je klątwa czarownicy. Przez wieki wspomnienia o ich mrocznej i złowrogiej magii zatarły się w ludzkiej pamięci. Niespodziewanie pojawia się przepowiednia o związku, który złamie potężne zaklęcie. W Cécile de Troyes rozpoznano kobietę z przepowiedni. Zostaje więc porwana i uwięziona pod górą. Od pierwszej chwili w podziemnym mieście dziewczyna myśli tylko o jednym – o ucieczce. Trolle, które ją uprowadziły, są jednak inteligentne, szybkie i nieludzko silne. Porwana musi czekać na właściwy moment i stosowną okazję.

Z biegiem czasu dzieje się coś niezwykłego – w sercu Cécile kiełkuje uczucie do tajemniczego księcia, z którym została związana ślubem. Dziewczyna poznaje kolejne osoby, nawiązuje przyjaźnie i powoli uzmysławia sobie, że może być jedyną nadzieją dla mieszańców zniewolonych przez trolle czystej krwi. W mieście wybucha bunt. A Tristan, jej książę i przyszły król, jest jego tajnym przywódcą.

W miarę zanurzania się w świat skomplikowanych intryg politycznych podziemnego świata Cécile przestaje być córką prostego rolnika, staje się księżniczką, nadzieją całego ludu i czarownicą obdarzoną mocą dość potężną, by na zawsze zmienić Trollus, podziemne miasto.

źródło opisu: Wydawnictwo Galeria Książki, 2016

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Angelika książek: 1136

Trolle w nowym, odświeżającym wydaniu

Wyobraźcie sobie, że pod pewną górą, odgrodzona od ludzkiego świata klątwą, znajduje się wyjątkowa kraina. Nie jest łatwo się do niej dostać ani z niej wydostać, a żyją tam bardzo osobliwe istoty - trolle. Nie są to jednak te wielkie, brzydkie i nad wyraz głupawe kreatury, jakie możecie znać choćby z cyklu o Harrym Potterze autorstwa J.K. Rowling, ale ich gatunek przybiera przeróżne formy. Wiele z nich bardzo przypomina ludzi wyglądem i charakterem, ba, są tam nawet wyjątkowo piękne trolle! W dodatku posiadają moce, o jakich ludzie nawet nie śnili. Ich miasto - Trollus - jest wyjątkowe, bo pełne magii, szklanych rzeźb i przepychu, jednak mieszkańcy nie są szczęśliwi. Ich pragnieniem jest uwolnienie się spod działania klątwy i możliwość wyjścia na słońce. W związku z tym z wielką nadzieją oczekują ludzkiej dziewczyny, która według przepowiedni ma ich uwolnić. Wtedy właśnie rozpoczyna się wielka przygoda Cécile, głównej bohaterki „Porwanej pieśniarki”.

Dziewczyna żyje w Jastrzębiej Kotlinie wraz z ojcem i bratem. Matka zostawiła rodzinę, jak Cécile była mała, jednak regularnie ją odwiedza i funduje córce lekcje śpiewu. Obiecała jej, że kiedy ta skończy siedemnaście lat, zabierze ją do siebie do miasta i uczyni wielką śpiewaczką. Dosłownie dzień przed oczekiwanym wyjazdem, Cécile zostaje porwana. Znajomy chłopak z jej wioski zabiera ją w miejsce, gdzie według legendy zakopane jest miasto trolli. Podobno w każdej legendzie jest ziarno prawdy i w tym przypadku nie jest inaczej. Okazuje się, że Trollus faktycznie istnieje, a dziewczyna zostaje sprzedana królowi i zupełnie pozbawiona wolnej woli. Co czeka ją w mrocznej krainie wśród obcych stworzeń? Czy uda jej się kiedyś uciec?

„Porwana pieśniarka” to pierwszy tom świetnie zapowiadającej się trylogii. Pomysł na fabułę jest niesztampowy, bo występują w niej rzadko spotykane w literaturze młodzieżowej trolle, a wykonanie naprawdę robi wrażenie - aż ciężko uwierzyć, że jest to debiut! Historia wciągnęła mnie od pierwszych stron i z bólem serca odłożyłam ją na półkę. Danielle L. Jensen stworzyła niezwykle ciekawe uniwersum, w które wprowadza czytelnika stopniowo, nie ujmując przy tym wartkiej akcji. Całość przypomina nieco baśń, w której nie brakuje magii, księcia i księżniczki, a także walki dobra ze złem. Trolle zostały tutaj przedstawione w ciekawy, odświeżający sposób, jako istoty zbliżone do ludzi, wręcz piękne, posiadające rozum na miarę ludzkiego i podobne uczucia oraz ambicje. Bardzo fajne jest to, że ich kreacje są zróżnicowane, barwne i nawet postaci drugoplanowe są bardzo wyraziste i charakterystyczne.

Samo Trollus jest miastem wyjątkowym, które pomimo tego, że musi funkcjonować w mroku i jest odgrodzone od reszty świata potężną górą, to ma swój urok i jest pełne pięknych miejsc. Poza tym jest ono bardzo przemyślane i uporządkowane pod względem hierarchii społeczeństwa. Mamy monarchię, bo wszystkimi trollami rządzi król, mamy więc również rodzinę królewską i swego rodzaju arystokrację. Znajdą się także rzemieślnicy, strażnicy i grupa robotnicza, czyli najniższa warstwa społeczeństwa, złożona z mieszańców, czyli trolli, którzy mają w sobie mniejszą lub większą domieszkę ludzkiej krwi. Ci ostatni masowo giną w kopalniach i innych miejscach pracy, jeśli nie wyrobią odpowiedniej normy. Ogólnie rzecz biorąc, w mieście panuje duży reżim ze strony króla i wielu trollom taka sytuacja nie odpowiada. Ten stan rzeczy prowadzi do bardzo fajnego wątku ze zgrabnie poprowadzoną królewską intrygą. Oprócz tego nie brakuje również wątku romantycznego, który świetnie dopełnia całą tę historię, nie przesłaniając przy tym innych wątków.

„Porwana pieśniarka” to wspaniała, przepełniona magią i baśniowym klimatem powieść, którą czyta się z ogromną przyjemnością. Zabiera czytelnika w świat tak samo piękny i bogaty, jak brutalny i niesprawiedliwy. Historia jest jedyna w swoim rodzaju i z czystym sumieniem mogę ją polecić wszystkim, którzy przepadają za literaturą fantastyczną.

Angelika Paterak

mclena | 2017-05-04
Przeczytana: 04 maja 2017

"Ludzie zawsze żywią urazę do tych, którzy mają więcej od nich."

O mamuśku! Cóż to była za książka!

Na "Porwaną Pieśniarkę" zacierałam ręce już od dnia premiery, ale mam w zwyczaju w przypadku trylogii czekać aż wszystkie trzy tomy zostaną opublikowane, zanim rozpocznę przygodę. Przepiękna okładka i intrygujący tytuł z miejsca zwaliły mnie z nóg, bałam sie tylko, że moje oczekiwania będą zawyżone i znowu będzie trudno przełknąć gorycz rozczarowania. Tymczasem juz od pierwszej strony zostałam bezpowrotnie porwana w cudowny świat, gdzie nie wszystko jest takie jak do tej pory znalismy. Zacznę od tego, że scenieria to dokładnie moje klimaty, to lubię najbardziej - suknie, gorsety, dobre maniery, milady, milordzie... coś na kształt średniowiecza pomieszanego z epoka wiktoriańską - uwielbiam! Tyle, że zamiast między ludźmi przebywamy głównie wśród troli! Nie martwcie się - ludzi również nie zabraknie. Trole oczami Danielle L. Jensen nie są natomiast tym co znamy, więc przygotujcie się...

Aithusa22 | 2016-02-11
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016
Przeczytana: 10 lutego 2016

"Tu czeka Cię jedynie śmierć..."

Miałam ogromne obawy co do tej książki. Trolle kojarzyły mi się albo z brzydkimi, śmierdzącymi, pokrytymi brodawkami stworami, albo z internetowymi ludźmi. Czyli z niczym dobrym lub pięknym. Gdy przeczytałam słowa: "Samotna Góra"- od razu skojarzyłam je z "Władcą Pierścieni". Tak więc czułam ogromną rezerwę do tej książki, jednak zdecydowałam się po nią sięgnąć. Troll jednym z głównych bohaterów i do tego książę jak z bajki? Ciekawy opis, więc czytałam.

Od razu poczułam, że to coś dla mnie. Wciągnął mnie cudownie opisany świat, czułam muśnięcia wiatru i słońca. Okazało się, że to naprawdę dobra książka, a moje wcześniejsze obawy były niesłuszne. Zakochałam się w tym świecie.

Może bohaterowie nie są dość dobrze dopracowani, bo pomimo tego, że polubiłam Cecile i Tristana, uważam, że nie wyróżniają się niczym szczególnym. Ona jest odważna, on chłodny, a jednak skrywa w sercu gamę uczuć. Taki dość schematyczny model bohaterów, a mimo to z ogromną...

Virginia | 2017-04-28
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

"Sądzę, że w naszej naturze leży przekonanie, iż zło zawsze ma brzydką twarz. Piękno uważa się za dobre i życzliwe, a odkrycie, że jest inaczej, wydaje się być zdradą zaufania. Pogwałceniem natury rzeczy."

Czytałam wiele fantastycznych książek o czarodziejach, elfach i wielu innych istotach wykraczających poza nasz, rzeczywisty świat, ale jeszcze nigdy w pełni nie wkroczyłam w świat pełen trolli i ich niezwykłej magii. Jak dotąd trolle pojawiały się w książkach, na krótką chwilę. Zwykle jako czarny charakter. Tym razem mogłam zagłębić się w świat, w którym trolle są dobre i złe. Piękne i brzydkie. A co najważniejsze, władają własnym miastem Trollus, które niczym nie odstaje od miast zwykłych śmiertelników.

Za sprawą potężnej klątwy i dającej nadzieję przepowiedni, los śmiertelnej dziewczyny i księcia trolli zostaje złączony potężną magią. Jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem. Klątwa nie zostaje zdjęta, a Cècile z dnia nadzień wikła się w dworskie intrygi, nawiązuje...

WielkiBuk | 2016-01-11
Przeczytana: styczeń 2016

To jest dość nieoczekiwana recenzja i autentycznie nieoczekiwana radość z lektury! Zaczytałam się bez reszty, wciągnęłam się szaleńczo, a jest to dla mnie ogromne zaskoczenie, bo lektury młodzieżowe traktuję raczej już z dystansu i nie umiem tak dobrze się przy nich bawić (dobry przykład to dla mnie "Szklany Tron" albo "Z mgły zrodzony"). Zazwyczaj przepisywanie wciąż na nowo konceptu "pięknej i bestii" też jest dla mnie problematyczne, a tu... nie :)
Ogromnie spodobało mi się trollowe podziemne miasto (tak, moi Drodzy, były sexy-wilkołaki, były sexy-wampiry i są teraz sexy-trolle) z ich sztuką i skalno-szklanym wyrafinowaniem (przypominało mi to miescami lokacje z Dragon Age'a). Polubiłam głównych bohaterów, pomimo ich nastoletniej naiwności i gorących temperamentów. Nawet ich romans nie był specjalnie sztuczny, czy wymuszony.
Polecam wszystkim, którzy lubią takie fantastyczne opowieści, z magią i klątwą w tle, z przygodą i romansem oczywiście.
Tym razem nie tylko dla...

Kasia1101998 | 2017-01-05
Na półkach: Przeczytane, Ulubione :)

Jestem bardzo mile zaskoczona, książka jest świetna, wręcz rewelacyjna. Nie,nie to jest arcydzieło.
Bardzo mi się podobało to, że autorka Danielle L. Jensen od razu rozwinęła akcję. To znaczy. Zamiast poznawania głównej bohaterki od A do Z, jak to zazwyczaj bywa, zostaje ona porwana, już w w pierwszym rozdziale i jej życiorys pokazany jest podczas pobytu w mieście Trollus.
Bardzo duży plus dla autorki za wykreowanie postaci trolli i wymyślenie historii, związanej z czarownicą, która rzuciła klątwę. Świetnym pomysłem okazało się również nieznanie prawdziwych imion bohaterów, co nadało tajemniczości postaciom, chociaż mogła zdradzić prawdziwe imię księcia trolli, no ale może w następnej części się dowiem, a jak nie to pozostaje zamknięcie trylogii, w której na pewno będzie wszystko już znane.
Moim małym minusikiem jest to jak książę trolli się zachowywał w stosunku do Cecile, chociaż rozumiem, że robił to dla jej dobra, ale w niektórych momentach przesadzał.
Ogólnie jest to pierwsza...

Harii | 2016-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2016

Przed lekturą "Porwanej pieśniarki" widziałam wiele pozytywnych opinii na jej temat. Bez zastanowienia kupiłam i zaczęłam czytać. Muszę przyznać, że na początku przeraziło mnie, jak szybko rozwija się akcja. Po prostu była... za szybka. Nie dawała czasu na zastanowienie. Później albo się przyzwyczaiłam, albo wszystko zwolniło. I książka strasznie mnie wciągnęła. I, cóż, uświadomiła mi, że nawet moja wyobraźnia ma granice. Niektórych rzeczy, (albo raczej osób), nie umiałam sobie wyobrazić. Nie umiałam i koniec.
Tak naprawdę nie do końca wiem co napisać o tej książce. Nie wydaje mi się rewelacyjna, ale dobra też nie jest. Raczej coś podobnego do "bardzo dobra", ale te słowa nie do końca obrazują moje odczucia. Hmm. Po prostu... zabrakło mi jakiejś jednej małej rzeczy, tylko nie wiem czego dokładnie.
Ale ostatecznie, ogłaszam wszem i wobec, że "Porwana pieśniarka" JEST warta przeczytania.
Gorrrąco Polecam!

książek: 1987
monishka90 | 2016-03-06

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pięć wieków, tyle minęło od kiedy trolle ostatni raz opuściły Samotna Górę, która za sprawą klątwy czarownicy stała się ich więzieniem. Mroczne wspomnienia zatarły się w ludzkich umysłach i ponownie zachłanność zwyciężyła – co może być ważniejsze niż bogactwo?

Niespodziewanie dla wszystkich pojawia się nadzieja – przepowiednia o związku małżeńskim księcia trolli z ludzką dziewczyną. Cecile de Troyes zostaje rozpoznana jako wybranka z przepowiedni, zabrana ze swojego świata, pozostawiona na łaskę istot o których istnieniu nie wiedziała, pozbawiona słońca, zanurzona w ciemności. Uwięziony lud widzi w niej szansę na wolność, ale po to by żyć w promieniach słońca czy mścić się za przeszłość? Na pozór nieprzystępny książę z czasem pokazuje swoje troskliwe oblicze, a ona zaczyna dążyć go uczuciem, które może okazać się bardzo niebezpieczne dla nich obojga.

Książka zaintrygowała mnie opisem oraz okładką, ale mam mieszane uczucia co do samej zawartości. Niby wiedziałam czego się...

"Porwana Pieśniarka" to najlepsza powieść fantastyczna, którą kiedykolwiek przeczytałam. Jest pełna magii, miłości i... trolli! Od samego początku spodobał mi się ten pomysł i nie zawiodłam się na tej powieści. Nie mogłam się oderwać i pokochałam bohaterów.

Cecile jest bardzo odważną, mądrą i fajną bohaterką. Oczywiście zdarzyło jej się popełnić jakieś błędy, ale nie denerwowała mnie. Podobała mi się jej zawziętość i przebiegłość. Jej pomysły były bardzo kreatywne. Nie zawsze udawało jej się z nich skorzystać, ale podobała mi się jej zdolność szybkiego myślenia. Nie wiem jaka ja bym się zachowała, gdyby ktoś kazał mi poślubić trolla, który tak naprawdę mnie porwał! Cecile mimo swojego strachu, starała się go nie okazywać i to wymagało ogromnej odwagi. Dziewczyna od początku planowała jak wrócić do domu i... nie spodziewała się tego, co później nastąpiło.

Tristan to główny bohater męski i... troll! To on miał zostać złączony z Cecile. On miał być następcą króla i w przyszłości...

boziaczek | 2017-05-01

"Porwana Pieśniarka" to pierwszy tom Trylogii Klątwy. Cecile, pieśniarka, niespodziewanie zostaje porwana do miasta troli Trollus, które żyją zamknięte pod górą, gdzie w zamknięciu utrzymuje ich rzucona klątwa. W jednej chwili, Cecile zostaje porwana, przeprowadzona przez labirynty, a w drugiej zostaje żoną księcia troli Tristana, aby zmazać potęgę klątwy według starożytnej przepowiedni. Niestety tak się nie staje... Co będzie dalej, musicie doczytać sami:)
Powiem szczerze, że byłam mile zaskoczona fabułą tej książki, czyta się ją wyśmienicie. Autorka miała świetny pomysł na umieszczenie akcji w krainie troli i dobrze go wykorzystała. Podobała mi się główna bohaterka Cecile - to dziewczyna, która wie czego chce i nie boi się o to zawalczyć.
Książka jest pełna wydarzeń, co nie pozwala się nudzić.
Polecam i za niedługo sięgam po drugi tom!

April | 2016-08-14
Przeczytana: 29 lipca 2016

Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się jakich istot brakuje w literaturze fantasy, to czytając "Porwaną pieśniarkę" sami odpowiecie sobie na to pytanie. Mieliśmy już czarodziejów, smoki, wiedźminów itd. aż wreszcie ktoś wpadł na pomysł i dodał do tego wszystkiego trolle, bo "Porwana pieśniarka" opowiada w dużej mierze właśnie o nich.

Na samym początku poznajemy naszą główną bohaterkę, Cecile, która szkoli się na śpiewaczkę operową i w przyszłości chcę takową zostać, idąc w ślady matki. Spędza swój ostatni dzień na farmie, i właśnie wraca z miasta do rodzinnego domu, gdy porywa ją jej znajomy i przemarzniętą i obdartą z ubrań oddaje trollom. Tam wkrótce odbywa się ceremonia zaślubin Cecile z księciem trolli, Tristanem, połączona z tak zwaną Ceremonią Łączenia, która ma za zadanie wyswobodzić trolle z miasta pod Górą, gdzie dawno temu uwięziła je czarownica. Jak można się domyślić, klątwa nie została złamana, a życie Cecile zmienia się diametralnie.

Autorka miała bardzo dobry,...