Zły król

Okładka książki Zły król Holly Black Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Zły król
Holly Black Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Okrutny książę (tom 2) fantasy, science fiction
Okrutny książę (tom 2)
The Wicked King
Jaguar
2019-02-27
2019-02-27
2019-01-08
Stanisław Kroszczyński
dziewczyna fantasy fantasy dla młodzieży literatura amerykańska nadprzyrodzona moc niebezpieczeństwo porwanie powieść fantasy przeznaczenie rodzeństwo tajemnica walka o władzę
Inne

Okładka książki Krew Holly Black, Ted Naifeh
Krew Holly Black, Ted Na...
Okładka książki Złota wieża Holly Black, Cassandra Clare
Złota wieża Holly Black, Cassan...
Okładka książki Znak Holly Black, Ted Naifeh
Znak Holly Black, Ted Na...

Umarł Król, niech żyje Król!

"Zły Król" to bezpośrednia kontynuacja tomu pierwszego.
Tutaj mamy historię, która dzięki intrygom, niebezpieczeństwu oraz różnego rodzaju spiskom trzyma czytelnika w napięciu. Jest nieprzewidywalnie, nie wiadomo co zaraz się wydarzy, bo akcja leci za akcja a relacja Jude i Cardiana wskakuje na kolejny poziom.
Ja jako, że uwielbiam romans nawet w fantastyce to tutaj liczyłam, że Cardian i Jude pokażą troche bardziej tą romantyczna stronę. Niestety autorka jeszcze nas trzyma w napięciu i w tej części ma dla nich inny plan.
Pozostaje mi poczekać 🤣
Zakończenie tego tomu mnie wzburzyło, więc niebawem będę sięgać po kolejny tom aby dowiedzieć się co i jak dalej. No bo błagam no tyle starań, tyle wyrzeczeń a Jude została tak potraktowana. Oh myślę, że w kolejnym tomie będzie jeszcze bardziej interesująco.

"Zły Król" to bezpośrednia kontynuacja tomu pierwszego.
Ja jako, że uwielbiam romans nawet w fantastyce to tutaj...

Choć pierwszy tom nie był najlepszy, to ten był jakimś cudem! Tutaj fabuła nakręca się na najwyższe obroty .

Wiele się dzieje, nie nudziłam się. Troszkę nie podoba mi się to, jak autorka pisze zwroty akcji, ale jej to wybaczę, bo usprawiedliwia się np. świetnym kreowaniem bohaterów.

Jedyny minus, który znalazłam, a nie tyczy się on w żadnym przypadku do lektury, jest oznaczenie wiekowe. Na stronie internetowej wydawnictwa pisze jak krowie na rowie 13+, a ta książka jest pełna pożądania i nawet wplątuje się tam scena, choć nie jest bardzo opisana, ale jest. Znajduje się tam też dużo śmierci i zabójstw. Moim zdaniem książka powinna być kierowana do nieco starszych czytelników.

3,3*

3,3*

Bardzo dobra kontynuacja pierwszej części. Podoba mi się to, jak osobowość i usposobienia Jude się zmieniają, a także rozwinięcie jej relacji z Cardanem. Nie jest przewidywalne co się wydarzy w kolejnych rozdziałach.

Jude objęła władzę. Co prawda pośrednio, ale ma. Cardan jest pod jej rozkazy. Dąb jest bezpieczny z Vivi w krainie ludzi. Balekin siedzi w Wieży Zapomnienia. Wszystko wydaje się dążyć w dobrym kierunku. Jednak Królowa Toni ma inne zamiary. Chce wydać swoją córkę - Nicassę, za Najwyższego Króla Elfów. Jude jednak nie da się tak łatwo wygryźć z władzy. Taryn wychodzi za mąż, więc na imprezę przyjeżdża cala rodzina. W tym Dąb i Viviene. W parze z Vivi przybywa też jej dziewczyna - Heather. Jest śmiertelniczką, która nie wie nic o świecie elfów i magii. Niestety, boleśnie się o nich przekona. Królestwo Toni planuje atak. Ktoś, komu ufa Jude, już ją zdradził. Madok, godzi się z córką, ale czy na długo? Przez jako czas elfy będą posłuszne Królowi? Jedno jest pewne - nie jest łatwo być czło­wie­kiem w Kra­inie Elfów. Nie była to zła książka. Zamysł fabuły był nawet ciekawy, ale moim zdaniem ciągnęło się to za długo i mnie po prostu nie porwało. Czytałam te książkę bardzo długi czas. No i nie udało mi się znaleźć cytatów ( nad tym ubolewam najbardziej). Fabuła była ciekawa ale pogmatwana i nienadążałam nad tym co się aktualnie dzieje. Ale to tylko moje zdanie, więc jeśli chcecie, czytajcie!

wolę elfy lasu niż wody, ale końcówka robi robotę

wolę elfy lasu niż wody, ale końcówka robi robotę

Niewiele się zmieniło jeżeli chodzi o moją ocenę drugiego tomu serii, ale jedną gwiazdkę odjęłam. Czyta się szybko, akcja jest wartka, ale miałam już trochę dość intryg i ciągłego knucia. Trochę mi zabrakło różnorodności w tym tomie, nieco męczył mnie brak innych wątków. Choć muszę przyznać, że koniec mnie rozwalił. Na pewno był niespodziewany i miałam jeden wielki WTF wypisany na twarzy.

Jedno trzeba tej serii przyznać: ma świetny worldbuilding, trzyma w napięciu i zaskakuje zwrotami akcji. Fabuła nie jest przewidywalna i to jest ogromny atut tej serii.

"Okrutny książę" nie był zły, ale nie ukrywam, że po drugi tom sięgnęłam tylko ze względu na to, że chciałam upewnić się co do tego, jak rozwinie się wątek romantyczny. Zawiodłam się, bo wątek romantyczny w tej części pojawił się bardzo późno, w efekcie czego książka mocno mnie znudziła. Ciężko było przez nią przebrnąć.

Drugi tom. Fajna okładka i pojawia się świat podwodny. Kolejne losy bohaterki i jej "złego" króla (który jest miejscami nudny, przewidywalny a i kojarzy mi się z większością tych "złych" facetów w książkach). Dobra dla młodzieży, siedzącej w świecie fantasy, elfów i fae.

Cudowna kontynuacja serii. Świetnie się czyta. Jude już tak nie wkurza. Fabuła w dalszym ciągu jest wciągająca.