Idealne życie

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Literatura polska
Anne_Joy

Wzorowa rodzina. Doskonała praca. Wydarzenia, których nie można wytłumaczyć. Elżbieta, dyrektorka firmy farmaceutycznej, zaskakuje wszystkich. Mąż, rodzina, współpracownicy – nikt nie może pojąć, dlaczego to zrobiła. Miała przecież wszystko – świetną pracę, piękny dom, kochającego męża, idealne dzieci. Ewa jest niezamożną, sfrustrowaną nauczycielką z Sandomierza. Długo nie może otrząsnąć...

Wzorowa rodzina. Doskonała praca. Wydarzenia, których nie można wytłumaczyć.

Ewa jest niezamożną, sfrustrowaną nauczycielką z Sandomierza. Długo nie może otrząsnąć się z szoku po czynie siostry. Ale przede wszystkim nie może zrozumieć, co pchnęło Elżbietę do tej niewytłumaczalnej decyzji. A może nie była to wcale jej decyzja?

Wie, że musi pojechać do Warszawy. Musi dowiedzieć się, co, tak naprawdę, działo się w życiu Elżbiety. Czy prowadziła faktycznie idealne życie?
Wciągająca, zaskakująca opowieść o życiu kobiety, której nikt nie znał naprawdę.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2014

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

książek: 2019
Ulka | 2015-06-16
Przeczytana: 14 czerwca 2015

IDEALNE ŻYCIE- jak łatwo kogoś oceniać i myśleć, że nikt nie jest tak zapracowany jak ja , nikt nie jest zmęczony tylko ja, nikt nie czuje się gorzej tylko ja, nikt nie jest tak pokrzywdzony tylko ja. Do czego prowadzi takie myślenie? Jeżeli ktoś zachowuje się w ten sposób jest po prostu zwykłym egoistą , i myśli, że cały świat to tylko on i jego problemy. Dla mnie taką osobą jest Ewa. Nie mówię, że była leniem , bo na pewno nie. Tylko dlaczego dopiero jeśli coś się stanie dopiero wtedy zauważamy innych, i zastanawiamy się jak tym osobom pomóc, zachować się. Czasem jednak jest za późno , jeżeli kogoś już z nami nie ma, a żadna pomoc i zadośćuczynienie nie wskrzesi go.

kajsa | 2015-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2015

Dziś będzie konfrontacyjnie...
Zachęcona znakomitym debiutem autorki "Kto,jak nie ja"sięgnęłam po jej kolejną książkę,licząc na wiele niezapomnianych wrażeń.
Zapowiadało się interesująco.Ewa i Elżbieta,dwie bliźniaczki,nagła i tragiczna śmierć jednej z nich,tej,która wiodła idealne życie w szczęściu i luksusie.
Szybko okazuje się,że to tylko pozory,gdyż Elżbieta ciężko chorowała,a jej związek był głęboko destrukcyjny, nie bardzo też udała się jej rola matki.Druga z bliźniaczek,Ewa,co ciekawe niemająca o tym wszystkim bladego pojęcia,postanawia poznać prawdę o siostrze.
I tu zaczynają się przysłowiowe schody....od momentu pojawienia się bohaterki w Warszawie książka staje się niespójna,mało przemyślana,naiwna,momentami żenująca-pobyt Ewy w Paryżu bardzo mnie zniesmaczył.Wyraźnie widać,że autorce zabrakło pomysłu na ciekawe poprowadzenie akcji,nie pokusiła się o przekonujące przedstawienie rodzinnej sytuacji Elżbiety.Wiele zachowań Ewy jest dla mnie niezrozumiałych,i nie wytłumaczy...

basik | 2017-01-01

Idealne życie...życie usłane różami....tak o życiu Ewy myśli jej siostra bliźniaczka.
Nic bardziej mylnego. Jak mało wie o życiu najbliższej osoby dowiaduje się niestety dopiero po jej samobójczej śmierci.
Nic nie wie o jej śmiertelnej chorobie, o kłopotach w pracy i niezbyt udanym związku małżeńskim. Wszystkiego dowiaduje się od osób jej całkowicie obcych kiedy stara się zrozumieć postępowanie siostry.
Temat bardzo ciekawy, taka studnia bez dna, ale autorka potraktowała go bardzo pobieżnie. Kompletny brak emocji, niektóre sytuacje całkowicie nierealne, natomiast brak portretów psychologicznych bohaterów.
Nie jestem rozczarowana, bo czyta się lekko i to pierwsza powieść tej autorki jaką czytam ale mam nadzieję, że następne będą bardziej "dopieszczone" pod względem emocjonalnym.

Bliźnięta podobno łączy więź nieporównywalna z żadną inną. Jednak Ewa i Elżbieta już jakiś czas temu oddaliły się od siebie. Jedna poświęciła się karierze, druga - rodzinie. Kiedy Elka popełnia samobójstwo (czy to na pewno było samobójstwo?), Ewa zaczyna zagłębiać się w jej minione życie, próbując znaleźć odpowiedź, co popchnęło jej siostrę do takiego kroku. Nagle okazuje się, że Ewa nie wiedziała zupełnie nic o tym, co działo się z jej bliźniaczką, i jest to dla niej ogromnym szokiem.

Niestety, ta powieść mogłaby być dużo lepsza. Temat ma ogromny potencjał, jednak nie został on w pełni wykorzystany. Ta książka jest zbyt pobieżna i niedopracowana, postaci nie mają odpowiedniej głębi psychologicznej. Całość jest chwilami mało przekonująca i nie wzbudza żadnych emocji. Brak tu dramatyzmu, który w takiej fabule zdecydowanie powinien się pojawić.

Czuję się rozczarowana - po genialnej powieści "Wbrew sobie", ta wydała mi się mdła, a nawet płytka. Spodziewałam się emocjonalnej...

motyl43 | 2014-04-23
Przeczytana: kwiecień 2014

"Tajemnice zmuszają do myślenia i dlatego szkodzą zdrowiu". E.A.Poe. Książka przepełniona tajemnicami rodzinnymi, które szkodzą zdrowiu bohaterów, ale nie czytelników ;). No może łzawienie oczu, ale to jedyna dolegliwość. Mimo ciekawej historii, dla mnie na pierwszym miejscu
" Kto, jak nie ja".

Tatiasza Aleksiej | 2016-10-08

Jak często pozory mylą... Wydaje nam się jedno a prawda jest zupełnie inna...
Tak bywa nawet wśród najbliższych i tak właśnie jest w tej książce. Główna bohaterka na pozór ma wszystko wspaniałą pracę, kochającego męża, jest piękna i zdrowa. Jednak rzeczywistość okazuje się gorzka... i jest szokiem dla najbliższych... Śmiertelna choroba, rozwód, kłopoty w pracy, samobójstwo...

I jest pan inspektor, który kroczy po nitce do kłębka...

Katherina87 | 2015-10-17

Elżbieta, dyrektorka firmy farmaceutycznej, zaskakuje wszystkich. Mąż, rodzina, współpracownicy – nikt nie może pojąć, dlaczego to zrobiła. Miała przecież wszystko – świetną pracę, piękny dom, kochającego męża, idealne dziecko.
Wie, że musi pojechać do Warszawy. Musi dowiedzieć się, co, tak naprawdę, działo się w życiu Elżbiety. Czy rzeczywiście prowadziła idealne życie?

Czy życie z pozoru wyglądające na idealne zawsze takie musi być? A co jeśli za idealnością kryje się coś całkowicie odmienne? Na to i inne pytanie muszą sobie odpowiedzieć czytelnicy sięgający po tą książkę.

Idealne życie to wciągająca, zaskakująca opowieść o życiu kobiety, której nikt nie znał naprawdę. Wzorowa rodzina. Doskonała praca. Wydarzenia, których nie...

BagatElka | 2014-04-26
Na półkach: 📚 Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 25 kwietnia 2014

Świetna książka.
Zaczęłam inną a do tej miałam tylko zajrzeć i skończyło się tym,że zarwałam noc.
Chciałam czytać szybciej bo nie mogłam się doczekać odkrycia co,kto i dlaczego.
Chętnie przeczytam wszystko co napisała i napisze pani Kołczewska.

miki24gr | 2014-07-04
Na półkach: Eboomoje:), Przeczytane, 2014
Przeczytana: 04 lipca 2014

Bardzo dobrze czytało mi się tę książkę, niezmiernie lubię, gdy powieść wciąga już od pierwszych stron. Okazała się świetną obyczajówką z wątkiem kryminalnym, który mnie zaskoczył- na szczęście nie rozczarował.
To druga powieść tej autorki i mam nadzieję, że nie ostatnia:))Polecam!!

żurawie_origami | 2017-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2017

Po rewelacyjnej "Kto jak nie ja" Katarzyny Kołaczewskiej, książce która rozbroiła mnie emocjonalnie, nie dała zasnąć przez kilka nocy, do tego wzruszyła do łez, postanowiłam sięgnąć po drugą pozycję autorki.
Niestety "Idealne życie" jak dla mnie jest nijakie. Początek zapowiadał się bardzo ciekawie, kobieta w średnim wieku, wiodąca pozornie idealne życie, pewnego dnia wyskakuje z okna wieżowca, w którym pracuje. Mamy w powieści wątki obyczajowo- kryminalne, ale nie brakuje ciętego dowcipu i czarnego humoru, a to bardzo lubię. Ale potem zaczęło mi zgrzytać.
Jak dla mnie książka ma bardzo duży potencjał, który nie został wykorzystany. Wiele wątków potraktowanych bardzo po łebkach, do tego jak już ktoś zauważył, zero analizy psychologicznej bohaterów, do tego strasznie mnie irytowało jak Ewa, główna bohaterka, ciągle broniła i tłumaczyła swojego szwagra, no nie moglam tego czytać.
Na pewno książka stawia ważne pytania: ile wiemy o naszych bliskich, jak często nasze oceny opieramy...