Układ nerwowy

Seria: Cztery pory roku
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Ag2S

Wydawałoby się, że Magdalena ma wszystko, czego potrzebuje: dobrze zarabiającego męża, wygodne życie, udane dziecko i dużo czasu na realizowanie swoich pasji. Jednak trudno się tym wszystkim cieszyć, jeśli mąż jest alkoholikiem i odmawia podjęcia terapii, zapewniając, że wszystko ma pod kontrolą. Kobieta początkowo próbuje mu wierzyć, w końcu jednak przychodzi moment, kiedy trzeba spojrzeć...

Kobieta początkowo próbuje mu wierzyć, w końcu jednak przychodzi moment, kiedy trzeba spojrzeć prawdzie w oczy i odważyć się poprosić o pomoc…

Najnowsza powieść Agnieszki Gil mimo że podejmuje trudny temat, nie jest pozbawiona optymizmu. Bohaterka ma oddaną przyjaciółkę, ciekawe hobby i – czego chyba sama się po sobie nie spodziewała – determinację. To wszystko daje jej siłę do walki.

A w tle – jak zwykle w powieściach tej autorki – przepiękny Wrocław.

źródło opisu: Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2014

źródło okładki: http://www.nk.com.pl/

filozof | 2016-06-04

Jedna z najlepszych książek jakie ostatnio czytałem.

Wydaje się,że Magdalena,Gabrysia i Szymon tworzą normalny udany związek.Nic bardziej mylnego,on piję.I to nie soczki owocowe,
żona coraz bardziej cierpi.
Ktoś może powiedzieć,eh znowu książka o pijaku.

Ale,ja odkryłem tu coś bardzo optymistycznego.
Magda chcę walczyć o męża.
W powieści podobały mi się też piękne opisy Wrocławia.
Sprawdzałem te wszystkie miejsca w Grafice.Robię wrażenie.
Myślę,że powieść zasługuje na film na jej podstawie.

Temat dobry - alkoholizm i jego wpływ na życie rodziny.
Kto nie zetknął się z problemem alkoholowym będzie czytał tę książkę jak zwykłe czytadło.
Ci, którzy są w temacie, znajdują w treści pewne opisy, które zabrzmią znajomo. Autorka ze znajomością rzeczy przedstawiła emocje i uczucia kobiety, której mąż pije, a także mechanizmy i schematy choroby alkoholowej i współuzależnienia.
Niedopowiedziany jest dla mnie jedynie wątek dotyczący uczuć i emocji dziecka chowanego w rodzinie alkoholowej.
Pod tym względem konstrukcja powieści przypomina mi nieco konstrukcję tzw. bajek psychologicznych, które są zwykłymi opowiastkami dla dzieci, których problem nie dotyczy, a dzieciom z danym problemem niosą pomoc.
Książka napisana prostym językiem, a w tym przypadku może to i dobrze - jest mnóstwo rodzin alkoholowych i mnóstwo prostych kobiet zmagających się z tym problemem - dobrze aby takie książki "trafiały pod strzechy".
Sporo do życzenia pozostawia warsztat literacki autorki - zdecydowanie...

BagatElka | 2015-07-12
Na półkach: ZZZ....oddane, Przeczytane
Przeczytana: 12 lipca 2015

Mój układ nerwowy ma ograniczoną odporność więc darowałam sobie dobrnięcie do końca opowieści.
Toporny styl i bylejakość z jaką została sklecona fabuła znacznie utrudnia czytanie.Nie sposób współczuć,żałować czy okazać zrozumienie bohaterom,którzy są jak szmaciane kukiełki i tyle w nich życia co w kukiełkach.
Kolejny raz przekonuję się,że rodzime autorki chcą poruszać trudne i ważne tematy ale w ich wykonaniu wychodzą banalne historyjki,które wręcz obrażają ludzi,którzy na co dzień muszą borykać się z tym co boli,poniża , rujnuje szczęście i zabija miłość.
Świat kreowany w takich książkach jest trywialny i sztuczny jak ten z kiczowatych telenowel.
Powinno się karać za pisanie takich opowiastek bo spłycają problemy i w żaden sposób nie pomagają.
Jeśli już ktoś chce pisać lekko,łatwo i przyjemnie to przynajmniej niech wybierze inny temat niż śmierć,chorobę albo nałogi.

Viola | 2014-05-05
Przeczytana: 05 maja 2014

Pomimo tego, że problem alkoholizmu jest w Polsce powszechny, to jednak mało pozycji książkowych porusza ten temat tabu. Z zainteresowaniem zatem sięgnęłam po „Układ nerwowy” autorstwa Agnieszki Gil.

Magdalena nie pracuje zawodowo, a jej córka chodzi do przedszkola, dzięki czemu kobieta ma czas na to, by utrzymywać dom w czystości, pysznie ugotować i poświęcić popołudniowy czas córce oraz swoim pasjom (czego jednak nie robi) lub kontaktom towarzyskim (ale nie ma żadnej koleżanki). Komfort życiowy pani domu daje jej brak stresu związanego z pracą na etacie. Z jej ust nie pada nawet jedno słowo zainteresowania o prace przy budowie ich wspólnie wymarzonego domu, bo tym zajmuje się mąż. Szymon prowadzi działalność gospodarczą, by zarobić na utrzymanie rodziny i powstające nowe gniazdko. Magdalena jednak nie jest ze swojego życia zadowolona. Czuje się jak „automat do sprzątania i gotowania”, pomimo tego, że mąż nie zabrania jej zapisać się na jakikolwiek kurs czy aerobik. Oczekuje...

joaśka | 2014-08-02
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Kolejny raz upewniłam się, że tzw. nośny temat nie zapewnia satysfakcjonującej książki. Alkoholizm jest chorobą ciała i duszy, a właściwie głównie duszy. Wciąga jak bagno osobę chorą i wszystkich z jej otoczenia. Życie z alkoholikiem to mieszanka wstydu, obrzydzenia, żalu, nienawiści, współczucia i zazwyczaj silnego współuzależnienia.
Czytając książkę na ten temat oczekiwałabym silnych emocji, splątanych uczuć, podskórnego napięcia. W przypadku pozycji A. Gil nic takiego niestety nie nastąpiło. Książka wydaje mi się jakaś taka... hmm. płaska? Poza tym dziwny styl pisania, dość niezgrabny język powoduje, że czytało mi się ciężko. Ciężko i nudno.

Pokrecona | 2014-02-24
Przeczytana: 19 lutego 2014

Książka opowiada o losach typowej rodziny.On zarabia i wymaga ,ona wychowuje dziecko i dba o męża i dom. Typowa kura domowa,powiedziałby ktoś;) Żona,która przekłada męża i dziecko nad siebie.
Magda poznaje na spacerze kobietę i z czasem ich znajomość zamienia się w przyjaźń,a w domu dzieje się coraz gorzej.Konflikty jakie były i są w małżeństwie ona bierze na siebie ,a on pomaga sobie alkoholem.Do czego to doprowadzi?
Alkoholizm to choroba ale czy zdajemy sobie sprawę,że leczyć powinna się cała rodzina? Mało kobiet o tym wie i o tym ,że właśnie dla nich też są terapie AA czy DDA.
Książka daje do myślenia,zastanawiamy się ile takich dramatów rozgrywa się za zamkniętymi drzwiami.
Dodatkowo zachwyciły mnie w tej powieści opisy mojego ukochanego miasta Wrocławia.Byłam tam i wiem o jakich krasnoludkach (i nie tylko)pisze autorka.
W tej książce również poruszana jest kwestia handmade.Kolejna część wspólna ze mną;)Opisywane techniki rękodzieła ,jakim poświęca się bohaterka,są mi bardzo...

Główną bohaterka Magdalena to dobra, przykładna żona matka kilkuletniej córeczki,ma męża.
Realizuje się w swojej pasji rękodziele, kura domowa musi robić co mąż jej każe.
Jej mąż to alkoholik, nadużywa alkoholu ona chce żeby poddał się leczeniu i skończył z piciem.
Powieść mnie urzekła, wzruszyła mocno życiowa, smutna historia pełna wzruszeń, emocji dostarczyła mnie przy czytaniu.
Wzruszająca,dobra książka!!!

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pierwsza książka Agnieszki Gil, jaką miałam okazję przeczytać przyniosła wielkie pozytywne zaskoczenie, ciekawie spędzone dwa wieczory przy lekturze, która porusza i daje do myślenia. Biorąc ją do ręki nie miałam pojęcia, czego się spodziewać, bo od czasu do czasu funduję sobie czytelniczą niespodziankę i nie czytam ani tego, co jest wydrukowane na okładce, ani żadnych recenzji w sieci. Mam czystą kartę, niezmąconą opiniami wydawcy i innych czytelników. Tym razem trafiło na Agnieszkę Gil.

Książka porusza bardzo trudny problem alkoholizmu i jego wpływu na członków rodziny alkoholika. Jest procesem, przez który przechodzi Magdalena – żona, od uświadomienia sobie problemu, próby dotarcia do pijącego męża i skłonienia go do leczenia, w końcu zwrócenia się ku sobie, swojemu życiu. A na początku wszystko wydaje się być takie piękne…

Magdalena, Szymon i Gabrysia – rodzina jak z obrazka. On prowadzi dobrze prosperującą firmę, ona, jako że nie musi pracować sprząta, gotuje i wychowuje...

izabela81 | 2014-05-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014 rok
Przeczytana: 14 maja 2014

Uważam, że książek poruszających problem alkoholizmu jest nadal za mało, i do tego nie wszystkie są tak dobre jak "Układ nerwowy" Agnieszki Gil. Autorka pokazała jak łatwo można wpaść w sidła uzależnienia, jednocześnie nie przyjmując tego do wiadomości. Potrafiła również ukazać skomplikowany dramat osoby z najbliższego otoczenia alkoholika. Pokazała takie uczucia jak: strach, zwątpienie, złość i nienawiść głównej bohaterki. A we mnie wzbudziła całą masę emocji!

To książka napisana prostym, spokojnym, wyważonym i trafiającym do każdego językiem. Dla wielu czytelników może być to książka terapeutyczna, która pozwoli otworzyć oczy na własną sytuację.

W powieści zachwyciły mnie również liczne opisy wrocławskich miejsc, w których czuć miłość autorki do rodzinnego miasta. Ale w książce znalazłam coś jeszcze. Otóż handmade, czyli techniki rękodzieła jakim zajmuje się główna bohaterka. Też uwielbiam robić takie cudeńka.

jula_1 | 2016-03-13
Przeczytana: 13 marca 2016

Książka prawdziwa aż do bólu. Poruszająca trudną tematykę alkoholizmu w rodzinie. Tematyka trudna ale prawdziwa dla dzisiejszych czasów.
Bohaterowie autentyczni do bólu. Opisani w sposób mistrzowski. Autentyczni. Główna bohaterka typowa kura domowa, dbająca o męża i córkę. Niedoceniana, smutna, głęboko wierząca zapewnieniom męża, który mówi że przestanie pić. Naiwna jak dziecko. Typowa żona alkoholika, kryjąca go przed znajomymi, córką. Książka warta przeczytania. Zupełnie inna niż wszystkie. Wyjątkowa!