Guguły

Okładka książki Guguły
Wioletta Grzegorzewska Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią literatura piękna
120 str. 2 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Poza serią
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2014-02-11
Data 1. wyd. pol.:
2014-02-11
Liczba stron:
120
Czas czytania
2 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375366969
Tagi:
dzieciństwo literatura polska opowiadania PRL stylizacja wieś wspomnienia
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 7 (55) / lipiec 2022 Wojciech Brzoska, Wojciech Engelking, Wioletta Grzegorzewska, Zuzanna Kowalczyk, Jakub Majmurek, Redakcja magazynu Pismo, Anna Sawińska, Karin Smirnoff, Michał Szczęch, Ilona Wiśniewska, Marta Zabłocka
Ocena 6,7
Pismo. Magazyn... Wojciech Brzoska, W...
Okładka książki Lola i ptaki. Czytam sobie. Poziom 3 Wioletta Grzegorzewska, Joanna Rusinek
Ocena 7,7
Lola i ptaki. ... Wioletta Grzegorzew...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Cuda Wioletki



1898 361 182

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
914 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
610
370

Na półkach: ,

„Guguły” to zbiór opowieści o dojrzewaniu na zapadniętej prowincji. Loletka, główna bohaterka i zarazem narratorka ucieka wspomnieniami w świat dzieciństwa, opowiada o swoich pierwszych doświadczeniach miłosnych, o stawaniu się kobietą, o życiu w Hektarach - wsi będącej swoistym rezerwatem, do którego dziewczynka ogranicza cały swój świat tak, jakby poza granicami rodzinnej miejscowości nic innego nie istniało.

Loletka nie narzeka, nie widziała wielkiego świata i nie ma do czego tęsknić, dlatego jej spojrzenie w przeszłość jest przepełnione ciepłem i sentymentalną nutką. Tak jak wspomnienia z dzieciństwa większości z nas. Często idealizujemy nasz rodzinny dom, przypominamy sobie jak ganialiśmy po podwórku, bo świat wirtualny nie był jeszcze tak dostępny, jak dzisiaj. Wspominamy smaki kojarzące się z dzieciństwem (jedliście chleb ze śmietaną i cukrem albo oranżadki w proszku?), nasze pierwsze konfrontacje z płcią przeciwną, ech, człowiek się rozmarzył... A to nie o tym miało być, tylko o książce. Choć to właśnie „Guguły” wprowadziły mnie w taki sentymentalny nastrój.

Jak się teraz przypatruję polskiej literaturze, to widzę, że coraz więcej jest wydawanych książek o polskiej prowincji, taki swoisty powrót chłopomanii. Niedawno przecież ukazała się książka Andrzeja Muszyńskiego „Miedza” w której bohater wraca po kilku latach do rodzinnej wsi i wysłuchuje opowieści wioskowego gawędziarza o starych czasach, czy też powieść Katarzyny Mlek „Na wietrze diabeł przyjechał”, gdzie autorka w liryczny sposób opisuje wiejskie życie laliczan. Charakterystyczną cechą takiej prozy jest mitologizacja, która jest również widoczna w „Gugułach”. Bohaterka, jak już wspomniałam, nie wychyliła nosa poza Hektary, ale w jej wspomnieniach nie ma tęsknoty do innego świata. Jej jest dobrze w wiejskiej chacie. Ma swoje obowiązki, swoich przyjaciół, a rytuały wioskowe zapewniają poczucie bezpieczeństwa.

Świat, do którego zaprasza nas Grzegorzewska to nieco magiczna przestrzeń, w której baby zbierają się na skubanie kur z pierza, wspólne szycie proporczyków na przyjazd Papieża, wyjazdy na pobliskie targowisko, praca w polu, spotkania przy kieliszeczku ajerkoniaczka i bajdurzenie. W takich realiach dojrzewa nasza bohaterka, ale jeżeli myślicie, że jest to sielankowe wkraczanie w dorosłość, to się rozczarujecie. Sentymentalizm i ckliwość, które są pułapkami, w jakie można łatwo popaść w przypadku takich narracji, Grzegorzewska umiejętnie równoważy kilkoma traumatycznymi wątkami. Dzieciństwo nie jest już takie różowe, gdy pojawia się anemia, a lekarz okazuje się zboczeńcem, który lubi małe dziewczynki.

Nie zmienia to faktu, że książka Grzegorzewskiej to dojrzała, subtelna i synestezyjna proza. Autorka jest poetką, co uwidacznia się również w stylistyce poszczególnych rozdziałów. Grzegorzewska ma wyczulony słuch i dzięki temu dialogi, opowieści są najeżone kolokwializmami, wiejską gwarą, co pozwala zanurzyć się w prowincjonalnej rzeczywistości. I tylko jeden zarzut mam do autorki - dlaczego tak krótko, czemu nie ma więcej? Dopiero co zaczęłam przechodzić się po hektarowskich chatach, a już musiałam z nich wyjść. Ja proszę o więcej.

„Guguły” to zbiór opowieści o dojrzewaniu na zapadniętej prowincji. Loletka, główna bohaterka i zarazem narratorka ucieka wspomnieniami w świat dzieciństwa, opowiada o swoich pierwszych doświadczeniach miłosnych, o stawaniu się kobietą, o życiu w Hektarach - wsi będącej swoistym rezerwatem, do którego dziewczynka ogranicza cały swój świat tak, jakby poza granicami rodzinnej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 141
  • Chcę przeczytać
    944
  • Posiadam
    185
  • Ulubione
    29
  • 2018
    21
  • 2014
    18
  • 2021
    17
  • Literatura polska
    16
  • E-book
    15
  • 2019
    14

Cytaty

Więcej
Wioletta Grzegorzewska Guguły Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także