Okładka książki Zawsze jest dzisiaj

papier
Jaga
6.17 (6 ocen i 2 opinie)

Opis książki

Pijacy i Cyganki, sprzedawczynie i milicjanci, kelnerki i nastolatki. Ulice i zaułki, opadające liście i skrzypiący śnieg. Komary, psy i muszki owocówki. Puszki, reklamówki i ciastka. Kalejdoskop warszawskiej codzienności, opisany uważnie i czule, swojsko, niemal na wyciągnięcie ręki. Spacer z Michałem Cichym to niespieszna kontemplacja tu i teraz. Medytacyjna wędrówka bez przystanku i bez końca.

źródło opisu: Czarne, 2014

Cena

Polecamy

Opinie czytelników
Luka | 2014-02-25

Fragmenty warszawskiej rzeczywistości. Światło, chodniki i samoloty. Nazwy ulic i komary... A ja naprawdę nie wiem jak traktować książkę Cichego. Ni to reportaż, ni proza podróżna, którą tak sobie cenię. To raczej mikroobserwacje, drobne wspomnienia i prześwity refleksji (niestety bardzo nieznaczne). Jednak dla mnie tego typu pisarstwo zawsze nosi w sobie jakiś potencjał. Widzę go w dostrzeganiu szczegółów, pochylaniu się nad każdym detalem wyrywkowego świata. W próbach wykraczania ponad przeciętność, aby na tę przeciętność spojrzeć inaczej. Uważniej. Tak, książka Cichego jest pełna uwagi.

Nie musiałaby to być Warszawa. W tej tutaj nie widzę nic specyficznego (czy charakterystycznego). Nie odbieram klimatu, choć przecież autor nadał ten klimat. Naprawdę nadał. Miejscom, które poza nazwami ulic mogłyby istnieć wszędzie, o ile zostałyby zauważone. Przystanki tramwajowe i wieżowce. Liście. Muszki owocówki w pudle z florentynkami. Ludzie, ulice i chmury. Wystarczy się lekko zatrzymać, zwo...

kalofonia | 2014-03-03
Przeczytana: 24 lutego 2014

Michał Cichy spaceruje po Warszawie, badając jej strukturę wszystkimi zmysłami. „Zawsze jest dzisiaj” przypomina dziennik flanera - to niespieszna kontemplacja nad miastem i czasem – architekturą teraźniejszości, którą wybrukowane są miejskie ulice.

Cała recenzja: http://www.ksiazka.net.pl/index.php?id=49&tx_ttnews[tt_news]=19096&tx_ttnews[backPid]=1&cHash=aea7313870

BunduStar | 2014-04-25

64. rocznica
  • Herbert George Wells
    148. rocznica
    urodzin
    Moja pewność siebie zbiła ich z tropu. Zwierzę potrafi być zawzięte i przebiegłe, ale na to, by kłamać w żywe oczy,trzeba być stuprocentowym człowiekiem.
  • Stephen King
    67. rocznica
    urodzin
    Zabijanie dla pokoju jest jak pieprzenie się dla cnoty.
  • Fannie Flagg
    70. rocznica
    urodzin
    Wiesz, serce może pękać, ale i tak bije dalej
  • Leonard Cohen
    80. rocznica
    urodzin
    Chciałbym, żeby wszystko, co ma się do powiedzenia, można było wyrazić jednym słowem. Nie cierpię tego, co może się zdarzyć między początkiem a końcem zdania.
  • Craig Thompson
    39. rocznica
    urodzin
    Odniosłem porażkę w delikatnych igraszkach przyjaźni.
  • Lars Saabye Christensen
    61. rocznica
    urodzin
    Człowiek się nie uczy na własnych błędach. Człowiek się ich uczy na pamięć.
  • Dymitrij Bilenkin
    81. rocznica
  • Hong Ying
    52. rocznica
    urodzin
    Niemniej są na świecie tacy ludzie, których spotyka się na wąskiej ścieżce życia, a rolę, jaką w nim odegrają, można opisać wyłącznie za pomocą emocji, nie słów. Kiedy takich dwoje zejdzie się na tej samej wąskiej ścieżce, to czy tego chcą, czy nie, przyciągani potężną siłą zmierzają ku sobie, odczu... pokaż więcej
  • Frederic Beigbeder
    49. rocznica
    urodzin
    Świat jest nierealny, z wyjątkiem chwil, kiedy jest wkurwiający.
  • Sarah Rees Brennan
    31. rocznica
  • Walter Scott
    182. rocznica
    śmierci
    Ten, kto jest bez nazwiska, bez przyjaciół, bez pieniędzy, bez ojczyzny, jeszcze zawsze jest człowiekiem. Kto zaś to wszystko posiada także nie jest niczym więcej.
  • Arthur Schopenhauer
    154. rocznica
    śmierci
    Bardzo mało ludzi umie myśleć, ale jakiś pogląd chce mieć każdy. I cóż pozostaje innego, jak przejąć gotowy pogląd od innych, zamiast wypracować go samemu?
  • Sven Hassel
    2. rocznica
    śmierci
    - W co ty się, kurwa, bawisz? Wiesz, kim ja jestem? Germański żołnierz, to ja! Tankist! Bum bum! I mam w dupie twojego Stalina czy jakiegoś innego cholernego Ruska!
  • Jacqueline Susann
    40. rocznica
  • Wergiliusz
    2032. rocznica
    śmierci
    Exoriare aliquis nostris ex ossibus ultor - Niech z naszych kości narodzi się mściciel

Znajdź nas na Facebooku