Zawsze jest dzisiaj

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
Warszawa, bohema, codzienność
Jaga

Pijacy i Cyganki, sprzedawczynie i milicjanci, kelnerki i nastolatki. Ulice i zaułki, opadające liście i skrzypiący śnieg. Komary, psy i muszki owocówki. Puszki, reklamówki i ciastka. Kalejdoskop warszawskiej codzienności, opisany uważnie i czule, swojsko, niemal na wyciągnięcie ręki. Spacer z Michałem Cichym to niespieszna kontemplacja tu i teraz. Medytacyjna wędrówka bez przystanku i bez końca.

źródło opisu: Czarne, 2014

• Rzymski poranek
  • Dobry kłamca
  • Długa Utopia
  • Hrabal. Słodka apokalipsa
  • Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Chcę Cię usłyszeć

7,85 (84 ocen i opinii)
W drodze nad Morze Żółte
Nic Pizzolatto

8 (1 ocen i opinii)
Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
Paweł Smoleński

6,85 (13 ocen i opinii)
Hrabal. Słodka apokalipsa
Aleksander Kaczorowski

8,17 (6 ocen i opinii)
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Lars Mytting

8,11 (19 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Luka | 2014-02-25

Fragmenty warszawskiej rzeczywistości. Światło, chodniki i samoloty. Nazwy ulic i komary... A ja naprawdę nie wiem jak traktować książkę Cichego. Ni to reportaż, ni proza podróżna, którą tak sobie cenię. To raczej mikroobserwacje, drobne wspomnienia i prześwity refleksji (niestety bardzo nieznaczne). Jednak dla mnie tego typu pisarstwo zawsze nosi w sobie jakiś potencjał. Widzę go w dostrzeganiu szczegółów, pochylaniu się nad każdym detalem wyrywkowego świata. W próbach wykraczania ponad przeciętność, aby na tę przeciętność spojrzeć inaczej. Uważniej. Tak, książka Cichego jest pełna uwagi.

Nie musiałaby to być Warszawa. W tej tutaj nie widzę nic specyficznego (czy charakterystycznego). Nie odbieram klimatu, choć przecież autor nadał ten klimat. Naprawdę nadał. Miejscom, które poza nazwami ulic mogłyby istnieć wszędzie, o ile zostałyby zauważone. Przystanki tramwajowe i wieżowce. Liście. Muszki owocówki w pudle z florentynkami. Ludzie, ulice i chmury. Wystarczy się lekko zatrzymać,...

semirala | 2015-09-15
Przeczytana: 15 września 2015

Autor zabiera nas na spacer po Warszawie, jest to swoiste połączenie detali, takich jak kostki brukowe i przecinające je linie, pomieszane z nazwami ulic i mglistymi postaciami. Czytając zajawkę spodziewałam się niespotykanego miksu słownego, muszę przyznać, że się rozczarowałam. Poszliśmy na ten spacer jak dwójka nieznajomych i rozstaliśmy się obrzucając się jednym spojrzeniem, bez jakichkolwiek planów ponownego spotkania.
Zapraszam na prowincję, do mnie. Zabiorę Was na ciekawszy spacer;)

Walker | 2015-03-16
Przeczytana: 15 marca 2015

Nie do końca wiem, jak podejść do tej książki. Wiem natomiast, że fajnie się z autorem spaceruje. Można się utożsamiać zarówno z miastem (jeśli się je zna), bohaterami, jak i autorem. Przeczytane jednym tchem, jednego wieczoru. W zasadzie nie znalazłem żadnej pointy ani motywu przewodniego. Może własnie nie miało go być? Dobry warsztat językowy, lekkość pióra, przyciąga czytelnika. Polecam na wieczór zamiast jakiejś gazety czy magazynu.

kalofonia | 2014-03-03
Przeczytana: 24 lutego 2014

Michał Cichy spaceruje po Warszawie, badając jej strukturę wszystkimi zmysłami. „Zawsze jest dzisiaj” przypomina dziennik flanera - to niespieszna kontemplacja nad miastem i czasem – architekturą teraźniejszości, którą wybrukowane są miejskie ulice.

Cała recenzja: http://www.ksiazka.net.pl/index.php?id=49&tx_ttnews[tt_news]=19096&tx_ttnews[backPid]=1&cHash=aea7313870

dudi | 2015-10-18
Przeczytana: 18 października 2015

Zwykłe rzeczy: chodniki, tory , budynki, roślinność, owady, mijani ludzie, pogodę - autor postrzega w taki sposób, że chce się to czytać. Te wędrówki po Warszawie to swoiste medytacje, w których czytelnik uczestniczy. Krótkie spostrzeżenia, światełka, niejako literackie fotografie. Mniemam, że o wiele wyraźniej autor przemawia do mieszkańców Warszawy, którym nazwy miejsc, placów, ulic kojarzą się bardzo konkretnie i mogą je zobaczyć w nowym swietle.

deerman22 | 2015-11-16

Namaluje dziś coś słowem. Warszawa w perspektywie barw, kadrów oraz momentów. Mała, niepozorna książeczka, mająca w sobie tak niesamowity język i obrazowanie, że człowiek ma ochotę zebrać się i wyruszyć do Warszawy i ruszyć krokami autora.

Szczere-Recenzje | 2016-02-04

Niby wszystko dobrze, a jednak całość się nie klei. Za tydzień nie będę pamiętała o czym jest ta książka. Jedynym jasnym momentem tego zachwytu nad brzydotą Warszawy jest suczka Myszka, towarzysząca narratorowi podczas spacerów ulicami stolicy.

pannakac | 2015-03-26
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2015

Ta książka idzie. I z nią też można iść. Czytać w tramwaju, w autobusie, w kolejce. A można też usiąść i...przeczytać. W jeden wieczór.

pr0tessa | 2015-07-13
Na półkach: 2015, Przeczytane

Spacer po Warszawie, noga za noga. Dobre oko do detali.

Asia | 2016-01-24
Na półkach: 2016, Przeczytane
Znamy laureatów 10. jubileuszowej edycji Nagrody Literackiej GDYNIA

Piotr Wierzbicki, Michał Cichy, Piotr Janicki i Wiktor Dłuski zostali laureatami tegorocznej – dziesiątej – edycji Nagrody Literackiej GDYNIA. Laureatów ogłoszono w sobotę podczas uroczystej gali w hotelu Courtyard by Marriott.

20 nominowanych do 10. Nagrody Literackiej GDYNIA

Kapituła jubileuszowej 10. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA wyłoniła nominowanych w czterech kategoriach – Poezja, Proza, Esej i Przekład na język polski - do Gdyńskich Kostek Literackich. Do Nagrody zgłoszono ponad 400 tytułów, z których wyróżniono dwadzieścia.