Zawsze jest dzisiaj

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
5,92 (24 ocen i 5 opinii)
Warszawa, bohema, codzienność
Jaga

Pijacy i Cyganki, sprzedawczynie i milicjanci, kelnerki i nastolatki. Ulice i zaułki, opadające liście i skrzypiący śnieg. Komary, psy i muszki owocówki. Puszki, reklamówki i ciastka. Kalejdoskop warszawskiej codzienności, opisany uważnie i czule, swojsko, niemal na wyciągnięcie ręki. Spacer z Michałem Cichym to niespieszna kontemplacja tu i teraz. Medytacyjna wędrówka bez przystanku i bez końca.

źródło opisu: Czarne, 2014

• Etta i Otto i Russell i James
  • Inna dusza
  • Szturmując niebo
  • Wyspa
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
Pół świata

7,11 (9 ocen i opinii)
Wyspa
Joanna Miszczuk

8,22 (9 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

8 (9 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Luka | 2014-02-25

Fragmenty warszawskiej rzeczywistości. Światło, chodniki i samoloty. Nazwy ulic i komary... A ja naprawdę nie wiem jak traktować książkę Cichego. Ni to reportaż, ni proza podróżna, którą tak sobie cenię. To raczej mikroobserwacje, drobne wspomnienia i prześwity refleksji (niestety bardzo nieznaczne). Jednak dla mnie tego typu pisarstwo zawsze nosi w sobie jakiś potencjał. Widzę go w dostrzeganiu szczegółów, pochylaniu się nad każdym detalem wyrywkowego świata. W próbach wykraczania ponad przeciętność, aby na tę przeciętność spojrzeć inaczej. Uważniej. Tak, książka Cichego jest pełna uwagi.

Nie musiałaby to być Warszawa. W tej tutaj nie widzę nic specyficznego (czy charakterystycznego). Nie odbieram klimatu, choć przecież autor nadał ten klimat. Naprawdę nadał. Miejscom, które poza nazwami ulic mogłyby istnieć wszędzie, o ile zostałyby zauważone. Przystanki tramwajowe i wieżowce. Liście. Muszki owocówki w pudle z florentynkami. Ludzie, ulice i chmury. Wystarczy się lekko zatrzymać,...

Walker | 2015-03-16
Przeczytana: 15 marca 2015

Nie do końca wiem, jak podejść do tej książki. Wiem natomiast, że fajnie się z autorem spaceruje. Można się utożsamiać zarówno z miastem (jeśli się je zna), bohaterami, jak i autorem. Przeczytane jednym tchem, jednego wieczoru. W zasadzie nie znalazłem żadnej pointy ani motywu przewodniego. Może własnie nie miało go być? Dobry warsztat językowy, lekkość pióra, przyciąga czytelnika. Polecam na wieczór zamiast jakiejś gazety czy magazynu.

kalofonia | 2014-03-03
Przeczytana: 24 lutego 2014

Michał Cichy spaceruje po Warszawie, badając jej strukturę wszystkimi zmysłami. „Zawsze jest dzisiaj” przypomina dziennik flanera - to niespieszna kontemplacja nad miastem i czasem – architekturą teraźniejszości, którą wybrukowane są miejskie ulice.

Cała recenzja: http://www.ksiazka.net.pl/index.php?id=49&tx_ttnews[tt_news]=19096&tx_ttnews[backPid]=1&cHash=aea7313870

pannakac | 2015-03-26
Przeczytana: styczeń 2015

Ta książka idzie. I z nią też można iść. Czytać w tramwaju, w autobusie, w kolejce. A można też usiąść i...przeczytać. W jeden wieczór.

pr0tessa | 2015-07-13
Na półkach: 2015, Przeczytane