Guguły

Inne

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Cuda Wioletki

39 Link do recenzji

Lektura tej książki była dla mnie jak (proszę się nie śmiać) jesienny poranek, kiedy nad wsią unosi się gęsta mgła. Niby widać całą brzydotę, ale światło jest jeszcze łagodne, złamane, miękkie. Jest w tym coś urokliwego, a jednocześnie prawdziwego, bez celowych zniekształceń.

Autorka pięknie kreuje świat dorastania młodej dziewczyny.Świat późnego PRL, który być dziś uważamy za szary. Znajdziemy w nim gamę emocji zaczynając od szczęścia po złość, niepokój. Książka momentami wzruszająca, zabawna, ale dająca do myślenia, czy może sami nie jesteśmy "gugułami".

Nagroda "Nike" przyznana zasłużenie. Uwielbiam takie klimaty, taki sposób pisania. Przypomina mi to styl " Jakuba Małeckiego. Jaka szkoda, że tak krótko!

Snuje się ta ballada przez łąki, pola, domostwa i dzieciństwo głównej bohaterki. Pięknie napisana, delikatna i zwiewna; pokazuje świat takim jakim jest, bez oceny. Warto sobie popłynąć przez chwilę z tym prądem.

Króciutka książeczka, bardzo szybko się czyta. Przede wszystkim spodobały mi się opisy natury i przyrody, życia wiejskiego i jego uroków. Z jednej strony przygody bohaterki przypominają książki przygodowe dla dzieci i młodzieży, wylany atrament na pracy konkursowej, ucieczka z domu by wyruszyć w nieznane, kolekcjonowanie opakowań zapałek, zbieranie złomu z dziećmi sąsiadów....

Przyznam, że trochę się nudziłam podczas czytania... Pierwsze opowiadania mi się podobały, oddawały klimat polskiej rzeczywistości, ale później przestały mnie interesować. Koniec końców, porzuciłam lekturę. Może to faktycznie nie jest rzecz dla współczesnej młodzieży albo dla mnie... i tyle.

Książka, obudziła we mnie magię minionych, odległych lat lat dzieciństwa. Powróciły wszystkie smaki, zapachy pól, łąk , dawnej wsi. Ogromna uczta dla moich zmysłów.

„ Dziwnie jest urządzony ten świat. Nawet nie zdążyłem się obejrzeć, już nazywają mnie starym, a przecież w środku jestem jak te guguły „

Guguły, niedojrzałe cierpkie owoce. Odgłos życia i śmierci.

Dziękuję...

Książka mała i niepozorna. Lecz przekazuje ogromną treść - wspomnienia autorki z okresu dzieciństwa, dopełnione obrazem polskiej wsi czasów PRL-u. Powieść niezwykle naturalna, prosta a zarazem interesująca.

Klasyka współczesnej literatury polskiej. Perła nurtu wiejskiego. Porusza i literacko i emocjonalnie.

Sentymentalna, stonowana, oddziałująca na zmysły proza. Powrót do czasu bez smartfonów, gdzie życie było łatwiejsze, wolniejsze i gdzie zwracało się uwagę na bardziej prozaiczne sytuacje. Obraz dojrzewania na wsi, czasami zabawny, często bardzo nostalgiczny, ale również niepokojący i miejscami dramatyczny. Niesamowicie lirycznie Grzegorzewska zbudowała te frazy, czułem i...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dyskusje