Złodziejska magia

Tłumaczenie: Izabella Mazurek
Cykl: Prawo Milenium (tom 1)
Wydawnictwo: Galeria Książki
Thief's Magic
Magia, Złodziej
Strzelba

Pierwszy tom niecierpliwie wyczekiwanej kolejnej trylogii najpopularniejszej autorki fantasy ostatniego dziesięciolecia. W świecie, w którym magia napędza rewolucję przemysłową, student archeologii, Tyen, odkopuje księgę zwaną Vella, która posiada zdolność odczuwania. Vella ­– niegdyś młoda czarodziejka zajmująca się introligatorstwem – została zmieniona w pożyteczne narzędzie przez jednego z...

W świecie, w którym magia napędza rewolucję przemysłową, student archeologii, Tyen, odkopuje księgę zwaną Vella, która posiada zdolność odczuwania. Vella ­– niegdyś młoda czarodziejka zajmująca się introligatorstwem – została zmieniona w pożyteczne narzędzie przez jednego z najpotężniejszych czarnoksiężników wszechczasów. Od tamtej chwili zbiera informacje, między innymi kluczowe wskazówki na temat katastrofy czekającej świat Tyena.

Tymczasem w krainie rządzonej przez kapłanów Rielle, córkę farbiarza, nauczono, że posługiwanie się magią oznacza okradanie aniołów. Wie jednak, że ma do tego talent, i że w mieście przebywa pewien zdeprawowany człowiek, który chętnie nauczy ją, jak się nią posługiwać – jeżeli tylko odważy się zaryzykować gniew aniołów.

Nie wszystko jednak jest zgodne z przekonaniami, w jakich wychowano Tyena i Rielle. Ani natura magii, ani prawa ich krajów.

A nawet ludzie, którym ufają.

źródło opisu: Galeria Książki, 2014

źródło okładki: galeriaksiazki.pl

Oficjalna recenzja
Myrkul książek: 1200

Między steampunkiem a teokracją

Australijska pisarka Trudi Canavan w ciągu kilkunastu lat awansowała do grona najbardziej poczytnych autorów gatunku. Także w Polsce jej dotychczasowe książki osiągnęły spory sukces. Nic więc dziwnego, że i jej najnowsza powieść „Złodziejska Magia” trafia do naszych rąk za pośrednictwem wydawnictwa Galeria Książki.

Pierwsze co rzuca się w oczy to objętość. Powieść, rozpoczynająca nowy cykl Prawo Milenium, liczy sobie niemal sześćset stron. Fani Canavan wiedzą jednak, że to dość typowa dla niej liczba.

„Złodziejska Magia” opowiada losy dwojga młodych ludzi. Tyen studiuje magię z historią na uniwersytecie. Pewnego dnia podczas wykopalisk w rękach pogrzebanego przed wiekami człowieka znajduje Vellę - księgę o niezwykłych właściwościach. Vella niegdyś była kobietą. Została zamieniona w księgę przez potężnego maga sprzed wieków, a jej zadaniem jest gromadzić i przekazywać wszelką wiedzę.

W zupełnie innym miejscu Rielle, córka farbiarza, chodzi do szkoły zakonnej w nadziei na znalezienie męża o lepszym urodzeniu, którego skusi nowa fortuna jej rodziny. Jednak to ją kusi charyzmatyczny ale biedny malarz, a do tego musi ukrywać swój talent do magii, która według kapłanów jest aktem okradania aniołów.

Dwa równorzędne, wyraźnie od siebie oddzielone, wątki to charakterystyczna cecha narracji Canavan. Poza magią nie znalazłem żadnego wspólnego mianownika między historiami Tyena i Rielle, przynajmniej w kwestii spotkania obu wątków. Pod koniec zacząłem się zastanawiać, czy ich akcja toczy się w ogóle w jednym świecie, ale wciąż nie znam odpowiedzi na to pytanie.

Oczywiście są pewne wskazówki, które pozwalają się domyślać w jaki sposób autorka połączy te wątki w kolejnych tomach. Bohaterowie wpadają w tarapaty związane z magią i muszą zakwestionować wszystko co wiedzą o lojalności, przyjaźni i samej naturze magii. Przyjaciele mogą się okazać niegodni zaufania, a pomoc nadchodzi z najmniej oczekiwanych kierunków.

To jednak nie koniec znajomych elementów, które uważny czytelnik odnajdzie w „Złodziejskiej magii”. Akademia magii, w której studiuje Tyen to uczelnia bardzo podobna do przedstawionej w Trylogii Czarnego Maga i Trylogii Zdrajcy. Usystematyzowane studia nad magią, skomplikowane powiązania zawodowe i osobiste czy rozpolitykowani wykładowcy.

Jest jednak istotna różnica. W świecie Tyena magowie to bardziej inżynierowie. Jego miasto to nieco steampunkowa kreacja, w której rewolucję przemysłową napędza nie para, a magia. Magia jest tam surowcem o skończonych zasobach, która, czerpana bezpośrednio z otaczającego świata, zasila rewolucję przemysłową, fabryki i pojazdy. Magia to surowiec, który swoją wagą przypomina ropę naftową w naszym świecie i nic dziwnego, że kluczowym problemem zajmującym najwybitniejsze umysły to sposoby tworzenia magii.

Tymczasem Rielle żyje w teokratycznym społeczeństwie. Kapłani-magowie rządzą twardą ręką krajem, w którym tylko oni mogą zużywać cenną magię. Wszyscy inni, którzy dopuszczą się tego czynu, są wywożeni w nieznane miejsce. Przypomina to nieco "Erę Pięciorga", choć (przynajmniej na razie) bez antyreligijnego zacięcia tamtej trylogii.

Canavan jak zwykle sprawnie operuje słowem i bez problemów wprowadza czytelnika w nieznany świat. Nie marnuje czasu na długie opisy i szybko przechodzi do akcji, którą prowadzi z właściwą sobie sprawnością.

„Złodziejska magia” to ciekawy początek nowej serii i z przyjemnością przeczytam kontynuację.

Krzysztof Krzemień

Łędina | 2017-03-25
Na półkach: 100, Przeczytane

Pierwszy tom niecierpliwie wyczekiwanej kolejnej trylogii najpopularniejszej autorki fantasy ostatniego dziesięciolecia. Trudi Canavan dwa lata kazała czekać fanom na następną książkę. I ze smutkiem trzeba stwierdzić, że oczekuje ich małe rozczarowanie, bo nie jest to ten sam poziom twórczości, za jaki ją pokochali.

Trudi Canavan - mieszka w Melbourne w Australii. Odkąd pamięta, wymyśla historie o nieistniejących ludziach i miejscach. W czasie pracy w charakterze ilustratorki i projektantki napisała bestsellerową "Trylogię Czarnego Maga", wydaną w latach 2001–2003, za którą „Bookseller” przyznał jej nagrodę Evergreen w 2010 roku. Uczennica Maga, prequel do trylogii, zdobyła nagrodę Aurealis dla najlepszej powieści fantasy w 2009 roku, a ostatnia część serii będącej dalszym ciągiem trylogii, "Królowa Zdrajców", trafiła na listę bestsellerów magazynu "The Times” w 2011 roku.

Alex Ritter | 2015-08-11
Przeczytana: 09 sierpnia 2015

Na powieść składają się dwie osobne fabuły, które łączy chyba tylko magia. Mam nadzieję, że w kolejnych tomach te dwa światy się połączą.

Pomysł zmienienia kobiety w książka według mnie był strzałem w dziesiątkę, ale pokazanie dwóch bardzo różniących się światów w jedenj książce, przypomina mi "Trylogię Czarnego Maga".

W książce denerwowało mnie, że co drugi rozdział odnosił się do innego bohatera, lecz poradziłam sobie z tym, najpierw przeczytałam historię Tyena, a później wróciłam do Rielle. Akcja zaczyna się dopiero pod koniec "Złodziejskiej magii" i na jej rozwinięcie będę musiała poczekać do kolejnych części, ale jest to dobry początek trylogii, bo po przeczytaniu nasuwa się nam wiele pytań, a na odpowiedzi musimy jeszcze cierpliwie poczekać...

Serenity | 2016-11-17
Przeczytana: październik 2016

Pełna recenzja znajduje się na stronie: http://seekerofthebooks.blogspot.com/

Kiedy czytasz książkę Trudi Canavan, na początku wpadasz w przekonanie, że nie przypadnie ci ona do gustu - "Nie, to zdecydowanie nie moje klimaty" - mogę się założyć, że właśnie takie będą Twoje myśli podczas brnięcia przez pierwsze strony. Mogę jednak również postawić na to, że jakiś czas później, jeśli tylko postanowisz przejść dalej, na pewno zmienisz zdanie. Nie wciągniesz się od razu. Do Trudi trzeba się przyzwyczaić, wyczuć jej styl.

Tyen studiuje magię i historię, dlatego zajmuje się również archeologią. Pewnego dnia podczas przeszukiwania grobowców w celu znalezienia artefaktów, które mogłyby się przydać Akademii natrafia na Vellę - księgę, która dawno temu była kobietą. Jej zadaniem jest gromadzić wiedzę - zbiera myśli każdego, kto jej dotknie. Tyen postanawia na razie nie oddawać jej uczelni. Do czego to doprowadzi?
Rielle dorasta w przekonaniu, że używanie magii równa się okradaniu aniołów....

Leeloo_Dallas | 2016-03-29
Przeczytana: 29 marca 2016

„Złodziejska magia” okazała się rzeczywiście złodziejska, ponieważ całkowicie skradła mi czas i uwagę. Z przyjemnością zanurzyłam się w tym fantastycznym świecie magów, kapłanów i earowozów i z napięciem śledziłam losy Tyena i Relle. A losy tych dwojga póki co toczą się niezależnie i stanowią odrębne wątki powieści. Żyją w bardzo różnych światach; w świecie Tyena magii jest na pęczki, wszyscy ją znają i uprawiają. W świecie Relle magia też istnieje, ale jest zakazana i jest wielką tajemnicą. Losy tej dwójki musza się połączyć a efekt połączenia może być wybuchowy, jak to zwykle bywa gdy łączą się wszelkie różnice i kontrasty.
Świetny pomysł i wykonanie. Jest akcja, magia, tajemnica, napięcie i troszku miłości. I jest oczywiście Vella, magiczna księga stworzona z ciała kobiety. Wątek trochę makabryczny ale jednocześnie bardzo interesujący. Świat fantastyczny został odmalowany plastycznie i jest zupełnie niepodobny do tych, o których czytałam w innych książkach tego gatunku.
Polecam.

A nawet ludzie, którym ufają.

[źródło: okładka]

Uuu, nie tego spodziewałam się po Trudi Canavan. Czytałam...

Dobrnęłam do polowy i nie zamierzam się dalej katować.
Czytanie przypomina podróż przez grząskie błoto a akcja zdechła zanim się narodziła.Monologi wewnętrzne dwójki bohaterów doprowadzały mnie do rozpaczy.
Nie dość,że zasypiałam to byłam bliska wpadnięcia w stan osłupienia katatonicznego i na pewno nie z powodu zachwytu.
Przeczytałam w kilku opiniach,że "Złodziejska magia" jest o wiele lepsza od poprzednich książek Trudi Canavan. To ja podziękuję i czytać ich nie zamierzam.

ZaaQazany | 2016-03-25
Na półkach: Przeczytane, ZaaQ'16
Przeczytana: 25 marca 2016

Dwie równoległe fabuły.

Świat Tyena, opierający się na mechanizacji potencjału magicznego, i świat Rielle, gdzie używanie magii jest zarezerwowane dla kapłanów. Są to światy, gdzie magii jest co raz mniej. Podstawa fizyki magicznej światów opiera się na zasadzie, że energię pobiera się z otoczenia, a po jej wykorzystaniu zostaje pustka, określana przez bohaterów jako sadza (świat mechaniki)) lub skaza (świat Aniołów).

Autorka musiała rozwinąć fabułę. I posłużyła się starą jak świat literacki zasadą - bohaterowie łamią obowiązujące nakazy i zakazy, co w konsekwencji rzuca ich w wir wydarzeń. Na początku niemrawy, jak pierwsza połowa książki, ale w miarę zbliżania się do epicentrum co raz bardziej szybki i gwałtowny. Wydarzenia nabierają tempo i, mam wrażenie, że siła przyciągania sprawi że nasi bohaterowie kiedyś (czytaj: w kolejnych częściach) się spotkają. Jest to ich moralny obowiązek względem czytelnika.

Ogólnie pierwszą połowę książki odebrałem jako wręcz nudną. Natomiast w...

Blue-eyedPassionate | 2017-09-03
Przeczytana: grudzień 2014

Najbardziej w tej fascynującej serii polubiłam główna bohaterkę Rielle, która z pewnością już po pierwszych kilku stronach zyskała moją uwagę i względu.
Cena miłości jest nieodgadniona.
Czego się nie zrobi, aby osiągnąć i utrzymać swoje szczęście?
Czego najbardziej można się bać w karze? W karze, która okazuje się dodatkową szansą na nowe życie w miejscu gdzie magia może nie jest zakazana dla normalnych ludzi, ale jest po prostu jej zbyt mało.

I kolejna przeurocza bohaterka, którą uwielbiam Vella - czarodziejka zamknięta w księgę przed potężnego maga. uwielbiam ją za sympatią i realizm do życia.

Lubię finałową scenę, zwłaszcza jak opisuje opis anioła. uwielbiam motyw aniołów w książkach więc to kolejny smaczek!

Zaskakująca!
Porywająca!
Przepełniona bohaterami

Zaskakująca zwłaszcza na końcu, porywająca w kolejnym tomie, rozwijająca się ogromnych rozmiarów.

Polecam ta serię, jest zdecydowanie najlepsza.

MAGnezja | 2014-07-15
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka, 2014
Przeczytana: 14 lipca 2014

Cóż można powiedzieć o najnowszej książce Canavan- autorka nadal trzyma formę. Zwolennicy jej twórczości powinni być zadowoleni.
Tym razem autorka stworzyła dwie niezależne od siebie fabuły, których akcja toczy się równolegle. Poznajemy historię dwóch głównych bohaterów:
- ucznia Akademii dla Magów, który podczas wyprawy badawczej odnajduje tajemniczą książkę o właściwościach magazynowania i zdobywania wiedzy ,
- oraz córkę farbiarza, która posiada zakazane w jej świecie zdolności magiczne.
Głównym minusem książki jest fakt, że w I tomie nowej trylogii docelowa akcja została zawiązana dopiero pod koniec książki. Natomiast na jej rozwinięcie niestety trzeba będzie poczekać, dopóki nie zostaną wydane kolejne części cyklu….

Agata | 2016-05-14
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 01 stycznia 2016

Muszę przyznać, że książka ma dosyć oryginalną fabułę, jednak czy oznacza to, że jest ona dobra? Mnie nie powaliła na kolana, jednak była ona ciekawa, a jako że czyta mi się książki autorstwa Trudi Canavan szybko i przyjemnie (a "Złodziejska Magia" nie jest wyjątkiem), to miło spędziłam czas przy historii Rielle i Tyena, z których składa się ta powieść. Jednak ich losy nie łączą się ze sobą w tym tomie, a bardzo na to liczyłam. To jest takie moje małe rozczarowanie ;) Jednak nie wpływa ono znacząco na ocenę. Polecam fanom magii oraz książek Trudi Canavan.