Gildia Magów

Okładka książki Gildia Magów
Trudi Canavan Wydawnictwo: Galeria Książki Cykl: Trylogia Czarnego Maga (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Trylogia Czarnego Maga (tom 1)
The Magicians' Guilg. The Black Magician Trilogy. Book One
Galeria Książki
2017-10-10
2007-10-10
Data 1. wydania:
2004-01-27
Agnieszka Fulińska

Nuda.. Dotarłam do 200 strony i postanowiłam tej książki nie kończyć, już pzez tą sporą część działo się w kółko to samo - bohaterka uciekała, gildia ją goniła, ona się ukrywała, oni nie mogli jej znaleźć. Bohaterowie byli jacyś tacy memłaci i żaden nie zapadł mi w pamięć, szkoda czasu...

Ta książka nie jest ani super dobra, ani super zła. Zainteresowałam się całą serią widząc na bibliotecznej półce obraz stworzony z grzbietów okładek (tak, one się świetnie ze sobą zgrywają), a potem przekonał mnie opis na tylnej okładce. Spodziewałam się jednak czegoś bardziej... porywającego.

Główna bohaterka jest zwyczajną dziewczyną, pochodzącą z nizin społecznych. Pracuje, nie umie czytać ani pisać, wychowuje się z wujostwem w raczej uboższej dzielnicy miasta. Pewnego razu podczas dorocznej Czystki spotyka dawnych kolegów i postanawia przyłączyć się do nich podczas buntu przeciw Magom. Gdy Sonea rzuca kamień z magiczną tarczę stworzoną przez Magów, ten niespodziewanie przenika na drugą stronę i rani jednego z Magów. Od tego momentu Sonea dowiaduje się, że posiada magiczne moce, a jej życie zostaje zagrożone.

W całej tej historii jest niesamowity potencjał, ale kilka zgrzytów psuje zabawę podczas czytania. Charaktery bohaterów i w ogóle postacie są słabo zarysowane; niby czytelnik czegoś tam dowiaduje się o Sonei, Cerym czy Magach, ale w sumie to wie tylko jakieś okruchy z ich życia, przez co ich losy nie wzbudzają większych emocji. Opisywane sytuacje dzieją się szybko, bez jakiegoś konkretnego umieszczenia w czasie, więc kiedy okazało się, że akcja toczyła się przez kilka miesięcy aż ciężko było mi w to uwierzyć.

Według mnie w książce zabrakło też lepszego opisania świata, w którym umieszczona jest akcja. Podczas czytania trochę gubiłam się w tym, gdzie jestem i choć książkę skończyłam czytać wczoraj to dziś nie potrafię przywołać nazwy miasta, w którym toczyła się akcja. Ogólnie ciężko było mi sobie to miasto wyobrazić, ponieważ ono prawie w ogóle nie zostało opisane.

Brakowało mi również jakiegoś mocniejszego rozwinięcia akcji, elementu zaskoczenia, dzięki któremu nie mogłabym oderwać się od książki. Akcja toczyła się dość wolno i bez przytupu. Autorka starała się wprowadzić wydarzenia, które miały przyprawić o szybsze bicie serca, jednak nie udało mi się poczuć aż tak dużej sympatii do bohaterów, by drżeć o ich losy.

Mimo to wydaje mi się, że seria może mieć potencjał, wszak książek w niej nie brakuje. Obawiam się jednak, że na razie nie sięgnę po kolejne części - właściwie to końcówkę tej książki czytałam już na siłę i czekałam, aż dobrnę do końca, by móc wypożyczyć coś, co wciągnie mnie bardziej. Może za jakiś czas spróbuję doczytać resztę, jednak nie czuję, by losy Sonei zainteresowały mnie jakoś szczególnie.

Główna bohaterka jest zwyczajną dziewczyną, pochodzącą z nizin społecznych....

"Gildia Magów" ma zarówno zalety, jak i wady. Do tych pierwszych należą: ciekawa kreacja świata przedstawionego, duży potencjał na rozwój fabuły w kolejnych tomach, prostota przekazu oraz przyjemne tempo rozwoju akcji, dzięki któremu książkę dobrze się czyta. Minusem są: słabo zarysowani bohaterowie, brak dynamicznej akcji i momentu zaskoczenia oraz nuda związana z przedłużającymi się opisami i wątkami. Niemniej jednak "Gildia Magów" to bardzo dobra pozycja, uchodząca za początek świetnej serii.

Książka nie była zła, ale nie także mnie nie porwała. Historia głównej bohaterki nie była jakoś bardzo typowa, ale nie była też ciekawa. Bohaterzy są słabo rozbudowani i podczas czytania wydawali mi się płascy. Nie jest to coś co bym poleciła ani na pewno do niej już nie wrócę. Liczę za to, że w następne części będą ciekawsze.

Mimo dobrze wkreowanego świata, czegoś w tej książce mi zabrakło. Być może dreszczyku emocji i niewiadomej, jakiej oczekuje od powieści fantastycznej. Niestety jest ona trochę nudnawa, mimo świetnych opisów i całkiem dobrze zbudowanych bohaterów. Książka była przewidywalna. Autorka za szybko rozwiewiewa nasuwające się wątpliwości, podając rozwiązanie ma tacy. Przeważnie na kolejnej stronie. Zakończenie jednak jej się udało i zaciekawiło mnie na tyle aby sięgnąć po kolejną cześć.
Jest to powieść lekka, przyjemnie i szybko się ją czyta zważywszy na dobry styl pisarski.
Polecam przeczytać i wyrobić własną opinię.

Nie mam pojęcia, czemu tom pierwszy przeczytałem jako drugi, ale to chyba świadczy na plus o umiejętnościach autorki, skoro nie pogubiłem się wtedy w fabule j wciąż miałem ochotę sprawdzić, co skrywa pierwsza część. I wiecie co? Zero zawodu.

Prosta fabuła w prostej formie, ale czyta się nieźle.

Prosta fabuła w prostej formie, ale czyta się nieźle.

Takie tam młodzieżowe fantasy z naciskiem na panie :) Skusiłem się wysłuchać ją, zachęcony zbyt optymistyczną opinią i... o, szlag, to był dopiero błąd. Chyba nawet większy niż powierzenie pani Jabłczyńskiej roli lektorki.
Daję piątkę.

Daję piątkę.

Na półkach: , , , ,

PIERWSZE CZYTANIE: 6/10
DRUGIE CZYTANIE: 6/10

Mój pierwszy re-read 2022 roku. Po raz pierwszy zapoznałam się z tą historią w gimnazjum i nie wiedziałam czy moja opinia jakkolwiek się zmieni. Wciąż uważam tę książkę za przyjemną lekturę, wolną w swojej akcji ale interesującą. Tym razem postaram się skończyć całą trylogię Czarnego Maga, razem z innymi książkami Trudi Canavan, które w przeszłości porzuciłam.

Mam nadzieję, że bardziej polubię się z główną bohaterką w następnych tomach, bo na razie nie zrobiła na mnie żadnego wrażenia. Większość bohaterów jest nijaka i jak na razie tylko dwóch magów z Gildii naprawdę polubiłam.

(Jak na razie, z moich rereadów książek z czasów gimnazjalnych, Dotyk Julii to największe rozczarowanie i jedna z gorszych serii xd. Zobaczymy jak będzie z innymi.)

PIERWSZE CZYTANIE: 6/10
DRUGIE CZYTANIE: 6/10

"Gildia Magów" pod każdym względem jest bardzo dobra! Jak dla mnie, jest to jedna z tych książek od której nie chce się człowiek odrywać. Bohaterowie i ich świat magii pochłonął mnie w cudownie kojący sposób, skutecznie odrywając od ciężkiej rzeczywistości. I tak właśnie... zamiast koncentrować się na rodzinie, domu, pracy myślę tylko o tym by zacząć czytać kolejną cześć trylogii, by poznać dalsze losy jej bohaterów :)))