Obietnica następcy

Tłumaczenie: Izabella Mazurek
Cykl: Prawo Milenium (tom 3)
Wydawnictwo: Galeria Książki
Successor’s Promise

Trzeci tom trylogii fantasy „Prawo Milenium” autorki światowych bestsellerów Trudi Canavan. Od konfrontacji buntowników z Raenem minęło pięć lat. W tym czasie Qall, chłopiec ocalony przez Rielle, bezpiecznie dorósł wśród Podróżników, a Tyen znalazł sobie nowy dom i ukrył się przed ludźmi, którzy okrzyknęli go zdrajcą i nazwali Szpiegiem. Pięć lat chaosu, nad którym Baluka i Odnowiciele...

Pięć lat chaosu, nad którym Baluka i Odnowiciele ledwie byli w stanie zapanować. Wszędzie toczą się wojny, niektóre światy zostały opanowane przez machiny wojenne, inne pozbawili mocy magowie pragnący nieśmiertelności.

W czasach gdy wojna zagraża z trudem wypracowanemu przez Rielle i Tyena pokojowi, a Qall wkracza w dorosłość, lojalność zostanie poddana próbie. Złożone obietnice mogą wszystko zmienić. Zależy od nich życie Qalla.

Dahli ma bowiem możliwość przywrócenia władzy Raenowi i nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć swój cel.

źródło opisu: https://galeriaksiazki.pl/pl/p/Obietnica-nastepcy....(?)

źródło okładki: fanpage wydawnictwa

ZaaQazany | 2017-12-09
Na półkach: Flaki&Olej, Przeczytane, ZaaQ'17
Przeczytana: 09 grudnia 2017

"Nie wolno zgadzać się na pełzanie, gdy czujemy potrzebę latania".

Sięgając po trzeci tom cyklu liczyłem na ciekawy lot. Zamiast tego zostałem poczęstowany solidną dawką rozmemłanych rozmów i psudofilozofii rozterek egzystencjalnych. Przy "Obietnicy następcy" dosłownie pełzałem.
Nie porwała mnie historia Tyena i Rielle, sympatią nie obdarzyłem ani Odnowicieli ani sojuszników Raena. A skoki pomiędzy światami i wprowadzone insektoidy powodują, że lekturę odbieram bardziej jako science fiction niż fantasy.
Mimo całkiem pokaźnej objętości książka zapewnia wyłącznie to, co ma w tytule. Jest wyłącznie "obietnicą", która składana jest bez pokrycia.
Podoba mi się twórczość Trudi Canavan, ale nie dotyczy to akurat tej pozycji. Szczególnie gdy czuję irytacje po zamknięciu książki. A dlaczego czuję irytację? Bo lektura nie spełniła oczekiwań, nie zaspokoiła potrzeb.

Łędina | 2017-09-23

"Prawo Milenium: Obietnica następcy", to trzeci tom najnowszej serii, autorki światowych bestsellerów Trudi Canavan. Jak zostało potwierdzone, nie ostatni.

Trudi Canavan wydała swoje pierwsze opowiadanie w 1999 roku i otrzymała Nagrodę Aurealis za najlepsze opowiadanie fantasy. Debiutancka „Trylogia Czarnego Maga” przyniosła jej popularność na całym świecie, a wszystkie trzy tomy „Ery Pięciorga” trafiły na listę bestsellerów „Sunday Timesa”. Trudi Canavan mieszka z partnerem w Melbourne w Australii, a jej czas wypełniają pisanie, malowanie i tkanie.

Blue-eyedPassionate | 2017-09-20
Przeczytana: 20 września 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Z jakim ja wytchnieniem czekałam na ostatnią i kulturą część trylogii "Prawo Millenium" Trudi Canavan.

Jestem oczarowana tym, jak wybrnęła z tego, że najmroczniejszy i najsłynniejszy mag według Prawa Millenium Raen/Valhan popełnił samobójstwo, spalając się na oczach tych, co chciał.
Punktując książkę.
1. Bardzo, bardzo lubię książki, które odwleczone są w czasie. Akcja w trzecim tomie dzieje się pięć cykli później, czyli wiele wiele lat. Co wręcz upewnia, że wszyscy dojrzeliśmy do finałowych losów razem z innymi bohaterami, którymi również targają przeróżne emocji mimo upływu cykli.
2. Światy, które zostały wykreowane w tej serii przez autorkę, bije moim zdaniem wszystkie wcześniejsze historie. Oczywiście zaletą jest to, że są miliony przeróżnych światów wypełnionych magią, bądź nie, w których trwają pokoje bądź wojny, gdzie są zamieszkane przez rozwinięte czy upośledzone cywilizacje. Dla każdego czytające znajdzie się wachlarz światów, które z pewnością przypadnie mu do...

księgozbiór | 2018-03-16
Przeczytana: 16 marca 2018

„Obietnica Następcy” to już trzecia i ostatnia część trylogii „Prawo Milenium”. Autorka długo kazała nam czekać na zakończenie historii Rielle i Tyena. Tak długo, że zaczynając ten tom musiałam mocno grzebać w pamięci, aby odszukać wydarzenia z dwóch poprzednich części. Na całe szczęście pani Canavan trochę to zadanie ułatwia przywołując pewne fakty z przeszłości.
Tyen wiedzie spokojne życie w świecie Doum i choć próbuje od wielu cykli wtopić się w otoczenie to mieszczańscy nadal traktują go jak obcego. Utrzymuje kontakty zarówno z Baluką, który nadal przewodzi Odnowicielom jak i Dhalim czyli Najwierniejszym, który próbuje przekonać Tyena, że światy bez Raena pogrążają się w chaosie. Mag miota się pomiędzy nimi gdyż uparcie nie ustaje w swym dążeniu do znalezienia sposobu, aby przywrócić Velly ludzką postać.
Rielle po ukryciu Qalla zamieszkała w Murai i tworzy wzory do Mozaik.
Gdy miedzy Ceramikami z Doum a Kupcami z Murai wybucha konflikt nasi bohaterowie ponownie się...

Sylwka | 2017-10-30
Na półkach: Papier, Przeczytane
Przeczytana: 12 października 2017

Nie da się ukryć, iż bardzo polubiłam twórczość Trudi Canavan. Cała przygoda z książkami tej autorki rozpoczęła się dość niewinnie od prezentu ślubnego jednego z moich znajomych, który znając moje upodobania postanowił zainspirować mnie właśnie odkrytym cyklem Era Pięciorga. Po jego zakończeniu już sama namiętnie poszukiwałam innych książek autorki. Obecnie jestem na bieżąco więc z niecierpliwością wypatruję każdej książki spod jej pióra. Więc wyobraźcie sobie moje zniecierpliwienie, gdy Obietnica następcy, czyli trzecia odsłona Cyklu Milenium, była wydana z opóźnieniem i to prawie o rok. ;)

Co słychać u Rielle i Tyen’a?
Od wydarzeń opisywanych w Aniele Burz minęło pięć długich cykli. Tyen, który został okrzyknięty szpiegiem znalazł nowy dom wśród Ceramików z Doum. Natomiast Rielle po ukryciu Qualla wśród Podróżników również stara nie rzucać się w oczy swoimi magicznymi umiejętnościami. Na szczęście ma niezwykły artystyczny talent, dzięki czemu może realizować się na tym poletku i...

Kotkad | 2017-12-13
Na półkach: Trudi Canavan, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 11 grudnia 2017

Zdecydowanie najsłabsza część. Nie mogłam się doczekać jak zakończą się losy naszych bohaterów, jak powiążą i co będzie dalej. Niestety bez przytupu.
Sam cykl uważam za udany, niemniej to dwie pierwsze części pochłaniały mnie bez reszty

Rachel3 | 2018-01-31

Argh. To tak bardzo w stylu Trudi Canavan, żeby powrzucać ciekawe pomysły na fabułę do spoko świata przedstawionego po to tylko, by potem całkowicie ich potencjał zmarnować, że aż się zastanawiam, na co liczę, kiedy sięgam po jej kolejne książki. Że kiedyś się poprawi? Że napisze emocjonujący opis walki? Że da sobie spokój z przedługimi, drobiazgowymi i całkowicie niepotrzebnymi rozważaniami bohaterów? Albo równie długimi, nudnymi i nic nie wnoszącymi rozmowami między nimi? Męczącymi drobiazgowością opisami? Ha. Z pewnością nie w tej książce.

Słów jeszcze kilka o głównej bohaterce, która miała całkiem ciekawy start w pierwszej części, po to tylko, by znów przekształcić się w typową dla Canavan Mary Sujkę w drugim tomie. Tym razem jednak wydawało mi się, że może autorka zrobiła malutki krok naprzód, bo raz, że istnieje kanonicznie potężniejsza od niej postać, a dwa, Tyen - deuteragonista - jest jakoby równy jej siłą. Coś nowego, nagle nasza bohaterka nie jest najpotężniejsza i...

konto_usuniete | 2017-09-24
Przeczytana: 24 września 2017

Pierwszy raz powieść Trudi Canavan nie wciągnęła mnie za bardzo. Mam wrażenie, że jest trochę zbyt rozwleczona i przegadana. Za mało w niej zwrotów akcji, jakby autorka nie mogła zdecydować się na zakończenie trylogii. Na koniec wyraźne zapowiedzi kolejnych części (zapewne kolejnej trylogii).

Die_Toten_Maus | 2017-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2017

WYMĘCZYŁAM - moja pierwsza myśl, gdy skończyłam ostatnią stronę. Po tej trylogii nie spodziewałam się wiele, ale to co dostałam... Wydawało mi się, że jestem dość elokwentna, ale brakuje mi słów na opisanie niskiego poziomu tej pozycji.

Najwierniejszy chce wskrzesić Raena. Ma mu w tym pomóc Tyen. Reillie jest przeciwna jak i Odnowieciele. Do wszystkiego jeszcze wtrąca się Quall, który miał zostać "przemieniony" w Raena w poprzednim tomie. W okół tych kilku zdań zbudowana jest cała akcja tego tomu. Szantażowany Quall przyłącza się do popleczników swojego poprzednika i tym samym psuje wszystkie plany Odnowicieli. Światy stoją na granicy unicestwienia, bo wszędzie toczą się wojny no i powórt Raena może wiele zmienić. Na gorsze i na lepsze.
Czy Raen powróci, jak rozwiązany zostanie problem Qualla? Czy coś połaczy Tyena i Reille? Jeżeli dacie radę przebrnąć przez tę książkę dowiecie się tego wszystkiego.

Największą jej wadą jest to, że jest przegadana. Po prostu. Milion podróży,...

mika | 2017-10-23
Przeczytana: 23 października 2017

Czekałam na trzecią część tak długo, że niemal zapomniałam, o czym były dwie poprzednie. Na szczęście Trudi Canavan pisze w taki sposób, że szybo przypomniałam sobie wszystko. Po prostu, jej książki zapadają głęboko w pamięć i wystarczy tylko sięgnąć po odpowiednie wspomnienie :)
Prawo Milenium, to kolejna trylogia, która wciągnęła mnie bez reszty. Jej finał był rewelacyjny. Wyraziste postaci, ciekawa fabuła, intrygi i zaskakujące do końca zwroty akcji, są niewątpliwym atutem tej książki.
Świat stworzony przez autorkę, jest tak wielobarwny i szczegółowo skonstruowany, że można niemal uwierzyć w jego istnienie.

Polecam wszystkim, nie tylko miłośnikom fantasy.
Moja mama, wielbicielka kryminałów, czytała wszystkie książki Trudi Canavan i teraz czeka na "Obietnicę następcy" ;)