Wybraniec Mrocznej Pani

Tłumaczenie: Marta Koniarek
Cykl: Kroniki Czarnoksiężnika (tom 4)
Wydawnictwo: Dwójka bez Sternika
Dark Lady's Chosen
aferka93

Zdrada i magia krwi mogą pozbawić króla Martrisa Drayke’a tronu, dla którego zdobycia tak wiele ryzykował. Wojna, zaraza i zdrada sprawiły, że Margolan stanął na skraju zagłady. Zmagania z lordem-zdrajcą zbliżają się do końca, jednak być może ceną za ocalenie królestwa będzie życie tych, których Tris kocha najbardziej – oraz jego własna dusza. Wybuch wojny domowej grozi Isencroftowi, a Cam z Cairnrach może być jego jedyną nadzieją na zdławienie rebelii przeciwko Koronie. W margolańskim pałacu, zdrada stanowi zagrożenie dla nowej królowej i nienarodzonego następcy tronu. Królowa Kiara, sama w obcym królestwie, zostaje oskarżona o zdradę stanu i staje się celem ataków skrytobójców. A w Mrocznej Ostoi, nieumarli grożą zerwaniem Rozejmu zawartego z żywymi, co prowadzi do morderczego konfliktu. Lord Jonmarc Vahanian zaprzedał swoją duszę dla dokonania zemsty stając na czele vayash moru w walce przeciwko niebezpiecznemu buntownikowi, którego dążenie do rozlewu krwi jest zagrożeniem dla przyszłości kraju.

źródło opisu: Wydawnictwo Dwójka bez sternika, 2012.

onika | 2015-04-06
Przeczytana: marzec 2015

Ostatni tom „Kronik Czarnoksiężnika” z racji bardzo otwartego zakończenia wcale nie postawił kropki nad "i", jeśli chodzi o losy poszczególnych bohaterów, jak i całych Zimowych Królestw. Pani Martin napięła moją czytelniczą uwagę do granic możliwości, zaserwowała dramat za dramatem, po czym tak rozwiązała wszystkie wątki, że każde zakończenie jest tylko potencjalnie szczęśliwe i potencjał ten wynika jedynie z kontrastu, jak bardzo źle wszystko wcześniej wyglądało.

Bohaterowie „Wybrańca Mrocznej Pani” muszą walczyć z jawnymi i ukrytymi wrogami. Często stają przed bardzo trudnymi wyborami i muszą kłaść na szali swój honor, lojalność i przekonania. Trudno walczyć o dobro ogółu, gdy trzeba dla niego poświęcić lub zaniedbać własne szczęście. Trudno nie ulec zwątpieniu, gdy przeciwnik zrobi wszystko, by zasiać w duszy fałszywe przekonania. Trudno zebrać wszystkie siły, by stanąć do boju, gdy jest się rozdartym wewnętrznie.

„Kroniki Czarnoksiężnika” to bardzo przyzwoita fantastyka z...

Dobrze napisana książka. Autorka świetnie przeplata wątki bohaterów. Książka prosi się o jeszcze jedną część. Podsumowując wszystkie części przygòd Trisa i jego przyjaciòł, muszę stwierdzić, że to oryginalna historia. Najbardziej z tego wszystkiego podoba mi się Vayash Moru. Polecam wszystkim fanom tego gatunku.

pablo | 2012-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2012

Czwarty, ostatni i zarazem najlepszy tom Kronik Czarnoksiężnika. Dawno nie czytałem tak szybkiego fantasy. Magia, wojna, wampiry, zdrada, spiski... Książka jest napisana prostym językiem, akcja pędzi do przodu, wątki się przeplatają, a końcówka ładnie zamyka całą tetralogię i satysfakcjonuje.

Polecam! Seria wyjątkowo w polsce niedoceniana, a naprawdę warta uwagi.

To już ostatni tom cyklu Kroniki Czarnoksiężnika. I nie ukrywam, że jest świetny.
Co za akcja, spiski, knowania, magia i nieprzewidziane zwroty akcji.
Świetni główni bohaterowie oraz postacie drugoplanowe.
Fabuła bardzo dobra, czyta się szybko i człowiek całkowicie zatapia się w lekturze.
Ale... Czuję niedosyt, że to już koniec. Ale czy na pewno?
Książka kończy się w takim momencie, że spokojnie mógłby powstać co najmniej jeszcze jeden tom. Zresztą jest pewna scena, która sugeruje, że możemy się doczekać kontynuacji.
Mam nadzieję, że tak się stanie, bo bardzo polubiłam bohaterów i ich świat.
Polecam gorąco cały cykl, który w naszym kraju jest bardzo niedoceniany. Mam nadzieję, że się to zmieni.

Artur | 2014-09-02
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 02 września 2014

Naprawdę najlepsza część z wszystkich. Akcja jest podzielona po równo na wszystkich bohaterów. Każdy spisek, wojna, problem jest szczegółowo dopracowany i pomimo, że jako czytelnicy mamy szerszy ogląd sytuacji niż sami bohaterowie - to i tak lektura w pełni trzyma w napięciu.

Czwarty tom jest wspaniałą klamrą zamykającą wszystkie, uprzednio otwarte, wątki. Co więcej - zdecydowanie poprawia się narracja, opisy walk i pojedynków są bogatsze (nie kończą się już po kopnięciu w stylu Wschodniej Marchii), zaś opisy postaci głębsze i jeszcze bardziej indywidualizujące.

Warto czytać cały cykl, ażeby dojść do tego tomu, który (co wydawało się wcześniej mało możliwe) naprawdę błyszczy.

Paweł | 2014-01-05

Cykl Kroniki Czarnoksiężnika można podzielić na dwie części. Dwie pierwsze Powieści serii to zmagania głównych bohaterów z dwoma (a w zasadzie trzema; jeśli doliczyć jeszcze do spółki Obsydianowego Króla) Czarnymi Charakterami. W kolejnych dwóch pozycjach, po pokonaniu uzurpatora i jego maga wydaje się że wszystko dobrze się skończyło ale nie. Pojawiają się nowe wątki a istniejące zostały rozbudowane tak, że czytelnik nie ma prawa się nudzić; aż do samego zakończenia, w którym nie brakuje dramaturgii.

Secret_Violence | 2015-03-02
Przeczytana: 02 marca 2015

Nie zawiodłam się. Książka do ostatnich kart trzyma w napięciu i choć z każdym rozdziałem dowiadujemy się coraz więcej to i tak nie można przewidzieć jak skończy się ta historia. Koniec piękny, lecz całkowicie rozczarowujący. Pozostawiający czytelnika w pragnieniu przeczytania więcej.

MyWorldIsBooks | 2016-04-20

Ostatni część przygód Trisa i jego znajomków. I ta część obfituje w wartką akcje i momenty szczytowe. Niezależnie od tego powieść czyta się niezwykle miło i czas przy niej znika. Szkoda tylko, że nie ma kolejnej części. Ciężko pożegnać się z bohaterami tej książki.

Baba_Jaga | 2014-10-29

Zdecydowanie z całej serii Gail Z. Martin, jest to najlepsza jej część w mojej opinii. Zwrotów akcji jest znacznie więcej, nie jest tak ckliwa jak poprzednie tomy i przynajmniej mnie bardziej przypadła do gustu.

DRAGON | 2015-04-01
Przeczytana: 04 lutego 2015