Niepodległość. Czasopismo poświęcone najnowszym dziejom Polski. Tom LVIII

Wydawnictwo: LTW
240272028X
historyczna

Kiedy czytamy pisane na gorąco dzienniki, listy czy inne osobiste zapiski, ich odbiór uzależniony jest od posiadanej przez nas wiedzy historycznej i świadomości znaczenia różnych faktów historycznych. Ale autorzy tych zapisków, notatek czy listów nie posiadają takiej wiedzy. Nieczęsto zdarza się, żeby dzienniki zawierały precyzyjne diagnozy polityczne bieżącej sytuacji, zmiennej przecież i nie zawsze zrozumiałej w jej jednostkowym oglądzie. Są jednak niewątpliwie autentycznym, nieskażonym późniejszymi reakcjami, świadectwem chwili, mają istotną wartość dokumentu.