angielski
Strzelba

George R.R. Martin and Gardner Dozois have put together a towering anthology of specially-commissioned stories from the most stellar names in the genre, set in a number of readers' favourite fantasy worlds. George R.R. Martin is the bestselling author of A Song of Ice and Fire, the inspiration for HBO’s hit series Game of Thrones. The collection will also feature a new and unpublished 100pp...

The collection will also feature a new and unpublished 100pp novella by George R.R. Martin set in the world of A Song of Ice and Fire – now the award-winning HBO show, Game of Thrones.

The novella, entitled 'The Princess and the Queen', will reveal the origins of the Targaryen Civil War, otherwise known as 'The Dance of the Dragons', a war that split a then-fledgling Westeros in two, pitting Targaryen against Targaryen and dragon against dragon.

The Dangerous Women anthology also contains contributions from the following worldwide bestselling authors:

• “Some Desperado” by Joe Abercrombie – A Red Country story
• “Nora’s Song” by Cecelia Holland
• “Bombshells” by Jim Butcher – A Harry Dresden story
• “Wrestling Jesus” by Joe R. Lansdale
• “Neighbours” by Megan Lindholm (who also writes as Robin Hobb)
• “Shadows For Silence in the Forests of Hell” by Brandon Sanderson
• “A Queen in Exile” by Sharon Kay Penman
• “The Girl in the Mirror” by Lev Grossman – A Magicians story
• “Virgins” by Diana Gabaldon – An Outlander story

źródło opisu: HarperCollins Publishers, 2013

źródło okładki: http://www.harpercollins.co.uk

BagatElka | 2015-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2015

Dla wielbicieli cyklu "Pieśń Lodu i Ognia" pozycja obowiązkowa,dla pozostałych fanów fantastyki również.Chociaż to zbiór nie całkowicie fantastyczny a różnorodny i nie każdemu się spodoba.
Ci,którzy oczekują samych opowieści ze świata fantazji mogą się poczuć zawiedzeni.
Dla mnie to była chwilami podróż w nieznane gdyż części autorów do tej pory nie znałam.Należę raczej do tych,którzy czytają długie opowieści i rzadko się zdarza ,że sięgam po opowiadania.W tym wypadku jednak skusiło mnie kilka nazwisk i tytuł,który sugeruję,że o kobietach tym razem będzie i to kobietach odważnych,silnych,nieraz brawurowych i o morderczych skłonnościach.
Książka jest pięknie i solidnie wydana ale zdecydowanie lepiej się prezentuje na półce niż podczas czytania w łóżku.Ciężka i wielka może poważnie nadwyrężyć nadgarstki a w sytuacji gdy pokona nas zmęczenie trzeba uważać aby nie spadła na nos ;-)

Dorota | 2016-08-24
Przeczytana: 23 sierpnia 2016

Wreszcie, po dwóch tygodniach, udało mi się zakończyć to opasłe tomiszcze. Jak zdecydowana większość czytelników zakupiłam książkę głównie ze względu na reklamę samego Georga R.R. Martina oraz jego opowieść zamieszczoną w zbiorze. Bardzo ciekawa byłam również innych autorów o których sporo słyszałam więc natchniona pozytywnymi myślami zabrałam się za czytanie.
I jak to ze zbiorami opowiadań różnych autorów bywa, niektóre były lepsze a inne gorsze. Nigdy nie przepadałam za krótkimi historyjkami, w których jak tylko coś zaczynało się dziać, następował koniec opowiadania. W tej antologii, jest z tym trochę inaczej, bowiem większość autorów naprawdę się spisała i powstało zaskakująco dobre dzieło.
Moją uwagę szczególnie mocno przykuło nazwisko Sandersona i jego "Cienie dla Ciszy w lasach piekła", niezwykła opowieść fantasy napisana z dużą dozą wyobraźni, niesztampowa i trzymająca w napięciu. Świetna Megan Abbott i jej sensacyjna opowieść o poszukiwaniach zaginionego dziecka w której...

Marre | 2015-06-29
Na półkach: Wyd. Zysk i S-ka
Przeczytana: 29 czerwca 2015

Książka wydana pod egidą George’a R.R. Martina i Gardnera Dozois opowiada o niebezpiecznych kobietach. Są wśród nich wojowniczki, przemierzające otchłanie kosmosu kobiety obcych ras, superbohaterki, weteranki wojenne, czarodziejki i buntowniczki, zabójczynie i królowe. Książka składa się wyłącznie z premierowych utworów i stanowi bogaty przekrój najpopularniejszych obecnie gatunków. Sam George R.R. Martin napisał minipowieść Księżniczka i królowa opowiadającą o Tańcu Smoków, krwawej wojnie domowej, która rozdarła Westeros dwieście lat przed wydarzeniami opisywanymi w Grze o tron.
[źródło opisu: okładka]

Antologii raczej nie czytuję. Bo są grube i szansa na trafienie na coś dobrego jest jeszcze mniejsza niż w zbiorze opowiadań jednego autora [bo jeśli ten z zasady pisze dobrze, to i masz jakąś gwarancję]. Jednak sama idea antologii jest mi niezwykle bliska. Chodzi mi o antologie, takie...

Krzysztof | 2015-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

Niebezpieczne kobiety to wyjątkowo opasły zbiór opowieści znanych i tych mniej znanych gwiazd literatury, głównie w klimacie fantasy. Jak każda antologia ma swoje lepsze i gorsze teksty. W tym wypadku nie mamy do czynienia z żadnym wybitnym tekstem. Duży zawód po krótkim opowiadaniu Joe Abercrombiego i Sandersona. Główne danie czyli mikropowieść Martina kolejny raz udowadnia, że autor Gry o tron nie radzi sobie z dłuższymi opowiadaniami, co pokazał np. w Rycerzu Siedmiu Królestw. Antologii nie mogę polecić nikomu z czystym sumieniem.

Beata | 2017-01-08
Na półkach: 2017
Przeczytana: 07 stycznia 2017

"Niebezpieczne kobiety" przeczytane.Rozczarowana jestem Martinem.Jestem po 4 tomach "Pieśni Lodu i Ognia" i w opowiadaniu o smokach i rodzie Targaryen ciężko było mi się połapać o co chodzi co dopiero mówić o czytelnikach , którzy nie znają tego cyklu.Mnóstwo bohaterów, imion od groma, trudno się połapać kto z kim walczy, kto zdradza, kto ma rację, jeden wielki chaos.
Następnie rozczarował mnie Joe Abercrombie.Tu z kolei zabrakło mi akcji, za szybko się skończyło.
Jeśli Sanderson tak pisze swe powieści to z pewnością mnie nimi zachwyci.Podejrzewam , że w tak krótkim opowiadaniu nie mógł rozwinąć swych skrzydeł ale zachęcić zachęcił.
Kolej na panią- Diana Gabaldon , aż chciało się to czytać.Tym samym wiem czego się spodziewać po jej popularnej powieści o podróżach w czasie"Obca".
Ogólnie nie oceniam wysoko tej antologii , niektóre opowiadanie były słabe pod względem treści,w niektóre trudno było mi się wgryźć, nudziło mi się.

paratexterka | 2015-04-18
Na półkach: 2015
Przeczytana: 28 marca 2015

Po zbiorach opowiadań nie wiadomo, czego się spodziewać, ale jeżeli firmowane są nazwiskiem George'a R. R. Martina - pomijając chwyt marketingowy - to po prostu muszą być dobre. Prawie 1000 stron "Niebezpiecznych kobiet" nie tylko samym tytułem i blurbem gwarantuje historie nietuzinkowe. Sam pomysł, żeby plejada amerykańskich autorów fantasy napisała "coś o niebezpiecznych kobietach" jest świetny. Każdy utwór rządzi się własnymi prawami; nigdy nie wiadomo, na jaki świat trafi się jako następny.

Na początku może pojawić się obawa, że tomiszcze to za dużo i zbyt różnorodnie. Warto jednak spróbować, nie tylko ze względu na Martina. Niektóre opowiadania ucina koniec, zanim na dobre się rozwiną; inne pochłania się momentalnie i zapamiętuje na dłużej. Są autorzy, których się zna, ale i tacy, których twórczość koniecznie chce się poznać. A kobiety? Femme fantastyczne: od rozbójniczek wyjętych spod prawa przez matki bez powołania, anioły śmieci i stwory z odległych galaktyk, aż po...

Wioleta | 2015-02-11
Na półkach: Gra o tron
Przeczytana: 11 lutego 2015

Kupno tej książki podyktowało tak naprawdę nazwisko Martin. Po przeczytaniu wszystkich dostępnych tomów "Gry o tron" nie mogłam się oprzeć pokusie.
Niektóre z opowiadań są naprawdę interesujące, jednak przez co niektóre ciężko jest przebrnąć. Wspólnym mianownikiem są niebezpieczne kobiety. Ich losy są osadzone w różnych czasach a ich "niebezpieczność" jest przedstawiana na różne sposoby;)
Ostatnie opowiadanie dotyczy sagi "Gra o tron". Uważam, że dla fanów może to być ciekawa lektura, choć zdecydowanie odbiega od sposobu w jaki została napisana "Gra". Potraktowałam to raczej jako streszczenie tego co działo się około 200 lat przed wydarzeniami o których mowa w pozostałych książkach. Osobiście najbardziej brakowało mi dialogów, które dodałyby lekkości ścianie tekstu;)
Książka jest przepięknie wydana. Twarda, konkretna oprawa jest wygodna w trakcie czytania (jakby nie było 950 stron ma swój ciężar;) i pomaga zachować dobry wygląd książki.

Poppapraniec | 2015-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2015

Czytając antologię (a zwłaszcza tak pokaźną), czytelnik musi przygotowany na różnorodność gatunków, mnóstwo bohaterów, miejsc akcji i fabuł. Czasami ten natłok może czytelnika zanadto obciążyć, co zniesmacza go do lektury kolejnych opowiadań. Na szczęście w "niebezpiecznych kobietach" nie dochodzi do podobnej sytuacji, a to wszystko dzięki wielkiemu zróżnicowaniu gatunkowemu. Przeplatanie fantastyki z kryminałem, czy thrillerem jest pomysłem trafionym w dziesiątkę - czytelnik w ogóle się nie nudzi, przeciwnie, chce jeszcze więcej.

Jak już napisałem, duża różnorodność gatunkowa może skutecznie zagrzewać do lektury kolejnych opowiadań. Muszę jednak stwierdzić, że niestety nie wszystkie teksty porywały swoja treścią, nie wszystkie były dokładnie dopracowane i nie wszystkie bohaterki były godne naszej uwagi. Przynajmniej połowa opowiadań miała jakieś braki, których obecność sprawiała, że nie byłem w stanie dokończyć danego opowiadania. Co dziwne, nawet George R.R. Martin nie zachwycił...

Badylius | 2015-09-06
Przeczytana: 06 września 2015

Jak pewnie wielu z nas sięgnąłem po ten zbiorek z myślą o Martinie. Jego opowiadanie podobało mi się raczej średnio, o ile w książce(powieści) te wszystkie intrygi, zdrady, imiona lordów, bękartów, zdrajców czy skruszonych, tych ostatnich gdzieś rozkładają się na całą książkę, tutaj doznajemy skomasowanego ataku różnej maści postaci, miast i innych wydarzeń. Z jednej strony człowiek w tym wszystkim zwyczajnie się gubi, a z drugiej po przeczytaniu napisanych książek Sagi Lodu i Ognia mamy poczucie, że to już gdzieś było, choć na wielki plus na pewno ... smoki.
Na 20 opowieści (poza Martinem) według mnie najlepszymi są 3: M. Snodgrass "Dłonie, które leczą"; B. Sanderson "Cienie dla ciszy w lasach piekła"; N. Kress "Druga arabeska, bardzo powoli", dodatkowo jeszcze 3 średniaki: M. Lindholm "Sąsiedzi"; S. Sykes "Imię bestii"; C. Spector "Kłamstwa, które powiedziała mi matka".
Umieszczam zbiorek w kategorii książek zaliczonych, ale bez głębszych...

Lucyfer | 2015-04-18
Na półkach: 52 książki (2015)
Przeczytana: 18 kwietnia 2015

Ciężko mi ocenić tą książkę. Kupiłem ją w sumie dla jednego opowiadania (i nie, nie chodzi mi o to Martina, bo ono znudziło mnie strasznie) i pod tym względem się nie zawiodłem, bo Sanderson utrzymuje cały czas bardzo wysoki poziom. Gorzej jak się uwzględni pozostałe, a z nich tylko trzy (włączając Sandersona) przypadły mi do gustu, a reszta była drogą przez mękę. Książka powinna mieć tytuł "Niebezpieczne opowiadania", bo przy niektórych można umrzeć z nudów.

„The Book of Swords“ trafi do księgarń w październiku

Na początku tego roku informowaliśmy was, że George R.R. Martin zapowiedział publikację opowiadania ze świata Westeros w antologii „The Book of Swords”. Dwa dni temu pisarz na swoim blogu ogłosił, że zbiór ukaże się w październiku i że można już go nabyć w przedsprzedaży - jednocześnie też napisał, że są pewne szanse, że "The Winds of Winter" ukaże się w przyszłym roku.

Czy po „Grze o tron” HBO porzuci Westeros?

Najpopularniejszy obecnie serial telewizyjny powoli zmierza ku finałowi, emitująca go stacja przymierza się więc do produkcji innych opowieści z tego uniwersum. Jaką historię mógłby opowiedzieć prequel lub spin-off „Gry o tron”?