Przysięga stali

Cykl: Opowieść o kamratach (tom 2)
Sworn in steel
zuezuowezuo

Przebojowa kontynuacja Honoru złodzieja. Przygodowa powieść fantasy na miarę Brenta Weeksa i Scotta Lyncha! Minęły trzy miesiące, od kiedy Drothe spalił dużą część stolicy imperium Ildrekki i nieoczekiwanie dla samego siebie stał się jednym z najsłynniejszych, rządzących miastem Kamratów. Jako nowy Szary Książę ma nie tylko przyjaciół, ale też niestety coraz większą grupę wrogów. Jak mówią,...

Minęły trzy miesiące, od kiedy Drothe spalił dużą część stolicy imperium Ildrekki i nieoczekiwanie dla samego siebie stał się jednym z najsłynniejszych, rządzących miastem Kamratów. Jako nowy Szary Książę ma nie tylko przyjaciół, ale też niestety coraz większą grupę wrogów. Jak mówią, krew Księcia jest tak samo czerwona jak krew zwykłego złodzieja.

Gdy zostaje zamordowany inny Szary Książę i wszystkie znaki wskazują, że to właśnie Drothe trzymał nóż, nasz bohater wie, że za chwilę jego krew może spłynąć ulicami Ildrekki. Dotychczasowi sojusznicy odwracają się do niego plecami, a po mieście krąży coraz więcej mrocznych plotek. Wtedy pojawia się dziwny mężczyzna, który twierdzi, że rozwiąże wszystkie jego kłopoty… w zamian oczekuje tylko małej przysługi.

Porywająca, wartka akcja i znakomite postaci, które podbiją wasze serca – to najważniejsze cechy powieści Douglasa Hulicka. Młody autor ani na chwilę nie zwalnia tempa i po raz kolejny udowadnia, że zasługuje na miano jednego z najlepszych młodych twórców fantasy.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3133/P...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3133/P...»

Villiana | 2015-09-06
Przeczytana: 06 września 2015

Z przykrością stwierdzam, że nie dałam rady. Niby zapowiadało się znacznie ciekawiej niż poprzednia część, ale później musiałam się zmuszać, moje myśli krążyły gdzieś indziej, a moje oczy zaczęły przeskakiwać niektóre akapity, aż w końcu poległam gdzieś koło 280 strony i stwierdziłam, że nie ma sensu się męczyć, skoro lektura nie sprawia mi przyjemności, czyli generalnie w moim założeniu nie spełnia swojego głównego zadania.

Drothe jest teraz Szarym Księciem, co wcale nie sprawia, że może czuć się ważny i bezpieczny. Dodatkowo przekonany przez Wilka, deganina, wyrusza wraz z Drapieżną Jess do odległego Djanu na poszukiwanie swojego byłego przyjaciela Degana. Za bohaterami cały czas depczą kłopoty, było kilka interakcji pomiędzy głównym bohaterem a Drapieżną, ale nic co by mnie zadowoliło, albo specjalnie zainteresowało.

Nie widzę w tej historii nic specjalnego, nie wciągnęłam się w świat przedstawiony przez autora, chociaż usilnie próbowałam. Wszystko się strasznie ciągnie i...

Artur | 2015-10-08
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 05 października 2015

Nie wiem czy będę wyjątkowy gdyż zazwyczaj nie śledzę innych opinii na temat książki, którą czytam - jednakże uważam, że drugi tom jest znacznie lepszy niż pierwszy.

Świat, który poznaliśmy w pierwszym tomie zmienia się diametralnie, akcja przenosi się bowiem do miasta, które dotychczas znaliśmy z baśni tysiąca i jednej nocy. Nasz nowy Szary Książę rusza aby ratować przyjaźń a wpada po same uszy w kłopoty, których nawet sobie nie wyobrażał. Pojawiają się nowi sprzymierzeńcy i nowi wrogowie, wszystko wrzucone do kociołka z tą magiczną paraarabską otoczką, przyprawione porządnie złodziejskim poczuciem humoru i posypane niewielkimi okruchami dżinów, tajnych szkół skrytobójców oraz starych tajemnic. Muszę przyznać, że wyszło z tego całkiem smakowite danie, a właściwe książka, którą połknąłem naprawdę szybko :)

Godne polecenia i dalszej kontynuacji. Wierzę, że autor nie spocznie na tym tomie. Byłoby mi bardzo żal gdyby tak się stało.

Kornel Tymcio | 2018-05-19
Przeczytana: 15 maja 2018

Po Honorze Złodzieja czekałem z niecierpliwością na kolejną część przygód Drothe. Autor trzymał w napięciu wszystkich czytelników, którzy pokochali jego pierwszą powieść i z zadowoleniem stwierdzam, że odwalił kawał dobrej roboty.
Powieść wbija w fotel od pierwszego rozdziału. Wydawało się, że w pierwszej części mieliśmy mnóstwo zwrotów akcji i zaskoczeń, ale Przysięga Stali to totalnie nowy poziom fantasy.
Smaczki, które przedstawiono w Honorze Złodzieja, tutaj nabierają rozpędu i kreują ścieżkę powieści. Barwne postacie, z których każda ma swój charakter, łatwo zapamiętać i troszczymy się o nich przez wszystkie karty powieści.
Wartka akcja to prawdziwy majstersztyk i chodź Drothe nie jest moim ulubionym bohaterem śledziłem jego kroki z zapartym tchem.
Obawiałem się, że zabraknie Brązowego, ale odgrywa tak ważną rolę, że zostałem całkowicie zaspokojony.
Polecam wszystkim fanom fantastyki, tak się pisze powieści!

yuukinev | 2015-05-11
Przeczytana: 11 maja 2015
autumnlibrarian | 2015-08-08
Przeczytana: 06 lipca 2015

Gdy oddawałam w bibliotece "Honor złodzieja", szczęście się do mnie uśmiechnęło i od razu znalazłam na półce "Przysięgę stali" - a zdążyłam się nauczyć, że idąc do tej biblioteki, do której chodzę, muszę zachować naprawdę zimną krew i być mocno wyrozumiałą, jeśli chodzi o obecność pożądanych tytułów (do teraz nie mogę trafić na "Porzuconych" Olivera Bowdena). Byłam wniebowzięta.
Oczywiście z miejsca zatraciłam się na powrót w stylu piśmienniczym pana Hulicka, do diabła, chciałabym siedzieć w nim jak najdłużej się da, by tylko móc iść dalej z Drothe!
Dokładnie jak głosi opis z tyłu okładki, w tym tomie szemrany półświatek zostaje nam przedstawiony w nieco innej konwencji i to jakiej. Egzotyka zewsząd otaczająca naszego świeżo upieczonego Szarego Księcia sprawia, że nie może on ze stuprocentową pewnością poruszać się po terenie tak, jakby sobie tego życzył, czyli tak, jakby mu to szło w Ildrekce. Tutaj musi się on uczyć od nowa funkcjonowania ulic, obracania informacją, a dodatkowo...

TamaraDemowa | 2015-05-31
Przeczytana: 30 maja 2015

Historia tu opowiedziana jest pełnoprawną kontynuacją przygód Drothe'a - pisaną tym samym, lekkim stylem, z tym samym ciętym humorem i podobnymi intrygami zgrabnie wplecionymi w uniwersum. Mimo tego, mam jakieś dziwne wrażenie, że jest słabsza od "Honoru złodzieja". Tamta książka urzekła mnie całą sobą, ta z kolei czytała się po prostu przyjemnie. To wciąż bardzo dobra pozycja dla fana gatunku, ale - jakkolwiek by to nie zabrzmiało - w moim odczuciu za dużo w niej akcji, a za mało samych bohaterów.
Niemniej, polecam gorąco i trę nogami w oczekiwaniu na kontynuację :>

4b1 | 2015-03-16
Na półkach: Ulubione, Posiadam, Przeczytane

Świetna, interesująca i wciągająca. Im bliżej końca tym więcej zwrotów akcji i tym bardziej trzyma w napięciu. Bohaterowie tak samo barwni i wyraziści jak w pierwszej części. Pierwszy tomik podobał mi się odrobinę bardziej, ale drugi jest również wart przeczytania. Plus zakończenie, mam nadzieje, zapowiadające kolejny tomik :)

Space86 | 2019-01-02
Na półkach: 2018, Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 01 stycznia 2019

Super ksiązka - zdecydowanie lepsza od części pierwszej, bardzo sympatycznie się czytało, ciekawe czy będa następne tomy.

trnabadara | 2019-04-22
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 22 kwietnia 2019

Boleśnie słaby gniot. Autor może i miał jakiś pomysł na swój własny kawałeczek świata, ale z wykonaniem już było gorzej.
Fabuła, razem z głównym bohaterem, toczy się od przypadku do przypadku. Ma się wrażenie, że gdyby nie uczynny autor i jego zbiegi okoliczności Drothe nie znalazłby własnej stopy w skarpetce. Intryga na dość niskim poziomie ale najwyraźniej jest to i tak za dużo dla naszego złodzieja awansowanego na złodziejskiego księcia.
Pozostałe postaci są albo patetyczno-komiczne (zgraja deganów), albo irytujące i głupie (każda żeńska bohaterka). Ich zachowaniu nie przyświeca żadna logika, zaś autor zszywa to wszystko mozolnie w nie trzymającą się kupy fabułę. Aj waj, chciałoby się rzec, po co mi była druga słaba część po pierwszej słabej części.

Nahya | 2015-07-05
Przeczytana: 04 lipca 2015

Zdecydowanie lepsza od poprzedniczki. I pewnie sprawiłaby mi dużo więcej radości gdybym mogła ją przeczytać szybciej (niestety..nie mam obecnie tyle czasu na czytanie...). Fabuła bardziej bogata, choć niekoniecznie zaskakująca. Ogólnie godna polecenia.