Okładka książki Nowa historia ewolucji człowieka

Nowa historia ewolucji człowieka

papier
joly_fh
6.8 (15 ocen i 4 opinie)

Opis książki

Dlaczego spośród kilkunastu żyjących niegdyś gatunków hominidów przetrwał właśnie homo sapiens? Co właściwie tak mocno odróżnia nas od wszystkich innych istot z którymi dzielimy planetę? Kiedy i jak doszło do tego odróżnienia? „Kim więc jesteśmy my, gatunek malarzy i poetów? Jak do tego doszliśmy? Jak to się stało, że ci bezimienni artyści z jaskiń południowej Europy trafili tam, by uprawiać swoj...

„Kim więc jesteśmy my, gatunek malarzy i poetów? Jak do tego doszliśmy? Jak to się stało, że ci bezimienni artyści z jaskiń południowej Europy trafili tam, by uprawiać swoje rzemiosło tak dawno temu? Skąd przybyli? Dlaczego, spośród wszystkich gatunków w historii, tylko oni wpadli na to, by zostawić po sobie te subtelne ślady? I, to być może najciekawsze pytanie, dlaczego je zostawili?”

Książka ta jest odyseją, wyprawą przez mgły czasu do zamierzchłej przeszłości. Co właściwie tak mocno odróżnia nas od wszystkich innych gatunków z którymi dzielimy planetę? Jak, biorąc pod uwagę, że nasze początki nie różnią się niczym od początków wszystkich innych żywych istot, dochodzi w trakcie ludzkiego życia do pojawienia się tych różnic. W którym momencie ewolucji człowieka powstało to, co oddziela nas od pokrewnych nam stworzeń? I, pytanie które chyba najbardziej dręczy Autora, dlaczego to właśnie nasz rodowód okazał się tak znakomity?

„Znakomicie napisana, mocna, prowokacyjna książka, którą świetnie się czyta” (Wall Street Journal)
„Niezwykle przystępny i aktualny opis ewolucji człowieka spod pióra jednego z najwybitniejszych psychologów ewolucyjnych w Wielkiej Brytanii” (Guardian)
„Robin Dunbar to jeden z najbardziej twórczych badaczy ewolucji człowieka i jego książka dobitnie to udowadnia” (Robert Foley)

źródło opisu: Copernicus Center Press, 2013

źródło okładki: http://www.ccpress.pl/produkt/Nowa_historia_ewolucji_czlowieka_68

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
Koronczarka | 2013-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2013

To trzecia książka tego autora, którą przeczytałam i pewnie dlatego moja opinia nie będzie entuzjastyczna. Dunbar powtarza się. Całe rozdziały dotyczą tego, co powiedział w "Pchłach, plotkach i ewolucji języka", czy w książce, w której zastanawia się ilu przyjaciół może mieć człowiek. Choć jeśli bym miała zachęcać kogoś do przeczytania którejś z książek tego autora, to właśnie tej, bo daje chyba najpełniejszy obraz poglądów Durbana na ewolucję człowieka. Robin Durban jest antropologiem i biologiem i próbuje odpowiedzieć na pytania o początek naszego gatunku, o to, co tak naprawdę nas wyróżnia, kiedy nastąpił ten niezwykły moment powstania człowieka i co tak w zasadzie spowodowało, że jesteśmy tak inni od reszty naczelnych. Jeśli zastanawiamy się czasem, co to znaczy być człowiekiem, to książki Durbana pomagają odpowiedzieć na to pytanie.

Kamil | 2013-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Pierwsze rozdziały książki jak najbardziej pouczające (przedstawienie wyników ostatnich badań), dalej natomiast główny wątek nabrał charakteru epizodycznego. Przedstawiane informacje były interesujące, jednak cytowane były wielokrotnie w innych dziełach, i w konsekwencji nie wnosiły nic odkrywczego do tematu.
Możliwe, że to stan ówczesnej wiedzy, albo próba przedstawienia tematu technicznie o dużej objętości, w krótkim i łatwym do czytania dziele, wywarła na mnie takie odczucia.

piotru | 2014-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Doskonały przykład skutecznego marketingu wydawniczego. Oto pod koniec roku 2013, wcześniej niż zapowiadano (oficjalny rok wydania 2014) w sam raz na gwiazdkę na półkach księgarskich pojawia się cacuszko. Solidnie i pięknie oprawiona książka. Papier okładki w dotyku przypomina aksamit – cecha kilku innych książek wydawnictwa Copernicus – i naprawdę doskonała ilustracja nawiązująca do fresku Michała Anioła. Pierwsze wrażenie: 10/10. Potem emocje szybko opadają. Być może mam zbyt merkantylne podejście do lektur, ale bardzo często szacuję wartość książki określając… hmm… stosunek ceny do objętości. Nie chodzi tu o grubość jako taką, ale o ilość tekstu. Bo jeśli tekst okaże się intrygujący, wciągający, to przekłada się to wprost na długość trwania w stanie ekscytacji wynikającej z przyjemności czytania. Kiedy więc wydawnictwo naciąga mnie na słony wydatek, to oczekuję nie tylko sporej ilości treści, ale i jej jakości. Mała dygresja co do ceny: dziwi mnie, że wydawnictwo żąda od czytelnika...

Iluzja | 2014-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Za mało faktów. Raczej spojrzenie/ rozważania z obszaru psychologii ewolucyjnej. Mimo wszystko jednak warto przeczytać. Za to okładka - zachwycająca.

Ala | 2014-07-29

Kalendarium literackie
  • James Baldwin
    90. rocznica
    urodzin
    - Mówiąc, że jestem kobietą, mam na myśli to, że mogę wyjść za ciebie za mąż i żyć z tobą pięćdziesiąt lat, i przez cały czas mogę być dla ciebie obca, a ty nawet możesz tego nigdy nie widzieć. - A gdybym ja był obcy... wiedziałabyś o tym? - Dla kobiety - odparła - mężczyzna pozostanie chyba zawsze... pokaż więcej
  • Isabel Allende
    72. rocznica
    urodzin
    Szczęście polega na zdobywaniu tego, na co od dawna się czekało
  • Robert Holdstock
    66. rocznica
  • Stanisław Baliński
    116. rocznica
  • Jussi Adler-Olsen
    64. rocznica
    urodzin
    Bałagan nie był przecież tylko zjawiskiem zewnętrznym. Wewnątrz czuł się wyjątkowo dobrze zorganizowany.
  • Raymond Carver
    26. rocznica
    śmierci
    Chciałbym być taki jak wszyscy w naszej dzielnicy- być skromnym, normalnym, niewyróżniającym się niczym miernotą- wrócić na górę do sypialni, położyć się w łóżku i zasnąć.
    (Str 64).
  • William Seward Burroughs
    17. rocznica
    śmierci
    Życie to szkoła, w której każdy uczy się innej lekcji.
  • Leslie Esdaile Banks
    3. rocznica