Nowa historia ewolucji człowieka

Wydawnictwo: Copernicus Center Press
7,06 (47 ocen i 10 opinii)
tłumaczenie
Bartłomiej Kucharczyk
ewolucja, psychologia
popularnonaukowa
joly_fh

Dlaczego spośród kilkunastu żyjących niegdyś gatunków hominidów przetrwał właśnie homo sapiens? Co właściwie tak mocno odróżnia nas od wszystkich innych istot z którymi dzielimy planetę? Kiedy i jak doszło do tego odróżnienia? „Kim więc jesteśmy my, gatunek malarzy i poetów? Jak do tego doszliśmy? Jak to się stało, że ci bezimienni artyści z jaskiń południowej Europy trafili tam, by uprawiać...

„Kim więc jesteśmy my, gatunek malarzy i poetów? Jak do tego doszliśmy? Jak to się stało, że ci bezimienni artyści z jaskiń południowej Europy trafili tam, by uprawiać swoje rzemiosło tak dawno temu? Skąd przybyli? Dlaczego, spośród wszystkich gatunków w historii, tylko oni wpadli na to, by zostawić po sobie te subtelne ślady? I, to być może najciekawsze pytanie, dlaczego je zostawili?”

Książka ta jest odyseją, wyprawą przez mgły czasu do zamierzchłej przeszłości. Co właściwie tak mocno odróżnia nas od wszystkich innych gatunków z którymi dzielimy planetę? Jak, biorąc pod uwagę, że nasze początki nie różnią się niczym od początków wszystkich innych żywych istot, dochodzi w trakcie ludzkiego życia do pojawienia się tych różnic. W którym momencie ewolucji człowieka powstało to, co oddziela nas od pokrewnych nam stworzeń? I, pytanie które chyba najbardziej dręczy Autora, dlaczego to właśnie nasz rodowód okazał się tak znakomity?

„Znakomicie napisana, mocna, prowokacyjna książka, którą świetnie się czyta” (Wall Street Journal)
„Niezwykle przystępny i aktualny opis ewolucji człowieka spod pióra jednego z najwybitniejszych psychologów ewolucyjnych w Wielkiej Brytanii” (Guardian)
„Robin Dunbar to jeden z najbardziej twórczych badaczy ewolucji człowieka i jego książka dobitnie to udowadnia” (Robert Foley)

źródło opisu: Copernicus Center Press, 2013

źródło okładki: http://www.ccpress.pl/produkt/Nowa_historia_ewolucji_czlowieka_68

Sklep
Format
Cena

Mogą Ciebie również zainteresować

• Collide
  • Alan Stoob, łowca nazistów
  • Etta i Otto i Russell i James
  • Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
  • Tajemnica domu Helclów
  • Inna dusza
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Fangirl
  • Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
  • Sekret Sonji
  • Złączeni
  • Nie ma nieba
Collide
Gail McHugh

7,51 (370 ocen i opinii)
Alan Stoob, łowca nazistów
Saul Wordsworth

9 (1 ocen i opinii)
Etta i Otto i Russell i James
Emma Hooper

7,5 (2 ocen i opinii)
Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
Andrew Motion

7,91 (11 ocen i opinii)
Tajemnica domu Helclów
Jacek Dehnel , Piotr Tarczyński , Maryla Szymiczkowa

7,24 (67 ocen i opinii)
Inna dusza
Łukasz Orbitowski

8 (37 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

8 (9 ocen i opinii)
Fangirl
Rainbow Rowell

8,06 (270 ocen i opinii)
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

Nie ma nieba
Jolanta Kosowska

8,57 (7 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
książek: 2097
Koronczarka | 2013-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2013

To trzecia książka tego autora, którą przeczytałam i pewnie dlatego moja opinia nie będzie entuzjastyczna. Dunbar powtarza się. Całe rozdziały dotyczą tego, co powiedział w "Pchłach, plotkach i ewolucji języka", czy w książce, w której zastanawia się ilu przyjaciół może mieć człowiek. Choć jeśli bym miała zachęcać kogoś do przeczytania którejś z książek tego autora, to właśnie tej, bo daje chyba najpełniejszy obraz poglądów Durbana na ewolucję człowieka. Robin Durban jest antropologiem i biologiem i próbuje odpowiedzieć na pytania o początek naszego gatunku, o to, co tak naprawdę nas wyróżnia, kiedy nastąpił ten niezwykły moment powstania człowieka i co tak w zasadzie spowodowało, że jesteśmy tak inni od reszty naczelnych. Jeśli zastanawiamy się czasem, co to znaczy być człowiekiem, to książki Durbana pomagają odpowiedzieć na to pytanie.

Kamil | 2013-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Pierwsze rozdziały książki jak najbardziej pouczające (przedstawienie wyników ostatnich badań), dalej natomiast główny wątek nabrał charakteru epizodycznego. Przedstawiane informacje były interesujące, jednak cytowane były wielokrotnie w innych dziełach, i w konsekwencji nie wnosiły nic odkrywczego do tematu.
Możliwe, że to stan ówczesnej wiedzy, albo próba przedstawienia tematu technicznie o dużej objętości, w krótkim i łatwym do czytania dziele, wywarła na mnie takie odczucia.

żabot | 2014-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Doskonały przykład skutecznego marketingu wydawniczego. Oto pod koniec roku 2013, wcześniej niż zapowiadano (oficjalny rok wydania 2014) w sam raz na gwiazdkę na półkach księgarskich pojawia się cacuszko. Solidnie i pięknie oprawiona książka. Papier okładki w dotyku przypomina aksamit – cecha kilku innych książek wydawnictwa Copernicus – i naprawdę doskonała ilustracja nawiązująca do fresku Michała Anioła. Pierwsze wrażenie: 10/10. Potem emocje szybko opadają. Być może mam zbyt merkantylne podejście do lektur, ale bardzo często szacuję wartość książki określając… hmm… stosunek ceny do objętości. Nie chodzi tu o grubość jako taką, ale o ilość tekstu. Bo jeśli tekst okaże się intrygujący, wciągający, to przekłada się to wprost na długość trwania w stanie ekscytacji wynikającej z przyjemności czytania. Kiedy więc wydawnictwo naciąga mnie na słony wydatek, to oczekuję nie tylko sporej ilości treści, ale i jej jakości. Mała dygresja co do ceny: dziwi mnie, że wydawnictwo żąda od...

Jarek1983 | 2014-08-07
Przeczytana: 06 sierpnia 2014

Najnowsze spojrzenie na zagadnienie ewolucji w pigułce. Profesor Dunbar umiejętnie opisuje dokonania w dziedzinie poznawania tożsamości człowieka. Robi to bardzo sprawnie i dość łatwo przyswaja-lnie dla czytelnika. Na "Nowej historii ewolucji człowieka" nie ciąży piętno ideologicznego manifestu, ani też złożoność pracy naukowej. Jest to raczej esej z elementami naukowymi, przez co traci on trochę na wyrazistości. Zdaje się, że autor nie chciał być drugim Dawkinsem i siać ferment, czego dowodzi ostatni rozdział. Niemniej pouczająca to lektura i skłania do odkrywania i zgłębiania tematu na własną rękę. Jako wyprawka sprawdza się doskonale.

Monika | 2015-05-09
Przeczytana: 2014 rok

Bardzo dobra książka dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć jak doszło do tego, że miliony lat temu małpy zeszły z drzewa i stały się ludźmi. Nie zawsze konkluzje autora są pozytywne, bo próbuje dowiedzieć się jak to się stało, że mordujemy się z takim upodobaniem w ramach własnego gatunku, jak doprowadziliśmy do zagłady kwitnące ekosystemy i wybiliśmy do nogi kilka narodów. Autor jest naukowcem, ale jego książka jest napisana tak, że może przeczytać ją każdy zainteresowany tematem.

Gaba | 2015-02-25
Przeczytana: 28 listopada 2014

Wspaniałe podsumowanie ostatnich lat badań i odkryć, opisane w przystępnej formie i zachęcające do dalszego zgłębiania tematu. Polecam każdemu.

Sławomir | 2015-02-08
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 07 lutego 2015

Może mam spaczone poczucie "nowości" ponieważ nic nowego w tej książce nie odnalazłem. Nic rewolucyjnego. W zasadzie opiera się na aktualnym stanie wiedzy i aktualnych hipotezach znanych raczej ogólnie sporo przed wydaniem tej książki. Oczywiście nie znaczy to, że ja osobiście czegoś nowego nie dowiedziałem się i nie uzupełniłem swojej wiedzy. Jednak chyba nie o taką nowość chodziło:)
I to w zasadzie jedyna wątpliwość co do tej książki - tytuł:) Niewiele prawda?:)
Reszta naprawdę ciekawa nawet jeśli znana ponieważ okraszona przemyśleniami samego autora. Jeśli chodzi o pozycję popularnonaukową z dziedziny to naprawdę świetna pozycja. Troszkę mnie tylko irytowały te wstępy do każdego rozdziału. Pewnie miały zbudować odpowiedni klimat ale mnie osobiście cholernie nudziły i przełączałem się na szybkie czytanie z czytania dla przyjemności.
Z czystym sumieniem polecam.

BookBasset | 2015-02-19
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam, Naukowe
Przeczytana: 19 lutego 2015

Sięgnąłem po niniejszą książkę, ponieważ chciałem nadrobić braki jeśli chodzi o wiedzę o naszych dalekich przodkach. Otrzymałem jedną z najlepszych książek popularnonaukowych jakie przeczytałem i mnóstwo nowych i zaskakujących wiadomości.

Autor nie zaprzestał na zwykłym zlepku ciekawostek jaki znamy z innych pozycji tego gatunku, każda informacja w tej książce jest przedstawiana od pomysłu na eksperyment aż do oceny wyników. Dunbar przedstawia on swój tok rozumowania i skłania do samodzielnego myślenia i zadawania pytań, a przecież o to chodzi w prawdziwej nauce. Jeśli coś jest jedynie jego hipotezą wyraźnie to zaznacza i wciąż podkreśla jak omylne mogą być niektóre metody naukowe.

A jeśli chodzi o wiedzę ?

I tutaj autor sprostał zadaniu. Książkę trudno odłożyć. Przechodzi on płynnie od jednej dziedziny wiedzy do drugiej ukazując nam problem rozwoju człowieka i cech które różnią go od zwierząt w sposób całościowy. Dunbar nie podaje czytelnikowi suchych faktów, lecz snuje raczej...

Bartosz | 2014-10-24
Przeczytana: 17 października 2014

Kolejna interpretacja znanych wcześniej faktów podana w sposób przystępny nawet dla człowieka nieobeznanego z tematyką.
Nie rewolucyjna, nie odkrywcza, ale okraszona licznymi ciekawostkami ze świata fauny i flory, które przy odpowiedniej interpretacji niekiedy dają do myślenia, jednak na koniec dochodzimy do wniosku, że to już wiemy.

Iluzja | 2014-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Za mało faktów. Raczej spojrzenie/ rozważania z obszaru psychologii ewolucyjnej. Mimo wszystko jednak warto przeczytać. Za to okładka - zachwycająca.