Okładka książki Nowa historia ewolucji człowieka

Nowa historia ewolucji człowieka

popularnonaukowa
typ
papier
joly_fh
6,84 (19 ocen i 5 opinii)

Opis książki

Dlaczego spośród kilkunastu żyjących niegdyś gatunków hominidów przetrwał właśnie homo sapiens? Co właściwie tak mocno odróżnia nas od wszystkich innych istot z którymi dzielimy planetę? Kiedy i jak doszło do tego odróżnienia? „Kim więc jesteśmy my, gatunek malarzy i poetów? Jak do tego doszliśmy? Jak to się stało, że ci bezimienni artyści z jaskiń południowej Europy trafili tam, by uprawiać swoj...

„Kim więc jesteśmy my, gatunek malarzy i poetów? Jak do tego doszliśmy? Jak to się stało, że ci bezimienni artyści z jaskiń południowej Europy trafili tam, by uprawiać swoje rzemiosło tak dawno temu? Skąd przybyli? Dlaczego, spośród wszystkich gatunków w historii, tylko oni wpadli na to, by zostawić po sobie te subtelne ślady? I, to być może najciekawsze pytanie, dlaczego je zostawili?”

Książka ta jest odyseją, wyprawą przez mgły czasu do zamierzchłej przeszłości. Co właściwie tak mocno odróżnia nas od wszystkich innych gatunków z którymi dzielimy planetę? Jak, biorąc pod uwagę, że nasze początki nie różnią się niczym od początków wszystkich innych żywych istot, dochodzi w trakcie ludzkiego życia do pojawienia się tych różnic. W którym momencie ewolucji człowieka powstało to, co oddziela nas od pokrewnych nam stworzeń? I, pytanie które chyba najbardziej dręczy Autora, dlaczego to właśnie nasz rodowód okazał się tak znakomity?

„Znakomicie napisana, mocna, prowokacyjna książka, którą świetnie się czyta” (Wall Street Journal)
„Niezwykle przystępny i aktualny opis ewolucji człowieka spod pióra jednego z najwybitniejszych psychologów ewolucyjnych w Wielkiej Brytanii” (Guardian)
„Robin Dunbar to jeden z najbardziej twórczych badaczy ewolucji człowieka i jego książka dobitnie to udowadnia” (Robert Foley)

źródło opisu: Copernicus Center Press, 2013

źródło okładki: http://www.ccpress.pl/produkt/Nowa_historia_ewolucji_czlowieka_68

Gdzie kupić?

Opinie czytelników
książek: 1928
Koronczarka | 2013-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2013

To trzecia książka tego autora, którą przeczytałam i pewnie dlatego moja opinia nie będzie entuzjastyczna. Dunbar powtarza się. Całe rozdziały dotyczą tego, co powiedział w "Pchłach, plotkach i ewolucji języka", czy w książce, w której zastanawia się ilu przyjaciół może mieć człowiek. Choć jeśli bym miała zachęcać kogoś do przeczytania którejś z książek tego autora, to właśnie tej, bo daje chyba najpełniejszy obraz poglądów Durbana na ewolucję człowieka. Robin Durban jest antropologiem i biologiem i próbuje odpowiedzieć na pytania o początek naszego gatunku, o to, co tak naprawdę nas wyróżnia, kiedy nastąpił ten niezwykły moment powstania człowieka i co tak w zasadzie spowodowało, że jesteśmy tak inni od reszty naczelnych. Jeśli zastanawiamy się czasem, co to znaczy być człowiekiem, to książki Durbana pomagają odpowiedzieć na to pytanie.

Kamil | 2013-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Pierwsze rozdziały książki jak najbardziej pouczające (przedstawienie wyników ostatnich badań), dalej natomiast główny wątek nabrał charakteru epizodycznego. Przedstawiane informacje były interesujące, jednak cytowane były wielokrotnie w innych dziełach, i w konsekwencji nie wnosiły nic odkrywczego do tematu.
Możliwe, że to stan ówczesnej wiedzy, albo próba przedstawienia tematu technicznie o dużej objętości, w krótkim i łatwym do czytania dziele, wywarła na mnie takie odczucia.

piotru | 2014-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Doskonały przykład skutecznego marketingu wydawniczego. Oto pod koniec roku 2013, wcześniej niż zapowiadano (oficjalny rok wydania 2014) w sam raz na gwiazdkę na półkach księgarskich pojawia się cacuszko. Solidnie i pięknie oprawiona książka. Papier okładki w dotyku przypomina aksamit – cecha kilku innych książek wydawnictwa Copernicus – i naprawdę doskonała ilustracja nawiązująca do fresku Michała Anioła. Pierwsze wrażenie: 10/10. Potem emocje szybko opadają. Być może mam zbyt merkantylne podejście do lektur, ale bardzo często szacuję wartość książki określając… hmm… stosunek ceny do objętości. Nie chodzi tu o grubość jako taką, ale o ilość tekstu. Bo jeśli tekst okaże się intrygujący, wciągający, to przekłada się to wprost na długość trwania w stanie ekscytacji wynikającej z przyjemności czytania. Kiedy więc wydawnictwo naciąga mnie na słony wydatek, to oczekuję nie tylko sporej ilości treści, ale i jej jakości. Mała dygresja co do ceny: dziwi mnie, że wydawnictwo żąda od czytelnika...

Jarek1983 | 2014-08-07
Przeczytana: 06 sierpnia 2014

Najnowsze spojrzenie na zagadnienie ewolucji w pigułce. Profesor Dunbar umiejętnie opisuje dokonania w dziedzinie poznawania tożsamości człowieka. Robi to bardzo sprawnie i dość łatwo przyswaja-lnie dla czytelnika. Na "Nowej historii ewolucji człowieka" nie ciąży piętno ideologicznego manifestu, ani też złożoność pracy naukowej. Jest to raczej esej z elementami naukowymi, przez co traci on trochę na wyrazistości. Zdaje się, że autor nie chciał być drugim Dawkinsem i siać ferment, czego dowodzi ostatni rozdział. Niemniej pouczająca to lektura i skłania do odkrywania i zgłębiania tematu na własną rękę. Jako wyprawka sprawdza się doskonale.

Iluzja | 2014-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Za mało faktów. Raczej spojrzenie/ rozważania z obszaru psychologii ewolucyjnej. Mimo wszystko jednak warto przeczytać. Za to okładka - zachwycająca.

Aaron | 2014-09-07

Kalendarium literackie
  • Trudi Canavan
    45. rocznica
    urodzin
    Szczęśliwe zakończenie to luksus na jaki może pozwolić sobie fikcja.
  • Michael Crichton
    72. rocznica
    urodzin
    Każde odkrycie jest gwałtem na naturze.
  • Leszek Kołakowski
    87. rocznica
    urodzin
    Czas jako substrat ludzkiego doświadczenia nie daje się skonceptualizować (w sensie redukcji do terminów bardziej pierwotnych). Jeśli postrzegamy go jako niekończące się samounicestwienie, cały świat doświadczenia z braku substratu zapada się w nicość. Absolut może służyć ocaleniu świata, uratować g... pokaż więcej
  • Gianni Rodari
    94. rocznica
    urodzin
    Każde dziecko, które przychodzi na świat, wie, że cały świat jest jego i nie musi zań płacić ani grosza, musi tylko zakasać rękawki, wyciągnąć rączki i go sobie wziąć.[z bajki "O kupowaniu Sztokholmu"]
  • Aravind Adiga
    40. rocznica
    urodzin
    biedni marzą, by mieć pod dostatkiem jedzenia i wyglądać, jak bogaci, a .... bogaci? Żeby schudnąć i wyglądać, jak biedni
  • Randy Pausch
    54. rocznica
    urodzin
    Czas jest wszystkim, co masz ... i pewnego dnia może się okazać, że masz go mniej, niż sądzisz.
  • Laurie Halse Anderson
    53. rocznica
    urodzin
    Chcę biec, lecieć, bić skrzydłami tak mocno, aby nie słyszeć niczego poza łomotem własnego serca.
  • Marcin Meller
    46. rocznica
    urodzin
    Pani pokazała jelenia i zapytała nas, kto wie, jak nazywa się zwierzę. Ja wiedziałem, więc się ochoczo zgłosiłem i powiedziałem, że Lenin. Pani się stropiła i powiedziała, że chyba coś mi się pomieszało, bo to jeleń, a wielki Lenin, Włodzimierz Iljicz to człowiek, (...). Na co ja buńczucznie, że to... pokaż więcej
  • Théophile Gautier
    142. rocznica
    śmierci
    Zdaje mi się, jak gdyby moje ciało stało się przepuszczalne, moje ja uciekało z niego tak jak woda przez sito. Czuję, że się roztapiam we wszechbycie, z trudem odróżniam siebie od świata, w który się zapadam. Życie, którego - o ile tylko mogę - odgrywam zwykłą pantomimę, aby nie martwić krewnych i p... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku