Okładka książki Świat na rozdrożu

świat, rozdrożu, rozdroże
typ
papier
Versatile
8,63 (30 ocen i 8 opinii)

Opis książki

Od pokoleń wszystko wokół nas rośnie wykładniczo - liczba ludności, ilość pieniędzy, światowy PKB, zużycie energii, wydobycie metali, produkcja żywności i szereg innych wskaźników, cieszących oko ekonomistów. Wyeliminowaliśmy z naszego świata niewolnictwo i pańszczyznę, zastępując je demokracją, wolnością osobistą i prawami człowieka. Żyjemy w sposób, którego mogliby nam zazdrościć książęta i imperatorzy z minionych wieków.
Mamy naturalną tendencję do wyobrażania sobie, że przyszłość będzie kontynuacją tego, co się działo w przeszłości. Cóż - wiele wskazuje na to, że taką kontynuacją nie będzie, w każdym razie nie dla naszego pokolenia. Sposób, w jaki żyjemy i jakie wartości wyznajemy,

zmieni się bowiem w najbliższych dekadach nie do poznania, a czy na lepsze, czy na gorsze, zdecydują o tym decyzje, które podejmiemy (lub nie podejmiemy) w najbliższych latach.
W języku angielskim funkcjonuje powiedzenie "ignorować słonia w pokoju", dotyczące bijących w oczy tematów i spraw, które jednak są trudne i nieprzyjemne, więc są ignorowane, a ich poruszanie jest źle widziane. To jest książka o takim słoniu, a nawet o całym ich stadzie.

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/swiat-na-rozdrozu/

Polecamy

Opinie czytelników
Adi | 2012-11-07
Przeczytana: 24 lutego 2013

Moim zdaniem ta książka na stałe powinna zagościć w wykazie podręczników gimnazjów i szkół średnich. Autor zawarł w niej niewyobrażalną ilość wiedzy z różnych, na pozór niepowiązanych dziedzin łącząc je ze sobą w spójny obraz, a jednocześnie przedstawiając go w formie zrozumiałej dla przeciętnego czytelnika. Może Cię zszokować, zaskoczyć, określić inny punkt patrzenia na codzienne sprawy i zburzyć spokój pokazując jednocześnie, że codzienny styl życia który znasz może ulec zachwianiu w niedalekiej przyszłości.

Książka również otwiera drogę prowadzącą ze świata hiper konsumpcji i rabunkowej gospodarki niszczącej środowisko do świata zrównoważonego rozwoju. To jest tytułowe rozdroże cywilizacji ludzkiej i od świadomego wyboru każdej jednostki zależy to w jakim kierunku zostanie obrany kurs. I jeśli książka jest precyzyjnym przyrządem nawigacyjnym to Ty jesteś sternikiem.

Jedna z najlepszych książek popularnonaukowych(?), jaką miałem okazję przeczytać. Chociaż z racji wykształcenia i zainteresowań większość przytaczanych przez autora megatrendów jest mi znana, to sposób ich przedstawienia robi wrażenie... przerażające wrażenie. Po pierwszych dwóch-trzech rozdziałach czytelnik już wie, że przyszłość Ziemi nie wygląda zbyt ciekawo. Zaczyna się powoli oswajać z tą myślą, ale gdy zaczyna czytać kolejny rozdział okazuje się, że, oczywiście, może być jeszcze gorzej. Jeśli ktoś ma ochotę na prawdziwy thriller, to z pewnością powinien sięgnąć po książkę Popkiewicza. Pierwsza książka od czasu "Łaskawych" Littella, po której miałem koszmary.

Po lekturze tej książki inaczej patrzy się na otaczający świat, telewizyjne programy informacyjne, czy polityczne przepychanki - wszystko to nagle zaczyna tracić znaczenie w obliczu problemów, z którymi lada chwila przyjdzie nam się zmierzyć.

Warto pochwalić autora szczególnie za rozdział o ociepleniu klimatycznym...

Irek | 2014-01-06
Przeczytana: październik 2013

Książka, która zmienia postrzeganie świata. Pozwala spojrzeć całościowo na pozornie odrębne zjawiska i procesy zachodzące we współczesnym świecie. Lektura obowiązkowa dla każdego, bo każdy z nas swoimi decyzjami napędza procesy, które mogą zaprowadzić nas prosto w przepaść. Zamiast szukać odpowiedzi w medialnym szumie informacyjnym, warto przeczytać coś, co jest poparte rzetelną, recenzowaną, wiedzą naukową - taką pozycją jest ta książka. Przy tym, mimo masy odniesień (żaden podany przez autora fakt nie pozostaje bez przypisu, w którym znajdziemy źródło informacji) i wykresów, napisana jest świetnie, bardzo przystępnym językiem, bez przesadnie naukowego żargonu. To być może jedna z najważniejszych lektur w naszym życiu. Polecam!

Anastazja | 2013-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2013

Są takie książki, na których przeczytanie nie byliśmy gotowi.
Dla mnie to była właśnie taka książka.

Nasza cywilizacja stoi na rozdrożu.
Przez naszą działalność kończą się paliwa kopalne, poważnie zmienia się klimat, spirala wzrostu gospodarczego nie będzie się już dłużej łatwo nakręcać. Epoka wzrostu się kończy, jesteśmy u progu wielkich zmian czekających ziemię. Zderzą się z nimi nasze dzieci i wnuki, dla których zostawimy świat brudny, gorący, zadłużony, pozbawiony wielu gatunków zwierząt, z szalejącą hiperinflacją lub deflacją.
Aż boję się pomyśleć, że ten scenariusz może się spełnić

Książka powinna być lekturą obowiązkową dla każdego mieszkańca naszej planety aby uświadomić mu jak jego działania wpłyną na środowisko i że to już ostatni dzwonek na ratowanie naszej Ziemi.

redhoteq | 2014-08-25
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2014

Jestem świeżo po lekturze "Świata na Rozdrożu" Marcina Popkiewicza i w zasadzie stwierdzam, ze jest to najważniejsza książka jaką przeczytałem.

Pokrótce opisuje przystępnym językiem, jak działa dzisiejszy świat z szerszej, ponadpaństwowej perspektywy. Pokazuje jak bardzo złożony i zależny od wielu zjawisk jest to system oraz przedstawia istotne tematy z punktu widzenia różnych dziedzin nauki.
Książka porusza głównie zjawisko megatrendów (dużych zmian zachodzących na tyle wolno, że zazwyczaj nie są dostrzegane) dziejących się po rewolucji przemysłowej, a szczególnie w XX w. Pod lupę są wzięte m.in. tematy gospodarki, systemu finansowego, energetyki, eksploatacji zasobów naturalnych (odnawialnych i nieodnawialnych, przede wszystkim paliw kopalnych), nadprodukcji dóbr i pojemności środowiska. Są tu przedstawione powiązania między nimi oraz wpływ tych zjawisk na życie ludzi, zmiany w środowisku i bioróżnorodności.

Gorąco polecam, nawet osobom nie interesującym się tymi tematam...

Robert | 2014-05-10
Przeczytana: 10 maja 2014

Gdybyś w ciągu najbliższej dekady miał przeczytać tylko jedną książkę, błagam Cię (w imieniu ludzkości...) - niech to będzie ta książka.

bukasfriend | 2013-11-11
Przeczytana: 14 stycznia 2013

Książka uświadamiająca nawet tych, którzy już coś na ten temat wiedzą. Warta pamiętania.

Mateusz | 2014-01-08

Mało pozytywna utopia na końcu.

Wito | 2014-10-17

Kalendarium literackie
  • Trudi Canavan
    45. rocznica
    urodzin
    Szczęśliwe zakończenie to luksus na jaki może pozwolić sobie fikcja.
  • Michael Crichton
    72. rocznica
    urodzin
    Każde odkrycie jest gwałtem na naturze.
  • Leszek Kołakowski
    87. rocznica
    urodzin
    Czas jako substrat ludzkiego doświadczenia nie daje się skonceptualizować (w sensie redukcji do terminów bardziej pierwotnych). Jeśli postrzegamy go jako niekończące się samounicestwienie, cały świat doświadczenia z braku substratu zapada się w nicość. Absolut może służyć ocaleniu świata, uratować g... pokaż więcej
  • Gianni Rodari
    94. rocznica
    urodzin
    Każde dziecko, które przychodzi na świat, wie, że cały świat jest jego i nie musi zań płacić ani grosza, musi tylko zakasać rękawki, wyciągnąć rączki i go sobie wziąć.[z bajki "O kupowaniu Sztokholmu"]
  • Aravind Adiga
    40. rocznica
    urodzin
    biedni marzą, by mieć pod dostatkiem jedzenia i wyglądać, jak bogaci, a .... bogaci? Żeby schudnąć i wyglądać, jak biedni
  • Randy Pausch
    54. rocznica
    urodzin
    Czas jest wszystkim, co masz ... i pewnego dnia może się okazać, że masz go mniej, niż sądzisz.
  • Laurie Halse Anderson
    53. rocznica
    urodzin
    Chcę biec, lecieć, bić skrzydłami tak mocno, aby nie słyszeć niczego poza łomotem własnego serca.
  • Marcin Meller
    46. rocznica
    urodzin
    Pani pokazała jelenia i zapytała nas, kto wie, jak nazywa się zwierzę. Ja wiedziałem, więc się ochoczo zgłosiłem i powiedziałem, że Lenin. Pani się stropiła i powiedziała, że chyba coś mi się pomieszało, bo to jeleń, a wielki Lenin, Włodzimierz Iljicz to człowiek, (...). Na co ja buńczucznie, że to... pokaż więcej
  • Théophile Gautier
    142. rocznica
    śmierci
    Zdaje mi się, jak gdyby moje ciało stało się przepuszczalne, moje ja uciekało z niego tak jak woda przez sito. Czuję, że się roztapiam we wszechbycie, z trudem odróżniam siebie od świata, w który się zapadam. Życie, którego - o ile tylko mogę - odgrywam zwykłą pantomimę, aby nie martwić krewnych i p... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku