Okładka książki Świat na rozdrożu

świat, rozdrożu, rozdroże
typ
papier
Versatile
8,65 (31 ocen i 9 opinii)

Opis książki

Od pokoleń wszystko wokół nas rośnie wykładniczo - liczba ludności, ilość pieniędzy, światowy PKB, zużycie energii, wydobycie metali, produkcja żywności i szereg innych wskaźników, cieszących oko ekonomistów. Wyeliminowaliśmy z naszego świata niewolnictwo i pańszczyznę, zastępując je demokracją, wolnością osobistą i prawami człowieka. Żyjemy w sposób, którego mogliby nam zazdrościć książęta i imperatorzy z minionych wieków.
Mamy naturalną tendencję do wyobrażania sobie, że przyszłość będzie kontynuacją tego, co się działo w przeszłości. Cóż - wiele wskazuje na to, że taką kontynuacją nie będzie, w każdym razie nie dla naszego pokolenia. Sposób, w jaki żyjemy i jakie wartości wyznajemy,

zmieni się bowiem w najbliższych dekadach nie do poznania, a czy na lepsze, czy na gorsze, zdecydują o tym decyzje, które podejmiemy (lub nie podejmiemy) w najbliższych latach.
W języku angielskim funkcjonuje powiedzenie "ignorować słonia w pokoju", dotyczące bijących w oczy tematów i spraw, które jednak są trudne i nieprzyjemne, więc są ignorowane, a ich poruszanie jest źle widziane. To jest książka o takim słoniu, a nawet o całym ich stadzie.

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/swiat-na-rozdrozu/

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/b/swiat-na-rozdrozu/

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników

Jedna z najlepszych książek popularnonaukowych(?), jaką miałem okazję przeczytać. Chociaż z racji wykształcenia i zainteresowań większość przytaczanych przez autora megatrendów jest mi znana, to sposób ich przedstawienia robi wrażenie... przerażające wrażenie. Po pierwszych dwóch-trzech rozdziałach czytelnik już wie, że przyszłość Ziemi nie wygląda zbyt ciekawo. Zaczyna się powoli oswajać z tą myślą, ale gdy zaczyna czytać kolejny rozdział okazuje się, że, oczywiście, może być jeszcze gorzej. Jeśli ktoś ma ochotę na prawdziwy thriller, to z pewnością powinien sięgnąć po książkę Popkiewicza. Pierwsza książka od czasu "Łaskawych" Littella, po której miałem koszmary.

Po lekturze tej książki inaczej patrzy się na otaczający świat, telewizyjne programy informacyjne, czy polityczne przepychanki - wszystko to nagle zaczyna tracić znaczenie w obliczu problemów, z którymi lada chwila przyjdzie nam się zmierzyć.

Warto pochwalić autora szczególnie za rozdział o ociepleniu klimatycznym...

Adi | 2012-11-07
Przeczytana: 24 lutego 2013

Moim zdaniem ta książka na stałe powinna zagościć w wykazie podręczników gimnazjów i szkół średnich. Autor zawarł w niej niewyobrażalną ilość wiedzy z różnych, na pozór niepowiązanych dziedzin łącząc je ze sobą w spójny obraz, a jednocześnie przedstawiając go w formie zrozumiałej dla przeciętnego czytelnika. Może Cię zszokować, zaskoczyć, określić inny punkt patrzenia na codzienne sprawy i zburzyć spokój pokazując jednocześnie, że codzienny styl życia który znasz może ulec zachwianiu w niedalekiej przyszłości.

Książka również otwiera drogę prowadzącą ze świata hiper konsumpcji i rabunkowej gospodarki niszczącej środowisko do świata zrównoważonego rozwoju. To jest tytułowe rozdroże cywilizacji ludzkiej i od świadomego wyboru każdej jednostki zależy to w jakim kierunku zostanie obrany kurs. I jeśli książka jest precyzyjnym przyrządem nawigacyjnym to Ty jesteś sternikiem.

Irek | 2014-01-06
Przeczytana: październik 2013

Książka, która zmienia postrzeganie świata. Pozwala spojrzeć całościowo na pozornie odrębne zjawiska i procesy zachodzące we współczesnym świecie. Lektura obowiązkowa dla każdego, bo każdy z nas swoimi decyzjami napędza procesy, które mogą zaprowadzić nas prosto w przepaść. Zamiast szukać odpowiedzi w medialnym szumie informacyjnym, warto przeczytać coś, co jest poparte rzetelną, recenzowaną, wiedzą naukową - taką pozycją jest ta książka. Przy tym, mimo masy odniesień (żaden podany przez autora fakt nie pozostaje bez przypisu, w którym znajdziemy źródło informacji) i wykresów, napisana jest świetnie, bardzo przystępnym językiem, bez przesadnie naukowego żargonu. To być może jedna z najważniejszych lektur w naszym życiu. Polecam!

Anastazja | 2013-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2013

Są takie książki, na których przeczytanie nie byliśmy gotowi.
Dla mnie to była właśnie taka książka.

Nasza cywilizacja stoi na rozdrożu.
Przez naszą działalność kończą się paliwa kopalne, poważnie zmienia się klimat, spirala wzrostu gospodarczego nie będzie się już dłużej łatwo nakręcać. Epoka wzrostu się kończy, jesteśmy u progu wielkich zmian czekających ziemię. Zderzą się z nimi nasze dzieci i wnuki, dla których zostawimy świat brudny, gorący, zadłużony, pozbawiony wielu gatunków zwierząt, z szalejącą hiperinflacją lub deflacją.
Aż boję się pomyśleć, że ten scenariusz może się spełnić

Książka powinna być lekturą obowiązkową dla każdego mieszkańca naszej planety aby uświadomić mu jak jego działania wpłyną na środowisko i że to już ostatni dzwonek na ratowanie naszej Ziemi.

redhoteq | 2014-08-25
Przeczytana: sierpień 2014

Jestem świeżo po lekturze "Świata na Rozdrożu" Marcina Popkiewicza i w zasadzie stwierdzam, ze jest to najważniejsza książka jaką przeczytałem.

Pokrótce opisuje przystępnym językiem, jak działa dzisiejszy świat z szerszej, ponadpaństwowej perspektywy. Pokazuje jak bardzo złożony i zależny od wielu zjawisk jest to system oraz przedstawia istotne tematy z punktu widzenia różnych dziedzin nauki.
Książka porusza głównie zjawisko megatrendów (dużych zmian zachodzących na tyle wolno, że zazwyczaj nie są dostrzegane) dziejących się po rewolucji przemysłowej, a szczególnie w XX w. Pod lupę są wzięte m.in. tematy gospodarki, systemu finansowego, energetyki, eksploatacji zasobów naturalnych (odnawialnych i nieodnawialnych, przede wszystkim paliw kopalnych), nadprodukcji dóbr i pojemności środowiska. Są tu przedstawione powiązania między nimi oraz wpływ tych zjawisk na życie ludzi, zmiany w środowisku i bioróżnorodności.

Gorąco polecam, nawet osobom nie interesującym się tymi tematam...

Robert | 2014-05-10
Przeczytana: 10 maja 2014

Gdybyś w ciągu najbliższej dekady miał przeczytać tylko jedną książkę, błagam Cię (w imieniu ludzkości...) - niech to będzie ta książka.

bukasfriend | 2013-11-11
Przeczytana: 14 stycznia 2013

Książka uświadamiająca nawet tych, którzy już coś na ten temat wiedzą. Warta pamiętania.

exile | 2014-11-24
Przeczytana: marzec 2014

Traktat o tym, jak istota zwana homo sapiens stara się udowodnić, że akurat "sapiens" to ma w nazwie zdecydowanie na kredyt.

A kredyt ten zaciąga wciąż bez opamiętania u matki Ziemi, wiedząc (bo zbiera te dane od lat!) że jest już dziś nie do spłacenia.

Nasza planeta nie mogąc doczekać się opamiętania ze strony rodzaju ludzkiego, już się z emocji rozgrzała, a teraz właśnie planuje rozgrzać się jeszcze bardziej i uwolnić z trzewi oceanów trochę metanu. To "trochę" wystarczy, aby homo sapiens, zanim zwącha co nastąpiło, zapłoną żywym ogniem pokory i samoumartwienia w skali globalnej.

Tym sposobem, organizując nam imprezę pożegnalną pod nazwą Armagedon, Ziemia dołoży swoje fajerwerki do szykującego się w międzyczasie karnawału permanentnego kryzysu finansowego i pożegna nas czule, licząc na to, że kolejni lokatorzy, którzy wypełzną z wody za parę ładnych tysięcy lat, nie okażą się tak samo "sapiens" jak my.

Świetnie napisana, mądra książka, będąca analizą...

Mateusz | 2014-01-08

Mało pozytywna utopia na końcu.

Wito | 2014-10-17

Kalendarium literackie
  • Carlo Collodi
    188. rocznica
    urodzin
    - I co dalej? - spytał Pinokio.
    - Nic - westchnął Gepetto z rezygnacją. - Jesteśmy zgubieni..
    - Zgubieni? Dlaczego zgubieni? - zaprotestował Pinokio. - Daj mi, tato, rękę i uważaj, żebyś się nie poślizgnął.
    - Dokąd mnie teraz prowadzisz?
    - Spróbujemy raz jeszcze. Chodź i nic się nie bój.
  • Dale Carnegie
    126. rocznica
  • Michele Fitoussi
    60. rocznica
    urodzin
    Nienawiść zżera, paraliżuje i przeszkadza żyć
  • Frances Hodgson Burnett
    165. rocznica
    urodzin
    To takie smutne, gdy książka się kończy
  • Laurence Sterne
    301. rocznica
    urodzin
    Miłość jest niczym bez sentymentu. A sentyment jest jeszcze mniej wart bez miłości.
  • Bartosz Łapiński
    40. rocznica
    urodzin
    ... słowo "kurwa" jest w naszym kraju rodzajem mantry. Indyjscy mnisi całymi dniami powtarzają różne mantry, na przykład OMM... OMM... albo TAU... TAU... czy coś w tym rodzaju. Natomiast u nas prawie cały naród nieświadomie stosuje jako mantrę wyżej wspomniane słowo. Jego układ liter, a zwłaszcza mo... pokaż więcej
  • Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
    123. rocznica
    urodzin
    Nie widziałam Cię już od miesiąca.
    I nic. Jestem może bledsza,
    trochę śpiąca, trochę bardziej milcząca.
    Lecz widać można żyć bez powietrza.
  • Arundhati Roy
    53. rocznica
    urodzin
    Kiedy kogoś zranisz, zaczyna cię mniej kochać. Taki skutek mają nieostrożne słowa. Ludzie zaczynają cię mniej kochać.
  • Karol Bunsch
    27. rocznica
    śmierci
    Ja walczę z takim bogiem, którego względy kupić, a usługi wynająć można!
  • Ferdynand Goetel
    54. rocznica
    śmierci
    ...górale, ludność podtatrzańska. Ci, są takim samym fenomenem etnicznym, jak Tatry przyrodzonym. Nieodgadłe zmieszanie typów etnicznych, jakie się tu kiedyś dokonało, wyodrębniło ich nie tylko z reszty polskiego ludu, ale chyba i z ludów Europy. Wywodzono rodowód ich od Rzymian, nordyków, czerwonos... pokaż więcej
  • Arthur Hailey
    10. rocznica