Okładka książki Świat na rozdrożu

świat, rozdrożu, rozdroże
typ
papier
Versatile
8.55 (20 ocen i 6 opinii)

Opis książki

Od pokoleń wszystko wokół nas rośnie wykładniczo - liczba ludności, ilość pieniędzy, światowy PKB, zużycie energii, wydobycie metali, produkcja żywności i szereg innych wskaźników, cieszących oko ekonomistów. Wyeliminowaliśmy z naszego świata niewolnictwo i pańszczyznę, zastępując je demokracją, wolnością osobistą i prawami człowieka. Żyjemy w sposób, którego mogliby nam zazdrościć książęta i imperatorzy z minionych wieków.
Mamy naturalną tendencję do wyobrażania sobie, że przyszłość będzie kontynuacją tego, co się działo w przeszłości. Cóż - wiele wskazuje na to, że taką kontynuacją nie będzie, w każdym razie nie dla naszego pokolenia. Sposób, w jaki żyjemy i jakie wartości wyznajemy,

zmieni się bowiem w najbliższych dekadach nie do poznania, a czy na lepsze, czy na gorsze, zdecydują o tym decyzje, które podejmiemy (lub nie podejmiemy) w najbliższych latach.
W języku angielskim funkcjonuje powiedzenie "ignorować słonia w pokoju", dotyczące bijących w oczy tematów i spraw, które jednak są trudne i nieprzyjemne, więc są ignorowane, a ich poruszanie jest źle widziane. To jest książka o takim słoniu, a nawet o całym ich stadzie.

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/swiat-na-rozdrozu/

Polecamy

Opinie czytelników
Irek | 2014-01-06
Przeczytana: październik 2013

Książka, która zmienia postrzeganie świata. Pozwala spojrzeć całościowo na pozornie odrębne zjawiska i procesy zachodzące we współczesnym świecie. Lektura obowiązkowa dla każdego, bo każdy z nas swoimi decyzjami napędza procesy, które mogą zaprowadzić nas prosto w przepaść. Zamiast szukać odpowiedzi w medialnym szumie informacyjnym, warto przeczytać coś, co jest poparte rzetelną, recenzowaną, wiedzą naukową - taką pozycją jest ta książka. Przy tym, mimo masy odniesień (żaden podany przez autora fakt nie pozostaje bez przypisu, w którym znajdziemy źródło informacji) i wykresów, napisana jest świetnie, bardzo przystępnym językiem, bez przesadnie naukowego żargonu. To być może jedna z najważniejszych lektur w naszym życiu. Polecam!

Adi | 2012-11-07
Przeczytana: 24 lutego 2013

Moim zdaniem ta książka na stałe powinna zagościć w wykazie podręczników gimnazjów i szkół średnich. Autor zawarł w niej niewyobrażalną ilość wiedzy z różnych, na pozór niepowiązanych dziedzin łącząc je ze sobą w spójny obraz, a jednocześnie przedstawiając go w formie zrozumiałej dla przeciętnego czytelnika. Może Cię zszokować, zaskoczyć, określić inny punkt patrzenia na codzienne sprawy i zburzyć spokój pokazując jednocześnie, że codzienny styl życia który znasz może ulec zachwianiu w niedalekiej przyszłości.

Książka również otwiera drogę prowadzącą ze świata hiper konsumpcji i rabunkowej gospodarki niszczącej środowisko do świata zrównoważonego rozwoju. To jest tytułowe rozdroże cywilizacji ludzkiej i od świadomego wyboru każdej jednostki zależy to w jakim kierunku zostanie obrany kurs. I jeśli książka jest precyzyjnym przyrządem nawigacyjnym to Ty jesteś sternikiem.

Anastazja | 2013-11-10
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 10 listopada 2013

Są takie książki, na których przeczytanie nie byliśmy gotowi.
Dla mnie to była właśnie taka książka.

Nasza cywilizacja stoi na rozdrożu.
Przez naszą działalność kończą się paliwa kopalne, poważnie zmienia się klimat, spirala wzrostu gospodarczego nie będzie się już dłużej łatwo nakręcać. Epoka wzrostu się kończy, jesteśmy u progu wielkich zmian czekających ziemię. Zderzą się z nimi nasze dzieci i wnuki, dla których zostawimy świat brudny, gorący, zadłużony, pozbawiony wielu gatunków zwierząt, z szalejącą hiperinflacją lub deflacją.
Aż boję się pomyśleć, że ten scenariusz może się spełnić

Książka powinna być lekturą obowiązkową dla każdego mieszkańca naszej planety aby uświadomić mu jak jego działania wpłyną na środowisko i że to już ostatni dzwonek na ratowanie naszej Ziemi.

bukasfriend | 2013-11-11
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 14 stycznia 2013

Książka uświadamiająca nawet tych, którzy już coś na ten temat wiedzą. Warta pamiętania.

Robert | 2014-05-10
Przeczytana: 10 maja 2014

Gdybyś w ciągu najbliższej dekady miał przeczytać tylko jedną książkę, błagam Cię (w imieniu ludzkości...) - niech to będzie ta książka.

Mateusz | 2014-01-08

Mało pozytywna utopia na końcu.

Marcin | 2014-07-07
Przeczytana: 01 lipca 2014