Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka?

Wydawnictwo: Smak Słowa
The Righthous Mind
Gonzales

Dlaczego nasi przywódcy polityczni nie potrafią ze sobą współpracować w obliczu zagrożeń i narastających problemów? Dlaczego ludzie tak chętnie przypisują bliźnim najgorsze motywy? W książce Prawy umysł psycholog społeczny Jonathan Haidt analizuje genezę podziałów między ludźmi i wskazuje drogę ku wzajemnemu zrozumieniu. Punktem wyjścia są dla niego intuicje moralne – niemal natychmiastowe...

Dlaczego ludzie tak chętnie przypisują bliźnim najgorsze motywy?

Punktem wyjścia są dla niego intuicje moralne – niemal natychmiastowe odczucia dotyczące innych ludzi oraz ich zachowań. Intuicje te wydają nam się oczywistymi prawdami, wzbudzając w nas niewzruszoną pewność, że ci, którzy są innego zdania, nie mają racji. Haidt pokazuje, że owe intuicje różnią się w zależności od kultury, między innymi kultury lewicy i prawicy politycznej.

Autor łączy wyniki własnych badań z odkryciami antropologów, historyków i innych psychologów, aby sporządzić czytelną mapę królestwa moralności. Wyjaśnia też, dlaczego konserwatyści posługują się tą mapą bardziej sprawnie niż liberałowie. Haidt przygląda się genezie moralności, obalając pogląd, że ewolucja uczyniła z nas istoty na wskroś egoistyczne. Nie twierdzi jednak, że jesteśmy urodzonymi altruistami, lecz wysuwa bardziej subtelną tezę – uważa, że ludzie są z natury istotami grupowymi. To nasza skłonność do łączenia się w grupy – wyjaśnia autor – jest źródłem naszych największych radości, naszych podziałów religijnych i naszych sympatii politycznych.

W znakomitym ostatnim rozdziale poświęconym ideologii i cywilizacji Haidt pokazuje, w czym każda ze stron ma rację, i wyjaśnia, dlaczego potrzebujemy idei liberałów, konserwatystów i libertarian, aby osiągnąć sukces jako społeczeństwo.

źródło opisu: http://smakslowa.pl/

źródło okładki: Smak Słowa 2014

Jarek Zawisza | 2018-10-21
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 11 października 2018

Naukę wypływającą z tej lektury, trudno wręcz przecenić…

Pierwsza, o fundamentalnym dla mnie znaczeniu, zatytułowana była: Nauka o słów istocie.

Moralność - małe zdewaluowane „słówko”... jakieś takie świętoszkowate i drobnomieszczańskie, jak nie przymierzając „Moralność Pani Dulskiej”.
Słowo którego mój umysł, przez dziesięciolecia starał się unikać, po części rugując je poza obszar swej świadomości, po części zaś zastępując je terminem - etyka.

A tu masz, jakże ciepło mi się zrobiło w okolicach pompy ssąco-tłoczącej!
Nawet ludzie zajmujący się psychologią moralności zawodowo, nadają „słówku” pejoratywne znaczenie:

„Moralność wiąże i zaślepia. Wiąże nas w ideologiczne drużyny, które zwalczają się tak zaciekle, jak gdyby losy świata zależały od tego, czy nasza drużyna wyjdzie zwycięsko z każdej bitwy.
Czyni nas ślepymi na fakt, że w skład każdej z drużyn wchodzą dobrzy ludzie, którzy mają coś ważnego do powiedzenia.”

Czytanie „Prawego umysłu” można porównać do...

Zuba | 2015-06-18
Przeczytana: 15 czerwca 2015

To jest WAŻNA i MĄDRA książka.
Polecam wszystkim, niezależnie od tego na kogo głosowaliście, co sądzicie o aborcji, eutanazji, karze śmierci i tysiącu innych spraw, które nas dzielą. Niezależnie od tego jak sobie wyobrażacie idealną Polskę, rodzinę i świat.
Nie jestem w stanie opisać tematów, które Johnathan Haidt poruszył w swojej książce – napisać, że jest o różnych systemach moralnych i ich przełożeniu na politykę, to nie napisać nic. Opis z okładki z grubsza podsumowuje zawartość, ale ja czytałam ten tekst w odniesieniu do siebie i moich poglądów moralnych. Dostałam do ręki coś w rodzaju klucza do zrozumienia siebie, swoich fundamentów moralnych, uprzedzeń, niezachwianych przekonań i takich, których nawet nie umiem uzasadnić.
Pierwszy zachwyt poczułam kiedy wzrósł we mnie poziom zrozumienia cudzych poglądów. Naprawdę trudno jest założyć, że wszyscy, którzy mają inne przekonania są idiotami, szaleńcami, cwanymi manipulatorami i zboczeńcami. Są tacy jak ja, tyle, że innym...

Felzmann | 2017-03-26
Przeczytana: 26 marca 2017

Świetna, przełomowa publikacja. Jest to jedna z tych książek, które zmieniają spojrzenie na świat.

lbadura | 2016-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2016

Czas podsumować tą książkę.

Wysłuchałem tą książkę w formie audiobooka, w języku angielskim, lektorem był sam autor Jonathan Haidt.

To niesamowite jak można poszerzać horyzonty dzięki portalowi LC. Gdyby nie ten wynalazek, nie wiem czy bym trafił na tą książkę.

Dlaczego dobrych ludzi dzielą poglądy moralne i polityczne? Czym jest moralność w świetle najnowszych badań, opracowań naukowych?

Na te pytania uzyskamy odpowiedzi w tej książce.

Ponieważ to pozycja bardzo mocno naukowa trudno się jej słuchało w postaci audiobooka, pomagałem sobie w miarę możliwości PDFem który był dołączony do audiobooka. Niektóre fragmenty przesłuchiwałem kilka razy.

To co mnie na samym początku słuchania uderzyło to drobiazgowość autora w przytaczaniu coraz to kolejnych osiągnieć naukowych w dziedzinie psychologii, socjologii, filozofii i łączenie tych teorii w jedna całość. Ogromny plus tej książki.

Autor przytacza takie autorytety jak:
- Platon (Glaucon)
- Sokrates
- Hume
- John Lock
- Kant
-...

Carmel | 2016-04-15
Przeczytana: 11 kwietnia 2016

Według autora, Jonathana Haidta "Prawy umysł" to książka o psychologii moralności. Po co czytać takie książki?
Można sięgnąć od razu do kilkustronicowego podsumowania, ale my przecież nie planujemy zdawać matury na brykach.

W czytaniu ważny jest proces umysłowej gimnastyki, zmaganie z własnymi ograniczeniami i erystyka w kontaktach z innymi ludźmi z wykorzystaniem argumentacji po dobrej lekturze.
Haidt daje świetne analizy, rady i tropy pomocne w zrozumieniu różnic pojmowania moralności przez Ziemian.

W psychologii, nauce starającej się być coraz bardziej ścisłą, dla mnie najciekawsze są testy "polowe", czyli ankiety i badania bezpośrednie ludzi. To lustro, w którym musimy sie przeglądać. Stąd w mojej pamięci po lekturze zostanie fragment przytoczonej rozmowy (str. 70-71) jednego z wywiadów z osobą, która mimo faktów brnie w coraz mniej racjonalne uzasadnienia, by obronić własny osąd moralny aktu kazirodczego. Genialne. Trzeba to przeczytać!

Czasami nie zdajemy sobie sprawy...

_BB | 2016-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2016

Mądra, pouczająca i wnikliwa analiza źródeł ludzkiej moralności w oparciu o badania psychologiczne, antropologiczne, behawioralne z szerokim kontekstem mechanizmów ewolucji.
Książka napisana lekkim przystępnym stylem, który pozwala na zrozumienie tematu bez specjalnego, wcześniejszego przygotowania merytorycznego.
Poruszająca jedno z zagadnień, które definiuje nas jako istoty rozumne, choć z drugiej strony pokazuje jak niewiele musi zaistnieć, aby okoliczności zepchnęły nas znów do świata zwierząt.
Pozycja ta z pewnością godna jest polecenia wszystkim, którzy próbują zrozumieć czym jest moralność i dlaczego właśnie w ogóle ona zaistniała.
Polecam!

oleksandra_f | 2015-02-25
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: styczeń 2015

Czy my, ludzie WEIRD (Western, educated, industrialised, rich, democratic) mamy jakąkolwiek szansę zrozumieć postępowanie ortodoksyjnego muzułmanina, Japończyka, który kupił polską fabrykę czy rodzimego mocherowego beretu? Myślę, że znacznie ją zwiększamy przez lekturę książki Haidta. Autor prezentuje nam, jak na przezstrzeni wieków zmieniało się zrozumienie moralności, jak i również jaką ewokucję w niezwykle krótkim czasie przeszły jego poglądy jako badacza. Fakt, że decyzje w kwestiach moralnych podejmujemy automatycznie a dopiero później je racjonalizujemy jest nieintuicyjny, co czyni powyższą pozycję jeszcze ciekawszą.

Książka ma bardzo "edukacyjną" konstrukcję: każdy rozdział kończy podsumowanie, autor prowadzi narrację w taki sposób, że czytelnik zadaje sobie pytania, na które znajduje odpowiedź kilka stron dalej. Niemniej jednak odniosłam wrażenie, że dla pozornej klarowności przekazu Haidt upraszcza niektóre kwestie, które nie są aż tak jednoznaczne. Ponadto, niekiedy...

Marcin Kaliński | 2015-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Ciekawa o tyle, że zmusza do szerszego spojrzenia na kwestię moralności i wynikających z niej konfliktów ideologicznych. Lektura daję unikalną szansę spojrzenia na siebie (i swe zachowania) z pewnego dystansu i nawet jeśli nie zmieni ona zdania w pewnych, fundamentalnych kwestiach, łatwiej dzięki niej zrozumieć innych. Warta polecenia wszystkim, których interesuje sposób działania ludzkiego mózgu.

lindas | 2016-10-21
Przeczytana: 21 października 2016

Świetna, dająca do myślenia książka o różnicach w wizjach postrzegania świata (społecznego), a (samo) oszukiwaniu i o tym dlaczego jesteśmy (nie)racjonalni- zwłaszcza w stosunku do siebie. Zwłaszcza dla frakcji wojującej i zapatrzonej w swój jedyny_słuszny_i_prawdziwy_system_moralny/społeczny/polityczny.

Anna Koniec | 2016-02-27
Przeczytana: 23 lutego 2016

Doskonały przykład dobrej książki popularnonaukowej. Klarowna, przejrzysta, napisana ze swadą i uczuciem. Czytelne nmetafory. Treść powtórzona wiolokrotnie - wygodna wiec w lekturze, łatwa do zapamiętania.

A sama teoria w niej zawarta doskonale uzasadniona i obroniona - argumenty z różnorodnych eksperymentów i źródeł (literature, biologia, medycyna, ewolucja, neurobiologia, psychologia, socjologia...). Jest to teoria w którą mogę uwierzyć - 6 fundamentów moralności (z możliwością istnienia dodatkowych), różne systemy moralne i emocje, które ukierunkowują myślenie moralne.

"Jeśli chcesz naprawdę oworzyć swój umysł, najpierw otwórz serce".