Przebudzenie. Duchowość bez religii

Tłumaczenie: Jacek Żuławnik
Wydawnictwo: Galaktyka
religia
Booka

Sam Harris, zdeklarowany sceptyk, w typowym dla siebie, eleganckim i wyrazistym stylu pokazuje, że w tradycjach duchowych możemy znaleźć ważne prawdy, których istnienia nie zauważają społeczności naukowe i świeckie. Przebudzenie to wyjątkowa książka: zarazem połączenie wspomnień człowieka poszukującego, naukowej i filozoficznej wyprawy w głąb własnego „ja” oraz przewodnika po transcendencji....

Przebudzenie to wyjątkowa książka: zarazem połączenie wspomnień człowieka poszukującego, naukowej i filozoficznej wyprawy w głąb własnego „ja” oraz przewodnika po transcendencji. Dzieło Harrisa zgłębia naturę świadomości, wyjaśnia, jak medytować, a także przestrzega przed samozwańczymi guru. Ta książka może odmienić twoje życie.

źródło opisu: http://www.galaktyka.com.pl/product,,735.html

źródło okładki: http://www.galaktyka.com.pl/includes/thumbnail.php...»

Ola Lichocka | 2018-12-23

Niewiele słyszy się o duchowości w oderwaniu od mistycyzmu i religii, a szkoda, bo to jednak nieodłączna składowa człowieczeństwa. Przesłania i wniosków Harrisa nie trzeba brać na wiarę - są one zbudowane na trwałych fundamentach: nauki, doświadczenia i sceptycyzmu. Jego poglądy są mi bliskie nie tylko ze względu na "skrzywienie" neuronaukowe, ale i obiektywne i celne spostrzeżenia dotyczące ludzkiego funkcjonowania w społeczeństwie, a także bogactwa jednostkowych przeżyć psychicznych.

Tiffany | 2018-08-10

Rationally spiritual ;)

mts | 2018-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2018

Bardzo lubię Sama Harrisa, i tak też bardzo wymęczyłem się z tą książką.

Są tutaj fragmenty pasjonujące, odświeżające intelektualne i ważne dla każdego człowieka, ale są też fragmenty trudne, skomplikowane i za długie. Harrisa lubię między innymi za jasność wypowiedzi i klarowność formułowania myśli. Przyjemnością jest słuchanie go w podcastach i debatach. Pisarzem jednak jest dużo gorszym, co potwierdza tylko moje refleksje, które miałem po lekturze "Końca wiary". Za dużo skakania z wątku na wątek, a za mało logiki i klarowności wywodu. To, co jest atutem w wypowiedziach ustnych, będących emanacją medytacyjnej praktyki Sama, tak w słowie pisanym wydaje się nie istnieć.

Co do samej treści książki - jest to ważna próba podjęcia dyskusji na temat ludzkiej świadomości, wolnej woli, pojęcia "ja", tożsamości, mózgu, w kontekście "stanów duchowych", mindfulness, medytacji, narkotyków. Dla kogoś, kto nie zna Harrisa lub nie zgłębiał podobnych tematów, powyższa mieszanka może wydawać się...

Miro | 2018-07-15

Próba stworzenia chrześcijaństwa bez Boga, tak jak w "Dżumie", aczkolwiek Camus był prawdziwym myślicielem, a Harris niestety nie. Książka płytka, miałka, pozbawiona wartości intelektualnej. Bardziej manifest pewnej grupy amerykańskich publicystów.

Łukasz | 2017-04-15
Przeczytana: marzec 2017

Momentami bardzo wciągająca, a czasami rozwlekła i nudna. Trzeba mieć dużo samozaparcia by przejść nużące fragmenty. Byłem bardzo podekscytowany kiedy zacząłem ją czytać, ale im bliżej końca to narastało moje rozczarowanie. Albo słaba narracja, albo tłumaczenie.

Figunia33 | 2017-01-07
Przeczytana: 06 stycznia 2017

Mimo niezbyt dużej objętości męczyłam się z tą pozycją 3 miesiące. Trudno się czyta. Książka jest nierówna. Momentami pasjonująca, a czasem tak rozwlekła, że aż nudna.

żabot | 2016-03-15
Przeczytana: 15 marca 2016

Harris absolutnie nie należy do mistrzów narracji. Rozwlekłość, tendencje do dygresji od dygresji, skakanie po wątkach - to nie ułatwia lektury, nawet tak cienkiej w porównaniu z poprzednimi książkami Harrisa wydanymi po polsku. Tematyka ciekawa, dająca sporo do myślenia, ale - być może to kwestia tłumaczenia - chwilami trudno zrozumieć, do czego właściwie autor zmierza. Chyba główną wadą książki jest skakanie od narracji niemal pamiętnikarskiej, kiedy Harris opisuje swoje doświadczenia i refleksje związane z treningami medytacyjnymi i wizytami u różnych, zwłaszcza buddyjskich guru w Indiach i Nepalu do narracji typowej dla autorów książek popularnonaukowych, starających nie eksponować zbytnio swojego "ja". Jedno z drugim trochę się gryzie. Warto przeczytać, by wyrobić sobie zdanie, ale bez większych fanfar.

PanJapko | 2016-01-27

Na wpół popularnonaukowa, na wpół filozoficzna rozprawa na temat różnicy pomiędzy świadomością a jaźnią oraz wielu zjawisk, które z tej różnicy wynikają. Sama książka nie tyle pomaga się "obudzić", co nakreśla pojęcie iluzji, z której możemy się wyrwać własną pracą.
Wyczerpujące zaprezentowanie buddyzmu w formie odartej ze zbędnego mistycyzmu i nieweryfikowalnych religijnych założeń to właśnie to, czego potrzebowałem.

PanJapko | 2016-01-27

almos | 2016-01-26
Przeczytana: 11 stycznia 2016

Jeden z heroldów nowego ateizmu napisał książkę o tym, że można mieć bogate życie duchowe nie będąc wyznawcą żadnej religii. Jego receptą jest medytacja, silnie związana z tradycją buddyjską. W książce, która jest trudną lekturą, sporo jest rozważań filozoficznych nad naturą świadomości, koncepcją własnego 'ja', sporo też o praktyce i efektach długotrwałego medytowania. Ciekawa i kontrowersyjna lektura.

Czołowy publicysta ateistyczny, znany z ataków na religię (Koniec wiary) napisał tym razem książkę o życiu duchowym bez religii. Racjonalistyczna duchowość wg Harrisa oparta jest na medytacji, która z kolei ma silne związki z buddyzmem. Autor wie o czym pisze, bo wiele miesięcy przebywał w Indiach medytując w wyspecjalizowanych ośrodkach przez kilkanaście godzin dziennie.

Powstała książka będącą po trosze pamiętnikiem doświadczeń medytacyjnych i psychodelicznych autora, po trosze traktująca o filozofii świadomości, po trosze o filozoficznej koncepcji tego co dla większości z...