Gracz

9788378819264
piłka nożna
literatura faktu
joly_fh

Oto opowieść, która zaczyna się i kończy na dachu najwyższego hotelu w stolicy. Historia Michała Tkaczyka – reprezentanta Polski i najlepszego piłkarza Syreny Warszawa. Futbol jest tylko tłem, Warszawa – cichym świadkiem zdarzeń. Deszczowy sierpień dla jednych będzie wskrzeszeniem, innym przyniesie łzy.

źródło opisu: http://buchmann.com.pl/

źródło okładki: http://buchmann.com.pl/gracz-9093.html

Jelon | 2019-04-07
Przeczytana: 01 kwietnia 2019

Debiut Przemysława Rudzkiego, obecnie redaktora naczelnego Przeglądu Sportowego wypadł całkiem udanie. Mamy tu wiele sportowych odniesień do piłkarskiego świata, brudne reguły rządzące współczesnym futbolem i światem, a także bohaterów, którzy są uwikłani w ten cały, nie do końca jasny układ.

Sama historia nie jest może jakaś szczególnie wymyślna, dla mnie momentami stawało się to wszystko niewiarygodne, niemniej fabuła w miarę wciąga. Dużo tu trupów, dziwnych osobistości, niejasnych motywów postępowania. Mało futbolu i tego brudnego świata, na który gdzieś tam bardziej liczyłem.

To, czego najbardziej mi tu zabrakło to większej wyrazistości poszczególnych postaci. Ja rozumiem, że gangster jest bezwzględny, milioner może być pewny siebie, a piłkarz jest niezbyt rozgarnięty. Młody chłopak w Warszawie bywa zagubiony, a dziennikarz może być alkoholikiem i dziwakiem ;) Jednak zwykle ludzie są trochę bardziej (moim zdaniem) skomplikowani, a tutaj jeśli zostali wrzuceni w jakąś rolę...

Mateusz | 2017-12-08

Jednym słowem słaba bajka. Dla Przemka Rudzkiego powodzenia w komentowaniu meczów, ale nie pisania książek.

Rafi | 2017-04-07
Przeczytana: 10 kwietnia 2015

Lekka opowieść na letni wieczór. Kryminał z piłką nożną w tle. Mimo wszystko wolę pana Rudzkiego, gdy pisze felietony w temacie Premier League ;).

emindflow | 2016-12-22
Przeczytana: 21 grudnia 2016

Przemysław Rudzki to jeszcze jeden dziennikarz próbujący swoich sił w literaturze.
Jednak jego "Gracz" na tle licznej konkurencji, a zwłaszcza w porównaniu z przeczytanymi ostatnio dwiema znakomitymi książkami, to zupełnie inna liga (o ile to w ogóle ta sama dyscyplina).
Powiem krótko - nie porwało mnie ani trochę.
Autor chciał pokazać choroby niszczące polską piłkę nożną w formie powieści sensacyjnej, skądinąd całkiem zgrabnie mieszając fakty z fikcją. Zapowiadało się zatem całkiem ciekawie.
Niestety nawet najlepszy pomysł nie wystarczy, jeśli brakuje środków do jego realizacji.
Pan Rudzki, z całym szacunkiem dla jego dorobku dziennikarskiego, po prostu kiepsko pisze. W każdym razie chaos niepodzielnie tu rządzi fabułą, która rozłazi się co trochę, bohaterowie są kompletnie pozbawieni wyrazu, a wydarzenie, wokół którego kręci się cała powieść dla mnie jest zupełnie niewiarygodne.
Być może ktoś dopatrzy się tu czegoś znajomego, a przez to bardziej interesującego, ale dla mnie,...

| 2016-09-28
Przeczytana: 27 września 2016

Gracz zakręcony, ale dobry. Mnie na kolana nie powalił a fabuła była trochę zbyt przewidywalna.

ArekDao | 2016-09-03

Autora momentami ponosiła fantazja. Liczne sploty niewiarygodnych wydarzeń, całość nie bardzo trzyma się kupy.

Michal Zarzycki | 2016-08-30
Przeczytana: 27 sierpnia 2016

Wciągająca nawet. Dla kibica piłki nożnej, ale nie tylko. Kryminał, którego fabuła dotyczy środowiska futbolowego, ale dotyczy przede wszystkim korupcji, układów, półświatka przestępczego.
Na plus: osadzenie w polskich realiach, choć ze zmienionymi niektórymi nazwami.
Na minus: momentami grafomania i kilka wątków mało wiarygodnych, naciąganych.

PS. Taka ciekawostka od mnie. Jest tam fragment o tym jak to polski klub po 20 latach dostał się do Ligi Mistrzów i cytat komentatora sportowego:
"Liga Mistrzów, raj, bajka (...) wreszcie ją mamy. (...) popatrzmy, jak zatracili się w tańcu zwycięstwa. Żadne słowa tego nie zastąpią."
Książkę przeczytałem tuż po wejściu Legii do LM. Po 21 latach polski klub w LM. Ale emocje były zgoła inne. Sukces fantastyczny, ale gra była tak słaba, że żadnego tańca nie było tylko okrzyki: "Legia grać! K... mać!" ;)

Rafał | 2016-05-26
Przeczytana: 24 maja 2016

Mam wrażenie, że trochę Przemka Rudzkiego poniosła wyobraźnia. Fantazjowanie na temat awansu do ligi mistrzów przez polską drużynę po wygranej 5:0 z Milanem na wyjeździe wywołuje uśmiech politowania. Skomplikowana intryga, absurdalne rozmiary korupcji, przestępczości zorganizowanej i braku profesjonalizmu u piłkarzy, sprawiają, że książka jest kompletnie oderwana od rzeczywistości. A jednak czyta się całkiem fajnie, choć powiem szczerze, że spodziewałem się więcej, zwłaszcza po lekturze "Futbol i cała reszta".

Konrad Kołodziejski | 2016-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2016

książkę nawet przyjemnie się czyta i strony połyka się dość szybko. Jednak kiedy bardziej się zagłębić, cofnąć się czasem do poprzednich stron, ukazują się nieścisłości fabuły i błędy logiczne. O słabej ocenie książki przesądza bardzo płytki i nierozwinięty moment kulminacyjny książki. Plus za żywy i oryginalny styl i język.

Potisz | 2016-02-24

Przekierowanie spraw ważnych z wąskiego kręgu wtajemniczonych do szerszego obiegu społeczeństwa wymaga jednak większej intensywności emocji, zawartych w słowach protestu. Nie wystarczy jednak wyrazić ubolewanie z powodu dogorywania danej dziedziny naszego życia, ale i niestety, ważna jest odpowiednia trumna i właściwa ceremonia pogrzebowa.
Pisarz zbyt mało opiekuńczo obszedł się z bohaterami książki, tymi udręczonymi chłopcami, marzącymi o grze na coraz większych stadionach.
Cóż, debiut jedynie poprawny.