Gracz

Przemysław Rudzki literatura faktu 384 str.
9788378819264

Buchmann
literatura faktu
piłka nożna

Kup książkę

Debiut Przemysława Rudzkiego, obecnie redaktora naczelnego Przeglądu Sportowego wypadł całkiem udanie. Mamy tu wiele sportowych odniesień do piłkarskiego świata, brudne reguły rządzące współczesnym futbolem i światem, a także bohaterów, którzy są uwikłani w ten cały, nie do końca jasny układ.

Sama historia nie jest może jakaś szczególnie wymyślna, dla mnie momentami...

Jednym słowem słaba bajka. Dla Przemka Rudzkiego powodzenia w komentowaniu meczów, ale nie pisania książek.

Lekka opowieść na letni wieczór. Kryminał z piłką nożną w tle. Mimo wszystko wolę pana Rudzkiego, gdy pisze felietony w temacie Premier League ;).

Przemysław Rudzki to jeszcze jeden dziennikarz próbujący swoich sił w literaturze.
Jednak jego "Gracz" na tle licznej konkurencji, a zwłaszcza w porównaniu z przeczytanymi ostatnio dwiema znakomitymi książkami, to zupełnie inna liga (o ile to w ogóle ta sama dyscyplina).
Powiem krótko - nie porwało mnie ani trochę.
Autor chciał pokazać choroby niszczące polską piłkę nożną...

Gracz zakręcony, ale dobry. Mnie na kolana nie powalił a fabuła była trochę zbyt przewidywalna.

Autora momentami ponosiła fantazja. Liczne sploty niewiarygodnych wydarzeń, całość nie bardzo trzyma się kupy.

Wciągająca nawet. Dla kibica piłki nożnej, ale nie tylko. Kryminał, którego fabuła dotyczy środowiska futbolowego, ale dotyczy przede wszystkim korupcji, układów, półświatka przestępczego.
Na plus: osadzenie w polskich realiach, choć ze zmienionymi niektórymi nazwami.
Na minus: momentami grafomania i kilka wątków mało wiarygodnych, naciąganych.

PS. Taka ciekawostka od...

Mam wrażenie, że trochę Przemka Rudzkiego poniosła wyobraźnia. Fantazjowanie na temat awansu do ligi mistrzów przez polską drużynę po wygranej 5:0 z Milanem na wyjeździe wywołuje uśmiech politowania. Skomplikowana intryga, absurdalne rozmiary korupcji, przestępczości zorganizowanej i braku profesjonalizmu u piłkarzy, sprawiają, że książka jest kompletnie oderwana od...

książkę nawet przyjemnie się czyta i strony połyka się dość szybko. Jednak kiedy bardziej się zagłębić, cofnąć się czasem do poprzednich stron, ukazują się nieścisłości fabuły i błędy logiczne. O słabej ocenie książki przesądza bardzo płytki i nierozwinięty moment kulminacyjny książki. Plus za żywy i oryginalny styl i język.

Przekierowanie spraw ważnych z wąskiego kręgu wtajemniczonych do szerszego obiegu społeczeństwa wymaga jednak większej intensywności emocji, zawartych w słowach protestu. Nie wystarczy jednak wyrazić ubolewanie z powodu dogorywania danej dziedziny naszego życia, ale i niestety, ważna jest odpowiednia trumna i właściwa ceremonia pogrzebowa.
Pisarz zbyt mało opiekuńczo...

Dyskusje

• Sport