Sir Alex Ferguson. 25 lat na szczycie

Okładka książki Sir Alex Ferguson. 25 lat na szczycie David Meek, Tom Tyrrell
Okładka książki Sir Alex Ferguson. 25 lat na szczycie
David MeekTom Tyrrell Wydawnictwo: Anakonda Seria: Gwiazdy sportu biografia, autobiografia, pamiętnik
Gwiazdy sportu
Sir Alex Ferguson: The Official Manchester United Story of 25 Years at the Top
Anakonda
2012-12-18
2012-12-18
Przemysław Rudzki
manchester united ferguson sir alex ferguson piłka nożna football

Sir Alex Ferguson - arystokrata futbolu

Ta ksiazka to hold dla kariery Sir Alexa i napisana jest w formie piesni chwalebnej. Wiadomo, Ferguson to nie Lemmy z Motorhead, ale kurde od tej ilosci cukru bijacego z kazdego zdania az bola zeby. Kazdy ruch, kazda wypowiedz i kazda decyzja (nawet rozbicie glowy Beckhama w szatni tym nieszczesnym butem) to bylo czyste zloto. W takim samym tonie sa wszystkie wypowiedzi pilkarzy i osob zwiazanych z klubem, a wiadomo jak interesujace sa takie opinie w stylu pomeczowych konferencji - wszystkie sa takie same i w co drugim zdaniu musi sie znalezc slowo FANTASTYCZNIE.

Zabraklo mi tu tez przedstawienia Sir Alexa jako zwyklego czlowieka. Autorzy wspominaja o jego surowym ojcu, ktory niewatpliwie mial plyw na to, jakim bohater tej ksiazki stal sie czlowiekiem, ale to zaledwie interesujaca kropla w morzu wikipediowych faktow o kolejnych rywalach i wynikach spotkan. Te ostatnie swoja droga, tez moznaby ubarwic, opsisujac poszczegolne akcje, zeby troche poczuc tego boiska.

Ale mimo to nie jest to ksiazka tragiczna. To wciaz fajna opcja zeby przesledzic zycie klubu od poczatku lat 90 i przypomniec sobie jacy pilkarze biegali po Old Trafford przez te wszystkie lata. Najbardziej podobaly mi sie poczatkowe rozdzialy, az do sezonu 98/99 bo wtedy wlasnie jako gowniarz dumnie paradowalem po podstawowce w szaliku United i koszulkach Beckhama, Yorke'a czy Giggsa. Potem bylo juz gorzej, bo forma tej biografii stala sie juz nudna, tresc powtarzalna, a koncowka to juz bylo zwykle znuzenie i parcie do przodu, byle skonczyc. W tym przypadku chyba lepiej jest po prostu obejrzec jakis dokument na YT, przynajmniej mozna poogldac bramki.

Jeśli jesteś fanem piłki nożnej, i nie urodziłeś się wczoraj, nie ma opcji, żebyś nie wiedział kim jest Alex Ferguson.
Nieważne czy lubi się Premiership czy nie. Jego osiągnięcia robią wrażenie i wzbudzają szacunek.

Kiedy więc nadarzyła się okazja do przesłuchania biografii Sir Alexa z ciekawością po nia sięgnęłam.
Gorzej trafić nie mogłam. Naprawdę. Okazuje się, że ta książka, napisana przez bezkrytycznych wielbicieli Szkota, skierowana jest do jego fanatyków. Jest tak przesłodzona, że gdyby nagle naszła mnie ochota na coś słodkiego byłabym się, że zacznę gryźć telefon z którego wylewała się ta tona cukru i lukru.
Nie da się tego przesłuchać bez mdłości.
Nie polecam osobom, które szukają rzetelnego, obiektywnego przekazu.
Fanom Czerwonych Diabłów polecać nie muszę.

Gorzej trafić nie mogłam. Naprawdę. Okazuje się, że ta...

Przesłodzona to słowo pozostało mi w pamięci po przeczytaniu wstępu.
Dodałbym jeszcze bezkrytyczna.
Dobrze się czyta aczkolwiek pozostaje niedosyt. Nie wiesz kiedy a już jest
15 rok pracy sir Alexa z MU. Przedstawiono tu tylko najważniejsze wydarzenia, minusem jest całkowity brak wątku osobistego.

Przesłodzona to słowo pozostało mi w pamięci po przeczytaniu wstępu.
Dodałbym jeszcze bezkrytyczna.
Dobrze się czyta aczkolwiek pozostaje niedosyt. Nie wiesz kiedy a już jest

Biografia trenera, który za życia stał się legendą. Trenera, który pobił wszelkie rekordy i pokazał, że na ławce trenerskiej w jednym klubie można spędzić większą część swojej kariery i być przy tym cały czas na topie. Dwanaście mistrzostw Anglii, dwukrotne zdobycie Ligi Mistrzów oraz dwukrotne dojście do finału tych rozgrywek czy też pięciokrotne zdobycie Pucharu Anglii to tylko niektóre z trofeów, które uczyniły Manchester United prawdziwą potęgą piłkarską przełomu wieków. To przy nim pierwsze kroki w poważnej piłce stawiali tacy piłkarze jak Paul Scholes, Ryan Giggs, Wayne Rooney, David Beckham czy też sam Cristiano Ronaldo. Trener wszechczasów!!!

Książka opisuje karierę sir Alexa do roku 2011. Jest takie powiedzenie, które mówi, że prawdziwego mężczyznę poznaje się nie po tym, jak zaczyna, lecz po tym, jak kończy. Sir Alex w 2013 roku zdobył swoje ostatnie trofeum- trzynasty raz jego drużyna zdobyła mistrzostwo Anglii. Po tym sukcesie sir Alex w glorii chwały przeszedł na zasłużoną emeryturę.

Życie pokazało, ile znaczył dla drużyny. Jego następcy w ciągu następnych czterech sezonów nie byli w stanie skończyć sezonu w pierwszej trójce.
Lektura obowiązkowa dla wszystkich fanów piłki nożnej.

Moja ocena tej książki jest bardzo niesprawiedliwa i zdaję sobie z tego sprawę. Nie w takiego odbiorcę jak ja celowali autorzy i stało się dla mnie jasne jakoś w połowie książki.

Po tę książkę sięgnęłam niedługo po lekturze autobiografii Kuby Błaszczykowskiego („Kuba. Autobiografia”),która podobała mi się bardzo i zachęciła do zgłębiania historii innych sław sportu. Wybór padł na trenera sir Alexa Fergusona, o którym, owszem, wiedziałam kim jest, ale jego przeszłość sportowa i prywatna były mi obce. Chcąc dowiedzieć się o nim więcej i licząc na lekturę podobną do „Kuby”, sięgnęłam po tę książkę. W przeciwieństwie do biografii Błaszczykowskiego, historia sir Alexa opowiedziana jest jedynie od strony zawodowej. Niewiele dowiemy się o życiu prywatnym.

Nie wątpię, że losy zawodowe tego trenera są materiałem na świetną książkę i że będzie to interesujące dla fana śledzącego jego karierę, który bardziej niż ja będzie orientował się w tych wszystkich piłkarskich transferach, rozgrywkach, mistrzostwach. Dla mnie jednak nie było to wciągające. Rozwój jego trenerskiej kariery, przechodzenie z klubu do klubu, kolejne zwycięstwa, kolejne ważne imprezy piłkarskie. Nie dowiedziałam się niczego o życiu prywatnym sir Alexa, nie wiem, jak kariera trenera na resztę jego życia wpływała.

Nie sugerujcie się moją niską oceną tej książki – jako fani powinniście po nią sięgnąć. Do mnie jednak nie trafiła.

Śledzę dość regularnie ligę angielską w Canal+ od wielu lat i z chęcią sięgnąłem po tę książkę. Nie żałuję spędzonego nad nią czasu, ale przynajmniej ja nie dowiedziałem się z niej nic nowego, a ciekawie byłoby poznać biografię Fergusona, z czystej ciekawości, jednakże książka obejmuje szczegóły pracy menadżera w Manchester Utd i właściwie tylko to. Jeśli ogląda się mecze w Canal+ z udziałem Manchester Utd, to przez lata wszystkie te informacje docierają, dotarły przynajmniej do mnie, a tą publikacją moja ciekawość nie została zaspokojona w pełni.
Niemniej trudno nie podziwiać gościa, który był menadżerem Manchester Utd przez 25 lat i miał tyle osiągnięć.
Pamiętam moment, gdy Ferguson zakończył karierę i klub przejął David Moyes z Evertonu, gdzie miał on solidną pozycję i Manchester Utd zaczął dostawać baty. Dlaczego?
Otóż oglądając mecze Manchester Utd jeszcze za Fergusona uważałem, że dysponuje on piłkarzami wcale nie z najwyższej półki. Było wyraźnie widać pewne braki techniczne i pewną siermiężność w poczynaniach. Można się ze mną nie zgadzać, ale takie było moje zdanie i takie jest. I tylko osobowość Fergusona powodowała, że z takich raczej rzemieślników potrafił wydobyć więcej, niż oni sami mogli sobie wyobrazić. Gdy przyszli następni trenerzy, nie mający aż tak silnej osobowości, to piłkarze ci grali tak, jak graliby w każdym innym klubie, bez fajerwerków. I można było zobaczyć, że nie są wybitni, że to Ferguson był w tym zespole największą gwiazdą.

Od niepamiętnych czasów. Od chwili kiedy zacząłem interesować się futbolem od tam był. Trwał na stanowisku menadżera Manchesteru United. Wydawało się, że jeszcze nie będę musiał uczyć się nazwiska nowego trenera Czerwonych Diabłów. A jednak sir Alex Ferguson powiedział pass i po 25 latach rozstał się z ekipą z Manchesteru.

Bogatą karierę Fergusona można poznać dzięki wydanej nakładem wydawnictwa Anakonda biografii sir Alexa Fergusona napisaną przez Davida Meeka i Toma Tyrella a na język polski przetłumaczoną przez Przemysława Rudzkiego dziennikarza stacji Canal+.

Biografia menadżera Czerwonych Diabłów opisuje nad wyraz dokładnie i ciekawie każdy z sezonów, które na Old Trafford spędził szkocki szkoleniowiec. Sir Alex Ferguson sprawił, że klub z Manchesteru powrócił do światowej elity, ponownie liczył się w walce o najcenniejsze trofea. Z biografii każdy czytelnik dowie się czym jest słynna suszarka Fergusona, pozna fakty, jakimi kierował się Ferguson przedłużając kontrakt z Czerwonymi Diabłami. Będą też wspomnienia piłkarzy, którzy mieli trenować pod opieką Fergusona. Ujawniona została tajemnica sukcesów MU, której podwaliny stanowiła praca jaką Ferguson wykonał stawiając i ufając młodym graczom. Dzięki takiej polityce Fergusona klub był liczącym się zespołem w Europie, ale też na świecie, nie wydając nieziemskim kwot na transfery. W książce znajdują się informacje, które zadowolą wiernych kibiców MU oraz tych, którzy po prostu interesują się futbolem. Oczywiście nie mogło zabraknąć opisów każdego z triumfu, które ekipa z Old Trafford zdobyła pod przywództwem Szkota.

Publikacja ta jest dobrym kompendium informacji dotyczących sir Alexa Fergusona. Liczne statystyki, choć nie zawsze czytelne ułatwiały zrozumienie tego, czego dokonał przez 25 lat Ferguson.
Książkę nie tylko szybko się czytało, ale też po prostu cieszy oko. Jest ładnie wydana i na półce prezentuje się nieźle. Twarda okładka, w środku okraszono wieloma zdjęciami adekwatnymi do treści znajdujących się na danej stronie. Minusem jest sporo literówek, za które należy obarczyć już wydawnictwo.

Kilka cytatów z książki:

,,Drużyna, która nie odczuwa radości z gry, nigdy nie będzie odnosić sukcesów. Gra w piłkę, nawet na najwyższym poziomie, zawsze powinna być frajdą i to jest ten duch gry, który chcę widzieć na Old Trafford, obok innych ważnych cech: umiejętności, determinacji, pasji, głodu. Cech, które tworzą zwycięski zespół. Moi zawodnicy muszą być pewni, że cieszą się z wyzwań”.

„Kiedy odnosisz sukces stajesz się bardziej cierpliwy, ale wciąż uważam, że trzeba czasem rozpalić małą iskrę. Jeśli w twojej naturze jest coś takiego jak wybuch, utrata kontroli nad sobą, to dopuść. Nie trzymaj tych emocji w sobie, uwięzionych (…). Rozrzuciłem po szatni tyle filiżanek, że nie jestem w stanie przypomnieć sobie wszystkich. Jeśli chodzi o mnie gniew jest dla mnie problemem. Wierzę, że utrata panowania nad swoimi emocjami jest okej, przynajmniej tak długo, jak robisz to z właściwych powodów”.

Więcej na mateuszminda.blogspot.com

Bogatą karierę Fergusona można poznać dzięki...

Podobno "Futbol cholera jasna" jest dużo lepszy. Ta pozycja jednak dogłębnie wnika w przeszłość i pokazuje sukcesy a zarazem drobne wpadki szkockiego selekcjonera. Jest to na pewno obowiązkowa pozycja (ta albo wcześniej wspomniana) dla kibiców Manchesteru United.

Każdy kibic Manchesteru United czytając tą książkę wraca do najwspanialszych wspomnień w dziejach klubu. Polecam!

Obowiązkowa lektura dla każdego pasjonaty piłki nożnej !!!
Jedyny w swoim rodzaju Sir Alex Ferguson :)
Glory Glory Man United !!! :)

Obowiązkowa lektura dla każdego pasjonaty piłki nożnej !!!
Jedyny w swoim rodzaju Sir Alex Ferguson :)
Glory Glory Man United !!! :)

• Piłka nożna

Dodaj cytat z książki Sir Alex Ferguson. 25 lat na szczycie