Sir Alex Ferguson. 25 lat na szczycie

Seria: Gwiazdy sportu
Wydawnictwo: Anakonda
Sir Alex Ferguson: The Official Manchester United Story of 25 Years at the Top
Marcin

Trener znany każdemu kibicowi futbolu na świecie. Człowiek – legenda. Twórca potęgi Manchesteru United. Ta fascynująca książka nie tylko opisuje osiągnięcia Alexa Fergusona z Manchesterem United, ale także wyjaśnia, jak wielką pracę wykonał przy budowie potęgi zespołu, ciągle przebudowując drużynę i prowadząc ją ku kolejnym sukcesom. Kiedy Ferguson dołączył do United w listopadzie 1986 roku,...

Ta fascynująca książka nie tylko opisuje osiągnięcia Alexa Fergusona z Manchesterem United, ale także wyjaśnia, jak wielką pracę wykonał przy budowie potęgi zespołu, ciągle przebudowując drużynę i prowadząc ją ku kolejnym sukcesom. Kiedy Ferguson dołączył do United w listopadzie 1986 roku, miał już za sobą wspaniały okres jako szkoleniowiec szkockiego Aberdeen, jednak przywrócenie chwały zespołowi z Manchesteru było dla niego ogromnym wyzwaniem. Przełom lat 1992-93 dla United był 26. rokiem bez triumfu w lidze, jednak to właśnie w tym sezonie Ferguson w końcu sięgnął po mistrzostwo, a w 2011 roku jego drużyna zdobyła rekordowy jak dotąd, dziewiętnasty tytuł mistrzowski. Gdyby tego było mało, Sir Alex poprowadził Manchester United do dwóch triumfów w Lidze Mistrzów i wielu innych trofeów w Anglii i Europie. W czasie, kiedy większość szkoleniowców może się cieszyć, kiedy na stanowisku utrzymają się przez dwa czy trzy lata, 25 lat pracy Fergusona w jednym z najlepszych klubów świata jest czymś doprawdy niezwykłym. Ta książka jest hołdem dla jego kariery.

źródło opisu: Wydawnictwo Anakonda, 2012

źródło okładki: własne

Oficjalna recenzja
lapsus książek: 1623

Sir Alex Ferguson - arystokrata futbolu

W roku 1999 Alex Ferguson, pochodzący ze Szkocji menadżer Manchesteru United, otrzymał od królowej Elżbiety II tytuł szlachecki. Było to spowodowane zdobyciem potrójnej korony: Mistrzostwa Anglii, Pucharu Anglii i Pucharu Mistrzów. Książka angielskich dziennikarzy – Davida Meeka i Toma Tyrrella - „Sir Alex Ferguson. 25 lat na szczycie” przedstawia historię człowieka, który większość swojego zawodowego życia poświęcił jednemu klubowi, z którym odniósł rekordową liczbę sukcesów.

12 tytułów mistrzowskich, pięć Pucharów Anglii, cztery Puchary Ligii Angielskiej, dwa trofea Ligii Mistrzów. Tytuły można wymieniać w nieskończoność. Książka pozwala nam zapoznać się zarówno z klubowymi statystykami, jak i wizerunkiem samego Fergusona jako menadżera numer 1 światowego futbolu, nie tylko w dzisiejszych czasach, ale także jednej z najważniejszych postaci w historii piłki nożnej.

Niestety, nie dowiemy się zbyt wiele na temat prywatnego życia „Fergiego”, książka jest bowiem głównie kompilacją opinii i wywiadów na temat szkockiego trenera. Całość jest zatem dość nijaką laurką, mającą na celu budować nieskazitelny posąg, który przetrwa przez wiele pokoleń, mówiąc im, że Sir Alex Ferguson wielkim trenerem był i basta.

Jest to zatem księga do podziwiania. Wszystko, co tam znajdziemy, służy podziwianiu Alexa Fergusona i Manchesteru United. Statystyki są do podziwiania, szata graficzna zapiera dech w piersiach, piękny papier i zdjęcia powalają, obraz samego „Fergiego”, jaki wyłania się z kart książki sprawia, że czytelnik czuje się przy nim taki malutki, że można nabawić się kompleksów – niestety.

Ale jest jedna rzecz w tej historii pisanej na kolanach, która przydałaby się naszym, rodzimym nauczycielom piłkarskiego fachu. Alex Ferguson oprócz teraźniejszości zawsze patrzał w przyszlość, zawsze stawiał na rozwój i młodzież, zawsze tworzył wizję klubu na kilka, kilkanaście lat do przodu. To on był odkrywcą gwiazdy o nazwie David Beckham. Dzięki niemu mlodzi piłkarze MU robili potem światowe kariery. I chyba ten prosty, wręcz banalny, fakt może być podstawową lekcją dla naszych rodzimych futbolowych menadżerów. Po takich sukcesach, jak te Sir Alexa, chętnie wybudujemy im spiżowe pomniki, choćby w książkowej formie.

Sławomir Domański

veinylover | 2016-10-11
Przeczytana: 11 października 2016

Śledzę dość regularnie ligę angielską w Canal+ od wielu lat i z chęcią sięgnąłem po tę książkę. Nie żałuję spędzonego nad nią czasu, ale przynajmniej ja nie dowiedziałem się z niej nic nowego, a ciekawie byłoby poznać biografię Fergusona, z czystej ciekawości, jednakże książka obejmuje szczegóły pracy menadżera w Manchester Utd i właściwie tylko to. Jeśli ogląda się mecze w Canal+ z udziałem Manchester Utd, to przez lata wszystkie te informacje docierają, dotarły przynajmniej do mnie, a tą publikacją moja ciekawość nie została zaspokojona w pełni.
Niemniej trudno nie podziwiać gościa, który był menadżerem Manchester Utd przez 25 lat i miał tyle osiągnięć.
Pamiętam moment, gdy Ferguson zakończył karierę i klub przejął David Moyes z Evertonu, gdzie miał on solidną pozycję i Manchester Utd zaczął dostawać baty. Dlaczego?
Otóż oglądając mecze Manchester Utd jeszcze za Fergusona uważałem, że dysponuje on piłkarzami wcale nie z najwyższej półki. Było wyraźnie widać pewne braki techniczne...

Klaudyna Maciąg | 2013-01-22
Przeczytana: 27 grudnia 2012

Są książki, których lekturę celebruje się dłuższy czas, aby upajać się tym, co oferują. To jest właśnie taka książka - i nawet ja, osoba od siedemntasu lat związana z Manchesterem United, upajałam się każdym słowem, każdym wspomnieniem, każdą dołączoną fotografią. Bo choć sportową biografię sir Alexa Fergusona znam doskonale, mogłam podczas lektury przeżyć sporo zaskoczeń. A obok nich przywołać ogrom pięknych wspomnień...

Mimo tego, jak można było się spodziewać - publikacja opatrzona hasłem 'Oficjalne wydawnictwo Manchesteru United' rysuje - co lekko rozczarowuje - portret raczej jednostronny. To, że Ferguson chorobliwie wierzy w siebie i swój klub, jest furiatem i lubi nadużywać autorytetu nie jest żadnym odkryciem, a to właściwie jedyne skazy, jakie znajdziemy w tym idealnym obrazie. Największe pomyłki menedżera czyli transfery-wpadki są właściwie przemilczane - wiemy za ile gości kupiono, wiemy że tu czy tam strzelili bramkę, ale na to, że okazali się wielkimi niewypałami,...

Marta | 2013-04-01

Liga angielska to najlepsze, co mogło przydarzyć się światowej piłce nożnej. Takich emocji i nagłych zwrotów akcji nie ma w żadnym innym miejscu. Wyczekuję niemal każdego weekendu i z zapartym tchem śledzę, co dzieje się na angielskich boiskach. I choć kciuki najmocniej ściskam za Arsenal Londyn, to mimo wszystko wiele drużyn Premier League zdobyło moją sympatię. Wśród nich znajduje się tez Manchester United. Dlatego też, gdy tylko usłyszałam o książce podsumowującej dwadzieścia pięć lat pracy sir Alexa Fergusona, stwierdziłam, że muszę ją mieć. Dlaczego?

Obserwując chociażby nasze rodzime podwórko (nie tylko piłki nożnej) można odnieść wrażenie, że utrzymanie stanowiska trenerskiego przez więcej niż 12 miesięcy, jest wielkim sukcesem. A w Anglii? Nie muszę daleko szukać kolejnego przykładu - Arsene Wenger i jego 17 lat w Arsenalu. Nie będę jednak udawać, że znam się na sporcie i do książki Sir Alex Ferguson. 25 lat na szczycie podejdę jako pasjonat-amator. W dodatku słabo znający...

Getos | 2013-05-31
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Książka ta to krótki rys historii Alexa Fergusona w Manchesterze United. Na pewno patrzę na nią niezbyt obiektywnym okiem, gdyż drużyna Czerwonych Diabłów od małego przykuwała moją uwagę. Książka wydana jest solidnie, ale brakuje w niej większej ilości faktów z życia Fergusona, szczególnie z początkowego okresu jego kariery trenerskiej. Książka usiana jest cytatami i wypowiedziami różnych osób które z Fergusonem się w swojej piłkarskiej czy trenerskiej karierze zetknęły i czasem czuje się przesyt tych cyctatów, a niedosyt pisanych z pozycji narratora faktów. Do tego wszystkie cytaty są pełne peanów na cześć Fergusona, co w pewnym momencie męczy czytelnika, choć oczywiście jest to na pewno trener nietuzinkowy, trener który zdobył kilkanaście mistrzostw Anglii, wygrał dwa razy Ligę Mistrzów, Puchar Zdobywców Pucharów i zdobył wiele innych pucharów i trofeów, trener który prowadząc Manchester kilka razy zmieniał pokolenie piłkarzy i cały czas utrzymywał się na szczycie. Książka warta...

Alan S | 2014-11-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Papier

Typowa laurka dla niewątpliwie jednego z największych trenerów w historii futbolu.

Każda cecha charakteru jest tutaj argumentowana jednym - dobrem klubu. Dowiemy się rysu historycznego, który szczególnie dla osób, które nie pamiętają początków kariery Sir Aleksa jest ciekawy chociaż tamte realia były tak różne od dzisiejszej piłki nożnej, która w wielkim stopniu jest obecnie wielomiliardowym biznesem.

Nie dowiemy się za wiele o życiu prywatnym trenera. Jak tytuł wskazuje jest to opowieść o ćwierćwieczu Szkota w Manchesterze United. Tylko lub aż.

Alice | 2014-03-04
Przeczytana: 15 stycznia 2014

Biografia wspaniałego trenera jakim jest Sir Alex Ferguson z pewnością powinna trafić do ręki, każdego prawdziwego fana piłki nożnej. Jest to bardzo pozytywna ocena pracy Fergusona, jednostronna, ale cała ta historia, fakty i szczegóły zawarte w książce warte są sięgnięcia po tę pozycję. Bardzo lekka i wciągająca lektura i te zdjęcia, które przywołują wspomnienia, na prawdę polecam.

jaruzel | 2015-11-29

Każdy kibic Manchesteru United czytając tą książkę wraca do najwspanialszych wspomnień w dziejach klubu. Polecam!

Goszka | 2014-10-31

Maniakalną fanką piłki nożnej nie jestem i nigdy pewnie nie będę, ale mojemu tacie udało się rozbudzić we mnie zainteresowanie do niektórych klubów. I chociaż wśród nich króluje niezaprzeczalnie Real Madryt, mam spory sentyment do Manchesteru United.

O tłumaczenie biografii Sir Alexa Fergusona, napisanej przez Davida Meeka i Toma Tyrella, zatroszczył się Przemysław Rudzki, dziennikarz Canal+, autor bloga rudzki.blog.onet.pl. Trzeba przyznać, że tekst jest przełożony świetnie i to przez kogoś, kto wie o czym pisze. Duże doświadczenie w komentowaniu angielskiej piłki zdecydowanie działa w tym wypadku korzystnie. Dzięki niewątpliwie ciężkiej pracy tłumacza, biografię czyta się lekko - zrozumienie treści nie sprawia żadnych problemów, a drobne pomyłki nie rażą.

Dla mnie, osoby, która nie śledzi z zapartym tchem wszystkich wydarzeń sportowych, większość informacji zawartych w książce była nowością. Podejrzewam jednak, że inaczej sprawa będzie się mieć w przypadku oddanych i wiernych...

ZielonaCytryna | 2013-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2013

Z biografiami bywa tak, że bohater tejże albo jest bezwzględnie rozliczany z każdego sukcesu i potknięcia, albo tworzy się mu pomnik chwały i przekonuje się czytelnika, że oto czyta o postaci, która na zawsze zmieniła bieg historii i której blask i wielkość są nieporównywalne z niczym innym.

Tak właśnie wygląda biografia sir Alexa Fergusona, który choć bez wątpienia należy do jednych z najwybitniejszych piłkarskich trenerów w historii, to jednak w dziele sobie poświęconym, jawi się jako postać bez skazy. Wszystko jest tu słodkie aż do przesady, a czytelnik dostaje coś w stylu gigantycznej muffinki z bitą śmietaną, czekoladą i karmelem. I jeszcze większą ilością czekolady. I dodatkową bitą śmietaną. Oczywiście przesadzam celowo, ale faktem jest, że książka ta wydaje się być niespecjalnie obiektywną.

Jeśli ktokolwiek spodziewa się przeczytać o Fergusonie w latach dziecięcych, od razu może sobie tę książkę odpuścić. Nie jest to bowiem historia jego całego życia, a historia jego...

kismetka | 2017-06-23
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 12 kwietnia 2017

Moja ocena tej książki jest bardzo niesprawiedliwa i zdaję sobie z tego sprawę. Nie w takiego odbiorcę jak ja celowali autorzy i stało się dla mnie jasne jakoś w połowie książki.

Po tę książkę sięgnęłam niedługo po lekturze autobiografii Kuby Błaszczykowskiego („Kuba. Autobiografia”), która podobała mi się bardzo i zachęciła do zgłębiania historii innych sław sportu. Wybór padł na trenera sir Alexa Fergusona, o którym, owszem, wiedziałam kim jest, ale jego przeszłość sportowa i prywatna były mi obce. Chcąc dowiedzieć się o nim więcej i licząc na lekturę podobną do „Kuby”, sięgnęłam po tę książkę. W przeciwieństwie do biografii Błaszczykowskiego, historia sir Alexa opowiedziana jest jedynie od strony zawodowej. Niewiele dowiemy się o życiu prywatnym.

Nie wątpię, że losy zawodowe tego trenera są materiałem na świetną książkę i że będzie to interesujące dla fana śledzącego jego karierę, który bardziej niż ja będzie orientował się w tych wszystkich piłkarskich transferach,...