Futbolowa gorączka

Fever pitch
83-7298-285-6
Arsenal, Hornby

Inne wydania

Autor opisuje swój trwający całe życie romans z Arsenalem i zbliża się do uchwycenia prawd i absurdów opętanego sportem umysłu kibica. Życie nie jest tu mierzone latami a sezonami piłkarskimi.

Yave | 2015-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2015

Wow. Po prostu wow. Jestem zdumiony i zachwycony, a w tej samej chwili lekko na siebie zły. Zachwycony, bo ta książka jest mega, zły, bo zajęło mi całą masę czasu, żeby nie tyle przeczytać to arcydzieło literatury, ale nawet zabrać je z półki (przeleżało tam ponad dwa lata!!). To trochę wstyd, biorąc pod uwagę, że takie czynnności jak czytanie komiksów czy jedzenie pizzy to w porównaniu z kibicowaniem (fakt że Arsenalowi, tak jak autor nie jest tu ważny) nic nieznaczące hobby.

Nick Hornby przez ponad trzysta stron raczy czytelnika krótkimi historiami dotyczącymi kilkudziesięciu lat jego życia jako pasjonat piłki nożnej, a w szczególności londyńskiego Arsenalu. Cała książka wygląda trochę jak biografia, bo wokół piłki nożnej kręci się całe życie autora, wszystkie decyzje, wybory, znajomości, każdy najmniejszy szczegół jest podporządkowany kibicowaniu. A Hornby obiera sobie za główny cel udowodnienie, że nie ma w tym absolutnie nic niepokojącego; że "nic nie ma znaczenia poza...

olympique | 2013-11-30
Przeczytana: 08 września 2014

Książka nie tylko dla fanów futbolu. Życie autora kręci się wokół Arsenalu ale pokazuje też swoją drogę życiową

Samson Miodek | 2014-02-02

To że Nick jest fanem Arsenalu nie ma żadnego znaczenia, równie dobrze mógłby to być ROW Rybnik czy Bóg Wyszków, znaczenie ma to że ta fanatyczna miłość przelana na papier udziela się czytelnikowi, pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów piłki.

Karolina | 2015-10-21
Przeczytana: 13 października 2015

Każdy fan piłki kopanej lub druga połówka tegoż powinien tę książkę przeczytać. Nieważne, że napisana jest przez fana Arsenalu. W miejsce tej drużyny można podstawić dowolną inną, a książka będzie miała dokładnie identyczny wydźwięk. Swoją drogą trochę mnie zdziwił fakt, że postać kojarząca się z nudnymi komediami romantycznymi może być kibicem piłkarskim. Czyżbym i ja dała się zwieść pozorom?
Czymże zatem jest ta książka? Na pewno nie zgrabną historyjką, która ma swój początek, koniec, punkt kulminacyjny itepe. To zupełnie coś innego - swego rodzaju spowiedź kibica. Nie jest to jednak spowiedź celem uzyskania rozgrzeszenia, raczej spowiedź, której celem jest rzucenie odrobiny światła na tak demonizowaną grupę społeczną jaką są kibice piłkarscy (niby wszyscy wiedzą, że chuliganie stanowią mniejszość, a jakoś poza wielkimi eventami piłkarskimi mało kto publicznie obnosi się ze swoją miłością do piłki). Czyli z jednej strony od-demonizowanie, z drugiej zaś próba wytłumaczenia tej...

Danway | 2011-03-19
Przeczytana: 15 marca 2006

O fanatycznej miłości do piłki nożnej.

Damian | 2013-05-31
Przeczytana: 07 lipca 2012

Pozycja obowiązkowa dla każdego fana Arsenalu. Nick Hornby to człowiek, który cierpi na nieuleczalny przypadek "choroby" futbolowej.

Danielsson | 2016-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2016

Książka zdecydowanie godna polecenia fanom piłki nożnej. Trafia ona w sedno, jeśli chodzi o miłość, jaką może czuć człowiek do tego sportu. Opisuje ona absurdy, smutki, ale i radości, jakie niesie ze sobą zamiłowanie do futbolu. Ukazuje niekończące się poświęcenie ukochanemu klubowi, tak wielkie, że aż przerasta uczucia do innych ludzi. Autor na stronach tej książki troszkę również politykuje, wyraża swoje zdanie na temat wielu aktualnych w czasie pisania "Futbolowej gorączki" spraw, np. tragedii na Heysel i Hillsborough oraz bezpieczeństwa na angielskich stadionach. Aż szkoda, że książka ta była pisana na początku lat 90., jestem ciekaw, co Hornby napisałby na temat sytuacji, w jakiej znajduje się Arsenal obecnie.

Podsumowując, bez cienia wątpliwości polecam "Fever Pitch" fanom piłki nożnej. Niestety uważam, że inne osoby (te "normalne") zanudziłyby się czytając kolejne opisy meczów ligi angielskiej. Dlatego też nie oceniam tej książki jako idealnej. Doceniam jednak pomysł na...

ServeAndVolley | 2014-05-27

Po prostu Biblia, święta księga dla mężczyzny, który zdecyduje się pojąć mnie za żonę. Ufam stwierdzeniu "To nie Ty wybierasz klub, to klub wybiera Ciebie", pewnego dnia Arsenal bezceremonialnie wstąpił w moje życie i żadna groźba ani prośba nie nakłoniła go do opuszczenia mnie. Nick Hornby perfekcyjnie opisuje nasze załamania, a także pełną ekstazę, kiedy to klub punktuje, a my zapominamy o bożym świecie. Nie tylko dla Kanonierów, fan każdej drużyny reaguje w ten sam sposób. Gorąco zachęcam do zapoznania się, szczególnie jeśli macie w swoim otoczeniu osobę uzależnioną od najwspanialszej dyscypliny świata - piłki nożnej.

Roman Dłużniewski | 2016-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2016

Można kochać Arsenal Londyn. Tylko warto przy tym wiedzieć, że na Arsenalu, na Charlim George'u świat się nie kończy. Dla kibiców.

Łukasz | 2015-09-18
Przeczytana: 15 sierpnia 2015

„Fever Pitch” (w polskim tłumaczeniu: „Futbolowa Gorączka”) autorstwa Nicka Hornby’ego jest książką, którą od dawna chciałem przeczytać. Bardzo się zatem ucieszyłem, gdy nadarzyła się okazja do zdobycia powieści w jej oryginalnym języku.

Nie ma wielu dobrych książek traktujących o piłce nożnej. Umieszczone na okładce słowa „The best football book ever written” („Najlepsza książka o piłce nożnej, jaka kiedykolwiek powstała”) wysoko stawiają poprzeczkę, ale recenzje wcale nie okazały się przesadzone. Lekki, przyjemny styl Hornby’ego sprawił, że pozycja ta z powodzeniem umiliła mi wakacyjny wyjazd nad morze.

Powszechnie zachwalana przez środowisko piłkarskie opowieść nie daje się łatwo sklasyfikować. Najbliżej jej chyba do autobiografii, ale nosi w sobie również liczne znamiona reportażu. Cechą, która wyróżnia „Futbolową gorączkę” wśród typowych książek piłkarskich jest podmiot, stojący w centrum uwagi. Cała historia jest bowiem opowiadana nie z punktu widzenia osoby znanej za swoje...

EURO 2016: 11 pisarzy o piłce nożnej

Zaczęło się prawdopodobnie największe święto fanów piłki nożnej. Mamy coś dla tych, którzy tracą bliskich na czas trwania EURO 2016, i dla tych, którzy się w nim będą zatracać: garść komentarzy ze strony prozaików, którzy pisali o piłce. Dla lepszego wczucia się w klimat meczów. Dla przełamania ich innym smakiem. Takie literackie fistaszki.