Futbolowa gorączka

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Fever pitch
83-7298-285-6
Arsenal, Hornby

Autor opisuje swój trwający całe życie romans z Arsenalem i zbliża się do uchwycenia prawd i absurdów opętanego sportem umysłu kibica. Życie nie jest tu mierzone latami a sezonami piłkarskimi.

Yave | 2015-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2015

Wow. Po prostu wow. Jestem zdumiony i zachwycony, a w tej samej chwili lekko na siebie zły. Zachwycony, bo ta książka jest mega, zły, bo zajęło mi całą masę czasu, żeby nie tyle przeczytać to arcydzieło literatury, ale nawet zabrać je z półki (przeleżało tam ponad dwa lata!!). To trochę wstyd, biorąc pod uwagę, że takie czynnności jak czytanie komiksów czy jedzenie pizzy to w porównaniu z kibicowaniem (fakt że Arsenalowi, tak jak autor nie jest tu ważny) nic nieznaczące hobby.

Nick Hornby przez ponad trzysta stron raczy czytelnika krótkimi historiami dotyczącymi kilkudziesięciu lat jego życia jako pasjonat piłki nożnej, a w szczególności londyńskiego Arsenalu. Cała książka wygląda trochę jak biografia, bo wokół piłki nożnej kręci się całe życie autora, wszystkie decyzje, wybory, znajomości, każdy najmniejszy szczegół jest podporządkowany kibicowaniu. A Hornby obiera sobie za główny cel udowodnienie, że nie ma w tym absolutnie nic niepokojącego; że "nic nie ma znaczenia poza...

olympique | 2013-11-30
Przeczytana: 08 września 2014

Książka nie tylko dla fanów futbolu. Życie autora kręci się wokół Arsenalu ale pokazuje też swoją drogę życiową

Samson Miodek | 2014-02-02

To że Nick jest fanem Arsenalu nie ma żadnego znaczenia, równie dobrze mógłby to być ROW Rybnik czy Bóg Wyszków, znaczenie ma to że ta fanatyczna miłość przelana na papier udziela się czytelnikowi, pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów piłki.

Karolina | 2015-10-21
Przeczytana: 13 października 2015

Każdy fan piłki kopanej lub druga połówka tegoż powinien tę książkę przeczytać. Nieważne, że napisana jest przez fana Arsenalu. W miejsce tej drużyny można podstawić dowolną inną, a książka będzie miała dokładnie identyczny wydźwięk. Swoją drogą trochę mnie zdziwił fakt, że postać kojarząca się z nudnymi komediami romantycznymi może być kibicem piłkarskim. Czyżbym i ja dała się zwieść pozorom?
Czymże zatem jest ta książka? Na pewno nie zgrabną historyjką, która ma swój początek, koniec, punkt kulminacyjny itepe. To zupełnie coś innego - swego rodzaju spowiedź kibica. Nie jest to jednak spowiedź celem uzyskania rozgrzeszenia, raczej spowiedź, której celem jest rzucenie odrobiny światła na tak demonizowaną grupę społeczną jaką są kibice piłkarscy (niby wszyscy wiedzą, że chuliganie stanowią mniejszość, a jakoś poza wielkimi eventami piłkarskimi mało kto publicznie obnosi się ze swoją miłością do piłki). Czyli z jednej strony od-demonizowanie, z drugiej zaś próba wytłumaczenia tej...

Roman Dłużniewski | 2016-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2016

Można kochać Arsenal Londyn. Tylko warto przy tym wiedzieć, że na Arsenalu, na Charlim George'u świat się nie kończy. Dla kibiców.

Danway | 2011-03-19
Przeczytana: 15 marca 2006

O fanatycznej miłości do piłki nożnej.

Kucharz | 2017-08-26
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 26 sierpnia 2017

Książka-legenda. Napisana ćwierć wieku temu, dotyczy wydarzeń, które miały miejsce w latach 60. 70. i 80. (z lat 90. "załapały" się tylko dwa pierwsze). Pewnie z tego względu wielu fanów futbolu urodzonych na przełomie wieków nie bardzo zrozumie tło opisywanych przez autora wydarzeń (piłka nożna była wówczas zupełnie inna od tej, którą znamy od ostatnich ok. 20 lat).
Najbardziej doceniłem w "Futbolowej gorączce" totalną szczerość autora. Opisuje on siebie bardzo krytycznie, odsłaniając cechy, które większość ludzi stara się ukrywać. M.in. z tego powodu ze zdumieniem odkryłem w wielu fragmentach książki, iż Nick Hornby jako kibic wielokrotnie doznawał identycznych odczuć, jak ja. Zupełnie jakby czytał o sobie.
Wady? Książki nie pochłaniałem z wypiekami na twarzy, ani w błyskawicznym tempie. W większej jednorazowej dawce wręcz mnie nużyła. Zdecydowanie więcej przyjemności czerpałem z lektury "z doskoku", zapoznając się z dwoma, trzema rozdziałami (są bardzo krótkie i dotyczą...

Damian | 2013-05-31
Przeczytana: 07 lipca 2012

Pozycja obowiązkowa dla każdego fana Arsenalu. Nick Hornby to człowiek, który cierpi na nieuleczalny przypadek "choroby" futbolowej.

ServeAndVolley | 2014-05-27
Na półkach: Sport, Przeczytane

Po prostu Biblia, święta księga dla mężczyzny, który zdecyduje się pojąć mnie za żonę. Ufam stwierdzeniu "To nie Ty wybierasz klub, to klub wybiera Ciebie", pewnego dnia Arsenal bezceremonialnie wstąpił w moje życie i żadna groźba ani prośba nie nakłoniła go do opuszczenia mnie. Nick Hornby perfekcyjnie opisuje nasze załamania, a także pełną ekstazę, kiedy to klub punktuje, a my zapominamy o bożym świecie. Nie tylko dla Kanonierów, fan każdej drużyny reaguje w ten sam sposób. Gorąco zachęcam do zapoznania się, szczególnie jeśli macie w swoim otoczeniu osobę uzależnioną od najwspanialszej dyscypliny świata - piłki nożnej.

szarolek | 2018-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2018

Nick Hornby - kibic Arsenalu, choć słowo "kibic" w tym przypadku jest zbyt delikatne. Pasjonat, fanatyk - te określenia nieco lepiej określają nam głównego bohatera.
Wielu z nas kibicowanie kojarzy z oglądaniem meczów w telewizji i okazjonalnymi wyjazdami na stadion, dla Nicka to jednak coś więcej.
Hornby podporządkowuje całe swoje życie Arsenalowi. Od młodzieńczych lat, przez czas dorastania, aż do czasu bycia mężczyzną. Wiele rzeczy w życiu bohatera się zmienia, jednak priorytet bycia kibicem przez cały ten okres pozostaje bez zmian.