Mourinho. Za kulisami zwycięstw

Tłumaczenie: Barbara Bardadyn
Wydawnictwo: Sine Qua Non
LOS SECRETOS DE SU EXITO
978-83-63248-65-9
bandzior

Nie jest to zwykła książka o José Mourinho. Dowodem na to jest długa lista osób, które – oprócz niego samego – sprawiły, że napisanie jej stało się możliwe. Pinto da Costa, Massimo Moratti i Florentino Pérez pozwolają nam odkryć, w jaki sposób Mourinho nawiązuje relacje z prezesami klubów. Rui Faria, Silvino Louro, José Morais i Steve Clark wprowadzają nas za kulisy jego treningów. Wraz z sir Alexem Fergusonem i José Antonio Camacho patrzymy na niego z perspektywy przeciwników, a z Zico i Maradoną przekonujemy się o jego wielkiej charyzmie. Cristiano Ronaldo, John Terry, Didier Drogba, Jorge Costa, Vítor Baía, Javier Zanetti, Marco Materazzi, i wielu innych odkrywają przed nami prawdziwą twarz Mourinho.

Ta książka pozwala wejść do jego drużyn, otwiera drzwi do szatni i pokazuje kulisy zwycięstw, za które dotąd nie mieliśmy okazji zajrzeć. Dlatego podzieliliśmy opowieść o José Mourinho tak, jak dzielą się drużyny piłkarskie, na 11 elementów: Zorganizowany, Ambitny, Charyzmatyczny, Dyscyplinator, Motywator, Braterski, Komunikatywny, Bezpośredni, Podczas treningu, Podczas meczu i W Realu Madryt. Tych 11 części tworzy całego… José Mourinho

źródło opisu: http://wydawnictwosqn.pl/zapowiedzi/mourinho-za-kulisami-zwyciestw/

źródło okładki: http://wydawnictwosqn.pl/zapowiedzi/mourinho-za-kulisami-zwyciestw/

Ewa K | 2013-02-17
Na półkach: 2013
Przeczytana: 12 lutego 2013

Tym razem poświęciłam trochę czasu dla historii człowieka, który dla jednych stoi w hierarchii trenerskiej tuż za swoim starszym kolegą (Sir Alexem Fergusonem), dla innych zaś jest bezdyskusyjnym numerem jeden. Spisania książki o José Mourinho podjęło się dwóch portugalskich dziennikarzy, którzy z różnych wypowiedzi o aktualnym trenerze Realu Madryt stworzyli genialną książkę opatrzoną adekwatnym do treści tytułem: "Mourinho. Za kulisami zwycięstw".

Publikacja autorstwa Luza i Pereiry to opowieść o zawodowym zaangażowaniu Mourinho i jego kolejnych zwycięstwach z prowadzonymi drużynami. Dziennikarze skrzętnie ominęli biografię trenera, na rzecz całego mnóstwa wypowiedzi o Mourinho udzielonych przez piłkarzy, przyjaciół i kolegów z branży. Nie byłoby w tym może nic dziwnego, gdyby nie ogólny zamysł, według którego autorzy spisali tę intrygującą opowieść.

Jakie cechy powinien posiadać najlepszy trener na świecie? Z pewnością powinien być zorganizowany, ambitny, charyzmatyczny,...

Damian | 2013-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2013

Spodziewałem się czegoś innego, a nie wyłącznie samych westchnień na temat Jose Mourinho. Oczywiście "The Special One" jest bezsprzecznie wielkim trenerem, jednak po przeczytaniu książki odnosi się wrażenie, że Portugalczyk jest wręcz idealny nie ma żadnych skaz na swoim charakterze, wszystko co robi jest wręcz perfekcyjne. Autorzy w żadnym stopniu nie poruszają kontrowersyjnych wydarzeń dotyczących "Ze".

Luis Miguel Pereira i Nuno Luza opisują każdą cechę charakteru, która wyróżnia Jose Mourinho. Jest to trener, który używając swej niezwykłej charyzmy potrafi dotrzeć do każdego piłkarza o rozmiarach wielkiego ego. Autorzy wyjaśniają nam dlaczego Mourinho stosuje gry słowne, które są podstawowym instrumentem pracy Portugalczyka. Większość uważa Mou za aroganta, jednak jest to człowiek, który jest świadom swej wielkiej wartości i tego, że jest najlepszym szkoleniowcem na świecie, po prostu - "The Special One". Jest to wielka osobowość, człowiek o niesamowitej inteligencji, który...

Hipcio | 2016-08-10
Na półkach: 2016
Przeczytana: 17 czerwca 2016

Napiszę wprost - nie lubię Mourinho. Książka miała pozwolić mi poznać tego pana bliżej i zmienić moje zdanie o nim na plus. Utwierdziła mnie tylko w mojej opinii o nim.
Dodatkowo panowie autorzy wręcz rozpływają się z zachwytu na każdym kroku nad nim. Mourinho naj tu, naj tam, the special one, po prostu człowiek i trener ideał, lepszego na świecie nie ma.

Panowie obudźcie się i zejdźcie na ziemię. Mniej wazeliny!

zelo30 | 2016-03-09
Na półkach: 2016
Przeczytana: 2016 rok

Od początku do 60 % książki, bardzo ciężko mi się ją czytało, potem było już o wiele lżej pomimo, że tak naprawdę nic innego, niż w reszcie nie było.Język nie podobał mi się, czasami po prostu masło maślane.Poza tym tak naprawdę, to prawie nic nowego się nie dowiedziałem.Najpoważniejszy jednak błąd według mnie, to była monotonność.Czułem jakbym czytał ciągle to samo i do tego tak samo podane!Ciągłe wzbijanie Mourinho, który prywatnie jest moim ulubionym trenerem pod niebiosa było bardzo meczące i monotonne. Costinha, to chyba najwięcej dawał opinii.

Radosław Gabinek | 2013-05-09
Na półkach: E-booki
Przeczytana: 09 maja 2013

Wybrałem tą biografię, gdyż poleca ją sam Mourinho. Czytało się szybko, wręcz za szybko. Jest jednym z moich ulubionych trenerów i chcąc czy nie chcąc nie da się obok niego przejść obojętnie. Po przeczytaniu tego opracowania na jego temat sympatia do jego osoby wzrasta jeszcze bardziej. Plusem jest możliwość poznania jego sposobu bycia, nawiązywania relacji w poszczególnych klubach w których pracował oraz co nieco tajników jego warsztatu. Zdecydowanie polecam nie tylko fanom jego osoby!

Łukasz | 2014-02-26
Przeczytana: 13 października 2013

Jestem fanem trenerskiego talentu Mourinho i zwyczajnie w świecie lubię Mourinho jako człowieka, ale spodziewałem się trochę więcej historii z jego życia, a ta książka jest raczej laurką wystawioną przez piłkarzy, których trenował czy też współpracowników - jak dla mnie zbyt gloryfikująca osobę Mourinho, który przecież jak każdy człowiek posiada wady.

KOndziu173 | 2013-10-28
Na półkach: Ulubione
Przeczytana: 10 października 2013

Książka godna polecenia dla wszystkich sympatyków piłki nożnej, a wręcz obowiązkowa lektura dla zwolenników 'the special one'. Po przeczytaniu można stwierdzić, że osoba Mourinho jest zachwalana na każdym kroku i, że nie posiada żadnych wad. Co jeśli posiada wady i jednocześnie są one jego zaletami? Zdecydowanie jest w tym jakiś sens. Wystarczy spojrzeć na jego dotychczasowe osiągnięcia, na trud jaki wkłada w swą prace oraz nowatorskie podejście do treningu. Gorąco polecam.

Johnny91 | 2014-02-27
Na półkach: Posiadam

Właśnie takie książki o ludziach futbolu chcę czytać. Pokazują życie codzienne tych osób, opisują ich zachowania w poszczególnych sytuacjach... Jestem mega zadowolony, ta pozycja przybliża sylwetkę Mou jak nic innego!

Paweł | 2014-02-08
Na półkach: Posiadam

"I'm the Special One" ... Wielki trener, strateg, dowódca i 12 zawodnik drużyny. W książce ukazano tajniki jego pracy, relacji z zawodnikami, współpracownikami, trenerami rywali.

SickSense | 2016-03-24
Na półkach: 2013
Przeczytana: 06 czerwca 2013

Ciekawa biografia ukazująca kilka interesujących faktów z życia jednego z najlepszych trenerów tych czasów. Może trochę zbyt stronniczo napisana, ale nadal dobra. Polecam.