Allegro - kampania grudzień kat. piękna
literatura irańska, Iran

Ta książka to zaproszenie do artystycznego przeżycia, drzwi do tajemniczej w swej odmienności, a przedstawionej bardzo sugestywnie, kultury. Większość zamieszczonych tu opowiadań ukazała się w Iranie w ciągu ostatnich dziesięciu lat, a dzieła siedmiu autorów pochodzą z tomów opublikowanych w latach 1998-1999. Jest to zatem literatura nie tylko współczesna, ale wręcz najnowsza. Podstawą konstrukcji książki jest zestawienie jednakowej liczby autorów obojga płci. Dzięki temu czytelnik zyskuje szansę poznania literatury tak męskiej, jak i kobiecej.

Dociekliwy_Kotek | 2011-09-29
Przeczytana: wrzesień 2011

Świetna. Po prostu świetna.
Można literaturę perską lubić albo nie, albo wzdragać się przed prozą, która mniej lub bardziej aluzyjnie dotyczy spraw bolesnych - wojen ("Matki", "Wielkie nieszczęście", wstrząsający "Rozbujany księżyc") albo pozycji kobiet w społeczeństwie ("Wielka samotność Nesy", "Krzyki nocy"), ale niewątpliwie jest to proza oryginalna, odwołująca się do odmiennej estetyki i wrażliwości.
Przy okazji: nie wiem, na ile to zasługa autorek i autorów, a na ile Ivonny Nowickiej, ale przekład operuje polszczyzną, której niejeden tłumacz mógłby pozazdrościć.

Aisha Baranowska | 2013-10-03
Przeczytana: 2005 rok

Wspaniała książka, w całości, ale najbardziej mi się podobało opowiadanie tytułowe - 'Kolacja cyprysu i ognia'. Na pewno przypadnie do gustu wielbicielom perskiej mistyki światła i ognia, gotyku, tajemniczej aury cmentarzy - oraz historii opowiedzianych po mistrzowsku i przepięknym językiem. Przekład polski jest znakomity. Przepiękna polszczyzna Ivonny Nowickiej. Gorąco polecam. :-)

Emillu | 2017-04-27
Małgorzata | 2014-05-23