Malarz szyldów

Tłumaczenie: Wacław Niepokólczycki
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
The Painter of signs
8305112004
indie, malarz szyldów, daisy, rama, naray
jarofheroin

Na tle pełnej uroku atmosfery miasteczka autor maluje "love story" dwojga młodych: Rama, malarza szyldów, oraz pięknej Daisy, opętanej misją propagowania świadomego macierzyństwa, w którym widzi panaceum na wszystkie nieszczęścia swego kraju.

źródło opisu: http://literacki24.pl/

źródło okładki: http://literacki24.pl/

Malini | 2014-11-08
Przeczytana: 07 listopada 2014

Głównym bohaterem powieści jest Raman - około 30-letni kawaler, mieszkający ze starą ciotką. Zawodowo zajmuje się malowaniem szyldów na zamówienie. Ponadto kocha literaturę. Dawno temu postanowił sobie, że nigdy nie się nie ożeni.
Pewnego dnia w miasteczku zostaje otwarte nowe biuro. Raman dostaje zlecenie na wykonanie szyldu dla organizacji zajmującej się zmniejszeniem przyrostu naturalnego. Kierowniczką owego biura okazuje się być młoda i piękna Daisy, całkowicie oddana swojej pracy i ideałom.
Po pewnych czasie Daisy z Ramanem wyjeżdżają na trzy tygodnie aby w okolicznych wsiach uświadamiać ludzi oraz zaplanować slogany propagujące zmniejszenie ilości rodzących się dzieci.
W tym czasie Raman zakochuje się w Daisy bez pamięci. Myśli o niej praktycznie cały czas. A Daisy myśli tylko o zmniejszeniu przyrostu naturalnego w Indiach...
Co wyniknie z tej miłości? Czy Raman przekona do siebie Daisy? Czy będą razem szczęśliwi? Jak zakończy się ta historia?
Aby się dowiedzieć, polecam...

takisobiejac | 2014-08-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

Ostatnio w sztuce (głównie w filmie, ale również i w literaturze) bardzo popularne stało się pojęcie uniwersalizm.
Jest cała masa krytyków i tzw. znawców kina, którzy ocenią bardzo wysoko film z Korei Południowej, Iranu czy nawet Burkina Faso pod warunkiem, że przesłanie obrazu będzie uniwersalne, tzn. że dana historia mogłaby się, przy zachowaniu pewnych proporcji, wydarzyć w każdym innym rejonie świata. Nie podzielam tej opinii. Uważam, że to pójście na skróty - nie chce nam się wczytać w niuanse danej kultury, dowiedzieć się nt. życia codziennego danej społeczności, więc najprościej jest wybrać coś uniwersalnego, wszystko wtedy zrozumiemy.
Na szczęście książka R.K. Narayana "Malarz szyldów" nie zawiera historii uniwersalnej, takiej, która mogłaby się np. wydarzyć w Korei Południowej, na Seszelach czy na warszawskim Żoliborzu. Oczywiście historie miłosne zdarzają się wszędzie, no ale wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach. I bardzo dobrze!
Malgudi, nieistniejące naprawdę miasteczko...

Moriturilive | 2014-09-01
Przeczytana: 31 sierpnia 2014

Nareszcie coś innego w beletrystyce. Powieść oryginalna językowo, ale co najważniejsze pełna refleksji. Nawet malarz szyldów czasem potrzebuje porady. Co będzie napisane na maleńkiej karteczce złożonej tysiąc razy w mały kwadrat? Jak brzmi rada, która pasuje zawsze, do wszystkiego i działa?

Angee999 | 2016-12-01
NarzeczonaKota | 2016-09-13