Kamienna wioska

Seria: Kalejdoskop
Wydawnictwo: Muza
Village of stone
8373197702

Xiaolu Guo jest autorką powieści, esejów i filmów. Urodziła się w 1973 roku w rybackiej wiosce na południu Chin. Po uzyskaniu dyplomu Pekińskiej Akademii Filmowej wyjechała do Anglii, aby kontynuować naukę w National Film and Television School. Jej krótkometrażowy szkolny film zatytułowany "Far and Near" został pokazany podczas Edinburgh Festival oraz w telewizyjnym Channel 4. Zdobył także ICA/Becks Future Prize w 2003 roku. "Kamienna Wioska" to pierwsza powieść autorki opublikowana poza granicami Chin.

Koral i jej chłopak Red mieszkają na parterze wysokościowca w wielomilionowej metropolii, jaką jest Pekin dwudziestego pierwszego wieku. Red to obibok, którego jedynym zajęciem jest gra we frisbee. Koral wiąże koniec z końcem, pracując w wypożyczalni kaset wideo. Pewnego dnia dostaje paczkę. W środku jest solony suszony węgorz... Kiedy zapach morza rozchodzi się po małym mieszkaniu, Koral powraca myślami do wioski rybackiej, gdzie się urodziła i dorastała, do Kamiennej Wioski, którą tak bardzo pragnęła wymazać z pamięci.

źródło opisu: [Muza, 2006]

Karolina | 2013-10-16
Przeczytana: 16 października 2013

Dawno nie czytałam tak smutnej, deprecjonującej książki. „Kamienna wioska” to skromna objętościowo lektura o niezwykłym ładunku emocjonalnym.

Autorka przedstawia czytelnikom historię Koral Jiang, sieroty, dorastającej w surowej chińskiej wiosce. Stopniowo poznajemy losy dziewczynki coraz bardziej rozdzierające serce.

„Gdyby dało się jakoś wymierzyć ból i śmierć, wówczas ból jaki znosiłam w tamtym domu, równałby się setce śmierci. Tamtego dnia umierałam sto razy” (str. 108)

Książkę męczyłam bardzo długo. Porażał mnie smutek, ból, beznadzieja wylewające się z kart powieści. Wszechogarniające uczucie pustki, bezsensu, braku nadziei, wiary w lepsze jutro. Były dni, gdzie wręcz zmuszałam się do lektury. Książka na wskroś pesymistyczna. Ważną rolę odgrywa stan naszej duszy w momencie jej czytania. Nie polecam osobom obarczonym własnymi smutkami, czytając tę książkę można się tylko dobić i doprowadzić do stanu skrajnej depresji i załamania nerwowego niestety. Surowy, prosty język...

Jenah | 2013-03-21
Przeczytana: 21 marca 2013

Każda historia ma swój początek, mniej lub bardziej ciekawy. W tym przypadku będzie on dość zaskakujący, ponieważ "wszystko się zaczęło od paczki z suszonym węgorzem".

Jeśli można by było porównać życie Koral z łódką płynącą po rzece, to z całą pewnością przed oczami mielibyśmy obraz tego, jak owa łódka poddaje się nurtowi i falom obijającym się o jej brzegi. Nikt nie wyciąga wioseł, nie próbuje nawet walczyć z siłami natury. Dwudziestoośmioletnia Koral mieszka w Pekinie wraz ze swoim chłopakiem, Redem. Wynajmują małe, słabo nasłonecznione mieszkanie na parterze wielkiego wieżowca. Mieszkańcy czują się w nim samotni i przytłoczeni, natomiast ich związek budzi wiele wątpliwości. Wiele razy zastanawiałam się nad tym, co ich tak naprawdę łączy.

"A więc mieszkamy na parterze niczym pustelnicy, uczepieni siebie kurczowo, jakby nasze życie od tego zależało, czytamy w milczeniu książki i przesypiamy całe godziny jak dwoje starych ludzi, świadomych, że nie zostało im wiele czasu na...

molarnia | 2012-08-25
Przeczytana: 2012 rok

Chyba każdy z nas lubi otrzymywać przesyłki niespodzianki. Ja czuję zawsze wtedy wielkie podniecenie i zdenerwowanie. Kilka razy zdarzyło mi się otrzymać naprawdę zaskakującą przesyłkę i do dziś pamiętam moją radość, gdy zaglądałam do pudełka. Bohaterka Kamiennej Wioski również otrzymała nieoczekiwany dar, lecz był to podarunek dość specyficzny. Kto bowiem wysyła suszonego węgorza, ot tak, wydawałoby się bez powodu? Większość z nas, wzdrygałby się na jego widok i pewnie w drodze do domu wyrzuciła go do śmieci. Dla Koral był to jednak impuls, który poruszył lawinę wspomnień. Wspomnień, które dziewczyna przez lata chciała wyrzucić z głowy. Choć jej obecne życie, w ogromnym Pekinie u boku nierozgarniętego Reda nie było sielanką, jednak za nic na świecie nie wróciłaby do Kamiennej Wioski.

Rodzinne strony Koral były bardzo wymagające. Ludność żyła przede wszystkim dzięki morzu, które dostarczało jedzenia, pracy, a także szacunku. Mężczyzna który nie parał się pracą na łodzi, był...

Salma | 2013-04-07

Mam wrażenie, że pisarze wywodzący się z Chin mają wrodzony dar opowiadania - może to dzięki wychowaniu i dorastaniu w kulturze pełnej barwnych mitów, heroicznych historii. Książeczka zaczyna się zwyczajnie, po chwili staje się nostalgiczną opowieścią z dzieciństwa, pełną jednak smutku i grozy. Przeciwstawione jest w niej zwykłe, szare i nudne życie w wielkim mieście z niezwyczajnym, choć prostym, życiem w małej wiosce. Niestety pod koniec książka wraca do miasta i traci swój "chiński" pierwiastek. Nie spodobało mi się zakończenie. Nie przewidywałam go, bo miałam nadzieję, że "Kamienna wioska" będzie bardziej niezwykła. Zakończyła się jak zwykła, której zakończenie w pewnym momencie bym przewidziała. Szkoda.

Izabela | 2011-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2011

Bardzo przygnębiająca, życiowa książka. Cały czas trzymałam kciuki za bohaterkę, ale dopóki nie poznałam całej historii, nie byłam w stanie zrozumieć jej zachowania, dlaczego wybrała takie życie, jeśli udało jej się opuścić wioskę. Polecam, ja z pewnością do niej wrócę, a już napewno nie zapomnę.

pandabetty | 2013-06-24

Przygnębiająca, acz wciągająca historia o specyficznym, surowym klimacie. Potwierdza jedynie słowa, że życie rzeczywiście potrafi boleć i ciężko je znów zaakceptować, kiedy za bardzo nam dokopie.

kina | 2012-07-14
Przeczytana: 10 marca 2008