Kamienna wioska

2006-01-01
8373197702
Katarzyna Ciążyńska
literatura chińska

Okładka książki Granta 138: Journeys William Atkins, Tara Bergin, Emily Berry, Amit Chaudhuri, Rana Dasgupta, Carl De Keyzer, Geoff Dyer, David Flusfeder, Eliza Griswold, Xiaolu Guo, Mohsin Hamid, Lindsey Hilsum, Pico Iyer, Ian Jack, Justin Jin, Zeyar Lynn, Robert Macfarlane, Adam Marek, Andrew McConnell, Hoa Nguyen, Edna O'Brien, Sigrid Rausing, Xan Rice, Safiya Sinclair, Samanth Subramanian, Colin Thubron, Alexis Wright, A Yi, Janine di Giovanni
Granta 138: Jo... William Atkins, Tar...
Okładka książki Urodziłam się dziewczynką Subhadra Belbase, Tim Butcher, Xiaolu Guo, Joanne Harris, Kathy Lette, Deborah Moggach, Marie Phillips, Irvine Welsh
Urodziłam się ... Subhadra Belbase, T...
Okładka książki Krytyka Polityczna nr 29. Chiny blisko Ai Weiwei, Miguel Arana Catania, Giovanni Arrighi, Anna Bikont, Jakub Bożek, Justyna Drath, Maciej Gdula, Xiaolu Guo, Jane Hardy, Konstanty A. Jeleński, Noémi Kiss, Michał Kmiecik, Andrzej Leder, Barbara Liberska, Stanisław Liguziński, Jakub Majmurek, Mao Zedong, Cezary Michalski, Agnieszka Mikrut-Żaczkiewicz, Tomasz Piątek, Lesya Prokopenko, Redakcja pisma Krytyka Polityczna, Mariusz Sieniewicz, Ann Snitow, Igor Stokfiszewski, Michał Sutowski, Joanna Szczęsna, Frederic Tuten, Gianni Vattimo, Wang Hui, Wojciech Worotyński, Yossi Yonah, Michael Yuen, Adina Zemanek, Slavoj Žižek, Guy Zucker
Krytyka Polity... Ai Weiwei, Miguel A...

Gdzieś w upalnym Pekinie, ale nie do końca, bo pomiędzy Pekinem w świadomości bohaterki a nią samą i poprzednim życiem, które porzuciła, rozgrywają się momenty niezwykle ludzkie. Niezwykle ludzkie, bo u bohaterki nadszedł czas na życiową odpowiedź- co wybiera pomiędzy nienawiścią a miłością, bólem, cierpieniem a uleczeniem. Odpowiedź, tocząca się przez te kilkaset stron, jest warta lektury.

Surowa opowieść o tym jak życie może być usłane cierniami i wybojami. Czytając
ją docenia się każdy promyk dobra, jaki otrzymuje główna bohaterka - Koral. Przygnębienie i radość. Tych dwóch emocji możemy oczekiwać od tej książki, z dominacją tej pierwszej.
Xiaolu Guo (郭小橹) nakreśliła krótką, wciągającą historię, która pobudza mózg do myślenia o sprawiedliwości ludzkiego losu. Zakończenie z pewnością usatyfakcjonuje tych, którzy wraz z protagonistką odbędą podróż w jej wspomnienia rodzinnej wioski.

Surowa opowieść o tym jak życie może być usłane cierniami i wybojami. Czytając

Dawno nie czytałam tak smutnej, deprecjonującej książki. „Kamienna wioska” to skromna objętościowo lektura o niezwykłym ładunku emocjonalnym.

Autorka przedstawia czytelnikom historię Koral Jiang, sieroty, dorastającej w surowej chińskiej wiosce. Stopniowo poznajemy losy dziewczynki coraz bardziej rozdzierające serce.

„Gdyby dało się jakoś wymierzyć ból i śmierć, wówczas ból jaki znosiłam w tamtym domu, równałby się setce śmierci. Tamtego dnia umierałam sto razy” (str. 108)

Książkę męczyłam bardzo długo. Porażał mnie smutek, ból, beznadzieja wylewające się z kart powieści. Wszechogarniające uczucie pustki, bezsensu, braku nadziei, wiary w lepsze jutro. Były dni, gdzie wręcz zmuszałam się do lektury. Książka na wskroś pesymistyczna. Ważną rolę odgrywa stan naszej duszy w momencie jej czytania. Nie polecam osobom obarczonym własnymi smutkami, czytając tę książkę można się tylko dobić i doprowadzić do stanu skrajnej depresji i załamania nerwowego niestety. Surowy, prosty język powieści oraz pierwszoosobowa narracja dodatkowo potęgują to wrażenie. Dopiero ostatnie 30 stron przyniosło ukojenie i ulgę, że los Koral nie jest jednak przypieczętowany- pojawia się promyk nadziei. To książka z którą trzeba się zmierzyć, smutna, wycieńczająca nerwowo, zapadająca w pamięć.

„Gdyby dało się jakoś wymierzyć ból i śmierć, wówczas...

Mam wrażenie, że pisarze wywodzący się z Chin mają wrodzony dar opowiadania - może to dzięki wychowaniu i dorastaniu w kulturze pełnej barwnych mitów, heroicznych historii. Książeczka zaczyna się zwyczajnie, po chwili staje się nostalgiczną opowieścią z dzieciństwa, pełną jednak smutku i grozy. Przeciwstawione jest w niej zwykłe, szare i nudne życie w wielkim mieście z niezwyczajnym, choć prostym, życiem w małej wiosce. Niestety pod koniec książka wraca do miasta i traci swój "chiński" pierwiastek. Nie spodobało mi się zakończenie. Nie przewidywałam go, bo miałam nadzieję, że "Kamienna wioska" będzie bardziej niezwykła. Zakończyła się jak zwykła, której zakończenie w pewnym momencie bym przewidziała. Szkoda.

Każda historia ma swój początek, mniej lub bardziej ciekawy. W tym przypadku będzie on dość zaskakujący, ponieważ "wszystko się zaczęło od paczki z suszonym węgorzem".

Jeśli można by było porównać życie Koral z łódką płynącą po rzece, to z całą pewnością przed oczami mielibyśmy obraz tego, jak owa łódka poddaje się nurtowi i falom obijającym się o jej brzegi. Nikt nie wyciąga wioseł, nie próbuje nawet walczyć z siłami natury. Dwudziestoośmioletnia Koral mieszka w Pekinie wraz ze swoim chłopakiem, Redem. Wynajmują małe, słabo nasłonecznione mieszkanie na parterze wielkiego wieżowca. Mieszkańcy czują się w nim samotni i przytłoczeni, natomiast ich związek budzi wiele wątpliwości. Wiele razy zastanawiałam się nad tym, co ich tak naprawdę łączy.

"A więc mieszkamy na parterze niczym pustelnicy, uczepieni siebie kurczowo, jakby nasze życie od tego zależało, czytamy w milczeniu książki i przesypiamy całe godziny jak dwoje starych ludzi, świadomych, że nie zostało im wiele czasu na tym świecie".

Red nie znosi pracować, jego zdaniem pracują tylko idioci, Koral natomiast pracuje w wypożyczalni kaset wideo. Żyją z dnia na dzień, poddając się temu, co przynosi los. Ich codzienną monotonię burzy pewna niecodzienna przesyłka, w której znajdował się solony, suszony węgorz. Kiedy ryba zaczyna roztaczać w małym mieszkaniu zapach morza, Koral powraca myślami w rejony, o których pragnęła zapomnieć. Nie ma wątpliwości, że paczka została wysłana z małej wioski rybackiej, w której się urodziła i wychowała, czyli Kamiennej Wioski. Nadawca pozostał nieznany, lecz zarzucił on na Koral niczym rybak sieć wspomnień, z której nie umiała się już wyplątać. Węgorz stał się w pewnym sensie przynętą. Koral musi uporać się z trudną i bardzo bolesną przeszłością. Czy dzięki temu zastanowi się nad teraźniejszością i zdobędzie motywację do zmiany swojej przyszłości? Zamknięcie pewnego rozdziału w życiu otwiera wiele nowych możliwości, daje nadzieję i siłę. Koral staje przed wyborem i tylko od niej zależy, jaki kierunek wybierze.

Choć akcja płynie swoim spokojnym rytmem, ani przez moment nie poczułam się znudzona. Być może w jakimś stopniu jest to zasługa niewielkich rozmiarów powieści. Ledwie zaczęłam czytać i ani się obejrzałam, a już czytałam ostatnie zdanie. Chcę podkreślić, że ani trochę nie poczułam się rozczarowana powieścią. W chińskiej prozie jest coś nieuchwytnego, trudnego do zdefiniowania, coś co zdecydowanie wyróżnia ją na tle utworów, z którymi miałam do tej pory do czynienia. Jest zadziwiająca, choćby z powodów różnic kulturowych między "naszym" a "ich" światem. To swoista wędrówka do kraju, który pokazuje nam swoje niezwykłe oblicze.

Chyba każdy z nas lubi otrzymywać przesyłki niespodzianki. Ja czuję zawsze wtedy wielkie podniecenie i zdenerwowanie. Kilka razy zdarzyło mi się otrzymać naprawdę zaskakującą przesyłkę i do dziś pamiętam moją radość, gdy zaglądałam do pudełka. Bohaterka Kamiennej Wioski również otrzymała nieoczekiwany dar, lecz był to podarunek dość specyficzny. Kto bowiem wysyła suszonego węgorza, ot tak, wydawałoby się bez powodu? Większość z nas, wzdrygałby się na jego widok i pewnie w drodze do domu wyrzuciła go do śmieci. Dla Koral był to jednak impuls, który poruszył lawinę wspomnień. Wspomnień, które dziewczyna przez lata chciała wyrzucić z głowy. Choć jej obecne życie, w ogromnym Pekinie u boku nierozgarniętego Reda nie było sielanką, jednak za nic na świecie nie wróciłaby do Kamiennej Wioski.

Rodzinne strony Koral były bardzo wymagające. Ludność żyła przede wszystkim dzięki morzu, które dostarczało jedzenia, pracy, a także szacunku. Mężczyzna który nie parał się pracą na łodzi, był dziwakiem, kimś kogo należało traktować z wyższością. Żona nie rybaka była odsuwana od innych kobiet, traciła w ich oczach to na czym tamtejszym ludziom zależało najbardziej- szacunek. Dziadkowie, którzy wychowywali bohaterkę byli właśnie takimi ludźmi. On zajmował się drobnym handlem, ona jako przybysz nigdy nie znalazła uznania wśród tubylców. Własny mąż poniewierał nią, bił, lecz gdy obydwojga dopadła starość, stali się wobec siebie całkiem obojętni. Żyli pod jednym dachem, lecz całkiem osobno. W takiej atmosferze musiała wychować się Koral nazywana Małym Psem. Nie chodziła jeszcze do szkoły, więc całe dnie kręciła się po wiosce sama bądź w towarzystwie przyjaciółki.

Bohaterka rozmyślając nad tamtym okresem, musiała zmierzyć się z bolesnymi wspomnieniami. Z obrzydzeniem wspomina niemowę, który niewyobrażalnie ją skrzywdził, śmierć dziadka oraz późniejsze życie wraz z babcią. Wracają refleksje na temat szkolnych lat, gdzie poczuła się nareszcie dobrze i gdzie poznała kogoś dzięki, któremu opuściła znienawidzoną wioskę.

Zdaję sobie sprawę, że moja recenzja jest bardzo skąpa w opisie, jednak książka ma zaledwie 240 stron, a ja nie chcę zdradzić całej fabuły, która bardzo na mnie oddziaływała. Ta niepozorna pozycja nasiąknięta jest bólem Koral, która musiała pokonać niejedną przeszkodę, w życiu by dosłownie na kilku końcowych kartkach zaznać szczęścia oraz spokoju. Choć tempo książki jest bardzo leniwe, nie nudziłam się ani przez chwilę. Autorka skupiła się przede wszystkim na ludzkim aspekcie i choć opisuje przyrodę Kamiennej Wioski, to ludzie są dla niej najważniejsi. Postacie są bardzo interesująco naszkicowane, nie ma tu psychologicznego rozkładania ich postępowania na czynniki pierwsze, nie znamy ich przeszłości, rozmyśleń. Moim zdaniem takie rozwiązanie akurat w tej powieści było strzałem w dziesiątkę.

Choć książkę czyta się naprawdę szybko, życie Koral na długo pozostanie w mojej pamięci. Guo udowodniła, że nie trzeba pisać nie wiadomo jak opasłych powieści, by przedstawić atrakcyjnie ludzkie historie. Wiele tu niedomówień, które zmuszają nas do rozmyśleń. Gdy wydaje nam się, że poznamy choć część z tajemnic, pisarka płata nam figla i pokazuje chyba słusznie, że nie zawsze możemy poznać wszystkie aspekty życia.

Dodatkowo muszę wspomnieć o przepięknej moim zdaniem okładce. Wielkie brawa dla pani Agnieszki Spyrki.

Bardzo przygnębiająca, życiowa książka. Cały czas trzymałam kciuki za bohaterkę, ale dopóki nie poznałam całej historii, nie byłam w stanie zrozumieć jej zachowania, dlaczego wybrała takie życie, jeśli udało jej się opuścić wioskę. Polecam, ja z pewnością do niej wrócę, a już napewno nie zapomnę.

7 / 2008

7 / 2008

Przygnębiająca, acz wciągająca historia o specyficznym, surowym klimacie. Potwierdza jedynie słowa, że życie rzeczywiście potrafi boleć i ciężko je znów zaakceptować, kiedy za bardzo nam dokopie.

Jak ktoś lubi twórczość Jakuba Małeckiego to ta książka też mu się spodoba.

Jak ktoś lubi twórczość Jakuba Małeckiego to ta książka też mu się spodoba.

• Chiny
  • Literatura chińska