Włóczędzy

Tłumaczenie: Michał Kłobukowski
Seria: Proza Świata
Wydawnictwo: Czarne
The Vagrants

Rankiem 21 marca 1979 roku na słupach prowincjonalnej Błotnistej Rzeki łopoczą obwieszczenia. Na dziś zaplanowano uroczystość publicznego zdemaskowania i stracenia Gu Shan, młodej kontrrewolucjonistki, nieugiętej i hardej córki szanowanego nauczyciela. Jej śmierć ma być widowiskiem, w którym system po raz kolejny zwycięży nad krnąbrną jednostką. Życie z pozoru toczy się swoim torem... Z...

Jej śmierć ma być widowiskiem, w którym system po raz kolejny zwycięży nad krnąbrną jednostką. Życie z pozoru toczy się swoim torem... Z dalekiej stolicy napływają jednak pogłoski o zmianie u politycznych sterów, w Błotnistej Rzece rozpala się nadzieja na rehabilitację Shan. Egzekucja zagarnia w wir niespodziewanych wydarzeń przypadkowych mieszkańców, demokratyczny ferment zatacza coraz szersze kręgi. W mistrzowsko poprowadzonej fabule nic nieznaczące wydarzenia prowadzą do tragicznych konsekwencji. Dziecięcy psikus kończy się aresztowaniem, młodzieńcza miłość - uwięzieniem, małostkowe kłamstwo - skazaniem na śmierć. W Orwellowskim koszmarze nie ma niewidzialnych i niewinnych.
Yiyun Li w surowym stylu, przywodzącym na myśl ducha prozy Orhana Pamuka i J.M. Coetzeego, opisuje życie w wyjątkowym miejscu i w czasie historycznych przemian, kreśląc jednocześnie uniwersalny obraz ludzkich słabości i odwagi.

monia | 2016-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2016

Gdyby autorka pozostała w Pekinie, pewnie nigdy nie napisałaby tej książki i wtedy świat literatury byłby o wiele uboższy.
Przedstawiony świat - to Chiny i rewolucja kulturalna, publiczne egzekucje, zakaz rozmów o polityce nawet w domu ponieważ sąsiedzi bardzo lubią podsłuchiwać i donosić, wieczny głód i chłód, praca w ośrodkach reedukacyjnych. Nie ma tu miejsca na czułość i okazywanie miłości, nie można nawet okazać żałoby po egzekucji córki - kontrrewolucjonistki.
To świat terroru również a może przede wszystkim psychicznego, z którego nie można uciec i oby nigdy nie przyszło mi żyć w takim świecie i w takim kraju....

Grzegorz Jagosz | 2010-10-25
Na półkach: Totalitaryzmy, Przeczytane
Przeczytana: 24 października 2010

Debiutancka powieść Yiyun Li napisana prostym językiem, bez zbędnych fajerwerków ma w sobie niezwykłą siłę. Wydarzenia opisane w książce koncentrują się wokół egzekucji młodej kobiety uznanej za kontrrewolucjonistkę w małym prowincjonalnym mieście i wpływu jakie to wydarzenie ma na mieszkańców. Nie wdając się w dyskusje o polityce autorka pokazuje jak zgubna i absurdalna jest komunistyczna dyktatura. Najbardziej poruszające w tej powieści jest pokazanie spustoszenia jakie uczynił reżim w więzach rodzinnych i międzyludzkich. Ta przepojona głębokim humanizmem, uniwersalna literatura dokłada kolejną cegiełkę w walce o pamięć krzywd wielu ofiar chińskiego komunizmu. Polecam, warto.
W marcu przyszłego roku Wydawnictwo Czarne wydaje zbiór opowiadań Yiyun Li "Tysiąc lat dobrych modlitw" obsypany licznymi nagrodami.

Joanna Bożek | 2010-11-06
Na półkach: Przeczytane, Chiny, Ulubione, 2010
Przeczytana: 05 listopada 2010

Włóczędzy, kim oni tak naprawdę są? Co myślimy kiedy usłyszymy, że ktoś jest włóczęgą, czy nie wyobrażamy sobie człowieka w potarganych ubraniach, człowieka prymitywnego który nie potrafi przystosować się do otoczenia i dlatego ciągle je zmienia?

Tytułowi włóczędzy to ludzie którzy żyją w trudnych czasach, czasach polityki kiedy przyjaciel może okazać się wrogiem, kiedy nie wiemy komu można ufać i czy tak naprawdę można być sobą. Są jak kameleon robią wszystko żeby nie odstawać od reszty, nie wyróżniać się.

Jest to książka o społeczeństwie które żyje w miasteczku o nazwie Błotnista rzeka, nie umiałabym wyróżnić jednego bohatera, jest ich tutaj wielu, każdy przeżywa tragedię nie zdając sobie sprawy jak jego czyny wpływają na losy innych, ma się jednak o tym przekonać.
Akcja toczy się wokół egzekucji kobiety imieniem Shan, kobiety wykształconej która zwątpiła w system. Jej śmierć niektórych cieszy innych smuci jednak czy przez to jakich czynów się dopuściła powinna być aż tak...

dorota_eulalja | 2014-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2014

Powieść o zmienności. O tym, że człowiek nigdy do końca nie może być pewien siebie, swojego zachowania, tego, za co będzie walczył, swoich myśli. Nie może być pewien, czy swojego wygodnego życia nie poświęci idei lub czy swojego rozwoju, jasnych myśli nie zarzuci na rzecz świętego spokoju, zniechęcenia, poddania się.
O tym, jak duży wpływ na nasze życie mają inni ludzie. Jak z pozoru drobne sprawy, chwilowe emocje, pojedyncze zachowania mogą zniszczyć iskierkę dobra, która tli się w tych, których w życiu nie spotkało nic dobrego.
I o tym, co każdy z nas sam z niej wyczyta.

bookowska | 2016-07-06

Zapraszam: panibookowska.blogspot.com

„Bo cóż takiego widzi pan na tym świecie, żeby dziecku warto było nań przychodzić? No niech mi pan powie. Proszę wskazać choćby jeden ważny powód” (s. 386) – zwraca się do rozmówcy w ostatnich scenach powieści jeden z głównych bohaterów. Problem z podaniem tego jednego powodu ma nie tylko młody mężczyzna pragnący potomka, ale również czytelnik – oczywiście w odniesieniu do pełnego beznadziei świata, jaki wykreowała w swojej powieści Yiyun Li. Gdyby to była kreacja… – autorka oddała w swojej debiutanckiej powieści realia życia w Chinach końca lat 70. I choć jej opowieść jako taka to fikcja literacka, bohaterowie tej opowieści zrodzili się w wyobraźni autorki, to jednak samo tło historyczne, system, w jakim przyszło żyć bohaterom – odmalowała w powieści przeraźliwie wyraźną i prawdziwą kreską. Sięgając po „Włóczęgów”, musicie się przygotować na lekturę miażdżącą i bolesną, ale równocześnie literaturę z najwyższej półki – znakomicie napisaną,...

BaskaB | 2012-02-23
Na półkach: Przeczytane, Chińszczyzna, 2011
Przeczytana: grudzień 2011

Maoistowskie i postmaoistowskie Chiny, gdzie nie można zdradzać nawet swoich myśli.

Joanna Topolska | 2013-09-11
Przeczytana: 11 września 2013

Książka jakich wiele. A wiele jest dobrych książek.

cela | 2014-07-23

fajnie napisana, prostym językiem (dobre tłumaczenie). wciąga, szybko się czyta. historia smutna, ale warta polecenia!

Agłaja | 2011-07-25
Przeczytana: 31 lipca 2011

kronika zdrady w komunistycznych Chinach

myggfa | 2016-11-05
Chińska literatura pograniczy

Pisarze z Chin uważnie badają granice w poszukiwaniu inspiracji. W tym celu zapuszczają się do najodleglejszych krańców swojego kraju, ale również na marginesy - społeczeństw i świadomości. Trzymają się jednak mocno rzeczywistości.