Balzac i chińska Krawcówna

Okładka książki Balzac i chińska Krawcówna Dai Sijie
Okładka książki Balzac i chińska Krawcówna
Dai Sijie Wydawnictwo: Muza literatura piękna
Balzac et la petite tailleuse chinoise
Muza
8372009953
Balzac Chiny Chińczycy Dai Sijie współczesna powieść chińska literatura chińska

Intrygujący tytuł zapowiadał ciekawą treść.
Nietuzinkowy pomysł literacki na pokazanie koszmaru rewolucji kulturalnej Mao w Chinach. Wydaje się, że wspomnienia pisane z perspektywy lat straciły nieco ostry kant wydarzeń, a pisarz inaczej rozkłada akcenty.
Po opowieści o komunistycznych Chinach można by się spodziewać większej dawki traumy, a tu na pierwszy plan wysuwa się delikatny obraz młodzieńczych emocji i pierwszych rodzących się uczuć.
Dai Sijie w autobiograficznej książce w lekki sposób przedstawia świat widziany oczami 18-letniego chłopka, syna inteligenckiej rodziny lekarzy, zesłanego w góry na komunistyczną "reedukację".
Ten pobyt w górskiej wiosce wśród prostych ludzi, właściwie zesłanie bez określonego terminu powrotu ma go nauczyć ciężkiej pracy na roli i oduczyć myślenia.
Młodość ma jednak swoje prawa. Wraz z przyjacielem spotykają się z piękną miejscową dziewczyną, wymyślają sporo psikusów, a ich talent do gry na skrzypcach i snucia opowieści zjednuje im słuchaczy wśród wieśniaków.
Znaleziony kufer z książkami zachodnich pisarzy staje się dla nich bezcennym skarbem. Literatura pomaga im przetrwać ten jałowy i beznadziejny okres w życiu.
Raczej gorzka z nutą słodyczy historia straconego pokolenia żyjącego w komunistycznych Chinach, pozbawionego dostępu do nauki i kultury.
Zakończenie nieoczekiwane.

Intrygujący tytuł zapowiadał ciekawą treść.

Rzeczy ważne, ale podane w nieciekawy sposób.

Rzeczy ważne, ale podane w nieciekawy sposób.

Spodziewałam sie małej perełki niestety trochę sie rozczarowałam. Temat jest raczej interesujący: "reedukacja" młodzieży zagrażającej reżimowi podczas chińskiej rewolucji kulturalnej, jednak ani intryga, ani bohaterowie ani styl pisarski nie przypadły mi do gustu.

Wczesny komunizm w Chinach. Nastolatkowie z rodzin inteligenckich wysłani na reedukację na wieś. Miejsce jest straszno-śmieszne. Do tego piękna Krawcówna. I w tym strasznym miejscu znajdują siłę przetrwania dzięki ukradzionym książkom. Niestety, uświadamiając piękną pannę i ukulturalniając - tracą ją. Świetne opisanie małego piekiełka.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przeczytana parę ładnych lat temu, jednak wciąż niektóre obrazy z książki są żywe w pamięci.
W świetny sposób ukazana "rewulucja" w Chinach

W świetny sposób ukazana "rewulucja" w Chinach

Słodko-gorzka historia o życiu pod uciskiem komunizmu w Chinach, a właściwie o życiu wielkich przegranych - pokolenia, które dorastało w czasie zawieruchy dziejowej, bez dostępu do szkół i których później za rzekomy "intelektualizm" skazano na "reedukację" - czyli życie w ubogich wioskach zagubionych gdzieś w leśnych ostępach.
Świat, gwałtownie skurczony do kilkudziesięciu kilometrów, otwiera swoje podwoje, gdy bohaterowie podstępem zdobywają zachodnie książki...

Świat, gwałtownie skurczony do kilkudziesięciu...

Zapraszam do przeczytania mojej recenzji:

Zapraszam do przeczytania mojej recenzji:

• Chiny
  • Literatura chińska
  • Czytelnicze wyzwanie Rory Gilmore (Gilmore Girls)
  • DKK
  • Wyzwanie Rory Gilmore