Balzac i chińska Krawcówna

Wydawnictwo: Muza
Balzac et la petite tailleuse chinoise
8372009953

Pierwsza książka chińskiego filmowca-pisarza zachwyciła krytyków i czytelników. Jest opowieścią autobiograficzną, dokumentem z epoki Mao Tse-tunga i rewolucji kulturalnej w Chinach, kiedy to zamykano uniwersytety, palono książki, a "młodych intelektualistów", czyli po prostu licealistów, jako wrogów ludu wysyłano na wieś, gdzie byli"reedukowani" przez ubogich chłopów. Ta urocza, pełna poezji powieść jest przede wszystkim hołdem złożonym wielkiej literaturze. Pokazuje, w jaki sposób książka może zmienić życie człowieka i jak pomaga bohaterom przeżyć ten koszmarny okres.
[Wydawnictwo Muza]

Gosia | 2019-01-17
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 16 stycznia 2019

Intrygujący tytuł zapowiadał ciekawą treść.
Nietuzinkowy pomysł literacki na pokazanie koszmaru rewolucji kulturalnej Mao w Chinach. Wydaje się, że wspomnienia pisane z perspektywy lat straciły nieco ostry kant wydarzeń, a pisarz inaczej rozkłada akcenty.
Po opowieści o komunistycznych Chinach można by się spodziewać większej dawki traumy, a tu na pierwszy plan wysuwa się delikatny obraz młodzieńczych emocji i pierwszych rodzących się uczuć.
Dai Sijie w autobiograficznej książce w lekki sposób przedstawia świat widziany oczami 18-letniego chłopka, syna inteligenckiej rodziny lekarzy, zesłanego w góry na komunistyczną "reedukację".
Ten pobyt w górskiej wiosce wśród prostych ludzi, właściwie zesłanie bez określonego terminu powrotu ma go nauczyć ciężkiej pracy na roli i oduczyć myślenia.
Młodość ma jednak swoje prawa. Wraz z przyjacielem spotykają się z piękną miejscową dziewczyną, wymyślają sporo psikusów, a ich talent do gry na skrzypcach i snucia opowieści zjednuje im słuchaczy...

Abee | 2013-10-11
Na półkach: Przeczytane, Chiny
Przeczytana: 10 października 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wczesny komunizm w Chinach. Nastolatkowie z rodzin inteligenckich wysłani na reedukację na wieś. Miejsce jest straszno-śmieszne. Do tego piękna Krawcówna. I w tym strasznym miejscu znajdują siłę przetrwania dzięki ukradzionym książkom. Niestety, uświadamiając piękną pannę i ukulturalniając - tracą ją. Świetne opisanie małego piekiełka.

yuurita | 2010-10-22
Przeczytana: 15 października 2010

Słodko-gorzka historia o życiu pod uciskiem komunizmu w Chinach, a właściwie o życiu wielkich przegranych - pokolenia, które dorastało w czasie zawieruchy dziejowej, bez dostępu do szkół i których później za rzekomy "intelektualizm" skazano na "reedukację" - czyli życie w ubogich wioskach zagubionych gdzieś w leśnych ostępach.
Świat, gwałtownie skurczony do kilkudziesięciu kilometrów, otwiera swoje podwoje, gdy bohaterowie podstępem zdobywają zachodnie książki...

orzech | 2015-09-25
Na półkach: Przeczytane, Po francusku

Spodziewałam sie małej perełki niestety trochę sie rozczarowałam. Temat jest raczej interesujący: "reedukacja" młodzieży zagrażającej reżimowi podczas chińskiej rewolucji kulturalnej, jednak ani intryga, ani bohaterowie ani styl pisarski nie przypadły mi do gustu.

Blanka Dżugaj | 2015-04-25

Zapraszam do przeczytania mojej recenzji:

peiper | 2013-02-18

Przeczytana parę ładnych lat temu, jednak wciąż niektóre obrazy z książki są żywe w pamięci.
W świetny sposób ukazana "rewulucja" w Chinach

| 2014-06-22
Na półkach: Przeczytane, 06. 2014
Przeczytana: 22 czerwca 2014

149 stron, które ukazują cząstkę zakazanej na wszystko chińskiej przeszłości...

książek: 2024
Justyna | 2016-09-05
Przeczytana: 13 września 2016

Rzeczy ważne, ale podane w nieciekawy sposób.

Nata | 2018-04-23
Przeczytana: 05 czerwca 2018