Red Dust: A Path Through China / 红尘
Chiny, podróże
Ania

Jest rok 1983, Ma Jian, kończący trzydzieści lat, czuje coraz bardziej natarczywe pragnienie, by uciec od ograniczeń, które narzuca życie w Pekinie. Rządy Deng Xiaopinga to z jednej strony reformy ekonomiczne, z drugiej między innymi kampania przeciw zepsuciu duchowemu, która budzi niechęć młodych. Noszący długie włosy i dżinsy, a także przyjaźniący się z licznymi artystami Ma Jian jest podejrzliwie traktowany w zakładzie pracy i przez milicję. Była żona chce odseparować go od córki, a dziewczyna sypia z innym facetem. Pewnego dnia Ma Jian kupuje bilet kolejowy do najdalej wysuniętej na zachód prowincji Chin i wyrusza na poszukiwanie siebie samego.
Podróż trwa trzy lata. Ma Jian dociera na pustkowie i do zatłoczonych miast. W efekcie otrzymujemy urzekający i niepowtarzalny obraz gwałtownych sprzeczności targających Chinami, obraz, który mógł przedstawić tylko ktoś, kto we własnym kraju jest intruzem.

zbyszek | 2013-12-29
Przeczytana: 25 grudnia 2013

Niezwykły,poetyczny,mistyczno-magiczny (dużo tych przymiotników) dziennik z podróży przez Chiny.O tyle nietypowej ze bardzo mało tu o zabytkach ,datach i tym podobnego sztafażu turystycznego.Za to dużo o ludziach ,sytuacjach , podróży w głąb siebie.Podróży w okresie wielkiego przełomu politycznego.Koniec rewolucji kulturalnej ,poluzowanie pęt ideologii i masowego terroru komunistycznego ,pierwsze nieśmiałe reformy ekonomiczne w duchu rynkowego otwarcia na Zachód.Ale stare potrafi jeszcze mrożnie dmuchnąć.
Ma Jian malarz ,poeta,pisarz,fotograf.Wolny duch.Wolny duch.Świezo po złożonych ślubach buddyjskich.Uczestnik artystycznego "undergroundu" Pekinu.Kiedy mrożny podmuch starego zaczyna go obejmować (kampania przeciw zepsuciu duchowemu,1 milion aresztowanych,24000egzekucji-dane z książki) rzuca swój mały domek ,pracę i wyjeżdża ,Przed siebie.W nieznane ,Pociągiem ,ciężarówkami,piechotą.W jego 3-letniej podróży fascynuje mnie jedno.Pomimo okropieństw nieodległej rewolucji...

Damian | 2015-03-13
Przeczytana: 13 marca 2015

Książka Ma Jiana pokazuje, że w życiu każdego człowieka potrzeba zbalansowania. Na początku autor ucieka od miejskiej dżungli, ale koniec końców do niej wraca - szczęśliwy, że może wyrwać się z nieskończonej głębi przyrody. Jednak życie w cywilizacji, a w "Czerwonym Pyle" mamy do czynienia z chińskim społeczeństwem lat 80' XX w., ma swoje koszta. Ma Jian w trakcie swojej 3-letniej podróży dostrzega wiele przykładów, iż bycie "bliżej natury" nie jest tak wyzwalające jak mu się wydawało na początku. Brudny i osaczający Pekin zaczyna mu się jawić jako "dom", do którego warto wrócić.

W "Czerwonym Pyle" dostrzegam pewne analogie do "Wszystko nad życie" Jona Krakauera - w obu przypadkach mamy motyw podróży, ucieczki od cywilizacji oraz chęci powrotu. Jednak to Ma Jian miał okazję własnoręcznie napisać swoją historię. Miał szczęście? Hm, a może dostatecznie szybko zdał sobie sprawę, że współczesny człowiek jest przede wszystkim dzieckiem cywilizacji, w której żyje? Cywilizacji, która od...

Karol K | 2016-07-03
Przeczytana: 01 lipca 2016

Ta książka wciągnęła mnie bardziej niż sądziłem. Ma Jian to nie kolejny podróżnik typu Cejrowski czy Pawlikowska, to przypadkowy facet znudzony życiem świadomy możliwości swoich i swojego kraju jednak w dużej mierze wciąż pozostający w irytującym stanie dezinformacji, spowodowanym sytuacją polityczną w kraju.
Podoba mi się to, że już po kilku tygodniach przestały go dziwić zwyczaje grup etnicznych które napotyka na swojej drodze, nie spoufalając się opowiada w dalszym ciągu wszystkie zdarzenia z odpowiedniego dystansu. Świetnie to ukazuję scena gdy wraz ze znajomym są na oddziale położniczym i jest silnie zażenowany warunkami które tam panują, świadomy swej niemocy kwituję sytuację "(...) nie mogę im pomóc, przynajmniej [imię] ma trochę świeżego łożyska na pierogi".
Lubię taką literaturę z której poza emocjami czytelniczymi można się czegoś nauczyć, a ta książka to umożliwia.
Pozycja obowiązkowa dla osób związanych z Chinami - sprawia że rozumiesz jakimi poglądami kierują się ci...

zachwyciłam się już w czytaniu - i MUSIAŁAM zakupić.

Kuba Dz | 2015-02-06
Przeczytana: 18 grudnia 2014

Świetnie zaczął. Jedyne o czym myślałem to wyjazd do Chin. Niestety, im dalej tym słabiej. Ostatecznie początek bilansuje się z końcem i oceniam jako "dobra".
P.S. Nie można się połapać w chińskich imionach. Chaos!

tomoro | 2014-11-01
Przeczytana: 20 października 2014

Czerwony pył to mój pierwszy dłuższy kontakt z Chinami. Zawartość nie jest napisana wyszukanym językiem. Można nawet odnieść po kilku rozdziałach, że autor jest dość zapatrzonym w siebie niespełnionym artystą, który w wędrówce przez Chiny chce osiągnąć rodzaj oświecenia. Nie wszystko co robi może się podobać czytelnikowi. Mi osobiście podoba się taka narracja. Nie ma w niej też porywających zwrotów. Książka ma za to sporo walorów poznawczych o samych chińczykach i wpływu ustroju komunistycznego na ich życie. Zaskoczyły mnie także informacje o wielu aktach przemocy jakie nastąpiły podczas rewolucji kulturalnej. Autor co jakiś czas wraca wspomnieniami do tragicznych wydarzeń jakie miały w Chinach. Książka zawiera również osobiste szczegóły z życia artysty, często cytuje swoje listy i wspomnienia. Czasem przytaczane szczegóły są aż nazbyt banalne.

omgnowaii | 2014-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2014

Opowieść o życiu w komunistycznych Chinach lat 80 zdecydowanie nie należy do najpiękniejszych. Jednak to, co według mnie może urzec czytelnika, to sposób w jaki autor przemyka przez różne światy, w każdym zostawiając cząstkę siebie i z każdego też cząstkę zabierając, dzięki czemu jest w stanie dotknąć wewnętrznego spełnienia. To cudowne jak oczyszczająca może być podróż w nieznane.

bloodymaarta | 2015-02-28
Przeczytana: 27 lutego 2015

Piękna opowieść! Każdemu z nas przydałoby się wyrwać że świata codziennego na jakiś czas, a główny bohater miał na tyle odwagi by to zrobić. Najbardziej spodobało mi się końcowe przemyślenia bohatera. Polecam wszystkim!

s_mich | 2016-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2016