金瓶梅, Jīn Píng Méi
Chiny, chiński, erotyzm, seks, erotyk
shaloma

Jest to najgłośniejsza w świecie powieść chińska z klasycznego kanonu literatury pięknej. Dziełu temu, które porównać można z „Dekameronem” Boccaccia, towarzyszyła od początku atmosfera skandalu ze względu na jego wybujały erotyzm łamiący bariery zwyczajowej pruderii, naturalistyczne opisy romansowych perypetii głównego bohatera i jego sześciu żon oraz tłumu kochanek. W intencji autora jednak miała to być zjadliwa karykatura czasów mu współczesnych, tj. zepsutej do cna, zmierzającej do zguby epoki Mingów. Dziś treści polityczne zwietrzały, a pozostał wspaniały korowód zdarzeń i postaci uwikłanych w niezmienne ludzkie pragnienia i namiętności.
[Wydawnictwo Muza, 1994]

Oto najgłośniejsza w świecie powieść chińska należąca do ścisłego kanonu literatury pięknej. Dziełu temu od chwili powstania towarzyszyła atmosfera skandalu. Bulwersowało wybujałym erotyzmem, łamiącym wszelkie bariery zwyczajowej pruderii oraz szczegółowymi opisami romansowych perypetii głównego bohatera, jego sześciu żon i tłumu kochanek.

Kwiaty śliwy… są niezwykłym katalogiem praktyk seksualnych w XVI-wiecznych Chinach. W intencji autora, do dziś nieznanego, miała to być jednak zjadliwa karykatura czasów mu współczesnych, czyli zepsutej do cna, zmierzającej do zguby epoki Mingów. Dziś treści polityczne nieco zwietrzały, pozostał natomiast wspaniały korowód zdarzeń i postaci uwikłanych w niezmienne ludzkie pragnienia i namiętności.

Kwiaty śliwy… po raz pierwszy w Polsce ukazały się w 1994 roku. Od tego czasu, wielokrotnie wznawiane, cieszą się niesłabnącą popularnością.

Powieść, choć osadzona w czasach dynastii Song, w istocie opisuje czasy schyłkowej dynastii Ming, poddając...

Ania | 2014-09-08
Przeczytana: 08 września 2014

Dziękuję za polecenie mi tej książki. Bawiłam się świetnie.
Chwilami aż nie chciało mi się wierzyć, że książka XVI wieku może być tak śmiała, zabawna i ciekawa.
Lekko i z dużą dawką humoru o życiu i podbojach Si-mena, bogatego hulaki i kobieciarza.
Rozpusta i bezwstydność, które w żaden sposób nie rażą.
Zawzięte, pożądliwe i świadome swoich potrzeb kobiety, to dobra odmiana od wstydliwych, ciamajdowatych i głupiutkich bohaterek typu Anastasia Steele :)

MaciekWroc | 2014-07-16
Przeczytana: 09 czerwca 2010

Fantastyczny kawał literatury dla dużych dziewczynek i chłopców. Jakże inny obraz Chin od dzisiejszego "kraju komunizmu z ludzką twarzą". Polecam gorąco wszystkim, którzy nie boją się smakować i poznawać, a do tego nie są purytanami ;) Wszyscy piszą: "o,chiński Dekameron". Może ta pozycja coś ma wspólnego z dziełem Boccacia (oj,może trochę ;), ale z pewnością lepiej się czyta i zadziwia pomysłowością bohaterów i zwrotami akcji.
Jesteśmy obserwatorami ucieleśnieniem prawdy starej jak świat: bogatszy zawsze chce i może więcej, a biednemu zawsze wiatr w oczy. Do tego ciekawe opisy miłosnych podchodów i zabaw. Smacznego :)

Barwny korowód postaci, śmiała erotyka, humor i komizm, dogłębny opis chińskich realiów, krytyka gnijącej od nadużyć epoki Mingów zręcznie ubrana w kostium dynastii Song. Wszystko to dojrzale podane w powieści z XVI (!) wieku. Utwór gęsty od treści, niezwykle dojrzały jak na swoją epokę i ważny dla historii literatury światowej.

Isadora | 2010-10-21
Na półkach: Powieść, Przeczytane, Posiadam

Jest to opowieść o losach bogatego kupca Si-mena,człowieka bogatego,pozbawionego wszelkich skrupułów egocentryka,a przede wszystkim niepoprawnego rozpustnika.
Perypetie jego oraz sześciu jego żon tudzież tłumu kochanek przyprawiają czytelnika o zawrót głowy.Właściwie życie głównego bohatera składa się intryg i zabiegów w dążeniu do władzy (jest urzędnikiem cesarskim,ale bardzo się stara nie wypaść z łask i pozyskać sobie nowe - wszelkimi dostępnymi sposobami,a jego mottem jest "cel uświęca środki" ; jest w swoim działaniu bezwzględny i ma na uwadze jedynie własny interes) oraz z zapewniania sobie seksualnych przyjemności.Jako człowiek do cna zblazowany i dekadencki staje się coraz bardziej perwersyjny,szuka coraz to nowych podniet (stąd tłumy kochanek i konkubin),dosłownie nie przepuszcza żadnej kobiecie,jaka pojawia się w zasięgu jego wzroku.Dosłownie.
Jest to powieść z morałem,gdyż takie było zamierzenie autora - krytyka zepsutej do szpiku kości dynastii Ming,zmierzającej ku...

Justyna | 2011-08-27
Przeczytana: sierpień 2011

Doskonała satyra zepsutej do cna epoki Mingów. Co rozdział to więcej w nim obżarstwa, pijaństwa, rozpusty, hulaszczego życia.
Główny bohater Simen to maniakalny erotoman – sadysta. Mimo, że posada sześć „żon”, nieprzerwanie pragnie posiąść więcej i więcej.. Widocznie nie miało dla niego znaczenia kim ta osoba była.. służącą, kurtyzaną czy żoną „przyjaciela”.. kobietą czy mężczyzną :/
Szokuje tutaj tak strasznie wulgarny język, bohaterowie wyzywają się i obrażają nawzajem. Ich wulgaryzmy są na porządku dziennym i widocznie sprawiają im przyjemność. Mnie osobiście przerażały, szokowały i odrzucały. Mimo, że oczywiście celowe zagranie autora, do dziś nieznanego, czytanie ich nie należało do przyjemnych rzeczy.. Podobnie było z łóżkowymi „wyczynami” bohatera.. W pewnym momencie wydawały się nużące, jednak za każdym razem zadziwiały ;)
Perfekcyjny opis kobiet, nie posiadających żadnych ambicji czy wartości. Poczynając od ich ubioru a na rysunku psychologicznym kończąc. Ich intrygi,...

psycholullaby | 2011-10-08
Na półkach: Przeczytane, Chińskie
Przeczytana: 08 października 2011

Książka jest napisana w lekkim, przystępnym stylu więc miło i szybko się ją czyta. Mnogość postaci i wątków wciąga mimo iż fabuła nie jest zachwycająca i niezwykła. Ale można się dużo dowiedzieć o życiu codziennym i zwyczajach panujących niegdyś w Chinach, co wynagradza przeciętność lektury. Mnogość opisów erotycznych mnie nie zdegustowała – rozbawił mnie sposób w jaki były napisane ^ ^. Mimo 753 stron przez książkę przebrnęłam szybko i jestem ciekawa ostatnich 21 rozdziałów, z których nasze polskie wydanie zostało okrojone. Mam nadzieje, że niegdyś będę miała sposobność je przeczytać.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: listopad 2010

Co za gówno! Nudne, bez żadnej fabuły, ciągnie się, zero egzotyki, zero barwności, a jedyne co przyjemniejsze powtarzające się regularnie opisy, motywy i myśli za szóstym czy siódmym razem robią się tak nudne, że to aż boli. I na co komu blisko 800 stron takiego ścierwa? Poza tym tłumacze tak straszliwie zmasakrowali tę książkę, że szkoda oczu. Szkoda oczu, bo po każdym zdaniu człowiek ma ochotę wyć.

Abee | 2015-10-04
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Chiny
Przeczytana: 26 grudnia 1994

Pan domu bez ograniczeń korzysta z wdzięków swych licznych żon, kochanek, płatnych kurtyzan, żon innych, itp., itd. A wszystko jest opisane bez dwuznaczności. I dziś może służyć jako inspiracja dla wszystkich greyo-podobnych kniżek.

antar7 | 2015-01-27

Bardzo interesująca książka. Ciekawe opisy oddające dawny charakter relacji damsko-męskich w dalekiej Azji. Można także wiele się dowiedzieć o ówczesnej kulturze i życiu erotycznym. Polecam ;)