金瓶梅, Jīn Píng Méi
8372007861
literatura piękna
shaloma

Jest to najgłośniejsza w świecie powieść chińska z klasycznego kanonu literatury pięknej. Dziełu temu, które porównać można z „Dekameronem” Boccaccia, towarzyszyła od początku atmosfera skandalu ze względu na jego wybujały erotyzm łamiący bariery zwyczajowej pruderii, naturalistyczne opisy romansowych perypetii głównego bohatera i jego sześciu żon oraz tłumu kochanek. W intencji autora jednak miała to być zjadliwa karykatura czasów mu współczesnych, tj. zepsutej do cna, zmierzającej do zguby epoki Mingów. Dziś treści polityczne zwietrzały, a pozostał wspaniały korowód zdarzeń i postaci uwikłanych w niezmienne ludzkie pragnienia i namiętności.
[Wydawnictwo Muza, 1994]

źródło opisu: Opis wydawcy

TakaJednaMarta | 2017-06-20

Iście erotyczna perełka <3 50 twarzy Greya może się chować...

zielonykot | 2016-01-06

Czytałam ją dość dawno temu i pamiętam,że mi się bardzo podobała.Uśmiałam się też przy niej przednio.Poleciałam ją koleżance ze studiów, która przeczytawszy kilkanaście, czy dziesiąt stron rzekła mi: "Jezu, co ty mi poleciłaś??? Chyba musisz być zdrowo pie***a!" :) :)
Widzę ,że jest tu nas takich sporo, więc polecam wszystkim "p***tym" ;)
Książka jest świetna!

Ola | 2015-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2015

Znudziła mnie... chciałam jak najszybciej skonczyć.

| 2015-10-06

szczególnie warto zwrócić uwagę na czas powstania, no i na to, że u nas byłby problem, gdyby coś tak napisano teraz o mnichach, jak w Chinach pisano w trzynastym wieku

Abee | 2015-10-04
Na półkach: Przeczytane, Chiny, Posiadam
Przeczytana: 26 grudnia 1994

Pan domu bez ograniczeń korzysta z wdzięków swych licznych żon, kochanek, płatnych kurtyzan, żon innych, itp., itd. A wszystko jest opisane bez dwuznaczności. I dziś może służyć jako inspiracja dla wszystkich greyo-podobnych kniżek.

antar7 | 2015-01-27

Bardzo interesująca książka. Ciekawe opisy oddające dawny charakter relacji damsko-męskich w dalekiej Azji. Można także wiele się dowiedzieć o ówczesnej kulturze i życiu erotycznym. Polecam ;)

Ania | 2014-09-08
Przeczytana: 08 września 2014

Dziękuję za polecenie mi tej książki. Bawiłam się świetnie.
Chwilami aż nie chciało mi się wierzyć, że książka XVI wieku może być tak śmiała, zabawna i ciekawa.
Lekko i z dużą dawką humoru o życiu i podbojach Si-mena, bogatego hulaki i kobieciarza.
Rozpusta i bezwstydność, które w żaden sposób nie rażą.
Zawzięte, pożądliwe i świadome swoich potrzeb kobiety, to dobra odmiana od wstydliwych, ciamajdowatych i głupiutkich bohaterek typu Anastasia Steele :)

MaciekWroc | 2014-07-16
Przeczytana: 09 czerwca 2010

Fantastyczny kawał literatury dla dużych dziewczynek i chłopców. Jakże inny obraz Chin od dzisiejszego "kraju komunizmu z ludzką twarzą". Polecam gorąco wszystkim, którzy nie boją się smakować i poznawać, a do tego nie są purytanami ;) Wszyscy piszą: "o,chiński Dekameron". Może ta pozycja coś ma wspólnego z dziełem Boccacia (oj,może trochę ;), ale z pewnością lepiej się czyta i zadziwia pomysłowością bohaterów i zwrotami akcji.
Jesteśmy obserwatorami ucieleśnieniem prawdy starej jak świat: bogatszy zawsze chce i może więcej, a biednemu zawsze wiatr w oczy. Do tego ciekawe opisy miłosnych podchodów i zabaw. Smacznego :)

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Oto najgłośniejsza w świecie powieść chińska należąca do ścisłego kanonu literatury pięknej. Dziełu temu od chwili powstania towarzyszyła atmosfera skandalu. Bulwersowało wybujałym erotyzmem, łamiącym wszelkie bariery zwyczajowej pruderii oraz szczegółowymi opisami romansowych perypetii głównego bohatera, jego sześciu żon i tłumu kochanek.

Kwiaty śliwy… są niezwykłym katalogiem praktyk seksualnych w XVI-wiecznych Chinach. W intencji autora, do dziś nieznanego, miała to być jednak zjadliwa karykatura czasów mu współczesnych, czyli zepsutej do cna, zmierzającej do zguby epoki Mingów. Dziś treści polityczne nieco zwietrzały, pozostał natomiast wspaniały korowód zdarzeń i postaci uwikłanych w niezmienne ludzkie pragnienia i namiętności.

Kwiaty śliwy… po raz pierwszy w Polsce ukazały się w 1994 roku. Od tego czasu, wielokrotnie wznawiane, cieszą się niesłabnącą popularnością.

Powieść, choć osadzona w czasach dynastii Song, w istocie opisuje czasy schyłkowej dynastii Ming, poddając...

Maya | 2014-03-20

Daleki Wschód w opowieści o walce o władzę i wypływy, obżarstwie, nepotyzmie, korupcji... z rozpustą na każdym kroku. Wbrew pozorom - świetna krytyka warstw rządzących!