Teoria feministyczna. Od marginesu do centrum

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
joly_fh

To książka wizjonerska i odważna. hooks z pasją polemizuje z koncepcją feminizmu jako dążenia do równości kobiet i mężczyzn. Bo czy bogaty biały mężczyzna jest równy ubogiemu czarnemu z getta? I czy biedne kobiety mogą mieć interesy i potrzeby takie same jak te bogatsze? Nie ma czegoś takiego jak wspólna sprawa wszystkich kobiet... Dlatego postulowane przez hooks trudne „siostrzeństwo” polega na budowaniu wspólnego ruchu przez osoby, które mają różne doświadczenia i różne interesy. Ruch feministyczny spowodował głębokie pozytywne zmiany w życiu dziewcząt i chłopców, kobiet i mężczyzn żyjących w politycznym systemie imperialistycznego, zdominowanego przez białych, kapitalistycznego patriarchatu. I nawet jeśli nadal powszechnie ośmiesza się feminizm, faktem pozostaje to, że dzięki kulturowym rewolucjom, do których doszło z inspiracji współczesnego ruchu feministycznego, każdy coś zyskał. Ruch ten zmienił nasze postrzeganie pracy, naszą pracę oraz naszą miłość. Mimo to ruch feministyczny nie zaowocował trwałą feministyczną rewolucją. Nie wyeliminował patriarchatu, nie wykorzenił seksizmu – opartych na nierówności płci, wyzysku oraz opresji. W związku z tym zdobycze feminizmu są wciąż zagrożone. fragment książki To niesamowita książka [...]. Odwaga i intelekt hooks są fenomenalne, a jej niezależność intelektualna i emocjonalna dojrzałość robią niezwykłe wrażenie. I była tak młoda, gdy ją pisała, miała zaledwie 32 lata! To niebywałe. „O Magazine” bell hooks (1962) – jedna z najwybitniejszych przedstawicielek czarnego feminizmu, marksistka i krytyczka kultury popularnej. Wykładała m.in. na Yale University i w City College of New York. Opublikowała kilkadziesiąt książek, m.in. Ain’t I a Woman?: Black Women and Feminism (1981) i Where We Stand. Class Matters (2000).

źródło opisu: Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2013

źródło okładki: http://www.krytykapolityczna.pl/

Elwira | 2015-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2015

Niesamowite jest też to, że hooks napisała tę książkę w wieku zaledwie 32 lat! Z pozycij czarnoskórej kobiety dyskutuje o feminizmie, zarzucając mu, że jest to jednak głównie ruch białych wykształconych kobiet z klasy średniej. Autorka nie chce uogólniać, że feminizm to dążenie do równości kobiet i mężczyzn. I ostro krytykuje nawet „Mistykę kobiecości” Betty Friedan. Środek ciężkości zarzutów przenosi na męską dominację i w niej widzi największy problem, a potem zaś dominację rasową czy ekonomiczną. Feminizm więc to dla niej ruch, który zawiera w sobie inne elementy składowe tj. walka o równość płci, ras, podziały klasowe i inne.

Teoria feministyczna w Polsce znajdzie podatny grunt. Jako matka ja sama już jestem postrzegana jako "towar pośledni" zawodowo. (matka, będzie brała zwolnienia), panna zaraz wyjdzie za mąż i "zacznie się rozmnażać". I choć świadomość zmian jest i teoretycznie jej chęć, to rzeczywistość wiele z nas przerasta, nie pozwalając niekiedy na zmiany. Pozostawia ...

bardzo ważna książka, autorka zadaje w niej istotne pytania co niewątpliwie pozwala zmienić perspektywę z jakiej patrzy się na ruch feministyczny na bardziej inkluzywną, duży plus!

Monika | 2018-05-05
santanamurawska | 2018-04-11