Gra w rasy. Jak kapitalizm wynalazł Innych, żeby podporządkować wszystkich

Okładka książki Gra w rasy. Jak kapitalizm wynalazł Innych, żeby podporządkować wszystkich Przemysław Wielgosz
Przemysław Wielgosz Wydawnictwo: Karakter nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Karakter
2021-11-09
2021-01-01
niewolnictwo rasa rasizm neokolonializm realizm kapitalistyczny Przemysław Wielgosz
Inne

Okładka książki Ludowa historia kobiet Anna Dobrowolska, Małgorzata Fidelis, Olga Gitkiewicz, Barbara Klich-Kluczewska, Małgorzata Kołacz-Chmiel, Jaśmina Korczak-Siedlecka, Monika Piotrowska-Marchewa, Aneta Prymaka-Oniszk, Anna Sosnowska, Katarzyna Stańczak-Wiślicz, Magdalena Toboła-Feliks, Alicja Urbanik-Kopeć, Przemysław Wielgosz, Elwira Wilczyńska, Tomasz Wiślicz
Ludowa histori... Anna Dobrowolska, M...
Okładka książki Pandemia kapitalizmu Gilbert Achcar, Robert Boyer, Julien Brygo, Laurent Cordonnier, Philippe Descamps, Cedric Durand, Philip S. Golub, Razmig Keucheyan, Renaud Lambert, Thierry Lebel, Claire Lecouevre, Jean-Babtiste Malet, Weronika Parfianowicz-Vertun, Leigh Philips, Pierre Rimbert, Michal Rozworski, Sonia Shah, Przemysław Wielgosz
Pandemia kapit... Gilbert Achcar, Rob...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 8 (44) / sierpień 2021 Agnieszka Bryc, Sylwia Chutnik, Jarosław Dudycz, Karol Grygoruk, Ishion Hutchinson, Lauren Michele Jackson, Katarzyna Kazimierowska, Dyba Lach, Karolina Lewestam, Ania Morawiec, Weronika Murek, Piotr Nowacki, Mateusz Roesler, Katarzyna Słocińska-Czarnecka, Sara Szamot, Monika Szewczyk-Wittek, Marcin Wicha, Przemysław Wielgosz, Ludwika Włodek, Łukasz Zawada
Pismo. Magazyn... Agnieszka Bryc, Syl...
Okładka książki Ekonomie przyszłości Ewa Bińczyk, Paweł Bukowski, Maciej Grodzicki, Zuzanna Kowalik, Zofia Łapniewska, Agnieszka Mróz, Maria Świetlik, Hanna Szymborska, Jan Toporowski, Paweł Umiński, Przemysław Wielgosz, Anna Zachorowska-Mazurkiewicz, Jan J. Zygmuntowski
Ekonomie przys... Ewa Bińczyk, Paweł ...

Jak bogacze tworzą innych/obcych/wrogów i kierują na nich gniew społeczny. Jak kapitalizm wyciska z ludzi i Ziemi wszystko co się da przy tym nie ponosząc żadnej odpowiedzialności.

Bogaczy/kapitalizmu: winni są inni, nie my, ich obwiniajcie - to "Porządek gryzienia".

Dziel i rządź - ta rzymska maksyma zdaje się być dobrym opisem tego, jaki jest kapitalizm według Przemysława Wielgosza. Tanio wyprodukować, wydobyć, drogo sprzedać. Jak to osiągnąć? Trzeba podzielić świat na dwie części - oświecone centrum i uprzedmiotowione peryferie (ples, proletariusze, chłopi, niewolnicy, kobiety); europocentryzm i zacofana reszta świata. Kapitalizm musi sobie kogoś podporządkować, by osiągnąć zysk. Jeśli nie ma kogo, trzeba taką grupę wymyślić. Uzasadnieniem może być religia, kultura, mitologizacja rzeczywistości, danie możliwości awansu społecznego.

Kapitalizm jest konserwatywny - tworzenie podziałów uzasadnia względami historycznymi albo konserwuje biedę, tworzy przez to rezerwuar taniej siły roboczej, podkreśla różnicę (swój - obcy),wzmacnia antagonizmy. Dzięki temu nie dopuszcza się do rozwoju, utrzymuje status quo i czerpie korzyści.

Jest też  liberalny - głosi wolność jednostki, tolerancję, prawo do różnorodności. Dzięki temu ludzie nie dostrzegają zmian własnościowych, ekonomicznych, pozornej swobody gospodarczej.

Fascynujący obraz historii Europy i świata ostatnich pięciuset lat przez pryzmat kapitalizmu, który zachowuje się jak kameleon. Ewoluuje, tworzy nowe zasady, wartości, ale jego istota pozostaje niezmienna.

Jedna z najlepszych książek dotyczących historii rasizmu, kolonializmu i ich powiązań z kapitalizmem, jakie przeczytałem. Zdecydowanie najlepsza ksiązka, którą miałem w rękach w 2022 roku.
Świetnie i prosto przedstawiony wywód, rozbudowana bibliografia i dobrze udowodnione tezy.

Właściwie podtytuł mówi wszystko. Polecam 🙂

Właściwie podtytuł mówi wszystko. Polecam 🙂

Po takie książki jak Gra w rasy sięgam, żeby lepiej zrozumieć świat i procesy społeczne, które w nim zachodzą. W przypadku tej mam mieszane uczucia. Z jednej strony ciekawe jest jak autor bardzo szeroko i niekonwencjonalnie traktuje pojęcie "rasy" (zgoła inaczej niż w tradycyjnym ujęciu),z drugiej sprowadza wszystkie nieszczęścia tego świata do dwóch zjawisk: kolonializmu i kapitalizmu. I o ile część dotycząca polityki kolonialnej Europy oraz jej niszczących skutków dla narodów podbitych jest dla mnie oczywista, to już potępianie bez żadnych hamulców kapitalizmu brzmi dla mnie nieco fanatycznie. Szczególnie, że praca Wielgosza opiera się na opisywaniu różnych mechanizmów, ale praktycznie nic nie mówi o tym, co ten kapitalizm miałoby zastąpić. Jest pod koniec wzmianka, że my sami jako ludzie powinniśmy się solidaryzować i występować przeciw, ale brzmi to wyjątkowo utopijnie.

Podoba mi się krytyka europocentryzmu, narzuconej większości świata wyższości "kultury zachodu", a niestety jako Europa byliśmy raczej barbarzyńcami, którzy skutecznie zniszczyli dorobek o wiele lepiej rozwiniętych od nas państw.

To powinna być lektura obowiązkowa w na oczątku szkoły średniej!
Każda religia to zło, bez względu na to, o jakich czasach mówimy, i tu jedynie nie zgadzam się z autorem.

To powinna być lektura obowiązkowa w na oczątku szkoły średniej!

Określiłabym ją jako książkę ciężką, jak i potrzebną. Momentami męcząca, zbyt męcząca. Zawierająca masę wiedzy dotyczącej kapitalizmu, podziałów... świata takiego jaki on jest.

Czytając, zgadzałam się z autorem, z większością jego tez. Czasem pojawiała się myśl: przecież to takie oczywiste. Jak mogłam tego nie zauważać.

Po lekturze czułam się źle. Jakoś tak zdołowana mnie ta pozycja...

Czytając, potrzebowałam od niej przerw. To nie jest książka, którą przeczytasz w kilka godzin. Na nią potrzebowałam kilku dni.

Na pewno warto ją przeczytać.

Po lekturze czułam się źle. Jakoś tak zdołowana...

Ogólnie mój odbiór tej książki jest taki że jest ona tendencyjna ale jest również bardzo ciekawa, jako wstęp do zgłębiania wiedzy o temacie to dobra pozycja. Z niektórymi tezami autora się zgadzam z niektórymi nie. Plus odemnie za potępienie Hegla i Kołakowskiego oraz przedstawienie nowej perspektywy. Minus za umniejszanie europejskiej historii i dokonaniom.

Książka potrzebna, ale czytałem ze zniecierpliwieniem. Solidna analiza, dobrze przygotowany wykład, wsparty odpowiednią porcją wiedzy, źródłami... Może to zniecierpliwienie wynikło z awansu książki na "short-listę" Nike. Spodziewałem się jakiegoś objawienia, Damaszku. Idę przez pustynię i idę, a tam wydma za wydmą. Ot, pustynia... Jeśli autor chciałby być drugą Naomi Klein - musi się odrobinę bardziej postarać.

Książka na tzw. rynku wydawniczym wyjątkowa! Przemysław Wielgosz wie o czym pisze, czego dowodzi chociażby poniższa "recenzja" Mariana - szach - mat!

• Nauki społeczne