Mark Fisher

- Pisze książki: publicystyka literacka, eseje, filozofia, etyka, film, kino, telewizja więcej mniej
- Oficjalna strona: Przejdź do strony www
- Urodzony: 11 lipca 1968
- Zmarły: 13 stycznia 2017
Znany również pod pseudonimem k-punk, brytyjski pisarz, bloger, krytyk literacki, muzyczny i filmowy, teoretyk kultury, filozof i nauczyciel akademicki, wykładawca w Department of Visual Cultures na University of London. Stał się znany dzięki tekstom na swoim blogu pisanym pod pseudonimem k-punk we wczesnych latach 2000., autor książki Realizm kapitalistyczny.
Urodził się 11 lipca 1968 roku w przemysłowym regionie Anglii. W latach 90. krótko należał do zespołu muzycznego D-Generation, zespół wydał płytę Entropy In The UK. W połowie lat 90. stał się aktywnym członkiem grupy badawczej zajmującej się kulturą cybernetyczną (Cybernetic Culture Research Unit) na wydziale filozofii Warwick University. Grupa inspirowała się poststrukturalizmem, muzyką rave, cyberfeminizmem i zyskującym wówczas popularność internetem. Członkowie grupy wypracowali nurt filozoficzny nazywany akceleracjonizm.
W 1999 roku ukończył doktorat pod tytułem Flatline Constructs: Gothic Materialism And Cybernetic Theory-Fiction na Warwick University. Rozpoczął pracę jako wykładowca w Kent. W 2003 roku rozpoczął pisanie bloga pod pseudonimem k-punk. W 2004 roku wspólnie z Matthew Ingramem współtworzył forum internetowe Dissensus. W 2009 roku opublikował pierwszą książkę Realizm kapitalistyczny. W 2013 opublikował wpływowy tekst Wyjście z Zamku Wampirów, w którym przedstawia krytyczną diagnozę brytyjskiej lewicy. Zarzuca jej m.in. pominięcie refleksji klasowej i przesadną koncentrację na kwestiach tożsamościowych. W 2014 roku ukazał się tekst Reclaim Modernity: Beyond Markets Beyond Machines, w tym samym roku ukazała się książka Ghosts Of My Life: Writings On Depression, Hauntology And Lost Futures.
Przez większość życia cierpiał na depresję. Głównym punktem jego rozważań był destruktywny wpływ kapitalizmu na kulturę i zdrowie psychiczne człowieka.
Popełnił samobójstwo 13 stycznia 2017 roku.
- 94 przeczytało książki autora
- 304 chce przeczytać książki autora
Wszystkie książki i czasopisma
Cytaty
Doszukiwanie się analogii między wzrostem podatności na zaburzenia psychiczne i nowymi sposobami oceny wydajności pracowników nie wydaje się być całkowicie bezpodstawne.
Doszukiwanie się analogii między wzrostem podatności na zaburzenia psychiczne i nowymi sposobami oceny wydajności pracowników nie wydaje się...
Rozwiń Zwiń