Thor

Tłumaczenie: Miłosz Urban
Cykl: Saga Asgard (tom 1)
Wydawnictwo: Telbit
Thor
thor
alith

Jeśli miał wcześniej jakieś imię, dziś go nie pamiętał. Jeśli miał rodziców, nie potrafił ich sobie przypomnieć. Jeśli się kiedyś narodził, nie miał pojęcia, kiedy to było. Człowiek bez imienia. Człowiek z młotem w dłoni. Wataha krwiożerczych wilków pośród zamieci. Piorun, od którego pęka nieboskłon, i grzmot burzy w oddali. Kim jest ten mężczyzna? Czy jest naprawdę, jak wielu wierzy,...

Jeśli miał wcześniej jakieś imię, dziś go nie pamiętał.

Jeśli miał rodziców, nie potrafił ich sobie przypomnieć.

Jeśli się kiedyś narodził, nie miał pojęcia, kiedy to było.

Kim jest ten mężczyzna? Czy jest naprawdę, jak wielu wierzy, Thorem, bogiem piorunów i burzy? I czy przybył, by uratować świat, czy raczej? by go zniszczyć?

źródło opisu: Wydawnictwo TELBIT, 2011.

źródło okładki: http://www.telbit.pl/

nikaahonen | 2014-05-11

Zaprawdę, Czytelniku, powiadam Ci.
Jeśli bogi nordyckie drogie są Twemu sercu, jako logika żelazna i mowa prosta a piękna, wartko niczym strumień górski płynąca - strawy duchowej gdzie indziej upatruj.
Lecz jeśli saga "Zmierzch" lub "Dom nad rozlewiskiem" serce Twe i imaginację porusza - tedy nie lękaj się "Thora", gdyż jest on dla Ciebie.

(Ludzie, od tego dzieła zrobiło mi się słabo, przysięgam. I nie potrafię znaleźć słów by opisać pełnię moich wrażeń.)

dhampirka19 | 2013-07-03
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 07 stycznia 2013

Z reguły nie czytuję takiego typu książek, jednak ten ruch nie był do końca moim ruchem. Thora pożyczyła mi kumpela. No, więc zabrałam się do czytania, książkę znałam już wcześniej, jak i koleżanka mi troszkę napomniała, co w niej znajdę. Nie wiedziałam do końca jakie będą moje wrażenia, jednak grubość i okładka kusiły.
Długo leżała na mojej półce (3 miesiące) nieprzeczytana, aż w końcu wzięłam się do roboty i zaczęłam. Sam początek bardzo mnie zachwycił. Dalej rozwinęła się cała powieść.
Po przeczytaniu muszę przyznać, że mi się podobało, nie mówię,- zdarzyło mi się ominąć kilka kartek, ale lubię tą książkę.
Ogólnie rzecz biorąc czysta fantastyka mi nie podchodzi, ale Thora like.

Krzysiek W | 2014-04-13
Na półkach: Fantasy, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Pozycja pokaźnych rozmiarów, moim zdaniem nieco zbyt pokaźnych, bo miałem wrażenie że powieść została nieco rozciągnięta, bardziej niż to jest potrzebne dla klarownego poprowadzenia akcji. Mimo to czytało się ją dość szybko, czego zasługą jest fabuła, która potrafi zainteresować; zagadka głównego bohatera jest odkrywana bardzo powoli i małymi krokami, poszczególne postacie zmieniają się w toku opowieści, z przyjaciół i sojuszników Thora, we wrogów, lub odwrotnie, zaś sam bohater (a wraz z nim czytelnik) nie raz przekonuje się że nie wszystko jest takie jak się wydawało. Niewątpliwym plusem był też dla mnie mroźny, surowy klimat świata w którym rozgrywa się akcja powieści, a który został sugestywnie w niej odmalowany. Można jednak również ponarzekać, styl Hohlbeina jest dość toporny, zabrakło mi tu choćby nieco humoru, przynajmniej od czasu do czasu, pozwalającego odpocząć od ciężkiej atmosfery, walk i ucieczek. Także nie wszystkie wątki zostały w pełni wyjaśnione, niektóre z nich...

Katarzyna | 2013-07-04

Zawsze lubiłam książki o bogach nordyckich dlatego z chęcią wzięłam się za czytanie. Według mnie ta książka jest jedną z lepszych jakie przeczytałam sam początek powala a potem jest jeszcze lepiej, powieść jest długa ale czyta się ją z zapartym tchem. Opowiada o Thorze- bogu burzy i płomieni, który znalazł się w środku burzy śnieżnej, co więcej stracił pamięć i nie wie kim jest. Akcja jest wartka, postaci są barwne i rozwijają się na kartach powieści.

Adrian Jaworek | 2011-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2011

Bardzo dobra książka jednak strasznie nierówna. W niektórych momentach bardzo się dłuży. Jej podstawowym plusem jest fabuła obfitująca w niespodziewane zwroty w akcji. Zakończenie zaskakuje nawet bardzo uważnego czytelnika.

orchisss | 2011-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2011

Z fantastyką u mnie zawsze było na bakier. Przerażały mnie opasłe tomiska, skomplikowane koneksje bohaterów, wymyślane mitologie, światy. Nie potrafiłam przekonać się zupełnie do tego gatunku literackiego. "Thor"nie dość, że potwierdził moje uprzedzenia, to spowodował u mnie niemal miesięczny książkowstręt. A tego się nie wybacza ...

Tytułowy bohater to tak naprawdę mężczyzna bez imienia, przez wielu uznany za Thora - skandynawskiego boga. Poznajemy go w wyjątkowo dramatycznym momencie - budzi się, jakby ze snu, podczas burzy śnieżnej. Nie pamięta niczego - kim jest, skąd przybył i w jakim celu znalazł się w tym właśnie miejscu. Na swojej drodze napotyka rodzinę, która została obrabowana - tak poznaje Urd. Jak widać - mimo mojego niezbyt wielkiego obeznania w fantastyce - pomysł delikatnie mówiąc nieświeży. Jednak naprawdę miałam ochotę na tę historię - mitologia w każdej formie - poproszę, dwa razy! I zaczęła się przeprawa po grudach - niemal fizycznie odczuwałam trudy podróży...

Kamil | 2012-03-23
Przeczytana: 22 marca 2012

Książka zdecydowanie za długa, chwilami wręcz nudna. Liczyłem na książkę gdzie (sądząc po objętości, bo aż 829 stron) autor zaczerpnie znacznie więcej z mitologii , tym czasem poza postaciami Thora, Lokiego, Odyna, czy Fenrira nie ma praktycznie nic.
Poza tym z czasem zaczęło mnie wręcz wkurzać to, że autor nagminnie powtarza słowa "wzruszył ramionami" przez całą książkę (dosłownie co kilka stron) na znak obojętności bohaterów. Czy nie da się tego wyrazić innymi słowami?
Ogólnie jeżeli ktoś zastanawia się jeszcze nad przeczytaniem tej książki, raczej polecam zabrać się za coś innego.
"Niemiecki król literatury fantasy" - dobre mi co :)

SebastianN | 2014-03-13

Mimo, iż siedzę bardziej w tematyce historycznej to jednak z chęcią wracam do książek fantasy, a tym bardziej do takich, które łączą elementy mitologii od greckiej po ludów afrykańskich, w tym przypadku chodzi o krwawą nordycką. Książki tej nikt mi nie polecał, wpadła mi przypadkowo w dłonie, ale już po pierwszych stronach nie mogłem się od niej oderwać. Na koniec książki byłem zmartwiony jednym faktem, "dlaczego to tak szybko minęło" :) polecam każdemu fanowi fantasy, a tak poza tym, sam autor jest jej dobrą promocją. Pozdrawiam i zachęcam do czytania

Victoryette | 2013-07-03

Tej książki się nie czyta. Tę książkę się pochłania! Rzuca na glebę pod każdym względem! Majstersztyk!

Katrina | 2016-05-13
Przeczytana: 31 marca 2016

Nie ma pojęcia, skąd się wziął. Obudzony wśród śniegu i nieznający swojego imienia ratuję kobietę, jej rannego męża oraz dwójkę dzieci, których zamieć niemal zabiła, nader szybko zostając okrzyknięty Thorem z powodu swoich wojowniczych umiejętności.
Kim tak na prawdę jest? Jakie jest jego przeznaczenie?

Ponad 800 stron. Niezły klocek, prawda? Na dodatek tytuł sugeruje nam wielką, epicką historię fantasy, utrzymaną w nordyckich klimatach... i niby próbuje tym być. Szkoda tylko, że nie dostatecznie.
Thora czyta się niezwykle szybko. Na prawdę, kartki przeskakują jedna po drugiej. Styl autora jest dość surowy, owszem, ale czyta się go płynie i przyjemnie. Nie jest zbyt prosto, nie jest zbyt patetycznie. Jest dobrze. Niestety, to - choć ma ogromny wpływ na odbiór powieści przez czytelnika - nie wszystko. A tej historii zdecydowanie do doskonałej sporo brakuje. Dlaczego?
Dostając do ręki tak wielki klocek, chciałoby się wielkich akcji i wielkich przyjaźni. Wielkich plot twistów i...