Wojna o pieniądz

货币战争
978-83-60562-45-1
biznes, finanse
Marek

Skąd się biorą kryzysy finansowe? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba postawić kilka innych: kto kontroluje emisję waluty? Kto zyskuje na inflacji? Komu zależy na drukowaniu papierowego pieniądza bez pokrycia w złocie? Kto pragnie uzależniać ludzi od kredytów? Do kogo należy amerykańska Rezerwa Federalna? Po co stworzono Międzynarodowy Fundusz Walutowy? A przede wszystkim: w jaki sposób prowadzona jest globalna wojna o pieniądz?
Song Hongbing, chiński analityk finansowy, stara się odpowiedzieć na te pytania, spoglądając na świat zachodni z zewnątrz i usiłując dociec, w którym momencie ta dynamicznie rozwijająca się cywilizacja popełniła błąd, który doprowadził do dzisiejszego permanentnego kryzysu i rosnącego zadłużenia. Jego opowieść obejmuje ostatnie trzy wieki historii Europy i Ameryki, poczynając od założenia Banku Anglii w 1694 roku, poprzez dzieje rodziny Rothschildów i ich imperium finansowego, powołanie Rezerwy Federalnej, udział kół finansowych w inspirowaniu dwóch wielkich wojen światowych, rezygnację z parytetu złota, aż po kryzys naftowy lat siedemdziesiątych, klęskę „azjatyckich tygrysów” w latach dziewięćdziesiątych i ostatni kryzys finansowy na rynku nieruchomości USA. Przedstawiając dzieje powolnego upadku Zachodu polegającego na dobrowolnym oddawaniu się państw w niewolę banków, autor pragnie ostrzec Chiny i inne dynamicznie rozwijające się kraje Azji przed popełnieniem błędów, które mogą doprowadzić do utraty nie tylko dobrobytu, ale także suwerenności. Jednakże ta książka, pisana dla azjatyckiego czytelnika, może być również pouczająca dla nas. Choć bowiem popełniliśmy już wiele z błędów, o których pisze autor, zawsze jest nadzieja, że nie będziemy popełniać następnych.

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: www.empik.com

• Alicja w krainie czasów
  • Halo człowiek. Rozmowy o tym, co ważne
  • Dziecko Odyna
Alicja w krainie czasów
Ałbena Grabowska

8,11 (9 ocen i opinii)
Halo człowiek. Rozmowy o tym, co ważne
Konrad Kruczkowski

Dziecko Odyna
Siri Pettersen

8,27 (11 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
lillithu | 2013-07-22
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 22 lipca 2013

Przerażająca książka, do której powinien zajrzeć każdy kogo interesuje otaczający nas świat i kto chce być świadomy tego co naprawdę dzieje się na świecie. Według mnie bardzo rzetelnie napisana pozycja, zawierająca również znane teorie spiskowe, ale przedstawione jako suchy fakt a nie w sensacyjny i niewiarygodny sposób. Naprawdę polecam, dla osób które lubią mieć otwarte oczy ;)

Czarna-woda | 2013-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

Na początek powiem tak - jeśli chociaż 75% faktów z XX i XXI wieku jakie przytacza autor mają pokrycie w rzeczywistości to ludzie z całego świata powinni teraz wyjść na ulicę i postawić pod ścianą minimum kilka tysięcy osób po czym nastąpiłaby reforma i całkowita przebudowa systemu finansowego. Ot kolejna rewolucja.

W książce jest trochę teorii spiskowych, z którymi mam wielki kłopot. Nazwanie czegoś teorią spiskową służy do tego aby ośmieszyć daną wizję rzeczywistości. Powody mogą być dwa - dana wizja jest naprawdę śmieszna albo wyjście jej na jaw jest niewygodne dla kogoś. Problem polega na tym, że spiski i spiskowcy istnieli i wciąż istnieją. Z pewnością to właśnie spiskowcom najbardziej będzie zależało na tym aby ich działalność odbywała się pod płaszczykiem spiskowej teorii, której nikt poważny nie może traktować poważnie. W końcu najciemniej jest pod latarnią.

W kwestii samej książki myślę, że na około 33% wizja autora jest prawie w całości trafna, na 33% jest w dużej...

Dla osób interesujących się tymi sprawami niby nic nowego, ale dla tych, którzy za bardzo nie siedzą w temacie książka ta może być niebezpieczna. Zbyt dużo wywrotowej wiedzy na nieprzygotowany organizm... W każdym razie świat po lekturze może wydawać się już nieco innym światem. Mnie osobiście podoba się najbardziej spojrzenie na globalne problemy z punktu widzenia Chin. To bardzo pouczające.
Daję 9, bo to chyba pierwsza tego rodzaju pozycja, która przebiła się do głównego nurtu. Warto i to bardzo.

Marek | 2012-01-06
Przeczytana: 20 stycznia 2012

Przeczytałem I część i pomimo "elementów spiskowych" uważam że wiele wnosi, szczególnie dla kogoś kto nie jest dobrze obeznany ze światem finansów.Można nawet czegoś się nauczyć. Ale przeczytałbym chętnie recenzję eksperta od finansów... Bardzo ciekawe spojrzenie, chociaż momentami słabe np. opis kolejnej teorii zamachu na JFK. Intrygujące może być duże zainteresowanie nie tylko samą książką ale i autorem (który był w Polsce niedawno) w okolicach naszego rządu. Przyznaję że to niezwykłe zainteresowanie skłoniło mnie do lektury, więc zabieram się za tom II...(28XII 2011)
No i skończyłem..................
II tom jest raczej politologiczną analizą ale należy już "uważniej czytać" od rozdz.VIII. Momentami nużąca lektura ale jak chcesz się czegoś "nowego" dowiedzieć i ...masz krytyczne spojrzenie to polecam.

Rysiek | 2015-05-22
Przeczytana: 01 kwietnia 2015

Ciekawostka: książka chyba nigdy nie została wydana na rynku amerykańskim!
Uważam że każdy powinien przeczytać tą książkę. Bardzo ciekawe spojrzenie na historię świata poprzez pryzmat pieniędzy, wielkich pieniędzy oraz ludzi którzy decyduja o losach walut świata.
Jest też krótki rozdział o Polsce i "planie Balcerowicza".
Z jednej strony fascynująca lektura z drugiej niesamowity zbiór faktów, które połączone razem tworzą raczej pesymistyczną wizję świata rządzonego przez chciwych i bezwzględnych banksterów.
Otwiera oczy.

Psycho | 2015-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2015

Wiedza wychodzaca z ksiazki zagraza bankom i swiatowej elicie. Problem w tym, ze ta garstka ludzi ktora ja przeczyta nie bedzie w stanie nic zmienic.. a reszta i tak stwierdzi ze to tylko teoria spiskowa.

Cos w tym jest, ze nie jest wydana w jezykach np. niemieckim, czy hiszpanskim.

Zachecam do czytania, tych ktorzy nie czytaja Gazety "Wybiorczej" i nie ogladaja tvn.. u pozostalych wiedza raczej sie zmarnuje.

Novik | 2013-09-22
Przeczytana: 07 września 2013

Zważywszy, że rzecz została napisana jeszcze przed sławetnym rokiem 2008 - kiedy kopanie kapitalizmu w stylu Wall Street / City of London nie było jeszcze tak do końca w modzie - robi wrażenie. Wymowę książki osłabia też nieco fakt przeciwstawienia zachodniego spisku bankierów, kierujących z tylnego siedzenia życiem milionów, modelu chińskiego. Oczywiście jako tej lepszej i bardziej perspektywicznej opcji. Mimo wszystko, przy zachowaniu pewnej rezerwy pozwala nieco lepiej poznać mechanizmy, dróżki po których spacerują władza i pieniądze w naszej części świata.

kawiarniany | 2016-05-23
Na półkach: Wiedza, Przeczytane
Przeczytana: 23 maja 2016

Dobra?Zła?...Ważna!
Przeczytałem książkę Songa Hongbinga, ponieważ została mi ona polecona, to o tyle ważna informacje, że w innym przypadku, nigdy bym jej nie znalazł.
To nie jest bestseller.
Znacie to uczucie, kiedy wiecie tak dużo na jakiś temat i znajdziecie kogos, kto chce wysłuchać? Nagle pęka tama i wezbrane wody waszej wiedzy przelewają się niczym nieskrempowane! Czytając, tę pozycję miałem wrażenie, że to jest taki przypadek. Dużo wiedzy i dużo do powiedzenia, niestety, często na bezdechu...
Mimo wszystko, uważam, że warto, że jest to pozycja ważna, pokazująca, może nie każdy tryb w maszynie finansowej, ale na pewno pozwalająca zrozumieć jej działanie.

Bardzo ciekawe rozdziały dotyczące nazizmu i Adolfa Hitlera czy Rotschildów, przeplatane nieco nużącymi utrwaleniami. Brakuje trochę dziennikarskiego sznytu - większej ilości konkretnych danych, dokumentów do których dotarłby autor, czy wywiadów? Całość jednak prezentuje się bardzo dobrze i pozwala zobaczyć większy...

Ishya | 2013-02-10
Przeczytana: 06 lutego 2013

Książka b. ciekawa - szczególnie pierwsza połowa opowiadająca historię rodziny Rothschildów. Książka na pewno zmieniła moje przekonania na temat pieniądza, polityki i aktualnej ekonomii. Nie wiedziałam na przykład że aż tylu Prezydentów USA było mordowanych i trutych. Bardzo ciekawy był również rozdział o genezie I i II Wojny Światowej - wręcz niesamowite(!)Polecam osobom interesującym się historią i polityką.

Jexx Skie | 2013-04-14

Superksiazka. Po prostu czyta sie lepiej niz wiele zmyslonych ksiazek niby-akcji. Absolutne MUST HAVE dla każdego, kto w minimalnym chociażby stopniu interesuje się historią ekonomii, polityką międzynarodową i lubi poczytać niec o różnych teoriach tzw spiskowych. Książkę warto mieć na własność a nie tylko ściągać epuba z http://przeklej.net/file_details/79103.html