Wojna o pieniądz

biznes, finanse
typ
papier
Marek
7,31 (75 ocen i 13 opinii)

Opis książki

Skąd się biorą kryzysy finansowe? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba postawić kilka innych: kto kontroluje emisję waluty? Kto zyskuje na inflacji? Komu zależy na drukowaniu papierowego pieniądza bez pokrycia w złocie? Kto pragnie uzależniać ludzi od kredytów? Do kogo należy amerykańska Rezerwa Federalna? Po co stworzono Międzynarodowy Fundusz Walutowy? A przede wszystkim: w jaki sposób prowadzona jest globalna wojna o pieniądz?
Song Hongbing, chiński analityk finansowy, stara się odpowiedzieć na te pytania, spoglądając na świat zachodni z zewnątrz i usiłując dociec, w którym momencie ta dynamicznie rozwijająca się cywilizacja popełniła błąd, który doprowadził do dzisiejszego permanentnego kryzysu i rosnącego zadłużenia. Jego opowieść obejmuje ostatnie trzy wieki historii Europy i Ameryki, poczynając od założenia Banku Anglii w 1694 roku, poprzez dzieje rodziny Rothschildów i ich imperium finansowego, powołanie Rezerwy Federalnej, udział kół finansowych w inspirowaniu dwóch wielkich wojen światowych, rezygnację z parytetu złota, aż po kryzys naftowy lat siedemdziesiątych, klęskę „azjatyckich tygrysów” w latach dziewięćdziesiątych i ostatni kryzys finansowy na rynku nieruchomości USA. Przedstawiając dzieje powolnego upadku Zachodu polegającego na dobrowolnym oddawaniu się państw w niewolę banków, autor pragnie ostrzec Chiny i inne dynamicznie rozwijające się kraje Azji przed popełnieniem błędów, które mogą doprowadzić do utraty nie tylko dobrobytu, ale także suwerenności. Jednakże ta książka, pisana dla azjatyckiego czytelnika, może być również pouczająca dla nas. Choć bowiem popełniliśmy już wiele z błędów, o których pisze autor, zawsze jest nadzieja, że nie będziemy popełniać następnych.

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: www.empik.com

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
lillithu | 2013-07-22
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 22 lipca 2013

Przerażająca książka, do której powinien zajrzeć każdy kogo interesuje otaczający nas świat i kto chce być świadomy tego co naprawdę dzieje się na świecie. Według mnie bardzo rzetelnie napisana pozycja, zawierająca również znane teorie spiskowe, ale przedstawione jako suchy fakt a nie w sensacyjny i niewiarygodny sposób. Naprawdę polecam, dla osób które lubią mieć otwarte oczy ;)

Czarna-woda | 2013-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

Na początek powiem tak - jeśli chociaż 75% faktów z XX i XXI wieku jakie przytacza autor mają pokrycie w rzeczywistości to ludzie z całego świata powinni teraz wyjść na ulicę i postawić pod ścianą minimum kilka tysięcy osób po czym nastąpiłaby reforma i całkowita przebudowa systemu finansowego. Ot kolejna rewolucja.

W książce jest trochę teorii spiskowych, z którymi mam wielki kłopot. Nazwanie czegoś teorią spiskową służy do tego aby ośmieszyć daną wizję rzeczywistości. Powody mogą być dwa - dana wizja jest naprawdę śmieszna albo wyjście jej na jaw jest niewygodne dla kogoś. Problem polega na tym, że spiski i spiskowcy istnieli i wciąż istnieją. Z pewnością to właśnie spiskowcom najbardziej będzie zależało na tym aby ich działalność odbywała się pod płaszczykiem spiskowej teorii, której nikt poważny nie może traktować poważnie. W końcu najciemniej jest pod latarnią.

W kwestii samej książki myślę, że na około 33% wizja autora jest prawie w całości trafna, na 33% jest w dużej...

Stanisław | 2014-10-19

Dla osób interesujących się tymi sprawami niby nic nowego, ale dla tych, którzy za bardzo nie siedzą w temacie książka ta może być niebezpieczna. Zbyt dużo wywrotowej wiedzy na nieprzygotowany organizm... W każdym razie świat po lekturze może wydawać się już nieco innym światem. Mnie osobiście podoba się najbardziej spojrzenie na globalne problemy z punktu widzenia Chin. To bardzo pouczające.
Daję 9, bo to chyba pierwsza tego rodzaju pozycja, która przebiła się do głównego nurtu. Warto i to bardzo.

Marek | 2012-01-06
Przeczytana: 20 stycznia 2012

Przeczytałem I część i pomimo "elementów spiskowych" uważam że wiele wnosi, szczególnie dla kogoś kto nie jest dobrze obeznany ze światem finansów.Można nawet czegoś się nauczyć. Ale przeczytałbym chętnie recenzję eksperta od finansów... Bardzo ciekawe spojrzenie, chociaż momentami słabe np. opis kolejnej teorii zamachu na JFK. Intrygujące może być duże zainteresowanie nie tylko samą książką ale i autorem (który był w Polsce niedawno) w okolicach naszego rządu. Przyznaję że to niezwykłe zainteresowanie skłoniło mnie do lektury, więc zabieram się za tom II...(28XII 2011)
No i skończyłem..................
II tom jest raczej politologiczną analizą ale należy już "uważniej czytać" od rozdz.VIII. Momentami nużąca lektura ale jak chcesz się czegoś "nowego" dowiedzieć i ...masz krytyczne spojrzenie to polecam.

Rysiek | 2015-05-22
Przeczytana: 01 kwietnia 2015

Ciekawostka: książka chyba nigdy nie została wydana na rynku amerykańskim!
Uważam że każdy powinien przeczytać tą książkę. Bardzo ciekawe spojrzenie na historię świata poprzez pryzmat pieniędzy, wielkich pieniędzy oraz ludzi którzy decyduja o losach walut świata.
Jest też krótki rozdział o Polsce i "planie Balcerowicza".
Z jednej strony fascynująca lektura z drugiej niesamowity zbiór faktów, które połączone razem tworzą raczej pesymistyczną wizję świata rządzonego przez chciwych i bezwzględnych banksterów.
Otwiera oczy.

Novik | 2013-09-22
Przeczytana: 07 września 2013

Zważywszy, że rzecz została napisana jeszcze przed sławetnym rokiem 2008 - kiedy kopanie kapitalizmu w stylu Wall Street / City of London nie było jeszcze tak do końca w modzie - robi wrażenie. Wymowę książki osłabia też nieco fakt przeciwstawienia zachodniego spisku bankierów, kierujących z tylnego siedzenia życiem milionów, modelu chińskiego. Oczywiście jako tej lepszej i bardziej perspektywicznej opcji. Mimo wszystko, przy zachowaniu pewnej rezerwy pozwala nieco lepiej poznać mechanizmy, dróżki po których spacerują władza i pieniądze w naszej części świata.

Ishya | 2013-02-10
Przeczytana: 06 lutego 2013

Książka b. ciekawa - szczególnie pierwsza połowa opowiadająca historię rodziny Rothschildów. Książka na pewno zmieniła moje przekonania na temat pieniądza, polityki i aktualnej ekonomii. Nie wiedziałam na przykład że aż tylu Prezydentów USA było mordowanych i trutych. Bardzo ciekawy był również rozdział o genezie I i II Wojny Światowej - wręcz niesamowite(!)Polecam osobom interesującym się historią i polityką.

Jexx | 2013-04-14

Superksiazka. Po prostu czyta sie lepiej niz wiele zmyslonych ksiazek niby-akcji. Absolutne MUST HAVE dla każdego, kto w minimalnym chociażby stopniu interesuje się historią ekonomii, polityką międzynarodową i lubi poczytać niec o różnych teoriach tzw spiskowych. Książkę warto mieć na własność a nie tylko ściągać epuba z http://przeklej.net/file_details/79103.html

olo | 2012-08-18

Nie przeczytałem do końca i chyba nie przeczytam. Znów spotykam się z niepotwierdzoną nigdzie historyjką o spekulacji na papierach dłużnych po Waterloo zdyskredytowaną przez Fergussona. Owszem rynke bankowy zżera patologia - ale jeśli chce się o niej pisać należy być tak obiektywnym jak tylko możliwe. A tego w tej książce brakuje.

AGNIESZKA | 2011-12-11
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: listopad 2011

Polecam tą książkę, chociaż wydaj się to następną teorią spiskową, jakich mamy wiele, to to co pisze ten facet ma ręce i nogi i naprawdę warto poznać jego teorię.

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Maria Konopnicka
    173. rocznica
    urodzin
    Ja lubię słyszeć mądre słowo! Mądre słowo to jest jak ojciec i jak matka człowiekowi. Nu, ja za mądre słowo to bym milę drogi szedł.
  • Mitch Albom
    57. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie jest za późno ani za wcześnie. Jest dokładnie wtedy, kiedy trzeba
  • Max Brooks
    43. rocznica
    urodzin
    Tak, to były kłamstwa, ale czasem kłamstwo nie jest złe. To znaczy, kłamstwo samo w sobie nie jest ani złe, ani dobre. Jest jak ogień: może ogrzać, ale może spalić - zależy od sposobu użycia.
  • Jerzy Bralczyk
    68. rocznica
    urodzin
    Bralczyk: Tak jak weekend, wciąż pisany po angielsku. To podobno jest słowo, które najdłużej czeka na spolszczenie. I nie doczeka się. Bo wyraźnie narusza reguły: w polszczyźnie po "ł" nie występuje "-i'. "Łikendu" nie będzie. Markowski: Występuje, występuje. W wyrazie "półinteligent"... pokaż więcej
  • Anja Snellman
    61. rocznica
    urodzin
    Mamo, posłuchaj, czasem oswojone ptaki zaczynają wariować. Obijają się o szyby, strącają pranie ze sznura, wlatują w cierniste krzewy, aż fruwa pierze. Po tych wybuchach nastaje zupełna cisza. W końcu ostatnie piórko spływa spokojnie na ziemię. Słychać, jak trawa rośnie. A potem życie toczy się dale... pokaż więcej
  • Agnieszka Chylińska
    39. rocznica
  • Martin Pollack
    71. rocznica
    urodzin
    Dlaczego to zawsze intelektualiści dają się okpić takim oszustom, podczas gdy umięśnieni półanalfabeci wydają się arcyodporni na problemy nowej epoki?
  • Sean Williams
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzi można zastąpić. Sekund nie.
  • Mark Buckingham
    49. rocznica
  • James Blish
    94. rocznica
  • Karlheinz Deschner
    91. rocznica
    urodzin
    Od czasów Konstantyna cechami, po których rozpoznaje się ten Kościół, są obłuda i przemoc; codzienną praktyką tej religii stała się masowa zagłada. Surowo zakazywano zabijania pojedynczych osób, ale uśmiercanie tysięcy ludzi było dziełem miłym Bogu. To nie obłęd, to jest chrześcijaństwo.
  • Nora Szczepańska
    101. rocznica
  • Henrik Ibsen
    109. rocznica
    śmierci
    Odbierając przeciętnemu człowiekowi życiowe kłamstwo, odbiera mu pan równocześnie szczęście.
  • Cyprian Kamil Norwid
    132. rocznica
    śmierci
    Jękły głuche kamienie. Ideał sięgnął bruku.
  • Tony Halik
    17. rocznica
    śmierci
    Jeszcze raz mogłem się przekonać, że jednak kobiety mają zawsze rację. Pozorny kaprys mojej żony uratował życie dwóm ludziom!

Znajdź nas na Facebooku