Wojna o pieniądz

biznes, finanse
typ
papier
Marek
7,25 (71 ocen i 12 opinii)

Opis książki

Skąd się biorą kryzysy finansowe? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba postawić kilka innych: kto kontroluje emisję waluty? Kto zyskuje na inflacji? Komu zależy na drukowaniu papierowego pieniądza bez pokrycia w złocie? Kto pragnie uzależniać ludzi od kredytów? Do kogo należy amerykańska Rezerwa Federalna? Po co stworzono Międzynarodowy Fundusz Walutowy? A przede wszystkim: w jaki sposób prowadzona jest globalna wojna o pieniądz?
Song Hongbing, chiński analityk finansowy, stara się odpowiedzieć na te pytania, spoglądając na świat zachodni z zewnątrz i usiłując dociec, w którym momencie ta dynamicznie rozwijająca się cywilizacja popełniła błąd, który doprowadził do dzisiejszego permanentnego kryzysu i rosnącego zadłużenia. Jego opowieść obejmuje ostatnie trzy wieki historii Europy i Ameryki, poczynając od założenia Banku Anglii w 1694 roku, poprzez dzieje rodziny Rothschildów i ich imperium finansowego, powołanie Rezerwy Federalnej, udział kół finansowych w inspirowaniu dwóch wielkich wojen światowych, rezygnację z parytetu złota, aż po kryzys naftowy lat siedemdziesiątych, klęskę „azjatyckich tygrysów” w latach dziewięćdziesiątych i ostatni kryzys finansowy na rynku nieruchomości USA. Przedstawiając dzieje powolnego upadku Zachodu polegającego na dobrowolnym oddawaniu się państw w niewolę banków, autor pragnie ostrzec Chiny i inne dynamicznie rozwijające się kraje Azji przed popełnieniem błędów, które mogą doprowadzić do utraty nie tylko dobrobytu, ale także suwerenności. Jednakże ta książka, pisana dla azjatyckiego czytelnika, może być również pouczająca dla nas. Choć bowiem popełniliśmy już wiele z błędów, o których pisze autor, zawsze jest nadzieja, że nie będziemy popełniać następnych.

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: www.empik.com

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
lillithu | 2013-07-22
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 22 lipca 2013

Przerażająca książka, do której powinien zajrzeć każdy kogo interesuje otaczający nas świat i kto chce być świadomy tego co naprawdę dzieje się na świecie. Według mnie bardzo rzetelnie napisana pozycja, zawierająca również znane teorie spiskowe, ale przedstawione jako suchy fakt a nie w sensacyjny i niewiarygodny sposób. Naprawdę polecam, dla osób które lubią mieć otwarte oczy ;)

Czarna-woda | 2013-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

Na początek powiem tak - jeśli chociaż 75% faktów z XX i XXI wieku jakie przytacza autor mają pokrycie w rzeczywistości to ludzie z całego świata powinni teraz wyjść na ulicę i postawić pod ścianą minimum kilka tysięcy osób po czym nastąpiłaby reforma i całkowita przebudowa systemu finansowego. Ot kolejna rewolucja.

W książce jest trochę teorii spiskowych, z którymi mam wielki kłopot. Nazwanie czegoś teorią spiskową służy do tego aby ośmieszyć daną wizję rzeczywistości. Powody mogą być dwa - dana wizja jest naprawdę śmieszna albo wyjście jej na jaw jest niewygodne dla kogoś. Problem polega na tym, że spiski i spiskowcy istnieli i wciąż istnieją. Z pewnością to właśnie spiskowcom najbardziej będzie zależało na tym aby ich działalność odbywała się pod płaszczykiem spiskowej teorii, której nikt poważny nie może traktować poważnie. W końcu najciemniej jest pod latarnią.

W kwestii samej książki myślę, że na około 33% wizja autora jest prawie w całości trafna, na 33% jest w dużej...

Stanisław | 2014-10-19

Dla osób interesujących się tymi sprawami niby nic nowego, ale dla tych, którzy za bardzo nie siedzą w temacie książka ta może być niebezpieczna. Zbyt dużo wywrotowej wiedzy na nieprzygotowany organizm... W każdym razie świat po lekturze może wydawać się już nieco innym światem. Mnie osobiście podoba się najbardziej spojrzenie na globalne problemy z punktu widzenia Chin. To bardzo pouczające.
Daję 9, bo to chyba pierwsza tego rodzaju pozycja, która przebiła się do głównego nurtu. Warto i to bardzo.

Marek | 2012-01-06
Przeczytana: 20 stycznia 2012

Przeczytałem I część i pomimo "elementów spiskowych" uważam że wiele wnosi, szczególnie dla kogoś kto nie jest dobrze obeznany ze światem finansów.Można nawet czegoś się nauczyć. Ale przeczytałbym chętnie recenzję eksperta od finansów... Bardzo ciekawe spojrzenie, chociaż momentami słabe np. opis kolejnej teorii zamachu na JFK. Intrygujące może być duże zainteresowanie nie tylko samą książką ale i autorem (który był w Polsce niedawno) w okolicach naszego rządu. Przyznaję że to niezwykłe zainteresowanie skłoniło mnie do lektury, więc zabieram się za tom II...(28XII 2011)
No i skończyłem..................
II tom jest raczej politologiczną analizą ale należy już "uważniej czytać" od rozdz.VIII. Momentami nużąca lektura ale jak chcesz się czegoś "nowego" dowiedzieć i ...masz krytyczne spojrzenie to polecam.

Novik | 2013-09-22
Przeczytana: 07 września 2013

Zważywszy, że rzecz została napisana jeszcze przed sławetnym rokiem 2008 - kiedy kopanie kapitalizmu w stylu Wall Street / City of London nie było jeszcze tak do końca w modzie - robi wrażenie. Wymowę książki osłabia też nieco fakt przeciwstawienia zachodniego spisku bankierów, kierujących z tylnego siedzenia życiem milionów, modelu chińskiego. Oczywiście jako tej lepszej i bardziej perspektywicznej opcji. Mimo wszystko, przy zachowaniu pewnej rezerwy pozwala nieco lepiej poznać mechanizmy, dróżki po których spacerują władza i pieniądze w naszej części świata.

Ishya | 2013-02-10
Przeczytana: 06 lutego 2013

Książka b. ciekawa - szczególnie pierwsza połowa opowiadająca historię rodziny Rothschildów. Książka na pewno zmieniła moje przekonania na temat pieniądza, polityki i aktualnej ekonomii. Nie wiedziałam na przykład że aż tylu Prezydentów USA było mordowanych i trutych. Bardzo ciekawy był również rozdział o genezie I i II Wojny Światowej - wręcz niesamowite(!)Polecam osobom interesującym się historią i polityką.

Jexx | 2013-04-14

Superksiazka. Po prostu czyta sie lepiej niz wiele zmyslonych ksiazek niby-akcji. Absolutne MUST HAVE dla każdego, kto w minimalnym chociażby stopniu interesuje się historią ekonomii, polityką międzynarodową i lubi poczytać niec o różnych teoriach tzw spiskowych. Książkę warto mieć na własność a nie tylko ściągać epuba z http://przeklej.net/file_details/79103.html

olo | 2012-08-18

Nie przeczytałem do końca i chyba nie przeczytam. Znów spotykam się z niepotwierdzoną nigdzie historyjką o spekulacji na papierach dłużnych po Waterloo zdyskredytowaną przez Fergussona. Owszem rynke bankowy zżera patologia - ale jeśli chce się o niej pisać należy być tak obiektywnym jak tylko możliwe. A tego w tej książce brakuje.

AGNIESZKA | 2011-12-11
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: listopad 2011

Polecam tą książkę, chociaż wydaj się to następną teorią spiskową, jakich mamy wiele, to to co pisze ten facet ma ręce i nogi i naprawdę warto poznać jego teorię.

Wojciech | 2014-09-22

Dzięki tej książce wyszedłem z matrixa i przetarłem oczy świat już nie jest taki sam.

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Terry Pratchett
    67. rocznica
    urodzin
    Kiedy łamiesz zasady, łam je mocno i na dobre.
  • Nelle Harper Lee
    89. rocznica
    urodzin
    Ale ja, zanim będę mógł żyć w zgodzie z innymi ludźmi, przede wszystkim muszę żyć w zgodzie z sobą samym. Jedyna rzecz, jaka nie podlega przegłosowaniu przez większość, to sumienie człowieka.
  • Alistair MacLean
    93. rocznica
    urodzin
    - Słyszałeś o SKGP? - Jasne. Stowarzyszenie Kierowców Grand Prix. - Właśnie. No więc SKGP postanowiło, że dla naszego bezpieczeństwa, zawodników i widzów, należy skreślić Harlowa z listy z listy kierowców Formuły 1. Chcemy, żeby nie miał prawa wstępu na żaden tor w Europie. Wiesz, że on pije? - Kto... pokaż więcej
  • Christian Jacq
    68. rocznica
    urodzin
    ... miłość to taki potok, który znosi wszelkie tamy i zalewa istotę ludzką bez reszty.
  • Ian Rankin
    55. rocznica
  • Roberto Bolaño
    62. rocznica
    urodzin
    Nadszedł dzień, kiedy postanowiłem zerwać z literaturą. Zerwałem. Nie ma w tym kroku żadnej traumy poza poczuciem wolności. To tak, między nami mówiąc, jak przestać być prawiczkiem. Co za ulga! Zerwanie z literaturą, to znaczy zerwanie z pisaniem, by ograniczyć się wyłącznie do czytania!
  • Jan Izydor Sztaudynger
    111. rocznica
    urodzin
    On gotyk, ona barok. Renesans zjawi się za rok.
  • Daniel Passent
    77. rocznica
    urodzin
    My nazywamy tenisówki felony shoes (buty przestępcze), bo oni je często noszą [handlarze narkotyków]. Kurtka skórzana, kosztowna, ale na nogach tenisówki.
  • Sven Lindqvist
    83. rocznica
  • Michael H. Hart
    83. rocznica
  • Lois Duncan
    81. rocznica
    urodzin
    W jakiś sposób wspomnienia radosne bardziej bolą niż wspomnienia smutne, bo dotkliwiej zdajemy sobie sprawę, że należą do przeszłości bezpowrotnie.
  • Stefania Grodzieńska
    5. rocznica
    śmierci
    I wszystko byłoby pięknie, gdybym nie zauważyła skrzywienia na twarzach moich czytelników. Zdaje się, że Wam się to opowiadanie nie podoba... A, przepraszam, co Państwo w tej chwili robią? Przepraszam za wyrażenie, byczą się Państwo, tak? Opowiadania satyryczne się czyta, tak? Znamy takich, co mają... pokaż więcej
  • Ludwig Tieck
    162. rocznica
    śmierci
    Nazbyt często to, co szlachetne i wielkie, bywa zapomniane i poniżane przez ludzi małego ducha.
  • Kazimierz Gołba
    63. rocznica