Mussolini. Butny faszysta

Mussolini. En studie i makt
Wojciech Łygaś, historia
literatura faktu
Ag2S

Wnikliwe studium opętania władzą, rzucające nowe światło na postać włoskiego dyktatora. Wizerunek Mussoliniego i Hitlera, a także stworzonych przez nich reżimów zlał się ze sobą do tego stopnia, że twórca faszyzmu zniknął w cieniu Führera, uznany za jego nieudane wcielenie albo wręcz komiczną kopię. Tymczasem to właśnie władza Mussoliniego miała o wiele bardziej totalny charakter, a stworzony...

Wizerunek Mussoliniego i Hitlera, a także stworzonych przez nich reżimów zlał się ze sobą do tego stopnia, że twórca faszyzmu zniknął w cieniu Führera, uznany za jego nieudane wcielenie albo wręcz komiczną kopię. Tymczasem to właśnie władza Mussoliniego miała o wiele bardziej totalny charakter, a stworzony przez niego system był całkowicie zależny od jednego, owładniętego manią wielkości dyktatora.
Można sobie wyobrazić ideologię nazistowską, jej zbrodnie i rytuały bez Hitlera. Komunistyczny terror istniał zarówno przed, jak i po Stalinie. Trudno jednak wyobrazić sobie faszyzm bez Mussoliniego – twórcy mitologii, stanowiącego jednocześnie jej ucieleśnienie.
Zbrodniarze, którzy znajdowali się w bliskim otoczeniu Hitlera – Göring, Goebbels, Himmler, i wielu innych – mieli własny charakter, ściśle określony zakres władzy, a czasem nawet cieszyli się osobistymi sukcesami. Stalin przeprowadzał kolejne czystki na szczytach władzy i niszczył prawdziwych albo urojonych rywali, ale w dniu jego śmierci nadal żył Beria i wielu mu podobnych. Tymczasem całe otoczenie Mussoliniego stanowiło jedynie blade tło dla dyktatora, który sprawował pełnię władzy i bez namysłu wprowadzał w życie najmroczniejsze wizje, jakie podsuwała mu wyobraźnia. Mussolini sam obsadzał najwyższe stanowiska w państwie i wymieniał urzędników na każdym szczeblu, mógł wedle uznania zmieniać konstytucję i dla kaprysu wywoływał wojny, okupione hekatombą ofiar.
„Mussolini” Görana Hägga to wnikliwe studium opętania władzą, rzucające nowe światło na postać włoskiego dyktatora.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Patrycja | 2015-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2015

Pomimo tego, iż mam na swojej półce wszystkie książki z tej serii wydawniczej, to właśnie niedawno wydana biografia Mussoliniego została przeze mnie pożarta jako pierwsza (jest to niewątpliwie zasługa świetnego opisu zamieszczonego na tylnej okładce). Przez 400 stron przebrnęłam wyjątkowo szybko – zwykle nie przepadam za krótkimi rozdziałami, tak w tym przypadku było to świetne posunięcie ze strony autora, książka nie nużyła i można było robić częste przerwy. Kolejnym niewątpliwym plusem dla mnie – jako osoby nie znającej zbyt szczegółowo historii Włoch – są objaśnienia tła historycznego i sytuacji oraz nastrojów panujących w tym kraju. Myślę, że jest to podstawa, która pozwala zrozumieć procesy zachodzące w społeczeństwie oraz, w konsekwencji, wybory jakich dokonano. Jedyne co mnie denerwowało to częste odniesienia do realiów szwedzkich (autor książki jest Szwedem) oraz pojawiające się dygresje i przemyślenia autora. Liczyłam po cichu na pozycję, która będzie napisana w bardziej...

Marcin Kowalczyk | 2016-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2016

Mussolini ta postać nieodłącznie kojarzyła mi się z serialem "Allo Allo". W szczególności scena w której występują Niemcy i obwieszony medalami włoski kapitan. Niemcy wstają i witają się tradycyjnym "Heil Hitler". Włoch mówi "Ave Mussolini". Na co Niemcy wykonują gest, który w wolnym tłumaczeniu można zinterpretować jako "daj Pan spokój".
Książka zburzyła mój stereotyp. Przedstawiła włoskiego dyktatora w zupełnie nowym świetle.
Jest podzielona na dwie części. W pierwszej Mussolini jawi się jako rasowy polityk, którego decyzje są trafne i z korzyścią dla kraju. W drugiej po 1936 roku stają się niezrozumiałe i prowadzą do zniszczenia.
Tekst książki nie jest trudny. Publikacja jest pozycją popularnonaukową. Czyta się bardzo dobrze i z zacięciem. Jest to duży plus. Czasami autor robi skok w bok, by przedstawić nam ważne dla dyktatora postacie, czy okoliczności. Jest to dobry zabieg ułatwiający zrozumienie realiów tamtych czasów. Popularnonaukowy charakter jest również w moim...

Grzybek | 2015-12-05
Przeczytana: 02 grudnia 2015

Zawsze mnie intryguje ten moment, w którym - z pozoru - normalny człowiek, który jakoś tam walczy o władzę, zmienia się w tyrana i szaleńca ciągnącego swój naród w przepaść. Mussolini też jest taką postacią. W młodości socjalista. Potem faszysta - cokolwiek to wtedy znaczyło. Aż w końcu despota pchający Włochy ku tragedii. Z drugiej strony ciekawe jest, jak skończyłaby się jego historia, gdyby nie związał się z Hitlerem, a na przykład pozostał neutralny, jak Franco w Hiszpanii?

Mecha_Kulturacja | 2016-07-26

Oblicza Zła to seria ukazująca się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Celem jej jest ukazanie zbrodniczych systemów totalitarnych przez pryzmat największych zbrodniarzy. Serię charakteryzuje przede wszystkim nowatorskie spojrzenie oraz przystępny język, dzięki czemu książki mogą być skierowane do każdego. Cykl rozpoczął się od ukazania sylwetki Stalina, następnie trzech niemieckich zbrodniarzy: Hitlera, Goebbelsa i Himmlera. Historia Mussoliniego miała premierę 11 sierpnia 2015, a od tamtego czasu ukazały się jeszcze sylwetki Bormana i Pol Pota.

Autorem biografii Benito Mussoliniego jest szwedzki historyk i publicysta Göran Hägg. Autor kilkudziesięciu książek poświęconych historii, historii literatury, a także powieści. Absolwent uczelni wyższych w Sztokholmie i Uppsali oraz wykładowca na Uniwersytecie w Sztokholmie. Jego książki dotyczyły historii Szwecji i Włoch. Spisywał historię...

SlawekAUO | 2018-08-01
Przeczytana: 13 września 2018