Świat przywrócony. Metternich, Castlereagh i zagadnienie pokoju 1812–1822

Okładka książki Świat przywrócony. Metternich, Castlereagh i zagadnienie pokoju 1812–1822 Henry Kissinger
Henry Kissinger Wydawnictwo: Universitas Seria: Historia i Polityka historia
historia
Historia i Polityka
A world restored: Metternich, Castlereagh and the Problems of Peace, 1812-22
Universitas
2022-12-30
2022-12-30
Jan Sadkiewicz
kissinger metternich castlereagh polityka stosunki międzynarodwe porządek światowy kongres wiedeński napoleon XIX wiek ład światowy dyplomacja ład polityczny pokój układ sił system równowagi wiedeń układ wiedeński porządek wiedeński realizm

Okładka książki Era Sztucznej Inteligencji Daniel Huttenlocher, Henry Kissinger, Eric Schmidt
Era Sztucznej ... Daniel Huttenlocher...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 8 / sierpień 2018 Halina Bortnowska, Wojciech Brzoska, Bolesław Chromry, Jacek Dehnel, Wojciech Engelking, Natalia Fiedorczuk, Kaja Grzegorzewska, Marcin Jamiołkowski, Grzegorz Jankowicz, Henry Kissinger, Tomasz Kontny, Andrzej Krajewski, Anna Maziak, Janusz Miliszkiewicz, Małgorzata Rejmer, Dariusz Rosiak, Sylwia Siedlecka, Chulud Szaraf, Marcin Wicha, Leszek Wicherek, Agnieszka Wójcińska, Marta Zabłocka, Julia Zabrodzka
Pismo. Magazyn... Halina Bortnowska, ...

Akurat o tym czasie (epoka ponapoleońska) i tych ludziach (Metternich) chciałem od dawna dowiedzieć się więcej, więc książka dla mnie jak znalazł. Styl Kissingera klarowny, wciągający, z bardzo ciekawą analizą. Oczywiście widać wyraźnie, że Kissinger uwielbia Metternicha (i jego konserwatyzm),ale nie wpływa to negatywnie na lekturę. Jedyny problem, to poziom komplikacji opisywanych politycznych intryg, przy pierwszej lekturze, zwłaszcza w audiobooku, nie do ogarnięcia. Druga sprawa to lektor, który tak bezsensownie akcentował tekst, że kompletnie zaciemniało to juz i tak skomplikowane wydarzenia.

Mieszane odczucia. Trochę przegadana książka i za dużo zachwytów nad Metternichem, ale perspektywa bywa ciekawa zwłaszcza dla polskiego czytelnia patrzącego często na epokę z perspektywy losów naszego kraju i zmagań o niepodległość

Kissingera Metternich fascynuje i jest to naprawdę widoczne. Ta sympatia nie jest jednak czymś koniecznie złym - najbardziej wpływowy dyplomata lat 70. znakomicie przeprowadza czytelnika przez skomplikowane meandry działalności najbardziej wpływowego dyplomaty I połowy XIX wieku. Najlepszą częścią książki jest bezbłędna analiza oświeceniowego korzenia osobowości Metternicha i jego teorii, czy też sposobu myślenia. Nie jest jednak lektura prosta, przed przeczytaniem zalecałbym sięgnięcie po bardziej ogólne opracowania dotyczące wojen napoleońskich i okresu kształtowania pokoju po pokonaniu Napoleona.

Kissinger analizuje w książce okres kongresu wiedeńskiego i jego następstwa, kiedy to Europa po upadku Napoleona próbowała stworzyć nowy porządek międzynarodowy oparty na równowadze sił, współpracy i poszanowaniu suwerenności państw. Autor przedstawia sylwetki dwóch głównych architektów tego porządku: austriackiego kanclerza Metternicha i brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Castlereagha, którzy pomimo różnic kulturowych i interesów narodowych potrafili znaleźć wspólny język i zapobiec większym konfliktom na kontynencie przez ponad trzydzieści lat.
Kissinger nie tylko opisuje fakty historyczne, ale także próbuje wyjaśnić motywy, cele i strategie działania poszczególnych państw i ich przywódców. Pokazuje, jak ważną rolę odgrywały w polityce zagranicznej czynniki takie jak położenie geograficzne, struktura wewnętrzna, doświadczenia historyczne, ideologia czy osobowość. Zwraca także uwagę na znaczenie dyplomacji jako sztuki negocjacji, kompromisu i perswazji.
Książka ta jest nie tylko ciekawym i bogatym źródłem informacji o historii Europy po wojnach napoleońskich, ale także inspirującą lekturą dla wszystkich zainteresowanych teorią i praktyką polityki międzynarodowej. Kissinger pokazuje, że historia nie jest tylko zbiorem przypadkowych wydarzeń, ale także wynikiem świadomych decyzji ludzi, którzy kształtują losy świata.

Stanowczo dla milosnikow historii, dyplomacji i danych bohaterow. Ja osobiscie przemeczylem ta ksiazke. Spodziewalem sie czegos innego. Wieksze skupienie na dyplomatach Metternich i Castlereagh niz na owczesnej polityce i potrzebach danych mocarstw. Przez to trudniej mi bylo nadazyc za opisami bo brakowalo mi szerszej wiedzy w tym zakresie.
Jedynie co moge podsumowac to ze swiat sie nie zmienia i nadal wazniejsze sa wlasne interesy i polityczne zagrywki niz dobro obywateli.

Jedynie co moge podsumowac to ze...

• Polityka
  • Nie mam i chcę przeczytać [Historia]