Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944-1956

Wydawnictwo: Świat Książki
Iron Curtain. The Crushing of Eastern Europe 1944-1956
historia
joly_fh

Za żelazną kurtyną to wyjątkowo ważna książka, która skutecznie podważa wiele mitów na temat początków zimnej wojny. Jest mądra, przenikliwa, niezwykle obiektywna i znakomicie udokumentowana”. ANTONY BEEVOR Pod koniec II wojny światowej ogromne obszary Europy Wschodniej niespodziewanie znalazły się pod kontrolą Związku Sowieckiego. Anne Applebaum opisuje, jak komunistyczne reżimy Europy...

ANTONY BEEVOR

Pod koniec II wojny światowej ogromne obszary Europy Wschodniej niespodziewanie znalazły się pod kontrolą Związku Sowieckiego. Anne Applebaum opisuje, jak komunistyczne reżimy Europy Wschodniej powstały i jak się w nich żyło na co dzień, gdy transformacja już się dokonała.

Autorka szczegółowo opisuje, w jaki sposób szybko ubezwłasnowolniono instytucje społeczeństwa obywatelskiego na różnych szczeblach: partie polityczne, kościół, media czy organizacje młodzieżowe. Wyjaśnia, jak organizowano służbę bezpieczeństwa, jak komuniści zdominowali media i jak wszelkie formy opozycji zostały osłabione i rozbite. Czerpiąc obficie z nowych materiałów archiwalnych , ukazuje życie jednostek, by pokazać wybory, jakich musieli dokonywać ludzie: walczyć, uciekać czy współpracować.

Gdy skończyła się wojna, w ciągu niezwykle krótkiego czasu Europa Wschodnia uległa bezwzględnej stalinizacji. Żelazna kurtyna to nie tylko znakomicie opowiedziana historia - to także wyjątkowy moralny rozrachunek i dręczące przypomnienie, jak krucha może okazać się wolność społeczeństw.

źródło opisu: Świat Książki, 2013

źródło okładki: www.fabryka.pl

Renegi Grene | 2019-03-29
Przeczytana: 29 marca 2019

Ta książka jest w moim odczuciu troszkę nie dla Polaków ale dla zachodniego czytelnika, i widać, że to właśnie dla niego angielska autorka kieruje swoją najnowszą książkę. Choć fakty z Polski będą większości czytelników znane, sporo można się dowiedzieć o życiu Niemców z NRD, Węgrów, Czechów, Słowaków.
Nie brakuje przy tym autorce odwagi w mierzeniu się z tym, czego Zachód bardzo nie lubi - wskazywania chociażby tego, jak brzydko potraktowała nas Wielka Brytania czy Ameryka w czasie wojny - stając jakby miedzy stronami, tłumacząc Polakowi motywy zachowania Churchilla czy prezydentów USA, a także wyjaśniając zachodnim czytelnikom, jak to niestety nieładnie wygląda z perspektywy Polski.
Książka ma wiele zalet, ale i wiele wad. Do zalet należą bezsprzecznie właśnie te próby spojrzenia na sprawę z obu perspektyw, wschodniej i zachodniej, co jest możliwe dzięki osobistemu doświadczeniu pisarki żyjącej w obu tych światach. Anne Applebaum wie, że nikt nie nazwie jej "prawicowym...

Monika | 2019-02-15
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2019
Przeczytana: 15 lutego 2019

Warto przeczytać. Chociażby po to żeby pamiętać, że nie tylko Polska. I że polska historia wcale nie była jedyną a podobne, choć za każdym razem wyjątkowe doświadczenia, są udziałem innych.

d4darek | 2018-10-13
Przeczytana: 08 października 2018

Świetna, naprawdę świetna książka!

Bartosz | 2018-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2018

Książka ma wypisane, czarno na białym, kto w istocie nas zdradził, i dzięki komu zawdzięczamy "stalinowską okupację", którą raczej nazwałbym sowiecką protekcją. To zachodni Alianci nas zdradzili, nie mieli żadnego długu wdzięczności, ani USA (Gdy Kościuszko walczył za ich niepodległość), ani Wielka Brytania (Gdzie gdyby nie bohaterstwo polskich lotników, to prawdopodobnie Anglia też by wpadła w ręce Hitlera).

Wciągająca lektura, także czytając widzę, że obecnie istniejące partie polityczne, biorą przykład z bloku wschodniego. Może nie wszystko, ale wie jak człowiekiem zmanipulować. Książka, otwiera niektórym oczy.
Także ukazuje ZSRR w pozytywnej barwie, mimo, że niby kolejny okupant, to jednak starał się odbudować, to co III Rzesza zniszczyła. Natomiast własne porządki jakie wprowadzili, to wyłącznie za przyzwoleniem Churchilla i Roosevelta. Zdrajców Polski.

Derufin | 2017-12-29
Przeczytana: 11 grudnia 2017

Bez ocen, po książkę porzuciłem po kilkudziesięciu stronach. Nie jest zła, tylko przeznaczona dla innego czytelnika - raczej dla mojego syna, który dopiero poznaje, na czym polegał PRL, skąd się wzięła Żelazna Kurtyna i na czym polegała. Dla mnie - zbyt wiele oczywistości...

Wojciech Gołębiewski | 2017-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2017

NIE ZGADZAM SIĘ!! Od tych słów zamierzam ponownie opublikować moje recenzje książek, których Państwo nie czytacie, a co do których wartości jestem głęboko przekonany. Ta idea powstała, gdy, dość przypadkowo, przejrzałem moje recenzje, które dostały najmniej plusów. Ale problem wnet okazał się o wiele poważniejszy, bo dotyczy książek za których recenzje dostałem od Państwa satysfakcjonującą ilość plusów, a mimo to poczytność tych naprawdę wartościowych pozycji jest znikoma. Wybieram tylko pozycje interesujące i zrozumiałe "dla każdego", a cykl zaczynam od utworów ks. Jana Twardowskiego.

Tym razem głównym powodem przypomnienia książki nie jest mała ilość recenzji (choć jest ich zaledwie 14), lecz rozbieżność między średnią oceną – 7,44. a moją -3. Sam temat jest niezwykle ciekawy i dlatego książkę gorąco polecam, mimo jej kontrowersyjności.

Anne ...

radekmo | 2017-05-08

Ciekawa książka, ale ma też kilka wad. Nie jest to historia całej Europy Wschodniej, a jedynie Polski, NRD i Węgier - inne państwa wspominane są tylko sporadycznie. W tekście znalazłem też kilka błędów. Mimo dużych rozmiarów nie jest to szczegółowy opis losów wspomnianych wyżej państw, a raczej analiza lub esej.

Koronczarka | 2016-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2016

To nie jest książka polonocentryczna. Powojenna historia Węgier, Czechosłowacji i Wschodnich Niemiec traktowana jest z równą uwagą jak polska. To było dla mnie niezwykłe doświadczenie, bo nie znam wielu takich książek. Polonocentryzm mamy głęboko zakodowany w świadomości i dlatego jesteśmy przekonani, że odgrywamy w naszym rejonie najważniejszą rolę, spotkały nas najsroższe cierpienia, najdzielniej opieraliśmy się Wielkiemu Bratu, co zaowocowało (szmaconą ostatnio przez Piotra Dudę) wielką legendą Solidarności. Książka Anny Applebaum pisana jest z dystansem potrzebnym, by wreszcie przestać zezować ciągle na własny nos. Daje szerszą perspektywę, za rękę wyprowadza z polskiego zaścianka.
Autorka porwała się na bardzo szeroką tematykę. Musiała dokonać selekcji faktów i można dobór tych faktów uznawać za słuszny bądź nie. Ale przyznać trzeba, że książka ciekawie i wnikliwie opowiada o powojennych latach w naszej części Europy, a poza tym uczy nas trudnej sztuki rozumienia i doceniania...

Admiral | 2016-06-24
Przeczytana: 2014 rok

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się jak wyglądała Europa w pierwszych latach komunizmu po II wojnie światowej to jest najlepsza lektura jaką mógłbyś przeczytać.

Amulette | 2015-12-21

Doskonała książka! Czyta się ją jednym tchem. Klarowna konstrukcja pozwala zrozumieć mechanizmy przejęcia władzy przez komunistów.
Autorka opisała wiele ciekawostek, smaczków i sylwetek z tamtego czasu co sprawiło, że książka nie ma charakteru podręcznikowego.