Droga do zniewolenia

Tłumaczenie: Gurba, Klyszcz, Margański, Rodziewicz
Wydawnictwo: Arcana
7,86 (205 ocen i 19 opinii) Zobacz oceny
10
19
9
53
8
53
7
54
6
18
5
6
4
1
3
0
2
0
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Road to Serfdom
data wydania
ISBN
8386225114
liczba stron
270
język
polski
dodał
Michał

"Droga do zniewolenia" jest najsłynniejszą książką Hayeka. Wydana w roku 1944 przyniosła mu sławę międzynarodową, miała kilkadziesiąt wydań w kilkunastu językach. Hayek wskazuje w sposób jasny i przekonujący, że wszelki socjalizm prowadzi nieuchronnie do utraty wolności, stanowi też historyczne źródło totalitaryzmu.

 

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (870)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 436
Kazik | 2012-09-02
Na półkach: Przeczytane, Do nauki
Przeczytana: 02 września 2012

Myślałby kto, że po całkowitej kompromitacji socjalistów w zakresie budowy raju na ziemi, ludzie ostatecznie stwierdzą, że jednak ten system jest do kitu i nie ma o czym więcej gadać. Ale nieeee, tysiące ofiar, represje, obniżenie standardów życia, próba kontroli każdego aspektu bytowania jednostki czy ograniczanie wolności słowa nie są wystarczającymi argumentami, skoro wciąż po Sieci krążą mądrale (najczęściej mieszkańcy krajów, które tyle wiedzą o komunizmie, że piszą go przez "ó") parskające, że "socjalizm jest super, ludzie schrzanili, ale my zrobimy tak, żeby było dobrze". Heh.

W takich wypadkach dobrze jest sięgnąć po mądrość starych mistrzów.

Von Hayek uważnie prześledził, jakie to boczne ścieżki prowadzą do "Drogi do zniewolenia" oraz skąd i dokąd bezpośrednio wiodą. Zagadnienie socjalizmu analizuje zarówno od strony ekonomicznej, jak i etycznej, wykazuje absurdalność gładko brzmiących frazesów, przedstawia dowody na pokrewieństwo z totalitaryzmem, porównuje...

książek: 84
Tomasz | 2012-08-06
Na półkach: Przeczytane, Polityka
Przeczytana: grudzień 2011

Przeczytałem dwukrotnie i dopiero za drugim razem zrozumiałem na tyle, żeby coś o niej napisać. Pisana jest trudnym językiem, czego wyznacznikiem jest fakt, że w zasięgu ręki miałem słownik wyrazów obcych :P.
Opisuje mechanizmy jakimi nierozsądna, socjalistyczna władza pozbawia obywateli wolności i swobód.

książek: 287
Novik | 2013-09-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 września 2013

Warto sięgnąć po tę książkę z co najmniej dwóch powodów. Powód pierwszy: to przypomnienie sobie paru prostych i niezwykle logicznych prawd. Szczególnie w dobie dość diabelskiej alternatywy pomiędzy, zmutowanym kapitalizmem korporacyjnym a socjalistycznymi resentymentami elit intelektualnych. Powód drugi: to styl w jakim została napisana. Jasny, daleki od postmodernistycznego bełkotu dzisiejszych myślicieli z bożej łaski. Przy okazji zupełnie pozbawiony zajadłości w stosunku do myślących inaczej. Zatem: wolność głupku!

książek: 192
Korneliusz | 2016-10-04
Przeczytana: 04 października 2016

Muszę przyznać, że bardzo zawiodłem się na tej pozycji. I jak to zawsze bywa w przypadku autorów zagranicznych, zastanawiam się: czy to styl był zbyt ciężki, czy też nasi tłumacze pokpili sprawę? Niestety, ale tylko pięć gwiazdek. Jak dla mnie, to poruszane w książce zagadnienia można było przekazać w bardziej przystępny oraz zrozumiały sposób. Generalnie było zbyt sztywno i akademicko. Sytuację ratowały jedynie cytaty rozpoczynające każdy z rozdziałów. Nie polecam.

książek: 2699

Fryderyk August von Hayek opublikował „Drogę do zniewolenia" w 1944 roku, więc z tematyką nazistowską był zdecydowanie na bieżąco. Tytuł ten doczekał się kilkudziesięciu wydań w kilkunastu językach i zaczytywały się w nim pokolenia, co, mam nadzieję, nie zmieni się w przeciągu następnych dekad.

Powiedzieć, że ta książka traktuje o tym, jak państwowe regulacje prowadzą do socjalizmu, to jest jak niepowiedzenie niczego. Mnogość występujących w niej wątków; te wszystkie rozdziały i cytaty, sumujące się na szeroki, horyzontalny obraz problemu zdecydowania wymagają trochę więcej uwagi.

Jedną z ciekawszych rzeczy jest przedstawienie ogólnego zarysu historii liberalizmu, z którego najważniejszą myślą wydaje mi się to, że przekształcanie się sztywno zhierarchizowanego systemu w taki, w którym człowiek choć częściowo może kształtować swoje życie, jest ściśle związane z rozwojem handlu. Duch liberalizmu ruszył z miast północnych Włoch przez Francję i południowo-zachodnie Niemcy, aż dotarł...

książek: 41
thebill | 2016-08-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 21 sierpnia 2016

Rewelacyjna, wymagająca, otwierająca oczy na kwestie o których na co dzień nie myślimy, a powinniśmy. Biorąc pod uwagę rok puszczenia do druku - 1944, przewidująca powstanie określonych struktur lub zachowań. Interesujące spostrzeżenia w sprawie krajów Europy Środkowej względem Europy Zachodniej mające swe odbicie w sytuacji obecnej - Grupa Wyszehradzka vs. unia europejska (celowo małymi). Niektóre kwestie lub fragmenty mogą wymagać ponownego przeczytania i przeanalizowania. Słownik wyrazów obcych może być przydatny. Książka dla każdego. Na koniec moje spostrzeżenie - rok śmierci autora a rok powołania do życia unii europejskiej.

książek: 0
| 2014-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2014

Jak zwykle u Hayeka świetna analityczna praca dotycząca konsekwencji praktycznego zastosowania rożnych koncepcji prawa, ich możliwości oraz ograniczeń. Podstawową tezą jest stwierdzenie iż im dalej posuwa się prawodawstwo tym łatwiej o konflikt interesów, arbitralność i niestałość legislacji.

Jednak mimo wartościowej zawartości czyta się te książkę trudno i sam musiałem podchodzić do kilka razy.

książek: 26
Pan_Jakub | 2014-04-03
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam

Kapitalna analiza Hayeka, w której udało mu się bardzo celnie i trafnie wypunktować totalitarne zapędy wielu intelektualistów, postrzeganych powszechnie, jako "autorytety". Świetny jest rozdział na temat socjalistycznych korzeni nazizmu, który obnaża prawdziwe pochodzenie tej totalitarnej, zbrodniczej i fałszywie przypisywanej prawicy ideologii.

książek: 966
OldSmokeOfDoom | 2011-07-03
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 01 marca 2010

Klasyczna pozycja. Obawiam się, że język w jakim została napisana może być zbyt trudny, ale też tematyka nie jest łatwa, więc... Polecam!

książek: 767
Wojciech | 2013-08-27
Przeczytana: 26 sierpnia 2013

Książka dobra do przeczytania dla osób, które mają już pewną wiedzę ugruntowaną w ekonomii wolnorynkowej, ponieważ autor ciekawie przedstawia sprawy na niektóre problemy, ale trzeba być obytym w kwestiach moralności i etyki, aby nie przyjąć wszystkiego za całą prawdę. Trafne dobranie stwierdzeń dających do myślenia, które tak naprawdę otwierają w niektórych obszarach drogę do szerszej dyskusji. Jednakże jak już wspomniałem nie ze wszystkimi można się zgodzić. Sprawa niektórych aspektów wolnościowych wydaje się przesadna. Momentami odruchowo zatrzymywałem się po niektórych stwierdzeniach po to, by je rozważyć, czy spojrzeć w innym kontekście na problem. Może dlatego, gdyż dużo jest rozbudowanych zdań i nieraz można zgubić wątek, o jaki chodziło autorowi, zanim doczyta się do końca myśli. Trzeba więc być przygotowanym nawet na kilkukrotne wracanie do początku sformułowania.

Ogólnie ujmując książka przedstawia problem, w którym prawdziwi liberałowie stracili władzę, na rzecz...

zobacz kolejne z 860 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd