Piknik z Einsteinem. Naukowy zawrót głowy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
It’s Not Rocket Science, Sphere
popularnonaukowa
Arnika

Czy o czarnych dziurach, Wielkim Zderzaczu Hadronów, obcych cywilizacjach, planetach, teorii ewolucji i innych „najsmaczniejszych kąskach” nauki można pisać w sposób niezwykle zabawny, a jednocześnie wyjątkowo przystępny? Ben Miller, fizyk specjalista od cząstek elementarnych i popularny brytyjski komik, umie to robić doskonale. Obiecuje czytelnikom czystą rozrywkę i wciąga w zabawę z nauką. Okazuje się, że jeśli komik bierze na warsztat fizykę, matematykę czy chemię, nabierają one zupełnie nowego znaczenia. Ta książka nawet z humanisty zrobi pasjonata nauk ścisłych!

„Ta książka sprawia, że nawet temat zmian klimatycznych wydaje się interesujący. Nie tylko ważny – to oczywiste, że jest ważny – ale właśnie interesujący. Przez Millera kupiłem wiele książek o zmianach klimatycznych. Teraz tego żałuję”.
David Mitchell, brytyjski pisarz

„To zabawna i wnikliwa podróż przez wszystkie dziedziny nauki – prawie jakby autorowi udało się dokończyć doktorat!”
prof. Brian Cox, nagrodzony Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi dla nauki

Ben Miller (ur. 1966) – absolwent fizyki uniwersytetu w Cambridge, brytyjski komik i aktor. Wraz z Alexandrem Armstrongiem stworzył jeden z najpopularniejszych duetów komediowych w Wielkiej Brytanii. Na antenie BBC Radio 4 prowadzi cykl audycji o cząstkach elementarnych, a w „The Times” ma własną rubrykę naukową.

źródło opisu: http://www.dwpwn.pl/produkty/807/piknik-z-einstein...(?)

źródło okładki: http://www.dwpwn.pl/produkty/807/piknik-z-einstein...»

Badhbh | 2015-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2015

Plusy:
- poczucie humoru autora,
- rzetelna wiedza,
- nawiązania popkulturowe (tak, "Star Trek" mnie zawsze cieszy),
- okładka dzięki której wygląda jakbyśmy się zabrali za kolejny twór Szwai czy Grocholi (odrobina konspiracji ma swój urok, moim zdaniem ;)).

Minusy:
- niektórych może nie bawić humor spod znaku "wklejmy cząstkę X." do albumu rodzinnego, wszak stąd się wzięliśmy,
- niektórzy uznają, że w książce jest za dużo pojęć naukowych,
- niektórzy nie orientują się 'who is who', no i np. nie wiedzą nic/nie chcą słyszeć słowa o uniwersum "Star Trek",
- Żaden macho nie pokaże się w miejscu publicznym z książką o takiej okładce.

Wnioski: Bawiłam się wyśmienicie. Odświeżyłam wcześniejszą wiedzę, może coś nowego w moim czerepie się zagnieździło.

Adam | 2015-05-30
Przeczytana: maj 2015

Naprawdę nie pojmuję dlaczego polskie oficyny wzięły sobie za punkt honoru wymyślanie nowych i kompletnie niepowiązanych z oryginałami tytułów książek... http://www.kwantowo.pl/2015/05/30/komik-o-nauce-recenzja-pikniku-z-einsteinem/

endless_sadness | 2013-07-24
Na półkach: Posiadam

Prawdę powiedziawszy myślałam, że będzie to coś bardziej na luzie. Kwestie naukowe są poruszane, nawet bardzo dokładnie i czasami wiedza jest tak ciekawa, że można zabłysnąć na lekcjach fizyki, chemii bądź biologi. Jednak jest jakieś 'ale'. Po pierwsze, według mnie, za mało jest w niej spraw. Oczywiście DNA lub powstanie Wszechświata, to ciekawe rzeczy, lecz myślałam, że będzie w niej więcej wiedzy, której nie porusza się w szkole. Po drugie, czasami wydaję mi się, że jest tam za dużo życia prywatnego autora, niż nauk ścisłych, a po trzecie, niektóre zdania musiałam czytać kilka razy, żeby zrozumieć dokładnie o co chodzi m.in. z Wielkim Zderzaczem Hadronów.
Jednak jeśli ktoś lubi nauki ścisłe, jak ja, i chce pogłębiać swoją wiedzę dot. tych przedmiotów, to zdecydowanie polecam. Nie jest idealna, ale innej, opisującej tak luźno i w miarę prosto ( chociaż momentami trzeba się naprawdę skupić) ciekawych zjawisk, które nas otaczają, nie znalazłam.

Adamkoc | 2016-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2016

Dużym plusem jest przystępny dialog z czytelnikiem.Autor prowadzi ciekawą rozmowę,wyjaśnia skomplikowane rzeczy w miarę prosty sposób.Minusem jest że jak dla mnie czasem robi to za bardzo.Wyjaśnienia czasem nużą,bo ciągną się i ciągną.Czytałem ebooka i tu akurat nietrafione są przypisy,wyjaśnienia sformułowań na końcu.O ile w książce papierowej łatwo przeskoczyć z początku na koniec,w ebooku traci to sens.
Ale ogólnie książka ciekawa,dla ludzi ciekawych świata polecam.

Domeru | 2016-10-07
Na półkach: 2016
Przeczytana: 07 października 2016

Lubię naukowo-zabawne książki. Tutaj jednak ta naukowość to raczej podstawowa wiedza ogólna, przez co bardziej się wynudziłem niż dowiedziałem czegoś nowego. Za to humor wydawał mi się wymuszony i naciągany a większość żartów stworzona na jedno kopyto, według tego samego schematu. Miejsca, w których się zaśmiałem dałoby się dwa razy policzyć na palcach jednej ręki.

Wojtek Walczyszyn | 2014-10-29
Na półkach: Posiadam

Bardzo fajna lekka lektura dla chcących poszerzać horyzonty. Autor ledwo muska niektóre zagadnienia, ale to motywuje do samodzielnego poczukania informacji. To nie jest książka naukowa, to przewodnik.

Blondynaaa | 2016-11-08
Na półkach: 2016
Przeczytana: 03 listopada 2016

Nadzieje były wielkie. Sam tytuł już mnie zaciekawił, a dokładając do tego nauki ścisłe, które lubię - kupuję książkę i zabieram się do czytania. I gdzieś w połowie cała radość przeminęła. Książka jest dość ciekawa jednakże wydaje mi się, że sam tytuł jest dość przesadzony, ewentualnie autor wymyślił go na sam koniec " bo musiał". Poruszane tematy z dziedziny fizyki, biologii, chemii, geografii czy astrofizyki autor chciał przedstawić w postaci luźnej pogawędki z czytelnikiem. Jednakże w pewnym momencie nie wiadomo było o co chodzi, niektóre fragmenty musiałam przeczytać kilka razy aby zrozumieć sens wypowiedzi, a jeszcze kilka pomijałam. Dodając do tego, że kolorystyka okładki nie współgra z treścią książki jak dla mnie pozycja, która ląduje w kategorii "przeczytane ale nie wrócę do niej więcej".

Brudnopis Parzych | 2016-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2016

Piknik z Einsteinem to pigułka skondensowanego zaciekawienia naukami ścisłymi: gdy ją sobie zaaplikujesz z zachwytem sięgniesz później po inne książki tego typu, a to że wcześniej tego nie robiłeś, uznasz za coś zupełnie niedorzecznego.*

*fragment recenzji http://magazyn-opinii.blogspot.com/2016/02/piknik-z-einsteinem-naukowy-zawrot-gowy.html

Hrabia | 2014-06-30
Przeczytana: 26 czerwca 2014

Napisana przystępnym i lekkim językiem, pełna humoru, świetnie zgrywa się z tematami poruszanymi w serialu Cosmos: A Spacetime Odyssey. Ponieważ ten rewelacyjny serial nie jest dostępny w Polsce (jeszcze?) - polecam z czystym sumieniem książkę.

rycho84 | 2015-07-25
Na półkach: Posiadam

Godna polecenia książka, której autor w lekki i zrozumiały sposób przedstawia kilka ważnych zagadnień dotyczących dzisiejszych czasów