17 równań, które zmieniły świat

Okładka książki 17 równań, które zmieniły świat Ian Stewart
Okładka książki 17 równań, które zmieniły świat
Ian Stewart Wydawnictwo: Prószyński i S-ka popularnonaukowa
popularnonaukowa
In Pursuit of the Unknown. 17 equations that changed The Word.
Prószyński i S-ka
2013-10-24
2013-10-24
Julia Szajkowska

Większość równań przedstawionych w książce jest bardzo dobrze opisana i czyta się to wyśmienicie, niemniej równania numer 15 i 16 zostały jakby wciśnięte do książki na siłę - są niesłychanie nudne i przedstawione w skrajnie niezrozumiały sposób.

Książka zdecydowanie warta polecenia.

Książka zdecydowanie warta polecenia.

"17 równań które zmieniły świat" Iana Stewarta to kolejna zastanawiająca pozycja popularyzująca naukę. Autor w swoim stylu ukazuje nam relację pomiędzy naturą, a nauką. Jest to relacja zwrotna. Opis natury determinuje działania człowieka i próbę jej jakiegoś naukowego ujęcia, w tym wypadku w postaci równań. Te z kolei determinują powstawanie teorii, które mają wpływ na rozwój technologiczny świata. I koło się zamyka. Lektura zastanawia - czy natura jest to determinant powstawania teorii naukowych? Odpowiedź na pytanie pozostawiam Czytelnikowi. Miłej i owocnej, ale także inspirującej do refleksji lektury nad historią nauki. Życzę. Zachęcam do bardziej zaawansowanych naukowo pozycji polskich autorów np. Prof. dr hab. Romana Murawskiego z Uniwersytetu AM w Poznaniu. Pozdrawiam i życzę owocnej lektury.

Bardzo polecam - trzeba trochę się zaangażować, by zrozumieć niektóre z tematów

Bardzo polecam - trzeba trochę się zaangażować, by zrozumieć niektóre z tematów

Od dziecka interesowały mnie nauki przyrodnicze - mało tego, miałam na ich punkcie fioła! Dzięki temu obecnie studiuję kierunek techniczno-fizyczny, a po książkę sięgałam właśnie podczas nauki zagadnień, które i w niej są opisane. Kiedy studiowałam termodynamikę techniczną "po ludzku" wytłumaczyła mi czym jest entropia, przy nauce elektromagnetyzmu pomogła zagłębić się w równania Maxwella (i zachwycić się nimi!),a przy mechanice płynów wyjaśniła fenomen równania Naviera-Stokesa. Czytałam ją "na raty" (co robię niezwykle rzadko) i właśnie taki sposób przyswajania jej był dla mnie najlepszy. Czy poleciłabym ją? Entuzjastom i miłośnikom fizyki na pewno. A osobom mniej zainteresowanymi matematyką i fizyką? Ciężko powiedzieć, wydaje mi się, że momentami mogła nie być lekkostrawna. Należy jednak pamiętać, że dużo zależy od tego co czytelnik chce z niej wynieść. Książka oprócz objaśnień wzorów, pełna jest ludzkich historii, problemów i sprzeczek jakie miały miejsce na przestrzeni lat w świecie nauki. Całość jest napisana przystępnym i lekkim językiem.

Książka jest fenomenalna. W prosty sposób autor przekazuje wiedzę na temat tytułowych 17 równań matematycznych. Przeczytałem ją od deski do deski z zapartym tchem niczym książkę sensacyjną. Trochę zgubiłem wątek jedynie przy 15 rozdziale o teorii informacji, który był dla mnie trochę abstrakcyjny. Tzn. abstrakcyjne były dla mnie bardziej złożone wywody na ten temat. Co nie znaczy, że wszyscy się pogubią w tym rozdziale, bo całość jest napisana przystępnym językiem i na zrozumiałych przykładach. Jedna z najlepszych książek popularnonaukowych jakie czytałem. Myślę, że sięgnę po kolejne książki Iana Stewarta. Wcześniej przeczytałem "Liczby natury" tego autora i miałem ochotę na więcej. Teraz mam ochotę na jeszcze więcej od tego autora. Książka jest super. Polecam.

Świetna książka aczkolwiek łatwa nie jest. Dla humanisty może być drogą przez mękę, ale jest to lektura obowiązkowa dla człowieka, który chce mieć szeroką wiedzę ogólną. Książka przywołuje szereg nieoczywistych równań o jakich byśmy pomyśleli widząc tytuł. Ukazane są konkretne zastosowania nawet najbardziej abstrakcyjnych dziedzin matematyki, które kształtują nasze życie na każdym kroku, a my nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Jak dla mnie tragedia. Czyta się strasznie ciężko, przyjemność porównywalna z brnięciem przez podręcznik do nielubianego przedmiotu na studiach. Na egzamin poprawkowy. Noc przed. I na kacu.
Co z tego, że poruszana tematyka jest ciekawa, a sama wiedza wartościowa, skoro napisana jest książka telefoniczna.
Gdyby sprzedawać i promować to jako podręcznik, to nie miałbym do tego zastrzeżeń, ale jeśli ktoś szuka czegoś w stylu "Nauki Świata Dysku" (a jako tego typu, "lżejszą" pozycję się ją reklamuje),to radzę omijać szerokim łukiem.
I od razu zastrzegam, że nie chodzi tutaj o to, że sama podejmowana przez nią tematyka jest ciężka (chociaż miejscami jest) - chodzi o to, że książka jest topornie napisana i zdarzało mi się czytać lepiej napisane podręczniki akademickie. A chyba w powinno tutaj chodzić o przyjemność z czytania, nie?

Gdyby sprzedawać i promować to jako podręcznik, to nie miałbym do...

Książka miejscami dla laików, miejscami dla zaawansowanych matematyków. Niektóre rozdziały są bardzo trudne, inne z kolei ciekawe, inne na poziomie podstawówki. Do czytania tej książki przyda się dosyć dobra wiedza matematyczna, przynajmniej dla niektórych rozdziałów. Po nocy mi się już śnią te równania...

Ah ta matematyka! Bezsprzecznie królowa nauk. Przez niektórych uwielbiana, a przez innych traktowana jako zło konieczne. Osobiście należałem zawsze do grupy osób, których fascynowała ta dziedzina wiedzy (myślę, że wynika to z faktu, że nigdy nie musiałem się zajmować na poważnie jej bardziej zaawansowaną postacią - tak jak dziecko zerkające na zwierzęta w ZOO wielkimi oczami postrzega je nieco przyjaźniej od pracownika, który musi czyścić ich klatki).

Czy niniejsza książka trafi do każdego nawet najbardziej "humanistycznego" czytelnika? I tak i nie. Z jednej strony muszę uczciwie przyznać, że autor nie wymaga oczywiście od czytelnika dogłębnego rozumienia przedstawionych wzorów, jednak osobie, któr czuje jedynie głęboką odrazę do wszystkiego co wykracza poza tabliczkę mnożenia odradziłbym tę lekturę (chociaż biografie i anegdoty słynnych matematyków pomiędzy wywodami są naprawdę fascynujące).

Myślę, że autor w sposób niezwykle ciekawy i merytoryczny pokazuje jak matematyka rządzi naszym światem. Zaczynając od dobrze każdemu znanemu twierdzeniu Pitagorasa, poprzez mechanikę kwantową, aż po dział matematyki, który już naprawdę żaden ludzki umysł nie ogarnia - współczesny rynek finansowy. Pokazuje nie tylko pierwotne zastosowanie tego wzoru, ale co ważniejsze późniejsze jego wykorzystywanie i wpływ jaki miał na rozwój nauki.

Co mogę stwierdzić w podsumowaniu? Jeśli szalejesz za matematyką albo tak jak ja po prostu lubisz wiedzieć więcej o najróżniejszych tematach, ta książka jest właśnie dla Ciebie. Popularnonaukowa pozycja miejscami bardziej "naukowa" niż "popularna". Polecam!

Ponoć umieszczanie równań w książkach (nie-naukowych) znacznie odstrasza od przeczytania jej - oczywiście ta teza w przypadku tej książki zupełnie się nie sprawdza. Ian Stewart w bardzo przystępny sposób opisuje 17 równań, które jego zdaniem zmieniły świat. W książce znajdziemy wytłumaczenie oznaczeń, krótką historię oraz na co wpłynęły owe równia.

Książkę czyta szybko i przyjemnie - bo bardzo wciąga.

Książkę czyta szybko i...

• Popularnonaukowe
  • Matematyka