Zmysłowe życie roślin. Podręczny atlas zmysłów

Okładka książki Zmysłowe życie roślin. Podręczny atlas zmysłów Daniel Chamovitz
Okładka książki Zmysłowe życie roślin. Podręczny atlas zmysłów
Daniel Chamovitz Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Z żukiem popularnonaukowa
2013-01-01
2013-01-01
Dariusz Wójtowicz

Zmysłowy jak roślina

Szkoda, że ktoś dał tej książce taki tytuł, bo on zupełnie nie współgra z treścią. Jest tu dużo o zmysłach, ale "zmysłowy" przywodzić może na myśl treści o zabarwieniu pręcikowo-zapylającym ;) a to zupełnie nie ten kierunek. Książka mówi o świadomości roślin, dowiadujemy wielu zaskakujących rzeczy, jak na przykład to, że mamy te same geny odpowiadające za głuchotę, czy że dzielimy z roślinami geny powodujące nowotwory. Żeby zrozumieć jak tytułowymi zmysłami posługują się rośliny autor mówi sporo o naszych ludzkich zmysłach a to jest spora dawka rozszerzonej biologii z liceum, co akurat dla mnie było bardzo cenną lekcją, lubię wiedzieć jak działa mój organizm a tu dodatkowo na tym tle omawiane są organizmy tak odległe nam morfologicznie. Książka powala zmienić nasze postrzeganie roślin i dowiedzieć się jak rośliny postrzegają nas. Pasjonująca lektura.

Niezła, ciekawe hipotezy i ciekawe ich wyjaśnienia. Niby świat roślin jest tuż obok, ale nadal za dużo o nim nie wiemy.

Ciekawie napisana książka o botanice, ale to trochę nie moja bajka.
Jest tu kilka ciekawych eksperymentów, które mocno podnoszą wartość całej książki.

Ciekawie napisana książka o botanice, ale to trochę nie moja bajka.

Bardzo ciekawa książka, tylko że dla mnie, zupełnego laika w dziedzinie biologii i chemii, ciężko przyswajalna. Warstwę humanistyczną, opowieść o historii roślin i doświadczeń im poświęconych, uważam za niezwykle interesującą, dowiedziałam się z niej mnóstwa nowych rzeczy. Warstwa naukowa nie była już tak łatwa w odbiorze, jednak uważam, że wina leży tu po mojej stronie, a nie po stronie autora, który bardzo przystępnie opisuje i tłumaczy kolejne doświadczenia i procesy. Wydaje mi się, że książkę należy przyswajać w niewielkich dawkach, najlepiej jako tekst czytany, bo audiobook wymaga spokoju i dużego skupienia, co niestety nieczęsto się zdarza. Myślę, że za jakiś czas ponownie sięgnę po książkę D.Chamovitz'a i wysłuchałam jej z większą uwagą, na jaką w pełni zasługuje.

Miałam przyjemność czytania Peter Wohlleben'a Sekretne życie drzew, Przez to, ta pozycja nie była dla mnie tak zaskakująca jakby to było gdybym czytała tego typu treści poraz pierwszy. Nie twierdzę, że książka jest zła, Każda książka, która w sposób przystępny uczy nas o otaczającym nas świecie powinna być czytana i promowana. Brakowało u mnie po prostu elementu zaskoczenia. Niemniej nie żałuję godzin spędzonych nad lekturą.

Krótko i treściwie, wciągająco o roślinach oraz ich świecie. Czy rośliny widzą, słyszą, są inteligentne? Autor odpowiada na te pytania w bardzo ciekawy sposób. Polecam.

Bardzo ciekawa książka o zmysłach roślin, ale jednak jej tytuł jest nieco przewrotny.

To znaczy jest to książka o zmysłowym życiu roślin, o tym jak rośliny widzą, czują czy słyszą, ale nie jest to zupełnie książka w stylu "tajemne życie roślin" czy "sekretne życie drzew" . Autor wielokrotnie podkreśla, że rośliny to nie są ludzie, i nie można stawiać znaku równości między postępowaniem człowieka, a funkcjonowaniem roślin. Więc rośliny "widzą" czy "słyszą" czy "czują" tylko symbolicznie, bo nie mają przecież nosa czy oczu czy mózgu, który przekształcałby te informacje.

Nie jest więc to książka potwierdzająca, że w sumie to rośliny i ludzie są tacy sami, i tak samo odbierają świat, z malutkimi różnicami.
Jest to książka o tym co i w jaki sposób naukowcy dowiedzieli się o roślinach, i o ich funkcjonowaniu.
A dowiedzieli się mnóstwa fascynujących rzeczy.

Rośliny widzą, a może raczej czują światło. Potrafią rozpoznać kierunek padania, natężenie i barwę światła.. Nie mają oczu ani układu nerwowego, i nie przekładają światła na obrazy, ale jednak informacje o świetle potrafią dobrze wykorzystać do własnego rozwoju.

Rośliny pachną i wyczuwają zapach, mają coś w rodzaju zmysłu węchu. Odróżniają zapachy. Inaczej dla nich pachnie pomidor, a inaczej pszenica, chociaż przecież nie mają nosa, ani mózgu- w ludzkim rozumieniu.

Ta książka to fascynująca opowieści o świecie roślin, oraz o naukowcach, którzy próbują go zrozumieć.

Ciekawa opowieść o tym, w jaki sposób rośliny postrzegają świat, komunikują się ze sobą i ostrzegają przed niebzpieczeństwem. Mnóstwo nowych wiadomości, otwierającym ludziom oczy na zupełnie inny sposób życia, tak inny od naszego ale, jak się okazuje, oparty na bardzo podobnym wzorcu genetycznym i fizjologicznym. Czegoś jednak mi w tej książce zabrakło... chyba jest jak dla mnie zbyt akademicka, brak w niej jakiegoś ciekawego wątku przewodniego a może po prostu talentu do opowiadania naprawdę wciągającej historii.

Niewielka książeczka, wydawałoby się, iż nic ciekawego. Tymczasem otwiera przed nami całkiem nowy świat. Pokazuje, iż rośliny odczuwają bodźce ze świata, który ich otacza. Reagują na dotyk, wiedzą kiedy świeci światło, odczuwają zmiany temperatur. Mają zdolność propriocepcji. Jedynie problematyczna jest kwestia słyszenia dźwięków. Oczywiście, autor podkreśla, że nie możemy w przypadku roślin mówić o klasycznym odczuwaniu zmysłowym, ponieważ w inny sposób odbierają informacje i inaczej je przekazują. Ważne jest, iż to robią. Wszystkie informacje poparte są danymi naukowymi, autor przedstawia sylwetki badaczy i naukowców zajmujących się tą tematyką. Fascynująca lektura.

Rewelacyjna książka :)

Rewelacyjna książka :)

• Audiobooki
  • Natura
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Zmysłowe życie roślin. Podręczny atlas zmysłów