Istota człowieczeństwa. Co sprawia że jesteśmy wyjątkowi

Tłumaczenie: Agnieszka Nowak
Seria: Mistrzowie Psychologii
Wydawnictwo: Smak Słowa
Human. The science behind what makes us unique
fragola

W 2008 roku książka została uznana za jedną z 10 najlepszych książek naukowych – Top Best of 2008 – Amazon.com „Oto książka, w której znajdziesz najlepsze naukowe wyjaśnienie istoty człowieczeństwa” – Steven Pinker Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli neuronauki próbuje wyjaśnić istotę człowieczeństwa, analizując biologiczną, psychologiczną i w dużej mierze społeczną naturę naszego...

– Steven Pinker

Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli neuronauki próbuje wyjaśnić istotę człowieczeństwa, analizując biologiczną, psychologiczną i w dużej mierze społeczną naturę naszego gatunku w społecznym kontekście naszego życia.

Co takiego wydarzyło się w toku ewolucji, co uczyniło człowieka istotą tak wyjątkową? Michael Gazzaniga w przystępny sposób analizuje szeroki zakres badań naukowych, aby wskazać decydującą zmianę, dzięki której staliśmy się myślącymi, czującymi istotami ludzkimi, różnymi od naszych przodków.
Neuronauka od pięćdziesięciu lat próbuje zgłębić naturę naszego „ja”, koncentrując się na systemach mózgowych leżących u podstaw języka, pamięci, emocji i percepcji. Dotąd jednak nie brała pod uwagę oczywistego faktu, że my, ludzie przez większość czasu myślimy o procesach społecznych, porównując się z innymi i próbując oszacować ich intencje. W książce Istota człowieczeństwa Gazzaniga rozważa kilka powiązanych ze sobą zagadnień, między innymi źródła wyjątkowości ludzkiego mózgu, doniosłą rolę języka i sztuki w definiowaniu ludzkiej kondycji, naturę świadomości, a nawet sztuczną inteligencję.

źródło opisu: http://www.smakslowa.pl/

źródło okładki: http://www.smakslowa.pl/

Tonks | 2014-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2014

Fenomenalna książka poruszające szereg ciekawych zagadnień z zakresu neuronauki. Gazzaniga zaprasza czytelnika w ciekawą podróż po najbardziej zagadkowym i tajemniczym narządzie ludzkiego ciała - mózgu. Książka utrzymana jest w formule przyjemnego wykładu traktującego o tym, co sprawia, że człowiek czuje się istotą wyjątkową. Idealna pozycja dla ludzi zainteresowanych funkcjonowaniem mózgu, jego korelacji z rozwojem języka i różnorodnych zachowań społecznych. Ciekawe zestawienia porównujące rozwój homo sapiens i innych naczelnych. Tematyka ] skoncentrowana jest wokół mózgu, jego budowy i funkcji każdej części. Każdy wywód ilustruje bardzo wymowny i zrozumiały przykład, co znacząco ułatwia odbiór trudnych treści z zagadnień medycyny. Styl językowy, którym posługuje się Gazzaniga nie jest profesjolektem naukowym, dlatego książkę śmiało można zaliczyć do literatury o charakterze popularnonaukowym. Niejednokrotnie okraszony humorystycznymi wstawkami język, zaostrza apetyt na dalszą...

Kamil Nebula | 2013-12-24

Wartościowa książka. Sporo treści, sporo ciekawych informacji, opisów eksperymentów o których mało kto słyszał, także rozważania autora.

danaii | 2016-11-01
Przeczytana: sierpień 2016

Książka z zakresu neuronauki, do której się wraca. W pewnym sensie nowatorska i eklektyczna. Momentami zadziwiająca.
Czytana jednym tchem i z przerwami, w których dzieliłam się wiedzą z bliskimi.

Minusy:
Przy wątku religijnym dało się odczuć stronniczość autora, co odebrałam negatywnie.
Pierwszy rozdział najbardziej "oporny" w czytaniu

Zdecydowany atut:
Publikacja znacznie poszerza wiedzę i potrafi zainteresować innymi dziedzinami nauki.

Dla kogo?
Psychologowie, oczywiście!
Biologowie, antropolodzy, pedagodzy, etc.
Wszyscy, którzy uwielbiają nowinki naukowe i wiedzę czerpaną ze źródeł popularnonaukowych o człowieku i zwierzętach

Maanwe | 2014-10-30

Książa bardzo obszerna, porusza bardzo szeroki zakres zagadnień od ewolucji mózgu po moralność.

Piotr | 2015-12-02
Na półkach: Przeczytane, Kindle
Przeczytana: 02 grudnia 2015

Można tylko powtórzyć za prof. Gumby "My brain hurts ! "

Vincent | 2015-04-06

O możliwościach i ograniczeniach mózgu oraz umysłu, a więc o nas samych.
W książce poruszanych jest wiele ciekawych kwestii, zaczynających się od budowy mózgu, wpływu jaki wywiera to na jego działanie, aż do istoty samego człowieczeństwa. Nie brakuje porównań czy odniesień do mózgu innych zwierząt, nie zapominając jednak o tym jacy jesteśmy wyjątkowi. Co tworzy wielkie szanse, jak i zagrożenia.
Autor rozważa nie tylko kim jesteśmy, ale również kim się staniemy, w jakim świecie będziemy żyli, gdzie wytyczać granicę.
Nie jest to książka, którą zawsze czyta się szybko, co nie oznacza, że jest mało ciekawa. Wręcz przeciwnie, jest naprawdę interesująca.

dzidek | 2017-01-22
Przeczytana: 21 stycznia 2017

Bardzo dobrze napisana książka.
Przystępny język i pasja autora to niewątpliwie atuty tej książki.
Czasami nie da się uniknąć języka naukowego, wtedy czytanie tej książki wymaga większego skupienia.
Jeśli interesuje cię co naprawdę sprawia, że człowiek jest istotą wyjątkową to powinieneś przeczytać tą książkę

Adrian000 | 2013-01-14

Moze warto przeczytac?