Przy szabasowych świecach. Humor żydowski

humor, dowcipy, anegdoty, kawały
rozrywka
geokuba

Inne wydania

Któż z nas nie śmiał się ze szmoncesów! To humor, który się nie starzeje, nie traci uniwersalnej wymowy i bawi do dzisiaj. Przypominamy Państwu zbiór ponad dwustu dowcipów i anegdot żydowskich cieszących się ogromną popularnością. Zgromadzone przez Horacego Safrina żarty, powiastki i przysłowia, wzbogacone rysunkami z epoki, przywołują scenki z życia dawnych polskich miast i miasteczek z...

Przypominamy Państwu zbiór ponad dwustu dowcipów i anegdot żydowskich cieszących się ogromną popularnością. Zgromadzone przez Horacego Safrina żarty, powiastki i przysłowia, wzbogacone rysunkami z epoki, przywołują scenki z życia dawnych polskich miast i miasteczek z charakterystyczną dla nich atmosferą.

źródło opisu: www.iskry.com.pl

źródło okładki: www.iskry.com.pl

Finkla | 2016-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2016

Satyra ukazująca ciepłe, autoironiczne spojrzenie przedstawianych postaci na świat. A obramowane pejsami oczy zazwyczaj mądre... Kawały i anegdoty zebrane zostały w czterech działach: "Miasteczko", "Handele, handele, czyli lewiatany i płotki", "Żydzi i goje" oraz "Parę kresek autoportretu".

Nieco więcej szczegółów tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2016/12/przy-szabasowych-swiecach-ciepy-humor.html

Andrew Vysotsky | 2011-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2011

Przy szabasowych świecach to zbiorek kawałów żydowskich, którego autorem jest Horacy Safrin. Nie przepadam za tego typu literaturą, ale skoro już się u mnie znalazł wraz z innymi książkami, w końcu sięgnąłem i do niego.

Jak sam tytuł mówi, znajdziemy w tej publikacji solidną porcję humoru związanego z Żydami, głównie polskimi, od czasów napoleońskich, przez okres międzywojenny stanowiący gros, aż do początków hitleryzmu. Wiele kawałów i anegdot jest dla dzisiejszego czytelnika jeśli nie niezrozumiała, to po prostu nieśmieszna. Utraciły świeżość, związek z realiami i kontakt z umysłem odbiorcy. Lektura szła mi więc niespiesznie. Pozornie nie wciągała, ale po kilku rozdziałach nagle stwierdziłem, że chcę ją przeczytać do końca, gdyż mi się podoba. Było to w chwili, w której przestałem te krotochwile traktować tylko jako humor, a spojrzałem na nie jako wspomnienie o świecie, ludziach i kulturze, które przeminęły jak z wiatrem, przynajmniej w Polsce.

W polskiej historii widzi się...

pawelpe | 2015-08-10

Ocena mocno subiektywna, czytałem to w dzieciństwie. Część była śmieszna, części w ogóle nie rozumiałem. Został mi sentyment zarówno do własnego dzieciństwa jak i do świata, którego już nie ma. W miasteczku, w którym się wychowałem, przed wojną Żydzi stanowili większość. Została tablica pamiątkowa i ślady fundamentów synagogi i oczywiście literatura.

Marquee | 2015-03-20
Przeczytana: 14 marca 2015

Żydowski humor
Publikacja sprzed wieli wielu lat, pokazująca Żydów, a właściwie ich humor. W książce można znaleźć wiele dowcipów, anegdot i żydowskich przysłów. Tekst ten stał się miłym odkryciem na strychowej półce.

Antagonista Esklaważu | 2015-02-02

Dziś już raczej suchary, ale czytałem jako dzieciak i pozytywnie to wpłynęło na moje poczucie humoru. Daję "dobry".

justi | 2011-07-07

humor, który nie może się znudzić :-)

Alen | 2017-01-17

Humor żydowski na 102 :-)!

Rege | 2014-12-29

Zabawny zbiorek