Opowieści biblijne

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
religia
kinia1245

Inne wydania

"Za sprawą nauki dokonał się proces rewindykacji Biblii jako dokumentu świeckiego,zawierającego niemały ładunek wiadomości historycznych.()W stosunkowo krótkim czasie bez mała stu lat jakże gruntowne,rewolucyjne przeobrażenia nastąpiły w naszych poglądach na Biblię.()Chodziło mi by czytelnicy zapoznali się z treścią Biblii i czytali ją tak, jak odczytuje ją dziś nauka" Zenon Kosidowski

źródło opisu: Iskry, 1979

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Marysieńka | 2011-05-30
Przeczytana: 1992 rok

Myslę, że każdy z nas powinien przeczytać Opowieści Biblijne. Zdecydowana większość Polaków deklaruje katolicyzm, jednakże mało kto może pochwalić się jako taką znajomością treści Pisma Św. Nie dziwi mnie to ponieważ Biblii nie można przeczytac jak powieści. I tu wychodzi nam naprzeciw Zenon Kosidowski, który w bardzo przejrzysty sposób streszcza nam kolejne księgi Starego Testamentu. Poznajemy koleje losu narodu wybranego, jego przedstawicieli, proroków i patriarchów w sposób zrozumiały i nie wymagający interpretacji niezrozumiałych wersetów. Dzięki tej książce poznajemy podwaliny naszej wiary, zapoznajemy się z zostawionymi przez Boga zakazami i poleceniami. Książka napisana jest bardzo przystepnie, historie są streszczone chronologicznie w ślad za święta księgą. Polecam wszystkim, którzy nie czytali.

Amarcord | 2013-10-02
Przeczytana: 01 października 2013

Może się mylę, ale obecnie panuje chyba moda na "nielubienie" Zenona Kosidowskiego, a przynajmniej traktowanie go jako relikt minionej epoki. Zapewne wynika to z poprawności politycznej zgodnie z którą nie wypada krytycznie roztrząsać spraw związanych z religią.
Ale to chyba niebawem się zmieni, a wówczas jestem pewny, że Kosidowski wróci do łask. Ponieważ jest tego wart - to bodaj najciekawszy polski pisarz gatunku popularno-naukowego i do tego doskonały "gawędziarz".
Zazdroszczę tym, co jeszcze nie czytali.

Patrycja | 2011-03-21

Moja lektura obowiązkowa za młodu. Bardzo interesujący, archeologiczny komentarz do Biblii ( ciekawy kawałek o wykopkach w Jerycho). Moze troche tendenycjna ale to mi akurat odpowiada ;) Musze powrócić i jeszcze raz przeczytac.

Nifelinord | 2012-08-11
Na półkach: Przeczytane, Na składzie
Przeczytana: 2012 rok

Bardzo ciekawe połączenie streszczenia [oraz, tu i ówdzie, ulogicznienia i pogłębienia za pomocą wiadomości archeologicznych] kilkudziesięciu historii zawartych w Starym Testamencie oraz ich naukowej analizy.

Autor udowadnia, iż możemy traktować Biblię jako źródło historyczne, nie lepsze i nie gorsze od opowieści Herodota czy kronikarzy egipskich, ale zarazem bardzo trzeźwo i bez zbędnej sympatii wskazuje, które jej szczegóły można uznać za baśniowe i bałamutne, dlaczego nie ma w nich prawdy oraz jak to się mogło stać [czyli najczęściej: kto i jakie miał w tym cele].

Ponieważ książka skupia się na przyjętym przez Krk kanonie ksiąg Starego Testamentu [a ten nie jest równoznaczny z kanonem protestanckim czy żydowskim, gdyż w porównaniu z nimi rozszerzono go o liczne 'apokryfy'], wielka szkoda, że autor - bądź co bądź nie faworyzujący wyraźnie żadnej religii ani wyznania oraz podchodzący do sprawy pod kątem naukowym, nie zaś duchowym - nie pokusił się o analizę także tych ksiąg...

Odgrom | 2013-01-29

Książka znienawidzona przez kk i świadków Jehowy. Wymaga analizy tekstu i dodatkowych źródeł. Nie można jej po prostu przeczytać. Wciąga czytelnika w poszukiwania źródeł informacji o kulturach ludów już dawno wymordowanych lub zasymilowanych . Polecam pozycję czytelnikom interesującym się historią starożytną bliskiego wschodu.

yakamoz | 2012-09-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 22 września 2012

"Opowieści Biblijne" to Stary Testament napisany prostym, przystępnym językiem. Jednak dla mnie mnogość tych wszystkich pokoleń, te imiona, które trudno wymówić jakoś nie zachęcają do czytania. Polecam przeczytanie komuś kto faktycznie lubi tą tematykę. Ja z przyjemnością czytałam tylko początek książki o stworzeniu świata i wybrane opowieści opisujące losy Abrahama, Izaaka, Jakuba, Józefa oraz Mojżesza.

| 2016-03-18
Przeczytana: 1965 rok

"Za sprawą nauki dokonał się proces rewindykacji Biblii jako dokumentu świeckiego,zawierającego niemały ładunek wiadomości historycznych.()W stosunkowo krótkim czasie bez mała stu lat jakże gruntowne,rewolucyjne przeobrażenia nastąpiły w naszych poglądach na Biblię.()Chodziło mi by czytelnicy zapoznali się z treścią Biblii i czytali ją tak, jak odczytuje ją dziś nauka".
Zenon Kosidowski

ewaszylka | 2015-10-01
Przeczytana: 01 października 2015

To jedna z moich ulubionych książek. Wracam do niej i wracam..:-)

halszka31 | 2011-10-12

Dla mojego pokolenia była to kultowa książka. Nie czytałam jej po raz drugi...

justi | 2011-08-23

Czytałam, kiedy jeszcze ta książka była lekturą szkolną.